Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2014., 21:51   #81
ne mislim ja da je sve crno bijelo. svatko je imao svoje razloge za odlazak. ali mislim da nakon nekog vremena ljudi počnu idealizirat rodno mjesto. kao sve je bilo bolje. čak i sunce ljepše sija nego drugdje pa malo zaborave te razloge zbog kojih su i otišli u potragu za srećom

http://www.youtube.com/watch?v=WZig2W7_rtY

__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 22:54   #82
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Gnothi, da si pročitao ovu pjesmu vjerojatno se sada ne bi mučio u tuđini u pečalbi.
Dude, ni ne znaš u kako si krivoj crkvi našo boga molit

Ja nemam apsolutno ni trunku rodoljublja i domoljublja u sebi Baš ovako kako je Klodovik napisao s crvima. Sad kad diplomira, cura isto seli k meni gore, i traži posao ovdje

Mislim, lijepa je meni HR (i jeftina, sad iz perspektive Norveške koja je jedna od najskupljih i najbogatijih istvoremeno zemalja na svijetu), i Hrvati su spaljeni za zajebanciju, ali da smo neko cvijeće bogznakakvo, i nismo. Statistički govoreći. Naravno da su mi frendovi zakon, da su mi tu najdraži konkretni ljudi, individualci, familija itd. Da nam je zemlja nešto neznamtišto ljepša od bilo koje druge, nije (Maldivi anyone?). A o sposobnosti, građanskoj kulturi, civilizacijskoj razini uopće ne bih.

Hoću reći -- sure, nismo govna (ajde, recimo da nismo, optimistično govoreći). Barem ne niti govna gora od drugih nacija. Ali da smo neki sveti narod od boga spušten na zemlju, ili da nam je zemlja takva -- jok pa ne bude.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 22:59   #83
mijenjam nebeske pigmejce u hrvate
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:03   #84
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Možda da poradite na komunikaciji u vezi?
Nije stvar u komunikaciji u vezi, nego u organiziranosti fakulteta. I činjenici da nije još ni sama sigurna da će stić predat rad na obranu sad u tom roku u veljači.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Možeš se i zajbavat kao lud, al s vremena na vrijeme će te ćopit idealizirana slika doma.
A kaj se tiče ostalog, neki ljudi da su mogli, ne bi ni iseljavali.
Nije sve uvijek crno-bijelo
Kako koga. Ovo sve što govoriš vrijedi više za klasičnu "dijasporu" nego za moderne, mlađe ljude odgojene negdje kroz devedesete i nulte. Veliki dio moga društva je odselio u nekakvih kasnim dvadesetima, frend i frendica u Berlinu oboje na doktoratima, drugi frend u Austriji na doktoratu, treća frendica u Manchesteru isto na doktoratu, njezina sestra na sendvič-doktoratu između sveučilištâ u Rigi, Bologni i Ghentu, još jedna frendica u Španjolskoj. Jedna od rijetkih frendica koja je iz tog društva ostala u HR ima dečka iz Girone, koji mislim da je sad odselio u SAD.

Svi koji su odselili iskreno su se radovali iseljavanju, i jebački se potrudili baš da odu van. Nisu to doživili kao "zadnju opciju kad se sasušio od peronospore i zadnji trs loze na didovini". Nego kao prvi, konkretni, planski, artikulirani cilj.

Tak da ono -- svijet ti postaje i za Hrvate iz određene generacije globalno selo. Mislim da smo svi mi više "ekspati" nego ta neka "starinska" dijaspora. Svi smo puno mobilniji, i svi puno više vrijednosti i razmišljanja djelimo sa slično odgojenim ljudima slične generacije i iz slične socio-ekonomske skupine (moderna riječ za klasu ilitiga stalež) širom svijeta, iz Španjolske, Portugala, SADa itd.

Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
...ali mislim da nakon nekog vremena ljudi počnu idealizirat rodno mjesto.
Nisam baš siguran. [/sarcasm]

Mislim, super mi je Cody, onaj Amer što živi sa ženom u HR, u Zagrebu, predaje na Filozofskom i piše Zablogreb napisao na ovom HRT blogu, kojeg isto radi, u članku Ekspati vs. dijaspora. Moja generacija je po uzorcima ponašanja puno bliža tome kak on opisuje da se ponašaju američki ekspati, nego ta naša famozna dijaspora.

Mislim -- meni koji živim u Europi, i u EEZ (iako ne i u EU) je cijena karte iz ove perspektive otprilike između 10og i 12og dijela plaće, ili između 5og i 6og dijela mjesečnog disposable income. Tako da teoretski gledano bih si mogao priuštiti doslovno svaki vikend biti u ZG. Međutim -- čemu?

Sva moja gorespomenuta ekipa doživljava HR kao -- proviniciju globalnog Imperija. Naravno, nije da biraš gdje ćeš se roditi, ali biraš gdje ćeš ostvariti karijeru, gdje ćeš zasnovati obitelj, s kojeg mjesta će ti biti dostupnije vijesti, materijalna bogatstva, putovanja, socijalne usluge, jednom riječju -- civilizacijske tekovine. I naravno da uvijek imaš jednu dozu emocije prema svom zavičaju, ali daleko je to od te neke mitomanije iz Thompsonovih pjesama. Vrlo daleko.

Mojoj djeci će vrlo vjerojatno biti "svjetska tlaka" ići "sa starcima" u tu neku nazadnu pripizdinu "A ono, znaš mog starog, opet jebe da se ide dolje. Umrijet ću, jebote. Čujemo se prek Skypea". Tj. preciznije vjerojatno "Ah, du vet faren min..."
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.

Zadnje uređivanje GnothiSeauton : 04.02.2014. at 23:08.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:11   #85
evo priča mi jučer kolega s posla da skoro cijela generacija njegove kćeri (koja je sad 3. srednje) priča o studiranju negdje vani. švedska, norveška,.. a ako ne uspiju onda bi pokušale ovdje studirat. mislim da sve više mladih prepoznaje da ovdje nema neke perspektive ako nisi nečiji sin/nećak/stranački dupelizac

i ja pozdravljam takve odluke. žao mi je jedino što i ja nisam negdje oša. sad sam našao dobar posao pa mi se neda mijenjati ali recimo žena mi u 9 godina nije uspila nać ni upola normalnog poslodavca. promijenila 14 firmi što na crno što na bijelo ali uvijek isti problem. ima neke lude zamisli da treba primit plaću na kraju miseca
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:17   #86
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Nije stvar u komunikaciji u vezi, nego u organiziranosti fakulteta. I činjenici da nije još ni sama sigurna da će stić predat rad na obranu sad u tom roku u veljači.
Pretpostavio sam. Ono je bila šala, why so serious?

Kad si se već razbrbljavio, možeš li reći čime se točno baviš i zašto Norveška, ako ti to nije preveliko zadiranje u privatnost?
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:18   #87
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
ima neke lude zamisli da treba primit plaću na kraju miseca



To je već ozbiljan problem, jeli posjetila liječnika?
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:19   #88
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Nije stvar u komunikaciji u vezi, nego u organiziranosti fakulteta.
FFZG je u pitanju, jel?

Što se ostalog tiče, sve to stoji i svatko treba gledati sebe, ali uvijek mi je žao kad kvalitetni visokoobrazovani mladi ljudi odlaze van. Zemlja nam nepovratno odlazi kvragu i ostat će "nazadna pripizdina" ako će se taj trend nastaviti.
Ajvz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:23   #89
Quote:
Ajvz kaže: Pogledaj post
FFZG je u pitanju, jel?

Što se ostalog tiče, sve to stoji i svatko treba gledati sebe, ali uvijek mi je žao kad kvalitetni visokoobrazovani mladi ljudi odlaze van. Zemlja nam nepovratno odlazi kvragu i ostat će "nazadna pripizdina" ako će se taj trend nastaviti.
ne beri brigu. ja i wiki smo ostali
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:23   #90
Ja isto gledam kako otić vani. Dobro, 'gledam' možda nije najpreciznija riječ jer nemam nikakve konkretne planove , ali kao neku mutnu viziju budućnosti, nakon diplome, vidim sebe negdje u inozemstvu, u nekoj anglofonoj zemlji pod Kraljicom (više-manje sve osim SADa).
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:23   #91
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post



To je već ozbiljan problem, jeli posjetila liječnika?
bila je na promatranju ali ne pomaže
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:24   #92
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Ja isto gledam kako otić vani. Dobro, 'gledam' možda nije najpreciznija riječ jer nemam nikakve konkretne planove , ali kao neku mutnu viziju budućnosti, nakon diplome, vidim sebe negdje u inozemstvu, u nekoj anglofonoj zemlji pod Kraljicom (više-manje sve osim SADa).
što reče, neš u darkwood
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:32   #93
SAD je do početka 80ih čak bio i simpatična zemlja, otad su kola krenula nizbrdo, javni, društveni i kulturni život općenito se srozao do te mjere da mi američka svakodnevica djeluje kao nekakva distopija. Ukratko, prezirem tu zemlju.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:42   #94
http://www.youtube.com/watch?v=NteVmdoo1yI

home of the brave
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 23:55   #95
Jednom si imao recimo Dick Cavett Show http://www.youtube.com/watch?v=NW8Pu9s1QUM, gdje imaš voditelja koji zna neki kurac o svijetu koji ga okružuje i može vodit smislen razgovor s gostom i to u trajanju od jedne uru (baš me zanima kako bi američka publika reagirala da se od njih danas zahtjeva takav attention span ; btw odličan intervju, Allen sipa baze iz rukava čitavo vrijeme), dok danas recimo po rejtingu dosta visoko kotira Live with Kelly and Micheal, i odmah tu bude jasna očita degradacija kvalitete voditelja, gostiju i, rekao bih, publike.
http://www.youtube.com/watch?v=-uc1yWQmfCc
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 00:00   #96
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
ne mislim ja da je sve crno bijelo. svatko je imao svoje razloge za odlazak. ali mislim da nakon nekog vremena ljudi počnu idealizirat rodno mjesto. kao sve je bilo bolje. čak i sunce ljepše sija nego drugdje pa malo zaborave te razloge zbog kojih su i otišli u potragu za srećom
http://www.youtube.com/watch?v=WZig2W7_rtY
: D
A što sam ja drugo rekao ?
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Kako koga. Ovo sve što govoriš vrijedi više za klasičnu "dijasporu" nego za moderne, mlađe ljude odgojene negdje kroz devedesete i nulte. Veliki dio moga društva je odselio u nekakvih kasnim dvadesetima, frend i frendica u Berlinu oboje na doktoratima, drugi frend u Austriji na doktoratu, treća frendica u Manchesteru isto na doktoratu, njezina sestra na sendvič-doktoratu između sveučilištâ u Rigi, Bologni i Ghentu, još jedna frendica u Španjolskoj. Jedna od rijetkih frendica koja je iz tog društva ostala u HR ima dečka iz Girone, koji mislim da je sad odselio u SAD.
Pričam;
a) o curi koja je otišla van iako je imala 2 magisterija (dobivena vani ) i kaj nije tu mogla nać zadovoljavajuć posao
b) o drugoj curi koja je završila Harvard, pa je sad besposlena tu, traži posao
c) o trećoj curi koja s FERom nije mogla nać posao tu, pa morala raditi izvan struke, a imala je australsko državljanstvo te joj jednog dana dopizdilo i otišla van
i sličnim primjerima (da sad ne navodim sve)

Ljudima kaj su manje-više nedavno otišli van, odnosno odlaze van radi nedostatka posla tu...
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Svi koji su odselili iskreno su se radovali iseljavanju, i jebački se potrudili baš da odu van. Nisu to doživili kao "zadnju opciju kad se sasušio od peronospore i zadnji trs loze na didovini". Nego kao prvi, konkretni, planski, artikulirani cilj.
Ma dobro, gle izgleda da ne pričamo o istim generacijama
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Tak da ono -- svijet ti postaje i za Hrvate iz određene generacije globalno selo. Mislim da smo svi mi više "ekspati" nego ta neka "starinska" dijaspora. Svi smo puno mobilniji, i svi puno više vrijednosti i razmišljanja djelimo sa slično odgojenim ljudima slične generacije i iz slične socio-ekonomske skupine (moderna riječ za klasu ilitiga stalež) širom svijeta, iz Španjolske, Portugala, SADa itd.
Ovisi o ljudima.
Znam i jednu curu koja je zbrisala na postdiplomski u Barcelonu i ostala tamo. Isto tu nije baš mogla naći posao, a sad gore gušta. Samo ona je otišla gore prije ove krize.
Ovo o čemu pričam nije starinska generacija, riječ je o ljudima u 30ima koji su željeli živjeti u HR...
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran. [/sarcasm]
Mislim, super mi je Cody, onaj Amer što živi sa ženom u HR, u Zagrebu, predaje na Filozofskom i piše Zablogreb napisao na ovom HRT blogu, kojeg isto radi, u članku Ekspati vs. dijaspora. Moja generacija je po uzorcima ponašanja puno bliža tome kak on opisuje da se ponašaju američki ekspati, nego ta naša famozna dijaspora.
Mislim -- meni koji živim u Europi, i u EEZ (iako ne i u EU) je cijena karte iz ove perspektive otprilike između 10og i 12og dijela plaće, ili između 5og i 6og dijela mjesečnog disposable income. Tako da teoretski gledano bih si mogao priuštiti doslovno svaki vikend biti u ZG. Međutim -- čemu? :zu bo:
Dobro, Norveška je priča za sebe.
Osobno preferiram toplije zemlje
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Sva moja gorespomenuta ekipa doživljava HR kao -- proviniciju globalnog Imperija. Naravno, nije da biraš gdje ćeš se roditi, ali biraš gdje ćeš ostvariti karijeru, gdje ćeš zasnovati obitelj, s kojeg mjesta će ti biti dostupnije vijesti, materijalna bogatstva, putovanja, socijalne usluge, jednom riječju -- civilizacijske tekovine. I naravno da uvijek imaš jednu dozu emocije prema svom zavičaju, ali daleko je to od te neke mitomanije iz Thompsonovih pjesama. Vrlo daleko.
Nisi skužio.
Nije riječ o nekoj preposebnoj vezi s rodnom zemljom. Većina ljudi o kojima pričam su poprilično vezani s obitelji i odlazak im nije bio neka stvar koju su željeli.
Imam i frendicu u Pragu kojoj nije loše, ali joj je trebala milijarda godina da se prilagodi i uklopi u društvo.
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Mojoj djeci će vrlo vjerojatno biti "svjetska tlaka" ići "sa starcima" u tu neku nazadnu pripizdinu :zu bo: "A ono, znaš mog starog, opet jebe da se ide dolje. Umrijet ću, jebote. Čujemo se prek Skypea". Tj. preciznije vjerojatno "Ah, du vet faren min..." :zu bo:

Ljudi koje znam su manje-više iz Zagreba, nitko nije iz sela iza devet gora
Iako je i zg u globalnim okvirima selo.
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
evo priča mi jučer kolega s posla da skoro cijela generacija njegove kćeri (koja je sad 3. srednje) priča o studiranju negdje vani. švedska, norveška,.. a ako ne uspiju onda bi pokušale ovdje studirat. mislim da sve više mladih prepoznaje da ovdje nema neke perspektive ako nisi nečiji sin/nećak/stranački dupelizac
To je žalosna stvarnost.
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
i ja pozdravljam takve odluke. žao mi je jedino što i ja nisam negdje oša. sad sam našao dobar posao pa mi se neda mijenjati ali recimo žena mi u 9 godina nije uspila nać ni upola normalnog poslodavca. promijenila 14 firmi što na crno što na bijelo ali uvijek isti problem. ima neke lude zamisli da treba primit plaću na kraju miseca :ro fl:
I to je nažalost danas glavni razlog za emigraciju. Nisu studijska usavršavanja vani
Quote:
Ajvz kaže: Pogledaj post
FFZG je u pitanju, jel?
Što se ostalog tiče, sve to stoji i svatko treba gledati sebe, ali uvijek mi je žao kad kvalitetni visokoobrazovani mladi ljudi odlaze van. Zemlja nam nepovratno odlazi kvragu i ostat će "nazadna pripizdina" ako će se taj trend nastaviti.
Yup.
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
ne beri brigu. ja i wiki smo ostali
Ljudi sa smislom za humor
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 00:02   #97
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
SAD je do početka 80ih čak bio i simpatična zemlja, otad su kola krenula nizbrdo, javni, društveni i kulturni život općenito se srozao do te mjere da mi američka svakodnevica djeluje kao nekakva distopija. Ukratko, prezirem tu zemlju.
Ja sam kao klinac razmišljao o emigraciji u SAD. Ferovac jel'da?
Se sjećate razdoblja kad je u Kaliforniji guverner bio Arnie, a predsjednik države Bush (slika one ženske s natpisom na trbuhu, strelicom prema dole, my bush would be a better president ). Odustao od takvih planova. Iako imam nešto familije gore
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 00:02   #98
a opet nekako uspijevaju biti on top of the world
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 00:18   #99
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
a opet nekako uspijevaju biti on top of the world
To je stari film
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 07:54   #100
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Kad si se već razbrbljavio, možeš li reći čime se točno baviš i zašto Norveška, ako ti to nije preveliko zadiranje u privatnost?
Bavim se vrlo općenito, a preciznije mi se ne da pomorskom tehnologijom. Za pomorsku tehnologiju kojom se ja bavim postoji nekoliko hotspotova u svijetu: Kalifornija (okolica San Diega, okolica San Francisca), sjeveroistok SAD (potez od Marylanda do Mainea), područje oko Houstona u Texasu, Kanada (British Columbia), obje strane Sjevernog mora (Škotska s jedne i Norveška s druge strane), i Brazil pomalo u zadnje vrijeme.

Bitni faktori su mi bili:
- faktor europske kulture (živio sam tri mjeseca u SADu i nisam siguran da bih htio tamo stalno živjeti),
- zemljopisna blizina HR, i s njom povezane relativno bagatelne cijene aviokarata za doma,
- činjenica da je od navedenih područja Norveška možda i najjača, u tehnološkom smislu,
- činjenica da sam u Norveškoj imao vrlo jake reference (iskreno, valjda bez lažne skromnosti i najjače moguće ),
- činjenica da je Norveška jaka socijalna zemlja, s radnom kulturom sličnom ex-Yu (obitelj na prvom mjestu, laburizam i unionizam na izuzetno visokom nivou, tj. štićenje radnika pod svaku cijenu, plaćeno prekovremeno, druge sindikalne povoljnosti, "casual" shvaćanje petka, lagano se organizira "home office" tj. rad od doma, ogromni, za "liberalno kapitalističke" pojmove porodiljni i za mamu i za tatu), s ogromnim prihodima za ljude s mojim kompetencijama,

-- odluka je bila prilično racionalna.

Quote:
Ajvz kaže: Pogledaj post
FFZG je u pitanju, jel?
Kaj je najbolje -- i ne. Gle, općenito ti je razina organizacije, efikasnosti, i kvalitete na svim fakultetima svih sveučilišta u HR na prilično niskoj razini. To kažem iz perspektive nekog tko je 8 godina radio na fakultetu Sveučilišta u Zagrebu koji se smatra u mnogo područja trailblazerom što se tiče kvalitete nastavnog procesa i administrativnih procesa. I sudim čak i po stanju na njemu. A mislim da imam pravo na informirano mišljenje budući da sam se u tih 8 godina jedan dio vremena baš i bavio stručno menadžmentom i upravljanjem sveučilištem, a za usporedbu -- kroz različite oblike suradnje gostovao sam na drugim fakultetima i školama sličnim mojoj.

Iz tog rakursa, FFZG je grotlo užasa neorganiziranosti, aljkavosti, proizvoljnih kriterija, i vrlo čestih odlika mentalnih dijagnoza u fakultetskog kadra

Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Ja isto gledam kako otić vani. Dobro, 'gledam' možda nije najpreciznija riječ jer nemam nikakve konkretne planove
A ono, tak valjda svi u HR "gledaju". Nije to uopće isto, zapravo je bitna razlika u glavi od toga da "gledaš" i od toga da stvarno "pregrizeš govno" kako je moj ćale reko i kreneš nešto konkretno raditi. Ne kažem da se stvari dese same od sebe, ali ako samo "gledaš" definitivno se neće desiti -- ništa.

Ono o čem isto treba voditi računa je da je gotovo neusporedivo lakše iseliti negdje na kraju visokog obrazovanja iz pozicije još relativno "neukorijenjene" osobe, nego kad već začmeš svoju obitelj. Problemi u logistici, i "rubni uvjeti" na pregovore o plaći i uvjetima posla koji moraju održavati činjenicu da, osim u nekim čarobnim situacijama gdje i ti i žena (ili obratno, muž) dobivate posao unutar nekog malog vremenskog razdoblja u istoj državi / gradu, će tvoj plaća morati biti dovoljna za život čitavoj obitelji.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ljudima kaj su manje-više nedavno otišli van, odnosno odlaze van radi nedostatka posla tu...

Ma dobro, gle izgleda da ne pričamo o istim generacijama
A gle -- ja imam 33. Ne znam, mog posla, tj. industrije koja bi smisleno koristila moju razinu kompetencija u HR jednostavno nema. Dapače, ja sam jedan od možda glasnijih proponenata činjenice da ovu undead papazjaniju koja je još nekako ostala kao isprazna ljuska te industrije treba satrati ognjem i mačem, bez preživjelih. Naime -- HR porezni platiša je već preko svake granice normalnog, pristojnog, i smislenog, iskeširao za taj oblik undeatha koji se proteže od "dobitka hrvatske države" naovamo, znači 20ak godina.

Tako da je meni sasvim jasno već dugo da ako želim raditi u realnom sektoru (ne u akademskim krugovima), u principu nema alternative odlasku van. Ali meni to tako teško ne pada, možda zbog činjenice da sam prvi put živio vani s 16 godina u engleskom internatu "stare škole" (otprilike a la Hogwarts ), godinu dana uz kratke povratke doma za ferije.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Dobro, Norveška je priča za sebe.
Osobno preferiram toplije zemlje
Jebiga, nerealno je očekivati "i ovce i novce". Ja se za "toplijim zemljama" plaćem cijelim putem do bankomata svakog 15 u mjesecu [/sarcasm].

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Većina ljudi o kojima pričam su poprilično vezani s obitelji i odlazak im nije bio neka stvar koju su željeli.
Ok, da, razumijem. Ja sam inače takav da nisam pretjerano povezan s familijom, mislim u tom nekom smislu da ih "moram vidjeti" ili da uopće imamo navike "ispijati kave" ili što već ljudi rade skupa, nakon što djeca odrastu. Ne znam, možda ima veze i s činjenicom da sam se otcijepio od roditeljskih skuta u poznoj dobi, pa su mi malo dokurčili

Što se tiče neke nove, moje, zasnovane obitelji -- takvu još nemam.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Imam i frendicu u Pragu kojoj nije loše, ali joj je trebala milijarda godina da se prilagodi i uklopi u društvo.
Šta će ti društvo kad imaš -- internet Dobro, iskreno to je veliki izazov. Ja sam izuzetno društvena osoba, i u kombinaciji s činjenicom da sam radio u relativno "ležernoj" okolini kakva je akademska, mogao sam si priuštiti recimo divlje izlaske vani u klubove npr. u srijedu , a odselio sam u zemlju u kojoj fakat nisam imao nikakvih socijalnih kontakata. Tako da vrijeme kratim tečajevima na Coursera.org, čitanjem SFa i Fantasya, čitanjem stručnog tiska (stari mi je nedavno rekao da sam lud jer trošim oko 4000 kuna godišnje na pretplate i članarine u raznim strukovnim / akademskim udruženjima koji izdaju svoj stručni tisak), tečajem norveškog, Neflixom i tu i tamo nekim izlaskom s tih par ljudi što sam popabirčio u ovih prvih godinu dana (za tjedan dana točno ).

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Iako je i zg u globalnim okvirima selo.

To je žalosna stvarnost.
Pa mislim, da. Ali u tom smislu je onda...

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
...Nisu studijska usavršavanja vani
... ovo lažna dihotomija. Nije da činjenica da je ZG "selo" nekako isključiva u odnosu na "studijsko usavršavanje" kao razlog za odlazak van, nego zapravo je želja za studijskim usavršavanjem vani jedna od faceta, licâ činjenice da je ZG "selo".

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ljudi sa smislom za humor
Vezano uz to, tj. uz partikularni brand hrvatskog slatko-gorkog humora za kojeg valjda u HR ima toliko prilike, za onog tko zna "prevrnuti riječ", meni je ovo skroz tipičan, smješan, ali istovremeno i tragičan članak.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:06.