Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2012., 07:52   #61
podržavam zeggreza.

evo ovako, imam 18 godina i mogu vam reći da sam u zadnjih godinu-dvije-tri sasvim promijenio stav po pitanju crkve, vjere i ostaloga. Dolazim iz Dalm.zagore, dakle sredine koja je lijepa, u kojoj je ugodno živjeti, u kojoj ima prekrasnih ljudi, koja ruši stereotipe o ovom kraju, ali i sredine u kojoj je svećenik najviši autoritet, u kojoj svi žive u nekom strahu od boga i toga svega. ja sam kad sam bio manji bio redovit na misama, kiša, snijeg..ma nebitno, išao bih sa guštom, ali kažem - s vremenom se to totalno okrenulo.

dalje, ne volim one blagoslove kuća. najradije bih otišao negdje taj dan kad pop dolazi. starci mi također nisu redoviti na misama ni religiozni. stari ne ide nikako, a stara samo na veće blagdane. ali opet, ni oni ne znaju za moj stav. a mislim ni da ih ne bi puno protreslo.

zašto mi se toliko promijenio stav? ne znam, nisam siguran. možda zato jer mi se čini da nas drže za ovce. možda su mogli prije stotinu i više godina manipulirat ljudima kad su jedino svećenici bili pismeni ljudi, ali danas, danas teško. zašto bi meni nametao neka pravila po kojima trebam živjet? crkva je staromodna, i dok je tako neće privlačit mlade. govorim to jer nisam ja jedini. 4. srednje sam i u razredu imam također dosta kolega koji tako misle..

cijenim instituciju Crkve, poštujem sve vjernike ali mi smeta što se ja u svojoj sredini moram skrivat, moram skrivat svoj stav o vjeri. smeta mi što crkva nameće stavove ljudima o skoro svim pitanjima.

ko zna, možda sam u tim "buntovničkim godinama" pa se kasnije opet vratim, ali iskreno sumnjam u to.

u školi slušam vjeronauk, krasna profesorica, ali se i u školu događa to nametanje nečega. ja jednostavno ne želim da mi se išta nameće.

možda nisam nešto spretan u argumentiranju jer rijetko pišem na forumu ali nadam se da me razumijete, da razumijete kakav mi se nered događa u glavi po pitanju svega ovoga.

ako će moderatori premjestit ovo na neku drugu temu, molio bih im da mi samo jave gdje su prebacili.

a sad očekujem paljbu od nekolicine!
višejemanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 08:23   #62
@višejemanje ti zapravo nisi protiv vjere vec protiv crkve i protiv autoriteta ak se ne varam?
i ne kužim zašto moraš skrivati stav o vjeri? ili vjeruješ ili ne....također to tvoje kao nametanje crkve, jel to nametanje crkve opcenito ili nametanje stavova pojedinih svecenika?....
u mom kvartu ti je prije mnogo godina bio svecenik koji je toliko "silovao" ljude s nekim svojim interpretacijama vjere i božje rijeci da je masu nas tada klinaca udaljio od crkve....na vjeronauk su išli samo oni koje su roditelji doslovno prisiljavali...nakon odlaska doticnog svecenika došla su dva druga, cista suprotnost svom prethodniku i gle za cudo svi smo krenuli na vjerunauk sami bez icije prisile, dan za vjerunauk se išcekivao s radošcu....a, sve samo zato što umjesto moraš je bilo ti si dobrodošao, umjesto bog ce te kazniti, bog ti želi pomoci...itd...moje osobno mišljenje je da materijalizacija koja vlada ovim svijetom udaljava ne samo ljude nego i pojedine svecenike od boga jer bogu ne trebaju niti milodari, niti žrtve, jer u suprotnom bog gubi svoj smisao kao jedinog dobra....zato ne pridodaj znacaj interpretaciji vjere i boga jednog svecenika vec sam razmisli i donesi zakljucak tko i što je za tebe bog.....tek tada donesi odluke i zakljucke.....vjera nije svecenik vec cesta koja te približava ili udaljava od cilja a, cilj je cistoca duše, pravda, poštenje, dobrobit....
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 01:07   #63
Evo obrazac za istupanje iz crkve:

http://www.scribd.com/doc/122150493/...ATOLICKE-CRKVE
Ivan Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 14:43   #64
zdravo ljudi, evo doslo vrijeme da se ispisem iz ove organizacije. ima li nekih novosti sto se procedure tice?
atlaski is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 01:57   #65
Zanima me kako se ponovo upisat nakon ispisa. Treba li ponovo krštenje ili kako?
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 07:17   #66
Možeš imati probleme na vjenčanju (crkvenom) ako se ispišeš iz Crkve?
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 08:44   #67
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Možeš imati probleme na vjenčanju (crkvenom) ako se ispišeš iz Crkve?
Možda, ne znam... ali zbog čega se uopće želiš ispisati iz Crkve ako te brine crkveno vjenčanje ?
cestar is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 09:07   #68
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se ponovo upisat nakon ispisa. Treba li ponovo krštenje ili kako?
Kolko puta se čovjek treba krstiti u istoj crkvi? Prije će biti da pri ponovnom upisu moraš popu na ispovijed, pitat će te što zašto si se uopće ispisivao, ti reci bilo mi dosadno evo sam se sad predomislio, učlanite me opet, i svi sretni.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 11:19   #69
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Možda, ne znam... ali zbog čega se uopće želiš ispisati iz Crkve ako te brine crkveno vjenčanje ?
Pa to pitam hipotetski. Zamisli da se ideš ženiti sa nekom koja je vjernica i imaš probleme zbog toga. Znam da je bio problem što jedna ženska nije mogla postati krizmena kuma bez crkvenog vjenčanja.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 11:24   #70
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se ponovo upisat nakon ispisa. Treba li ponovo krštenje ili kako?
Ne postoji upis u Rimokatoličku crkvu, jer su vaši roditelji za vas (…) tražili primanje sakramenta krštenja, a nisu zatražili upis u Rimokatoličku crkvu. Slijedom činjenica da ne postoji upis, prihvatite također da ne postoji niti ispis.

Ono šta ti možeš je ići u Crkvu jer osječaš da si dio nje(katoličanstva) ili ne ići u crkvu jer ne osječaš da si dio nje.(katoličanstva)
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 11:37   #71
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Pa to pitam hipotetski. Zamisli da se ideš ženiti sa nekom koja je vjernica i imaš probleme zbog toga. Znam da je bio problem što jedna ženska nije mogla postati krizmena kuma bez crkvenog vjenčanja.
Mislim da je važnije u praksi da kumovi imaju sakramente. Znam za primjer, kumovi su imali sve "sređeno", a mladoženja nije bio niti kršten već je nastupio u ulozi "svjedoka"... tako nekako.
cestar is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 11:37   #72
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Ne postoji upis u Rimokatoličku crkvu, jer su vaši roditelji za vas (…) tražili primanje sakramenta krštenja, a nisu zatražili upis u Rimokatoličku crkvu. Slijedom činjenica da ne postoji upis, prihvatite također da ne postoji niti ispis.

Ono šta ti možeš je ići u Crkvu jer osječaš da si dio nje(katoličanstva) ili ne ići u crkvu jer ne osječaš da si dio nje.(katoličanstva)
Znači, ako roditelji dijete upišu u crkvu onda to nije upis jer se dijete nije upisalo samo?

Čuj, u tom slučaju 80% katolika ustvari uopće nisu katolici, jer ih upisao neko drugi i pritom prekršio zakon o ljudskim pravima.


Rkc si previše dozvoljava.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 12:02   #73
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Znači, ako roditelji dijete upišu u crkvu onda to nije upis jer se dijete nije upisalo samo?
Jesi gluha ili se praviš gluha,upisa u RKC nema , jedino što ima je dokaz o krštenju i svetoj potvrdi(krizmi)...(Krštenje djeteta obično vrše roditelji/da naglasim/pametni roditelji; dok sveta potvrda je ono što riječ kaže,samostalno prihvačanje onoga što su roditelji zatražili kod djetetovog krštenja,).

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Čuj, u tom slučaju 80% katolika ustvari uopće nisu katolici, jer ih upisao neko drugi i pritom prekršio zakon o ljudskim pravima.
Ne upire RKC prstom u čovjeka i govori ovaj je katolik ,a ovaj nije, čovjek sam izjavi da se osječa kao katolik ili ne , ne postoji zakonska regulativa od strane RKC i države koja tjera čovjeka da bude dio RKC. Vjerska pripadnost je stvar osobnog izbora i stoga ne podliježe zakonskom(državnom) pravu.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Rkc si previše dozvoljava.
Imaš pravo,toliko je popustljiva i slobodna da je dozvolila svakome da izabere želi li biti dio nje ili ne.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 12:24   #74
ja sam se ispisala prije dvadesetak godina.. doslo je Pismo mojim roditeljima , neki letci I tako..I to je to.. da ludi na to gledaju kao da nisi normalan.. u stvari rekao je pop mojim
roditeljima da ispis u stvari ne vrijedi nista..I takve bedastoce..
inace nikakve druge "posljedice"... e sad razmisljaj da li ces ikada trebati nesto iz tog ureda? neki papir ili bilo sto.. evo npr..ja zivim u engleskoj a ovdje se katolicke skole smatraju pod boljima..
ja nemam djece ali imaju moji prijatelji.. da su se ispisali nebi mogli priloziti formalin papir toj skoli da su katolici.. I tako..posto zivis u Hr tebi to valjda nije tako vazno..
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 12:28   #75
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Jesi gluha ili se praviš gluha,upisa u RKC nema , jedino što ima je dokaz o krštenju i svetoj potvrdi(krizmi)...(Krštenje djeteta obično vrše roditelji/da naglasim/pametni roditelji; dok sveta potvrda je ono što riječ kaže,samostalno prihvačanje onoga što su roditelji zatražili kod djetetovog krštenja,).


Imaš pravo,toliko je popustljiva i slobodna da je dozvolila svakome da izabere želi li biti dio nje ili ne.
Zoki, nemoj se napraviti gluh kad ti netko reče da crkva krši ljudska prava i da crkva nije upisala članove čim ih roditelji doveli na krštenje.
Nemoj ljude praviti bedastima jer bedasti nisu, u protivnom morat ćemo pitati državni sabor na koju foru tolika kvota katolika u državi Hr, samo nemoj reč svi se oni samovoljno prijaviše članstvom u Rkc i zato ateistička država mora godišnje izdvajati na milione kuna.


Kad bi Crkva bila popustljiva, tada se ne bi poslužila ucjenama.

Reci, koliko košta crkveno vjenčanje? Ne bi li trebalo biti besplatno?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 12:29   #76
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se ponovo upisat nakon ispisa. Treba li ponovo krštenje ili kako?
lol,odluči se šta bi.
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 12:36   #77
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Ne postoji upis u Rimokatoličku crkvu, jer su vaši roditelji za vas (…) tražili primanje sakramenta krštenja, a nisu zatražili upis u Rimokatoličku crkvu. Slijedom činjenica da ne postoji upis, prihvatite također da ne postoji niti ispis.

Ono šta ti možeš je ići u Crkvu jer osječaš da si dio nje(katoličanstva) ili ne ići u crkvu jer ne osječaš da si dio nje.(katoličanstva)
naravno da postoji,kad mi je kući došao račun od 800€ koje trebam platit,i žena također 600€...jedna od opcija je bila instantni ispis iz crkve...kao što to većina austrijanaca i svih ostalih (u austriji rade)...točnije gotovo da ni neznam više niti jednu osobu koja je još uvijek upisana u crkvu,jer nikom se neplaća taj ogromni porez kakav je vamo..
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 12:44   #78
Krstili su me bez moje želje kao bebu... krajnje bezobrazno. Također sam u osnovnoj školi bio kažnjavan minusima i jedinicama ako nisam bio na misi, pa sam morao lagati da sam bio. Prije 90-te nam je ispiran mozak bio Titom, a iza 90-te u istoj školi s Bogom Kristom Isusom.
Ali od tada nisam imao problema jer u crkvu idem jedino kao turist i kada sam pijan, no i toga je pomanje. Svećenika u stan ne puštam nikada, niti imam posla s njima ikakvog. Kitim grane i bor za Božić jer volim taj kič i ugođaj.
Ne vidim razloga da se ispisujem iz religije iz koje sam se ispisao u glavi i srcu onog trena kada sam razvio mozak i shvatio da nije nikakav Bog onaj koji stvara submisivna bića s ciljem da mu služe pod prijetnjom muka iako mu od takvih bića nikakvo služenje ne treba. Tko vjeruje da je Bog egocentrično i razmaženo derle s mentalitetom prosječnog diktatora s bliskog istoka, vjerujem da mu je zabavnije u životu nego meni, tako da vjerujem u jednu ruku da sam u minusu što nisam uspio popušiti tu priču.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 13:04   #79
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Mislim da je važnije u praksi da kumovi imaju sakramente.
Nop. Kumovi mogu biti muslimani, budisti ili ateisti, sasvim nebitno. Kumovi su u biti svjedoci, a i supružnici ne moraju imati, a ni primati (oboje) sakramente (sakrament vjenčanja), može samo jedan od njih. Naravno ako oboje ne žele tada crkveno vjenčanje nema smisla.

Quote:
Znam za primjer, kumovi su imali sve "sređeno", a mladoženja nije bio niti kršten već je nastupio u ulozi "svjedoka"... tako nekako.
Ponavaljam, za kumove (svjedoke vjenčanja) sakramenti nisu nužnost, a za ovo vjenčanje iz primjera, mlada je primila sakrament vjenčanja dok mladoženja nije.
dado-666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 13:14   #80
Ako se ženu katolik i recimo pravoslavac pravoslavac se može oženiti u crkvi ali s tim prihvača i krščansku vjeru.
EDIT: evo @dado-666 je napisao sad vidim.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.