Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2012., 23:03   #41
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Lambda ti treba za podešavanje open loopa pri većim opterećenjima. No, jeftinije je nabaviti elm327 OBDII interfejs (bluetooth za 13 dolara), pa gledati napon lambde preko smartphone-a ili laptopa, nego rezati i lemiti po instalaciji auta. A, kako rekoh, neki sustavi su imali problema kad su se prikopčali na lambdu jer su sprčkali očitanje kojeg vrši benzinski ECU i koje mu treba za regulaciju rada motora. Lambdu, barem koliko ja znam, nitko ni ne spaja. Čemu? Za ono čemu služi danas je prikladnija OBDII dijagnostika - ako čitaš samo jedan PID (napon oxygen senzora), onda može raditi jednako brzo kao i "lemljenje" na plinski komp.

Dakle, lambda sonda se ne treba spajati na plinski komp. NE TREBA! I ne spaja se. Čemu da se spaja? Pa svatko si može priuštiti ovo:

http://www.ebay.com/itm/ELM327-OBDII...item2eba66aca7
E pa spajaju ga. U Auto-timu ga spajaju, a mislim da to radi i većina LR servisera. Dapaće u Auto-timu koliko sam ja vidio niti ne spajaju OBD kod korekcije nego se ravnaju po tome podatku iz plinskoga kompa. S obzirom da znam gdje se OBD nalazi i nema boga da ga spojiš bez da se to vidi znam da ga meni nisu spajali šta got oni tvrdili.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 01:53   #42
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
da. i po svemu što sam ja pratio, svi ga nazivaju MAP senzor.
Dakle, krivo . No, nećemo picajzlit - ako ga serviseri tako nazivaju, fajn. Važno je da se razumije o čemu se govori.

Quote:
čemu služi podatak o razlici tlaka između grane i plina?
samo korekcija? toliko utiče tlak grane da se po njemu mijenja TonG?
Efektivno, budući da isparivač sa regulacijom preko tlaka grane ("vakuumska korekcija" koja kod turbaka nije vakuumska) održava tlak plina na jednakoj RAZLICI u odnosu na tlak u grani, sa takvim diferencijalnim "MAP" senzorom efektivno trebamo mjeriti samo razliku tlaka naspram grane. Ako je u usisnoj grani apsolutni tlak 0.8 bara, a pretlak na izlazu isparivača je 1 bar, onda će dif-MAP mjeriti 1.2 bara (pretlak od 1 bar je za 1 bar više od atmosferskog tlaka (cca - standarni atm.tlak je 1.013 bara pri 15°C na razini mora ako se ne varam), ali nećemo cjepidlačiti, dakle, to je apsolutni tlak od 2 bara (1+1=2) pa je onda razlika dif_P=2-0.8=1.2). No, ako otpustimo gas pa apsolutni tlak u grani padne na 0.5 bara ("poraste vakuum" na apsolutni tlak od pola atmosferskog), dif-MAP bi opet trebao mjeriti 1.2 bara, jer se zbog povratne veze od grane prema komori iznad membrane (ona sa federom) tlak isparivača smanjio na 0.7 bara, a sve u cilju držanja konstantne razlike tlakova raila i grane da bi mogli pravilno kontrolirati protok kroz injektore. Efektivno, u tom slučaju injektor ni ne zna da se nešto promijenilo sa tlakom.

Otprilike tako nekako. Nemoj me uzeti za brojke.

U principu, nisam ni siguran kako uopće radi taj LR koji mjeri samo apsolutni tlak plina u railu. Budući da se na isparivač spaja kompenzacija sa grane, tlak u railu oscilira kako se prtlja po papučici gasa. Možda tu negdje leži uzrok nesuvislih prebacivanja na benzin. Ako sam dobro pohvatao konce, malo mi je taj sustav projektiran kao pušiona. Naravno, razlika tlaka isparivač/grana je uvijek jednaka, ali računalo nema kvalitetnu informaciju za kompenzaciju prema tlaku.

Volio bih da neki LR serviser malo rasčisti ove moje špekulacije u koje ni sam nisam siguran.


Quote:
naravno. na slici su plinski injekotri sa integriranim senzorima i ti sigurno ne mjere tlak u grani.
Kao što rekoh, kako onda plinski komp vrši korekciju po tlaku? Možda nikako. Uzda se u stabilnost regulacije isparivača? Jel zato dvostepeni? Mislim, motor se može naći u istom stanju potlaka grane za više režima vožnje - neki će možda zahtijevati veći protok plina, neki manji, a ako razlika tlaka rail-grana oscilira, računalo naprosto nema mogućnosti da to sazna jer nema dovoljno podataka u kojem je motor točno režimu. Naravno, mapa se može podesiti da se prilagodi svim uvjetima, ali i dalje ostaje nejasna kompenzacija po tlaku. Barem meni.

Miroslave? Tryer? Plinko? Cukamiauto? Anyone?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything

Zadnje uređivanje sonata-LPG : 25.09.2012. at 02:24. Reason: Malo detaljniji opis apsolutnog tlaka i čuđenje kompenzaciji po tlaku.
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 02:00   #43
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
E pa spajaju ga. U Auto-timu ga spajaju, a mislim da to radi i većina LR servisera. Dapaće u Auto-timu koliko sam ja vidio niti ne spajaju OBD kod korekcije nego se ravnaju po tome podatku iz plinskoga kompa. S obzirom da znam gdje se OBD nalazi i nema boga da ga spojiš bez da se to vidi znam da ga meni nisu spajali šta got oni tvrdili.
Bravo za njih ako ga spajaju. Nadam se da LR računalo ima analogni ulaz za signal lambde sa dovoljno velikim ulaznim otporom (preko megaohma). Neke sonde daju zaista mizerni signal i ako se spojiš jeftinim voltmetrom/multimetrom samo radi promatranja, poremetit ćeš rad motora jer će instrument "pojesti" dio napona sonde. Posebno ako se spojiš sa "kazaljkašem" čiji je ulazni otpor reda veličine par desetaka kiloohma.

Zato je Bog stvorio OBDII - da ne trebaš još lemiti i po ožičenju lambda sonde. No, iako je to "opcija", nije zabranjeno. Tko voli - nek' izvoli. Samo neka bude siguran da neće narušiti rad benzinskog sustava, a postoje takva svjedočanstva po nekim forumima. Doduše, ne sjećam se koji sistemi su bili u pitanju.

Da prebacimo ovo sve skupa na demistifikaciju? 'Alo, moderator? Može neki C/P? Ah, da. Ne može. Spominje se konkretan sistem
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 07:15   #44
Izgleda da njima radi ili bar nisu skužili da im to radi probleme. I sumnjem da će to ići u demistihikaciju kad sam imenovao neimenovanog
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 09:57   #45
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Efektivno, budući da isparivač sa regulacijom preko tlaka grane ("vakuumska korekcija" koja kod turbaka nije vakuumska) održava tlak plina na jednakoj RAZLICI u odnosu na tlak u grani, sa takvim diferencijalnim "MAP" senzorom efektivno trebamo mjeriti samo razliku tlaka naspram grane. Ako je u usisnoj grani apsolutni tlak 0.8 bara, a pretlak na izlazu isparivača je 1 bar, onda će dif-MAP mjeriti 1.2 bara (pretlak od 1 bar je za 1 bar više od atmosferskog tlaka (cca - standarni atm.tlak je 1.013 bara pri 15°C na razini mora ako se ne varam), ali nećemo cjepidlačiti, dakle, to je apsolutni tlak od 2 bara (1+1=2) pa je onda razlika dif_P=2-0.8=1.2). No, ako otpustimo gas pa apsolutni tlak u grani padne na 0.5 bara ("poraste vakuum" na apsolutni tlak od pola atmosferskog), dif-MAP bi opet trebao mjeriti 1.2 bara, jer se zbog povratne veze od grane prema komori iznad membrane (ona sa federom) tlak isparivača smanjio na 0.7 bara, a sve u cilju držanja konstantne razlike tlakova raila i grane da bi mogli pravilno kontrolirati protok kroz injektore. Efektivno, u tom slučaju injektor ni ne zna da se nešto promijenilo sa tlakom.
tu smo već u području u kojem se ja nebi usudil ulaziti u raspravu.
ukratko: nemam pojma kak to radi.

ali po svemu što pišeš, signal sa pravog MAP senzora plina služi radu isparivača i nema veze sa korekcijama ubrizgavanja plina (tak sam i prije mislil a možda i naučim nekaj)

Quote:
Kao što rekoh, kako onda plinski komp vrši korekciju po tlaku? Možda nikako. Uzda se u stabilnost regulacije isparivača? Jel zato dvostepeni? Mislim, motor se može naći u istom stanju potlaka grane za više režima vožnje - neki će možda zahtijevati veći protok plina, neki manji, a ako razlika tlaka rail-grana oscilira, računalo naprosto nema mogućnosti da to sazna jer nema dovoljno podataka u kojem je motor točno režimu. Naravno, mapa se može podesiti da se prilagodi svim uvjetima, ali i dalje ostaje nejasna kompenzacija po tlaku. Barem meni.
vrši se kompenzacija ako ima po čemu.
pa na tom tvom linku za omegas ti piše da je u railu ukomponiran senzor tlaka i temperature plina. kaj misliš zakaj, ako ne za plinski komp?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 10:20   #46
Pa lijepo sam objasnio razliku između mjerenja tlaka plina i diferencijalnog tlaka. Sigurno da LR komp mjeri tlak plina, ali taj tlak se znatno mijenja pritiskanjem gasa. Nasuprot tome, diferencijalni tlak plin-grana je konstantan i ovisi samo o stabilnosti regulacije od strane isparivača.

MAP senzor se ne koristi u radu isparivača, koristi se "MAP" vrijednost na način da se usisna grana crijevom poveže sa kompenzacijskom komorom isparivača. Time isparivač varira tlak plina u cilju držanja razlike tlakova raila i grane (ulaz i izlaz injektora) na konstantnoj vrijednosti bez obzira na load motora.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 12:18   #47
Map senzor, kao što je već mnogo puta napisano, mjeri apsolutni trenutni tlak "nečega" bilo plina ili zraka.
Može se nalaziti ugrađen na samu usisnu granu (odakle je i dobio naziv Manufold Absolute Pressure),na plinski reil ili može biti kao zasebna kutijica povezana gumenim crijevcima za usisnu granu i plinski reil kao što je to kod plinskog sustava koji koristi matrix plinske injektore koji na sebi nemaju mogućnost ugradnje map senzora direktno na plinski matrix reil, a može biti i u samom računalu kao što je to kod Vems elektronike.
Kod LR-a kao i kod mnogih drugih plinskih sustava u map senzoru ima integriran i senzor temperature plina u plinskom reilu.
Plinsko računalo signale sa plinskog map senzora koristi isključivo za male korekcije kod određivanja vremena ubrizgavanja plina.
Održavanje razlike u tlakovima u usisu i isparivaču odvija se isključivo preko crijeva spojenog između usisne grane (diza se mora ugraditi što bliže leptiru gasa zbog boljeg odaziva na promjenu tlaka ili podtlaka)i isparivača i to nema nikakve veze sa map senzorom jer se razlika u tlaku ili podtlaku odvija mehanički preko membrane u isparivaču. Znači isparivač mora održavati tu razliku u tlakovima i to isključivo na mehanički način.Da li dvostupanjski ili jednostupanjski isparivač to može bolje ili lošije to ostavljam na vama da zaključite sami jer vidim da se sprdate iz svega što vam objasnim na jednostavan način da bi svi shvatili a ne samo poneki.
Opcija automatskog prebacivanja sa plina na benzin je opcija koju može LR podešavati na način da produži vrijeme reagiranja kod prebacivanja tako da duže čita niski tlak a da još ne prebaci na benzin.Naravno to se podešavanje može odraditi ograničeno određenim maksimalnim odmakom pa ako to nije dovoljno onda se isključuje ta opcija u samom softveru ne iz razloga da se bez veze u vožnji prebacuje na benzin nego iz razloga što se ne može potrošiti sav plin iz boce pa je radijus kretanja na plin smanjen.Kratko vrijeme niskog tlaka u plinskom reilu ne utiče na normalnu vožnju ali utiče na preuranjeno prebacivanje na benzin.Nije točno da se ta opcija masovno isključuje već samo kod nekih većih potrošača plina gdje se to jače manifestira dodavanjem naglog gasa kada tlak plina u reilu može pasti do granice prebacivanja.Nije točno da isključivanje te opcije može dovesti u opasnost vozača jer se ti problemi događaju samo kod punog gasa a kod preticanja moramo dati puni gas kako bi uspješno pretekli drugo vozilo pa ako motor ne primi puni gas ne idemo u preticanje a ugasiti se motor sigurno neće jer ima dovoljno plina za rad na manjem gasu pa kada oduzmemo gas motor i dalje normalno radi.Te teze oko tog automatskog prebacijanja na benzin da je to opasno ako to ne radi totalno su deplasirane jer u plinskom softveru onda ne bi bilo da se može isključiti već bi po tvorničkoj postavi bilo da se to ne može.
LR nema potrebe za spajanjem na lambda sondu iako ima tu mogućnost ali se to izbjegava iz razloga da se izbjegnu problemi koji se javljaju izmjenom otpora na zalemljenoj žici od lambda sonde a na sondama sa pet žica to uopće nije i moguće.Promjenom otpora na žici od lambda sonde može doći do nepravilnog signala prema benzinskom računalu pa je to jedini razlog što se izbjegava njihovo spajanje, a podešavanje plinske mape ionako se radi preko OBD-ia sa A.E.B.-ovim mototesterom na kojem se vide i trimovi i lambda sonda.
Najnoviji Landirenzo plinski sustav ima plinsko računalo koje se spaja na OBD tako da se svi parametri (trimovi,lambda sonda) vide na novom softveru i ne treba nam više A.E.B.-ov mototester
Landirenzo izbacio je i plinski sustav za FSI motore ali ne daje još garancije na takvu ugradnju jer su testovi u tijeku. Naime ugradnja plina na takve motore izvodi se još uvijek kao ubrizgavanje plina u usisnu granu ispred usisa a znamo da FSI motori imaju ubrizgavanje benzina direktno u kompresioni prostor pa je stoga i modifikacija čela klipa drugačija što mijenja vrtloženje usisanog zraka sa plinom u samoj kompresionoj komori klipa a time se mijenja mjesto toplinske točke kod ekspanzije na samom klipu.Tu postoji i problem kvara visokotlaćne benzinske pumpe i još nekih nus pojava koje su vezane uz ubrizgavanje benzina u odnosu na ubrizgavanje plina jer se ciklus ubrizgavanja benzina odvija u samom procesu ekspanzije dok je ciklus ubrizgavanja plina isključivo u usisnu granu prije početka usisavanja,
Kao i Tartarini, pošto su ta dva plinska sustava jako slična,svakih nekoliko ciklusa ubrizgavanja odrađuje se sa benzinskim injektorima kako bi se izbjeglo prekomjerno zagrijavanje benzinskih brizgaljki i moguće njihovo zakazivanje.
No kako je to u fazi testiranja nije vrijedno dalje raspravljati o tome.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 13:17   #48
Miro, pitanje se odnosi na mogućnost regulacije i korekcije po tlaku ako ne mjerimo ono što isparivač regulira. Isparivač (koliko god stupnjeva imao) regulira diferencijalni tlak, tako da je predmet regulacije razlika tlaka plina naspram tlaka usisne grane. Zato i svi ostali plinski sustavi koriste diferencijalni "MAP senzor" koji mjeri točno ono što isparivač regulira. No, LR Omegas NE mjeri taj tlak nego mjeri tlak plina u odnosu na atmosferski tlak. A taj tlak varira toliko koliko varira i tlak u usisnoj grani. Kod benzinskih motora je to variranje prilično veliko i kreće se od velikog vakuuma (mali apsolutni tlak) na leru pa do skoro atmosferskog tlaka pri punom gasu. Razlika je toliko velika da je veća od 0.5 bara između lera i WOT-a (Wide Opened Throttle). I onda se događa da senzor tlaka detektira tu promjenu koja je veća od postavljenih 0.5 bara pa prebaci na benzin bezveze, premda je diferencijalni tlak stabilan (koliko je dobar isparivač) i ne mijenja se. Zato što senzor tlaka na LR Omegas NE MJERI DIFERENCIJALNI TLAK, odnosno, ne mjeri ono što isparivač regulira.

I postavlja se pitanje "korekcije po tlaku", ako tlak kojeg mjeri senzor tlaka plina na railu varira sa dodavanjem gasa.

U tome je problem.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 15:16   #49
Quote:
miroslav k kaže: Pogledaj post
:
Opcija automatskog prebacivanja sa plina na benzin je opcija koju može LR podešavati na način da produži vrijeme reagiranja kod prebacivanja tako da duže čita niski tlak a da još ne prebaci na benzin.Naravno to se podešavanje može odraditi ograničeno određenim maksimalnim odmakom pa ako to nije dovoljno onda se isključuje ta opcija u samom softveru ne iz razloga da se bez veze u vožnji prebacuje na benzin nego iz razloga što se ne može potrošiti sav plin iz boce pa je radijus kretanja na plin smanjen.Kratko vrijeme niskog tlaka u plinskom reilu ne utiče na normalnu vožnju ali utiče na preuranjeno prebacivanje na benzin.Nije točno da se ta opcija masovno isključuje već samo kod nekih većih potrošača plina gdje se to jače manifestira dodavanjem naglog gasa kada tlak plina u reilu može pasti do granice prebacivanja..
Nije točno da je rijeć samo o velikim potrošaćima. Kod vas konkretno je to rađeno na svim po defaultu pa i na 1.4 motorima.
Quote:
LR nema potrebe za spajanjem na lambda sondu iako ima tu mogućnost ali se to izbjegava iz razloga da se izbjegnu problemi koji se javljaju izmjenom otpora na zalemljenoj žici od lambda sonde a na sondama sa pet žica to uopće nije i moguće.Promjenom otpora na žici od lambda sonde može doći do nepravilnog signala prema benzinskom računalu pa je to jedini razlog što se izbjegava njihovo spajanje, a podešavanje plinske mape ionako se radi preko OBD-ia sa A.E.B.-ovim mototesterom na kojem se vide i trimovi i lambda sonda.
Apsolutno netočno. Ne samo da se ne izbjegava nego su po defaultu spojene na svim onim ugradnjama pod garancijom i mape podešavate baš prema njima. Vidio na svoje oći podešavanje mapa kod vas i nije bilo govora o OBD-u.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 16:16   #50
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Nije točno da je rijeć samo o velikim potrošaćima. Kod vas konkretno je to rađeno na svim po defaultu pa i na 1.4 motorima. Apsolutno netočno. Ne samo da se ne izbjegava nego su po defaultu spojene na svim onim ugradnjama pod garancijom i mape podešavate baš prema njima. Vidio na svoje oći podešavanje mapa kod vas i nije bilo govora o OBD-u.
Ako sam dobro skužio, mislim da je meni plin ugrađivan u sličnom vremenskom periodu kada i kerbiju, i mogu potvrditi obadvije tvrdnje (1.5 motor). Prebacivanje na benzin je isključeno (doduše ja ga još uvijek držim isključenim jer mi tako paše), a lambda sonda je spojena, mogu je očitati u LR softveru.
dinkocar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 18:34   #51
Ma krivo ste me shvatili ili sam krivo napisao ali sada se ne spajamo na lambda sondu u zadnje vrijeme jer nema potrebe pošto se podešavanje sad radi preko OBD -a.
Osim toga ne može se na svaku lambda sondu niti spojiti.Sve ovisi o modelu auta i godini proizvodnje.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 18:55   #52
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Miro, pitanje se odnosi na mogućnost regulacije i korekcije po tlaku ako ne mjerimo ono što isparivač regulira. Isparivač (koliko god stupnjeva imao) regulira diferencijalni tlak, tako da je predmet regulacije razlika tlaka plina naspram tlaka usisne grane. Zato i svi ostali plinski sustavi koriste diferencijalni "MAP senzor" koji mjeri točno ono što isparivač regulira. No, LR Omegas NE mjeri taj tlak nego mjeri tlak plina u odnosu na atmosferski tlak. A taj tlak varira toliko koliko varira i tlak u usisnoj grani. Kod benzinskih motora je to variranje prilično veliko i kreće se od velikog vakuuma (mali apsolutni tlak) na leru pa do skoro atmosferskog tlaka pri punom gasu. Razlika je toliko velika da je veća od 0.5 bara između lera i WOT-a (Wide Opened Throttle). I onda se događa da senzor tlaka detektira tu promjenu koja je veća od postavljenih 0.5 bara pa prebaci na benzin bezveze, premda je diferencijalni tlak stabilan (koliko je dobar isparivač) i ne mijenja se. Zato što senzor tlaka na LR Omegas NE MJERI DIFERENCIJALNI TLAK, odnosno, ne mjeri ono što isparivač regulira.

I postavlja se pitanje "korekcije po tlaku", ako tlak kojeg mjeri senzor tlaka plina na railu varira sa dodavanjem gasa.

U tome je problem.
Kako ne mjeri ono što isparivač regulira? Upravo suprotno upravo tlak kojeg isparivač napravi na bazi potlaka ili tlaka u usisu (isparivač je spojen sa usisnom granom) i podtlak ili tlak u usisu djeluju tako da isparivač napravi razliku u tlakovima a senzor na plinskom reilu mjeri i reagira na njega.
Nema tu problema jer te korekcije po senzoru tlaka plina su male i vrše se automatski u samom plinskom softveru i na to mi ne možemo uticati nekim podešavanjima osim dizanjem tlaka na samom isparivaču direktno ako nam je tlak u radu na plin preniski ili previsoki.LR radi sa 1,3-1,4 bara tlaka na leru.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 19:44   #53
Quote:
miroslav k kaže: Pogledaj post
Kako ne mjeri ono što isparivač regulira? Upravo suprotno upravo tlak kojeg isparivač napravi na bazi potlaka ili tlaka u usisu (isparivač je spojen sa usisnom granom) i podtlak ili tlak u usisu djeluju tako da isparivač napravi razliku u tlakovima a senzor na plinskom reilu mjeri i reagira na njega.
Nema tu problema jer te korekcije po senzoru tlaka plina su male i vrše se automatski u samom plinskom softveru i na to mi ne možemo uticati nekim podešavanjima osim dizanjem tlaka na samom isparivaču direktno ako nam je tlak u radu na plin preniski ili previsoki.LR radi sa 1,3-1,4 bara tlaka na leru.
Ajmo ponovo.

Uzmimo za primjer da isparivač regulira tlak plina kojeg šalje na rail na način da je za 1 bar veći od tlaka usisne grane. Ako je usisna grana na apsolutnom tlaku od 0.5 bara, izlaz isparivača dat će apsolutni tlak od 1.5 bara (ili 0.5 bara pretlak u odnosu na atmosferu). Ako pritisnemo gas tako da apsolutni tlak u usisnoj grani poraste (smanji se vakum) na 0.8 bara (0.2 bara ispod atmosferskog tlaka), apsolutni tlak na izlazu iz isparivača bit će 1.8 bara (0.8 bara pretlaka). Razlika tlakova se ne mijenja i to je ono što isparivač regulira i taj diferencijalni tlak treba i injektorima da bi razlika tlaka ulaza i izlaza injektora bila uvijek jednaka. I što mjeri diferencijalni MAP kojeg koriste svi sustavi osim LR-a? Mjeri upravo razliku tlakova. Tako da je izmjerena vrijednost tlaka uvijek 1 bar. Što pak mjeri LR-ov senzor tlaka? Mjeri tlak u railu, a vidjeli smo u primjeru da je taj tlak u prvom slučaju 0.5 bara dok je u drugom slučaju 0.8 bara. Bez obzira što isparivač uvijek pravilno odrađuje žejenu regulaciju tlaka plina naspram tlaka usisne grane u iznosu od 1 bar.

Dakle, imamo dva stanja:

1. Neimenovani plinski sustav sa "pravim MAP-senzorom" koji mjeri diferencijalni tlak (razliku tlakova) rail-usisna grana. Tlak kojeg mjeri senzor je stabilan koliko je stabilna regulacija isparivača i senzor mjeri točno ono što isparivač regulira.

2. LR Omegas plinski sustav sa senzorom tlaka plina u railu. Tlak kojeg senzor mjeri uz savršeno stabilan isparivač mijenja se kako se mijenja tlak (potlak) u usisnoj grani. Ako je na leru u grani apsolutni tlak 0.5 bara, a na WOT-u 1 bar, razlika u mjerenom tlaku ovakvog senzora kretat će se u rasponu od 0.5 bara, ovisno o pritisnutosti papučice gasa.

U oba slučaja neka se radi o istom isparivaču. U prvom senzor mjeri uvijek isti tlak od 1 bara, dok u drugom mjereni tlak varira od 0.5 do 1 bar.

Kako plinsko računalo u ovom drugom slučaju radi "korekciju TonG prema tlaku"?

Teško...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 09:46   #54
Ma kud si ti zabrazdio.
Isparivač održava stalni tlak plina u reilu a na temelju podtlaka ili tlaka u usisnoj grani sa kojom je povezan vakumskom cijevčicom za vakumsku membranu koja onda djeluje u isparivaču na održavanje maksimalnog izlaznog tlaka i točka.Male korekcije na bazi temperature plina i variranja tlaka plina u reilu (koji usput rečeno unutar 01-02 bara zbog titraja membrana u isparivaču) a kojega mjeri senzor na plinskom reilu,sam plinski softver na bazi tih mjerenja poveća ili smanji dužinu otvaranja plinskih injektora kako bi zadovoljio kvalitetu ispušnih plinova i to je cijela mudrost.
Već sam napisao da je plinski kompjutor "glup" i da samo prati inpulse sa benzinskih injektora koji su mu osnova za izradu plinske mape a kada se jednom napravi plinska mapa ona je fiksna i uvijek kada benzinski kompjutor zada određene milisekunde na određenom broju okretaja motora plinski ima spreman podatak koliko to treba biti za plinske injektore i to je to.Koga briga koji je podtlak u usisu ili tlak kada je to već izračunao benzinski kompjutor i zadao za taj režim gasa određene milisekunde za benzinske injektore.Plinski isparivač vezom između usisne grane vakumskom cijevi samo održava namješteni maksimalni izlazni tlak koji prati otpuštanje gasa ili dodavanje gasa i to sve na mehanički način preko vakum membrane a sve u svrhu da zadovolji maksimalni tlak u plinskom reilu kako bi se u konačnici osigurala zamjenska količina plina umjesto benzina.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 10:07   #55
Meni je ovo što Miroslav piše jasno "ko dan".
A sad da čujemo teorijsku potporu ili negaciju...
imandaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 10:33   #56
Pa pogledaj post prije Miroslavovog. Trebalo bi biti jasno, nije to teorija struna. Tlak u railu nije konstantan, nego prati promjenu tlaka u grani. U odnosu na tlak u grani je tlak u railu konstantan, ali ti treba diferencijalni manometar da ga mjeriš. Jedno crijevo spojiš na rail, drugo na granu. A LR senzor tlaka nema tog "drugog crijeva" prema grani pa mjeri tlak u railu u odnosu na atmosferski tlak. Što je tu nejasno?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 10:44   #57


...plinski isparivač vezom između usisne grane vakumskom cijevi...
imandaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 11:11   #58
Quote:
imandaric kaže: Pogledaj post


...plinski isparivač vezom između usisne grane vakumskom cijevi...
?

Isparivač regulira tlak u odnosu na granu jer je spojen sa njom, ali senzor tlaka nije spojen na granu (za razliku od ostalih sistema), nego samo na rail. Ok?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 18:16   #59
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
?

Isparivač regulira tlak u odnosu na granu jer je spojen sa njom, ali senzor tlaka nije spojen na granu (za razliku od ostalih sistema), nego samo na rail. Ok?
Kojih ostalih plinskih sistema????
Koji plinski sustav ima mjerenje tlaka u usisnoj grani i čemu to služi kada plinskom kompjuteru to uopće nije važno jer ne regulira otvaranje plinskih injektora po senzoru tlaka u usisu već po tlaku u reilu gdje su plinski injektori za koje se mora osigurati stalan tlak da bi kod ubrizgavanja u milisekundama zadovoljili količinu plina koja mijenja benzin.I kako može i na koji način plinski senzor tlaka u usisu djelovati na isparivač da održi pravilan tlak u reilu????Električnim putem na cinculator na isparivaču????
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 18:34   #60
Ignorance is bliss...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:27.