Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2015., 00:09   #1
Angry Prijevare na internetu

Ovo pišem za sve koji se nađu u nezgodnoj situaciji kao ja.. Možda je bila ovakva tema, nezz..
Oduvijek sam fanatik za motore, nasljedio sam od staroga to, kupim jedan, prodam i tako uvijek u nedogled. Prije par dana dođe poruka na mob moga staroga. Strani broj, traži informacije o jednome oldtimeru. Piše kako je zainteresiran i da mu se javimo na email adresu. Odmah sam otišao provjeriti na internet toga potencijalnoga kupca, no ništa nije izašlo (ok, možda lik drži do privatnosti). Odmah u početku on govori kako će uplatiti novce na paypal račun. Sve ide na njegov trošak. Wow. Super, laka love, ne? Odbijam uplatu na paypal i govorim mu kako ne želim novce dok on ne vidi motor. Dolazi poruka da želi slike i da nakon toga uplaćuje na moj željeni račun. Iskreno, sumlja mi se smanjila i ja njemu šaljem slike i info deviznog računa. On odgovara nakon toga vrlo lošim engleskim (do prije toga je sve bilo gramatički točno) kako je izvršio uplatu, no ja neću ništa vidjeti dok ne uplatim 700€ agenciji koja osigurava transport. Tada shvaćam da sam postao žrtva prijevare. Odgovaram mu da ne postoji niti jedna banka koja posluje na takav način i da odustajem od dogovorenoga i da neću padati na nečije idiotske zamke. U tome trenutku mi je spam box bio pun poruka od "Shipping Agency" koja mi je slala info di i kako da uplatim ili će u protivnome biti protiv mene pokrenut pravni postupak i to ni manje niti više nego od strane interpola. Vidim ja da je vrag odnjeo šalu i pokušavam naći IP adresu. Na sve poruke koje su došle, ista IP adresa, ista osoba šalje (nevjerojatno koliko glupa da ostavi sve otvoreno na pogled drugima). Do danas je bilo još poruka da mi daje 12 sati vremena da uplatim novce, kako bi meni sjeli njegovi na račun ili on pokreće pravni postupak protiv mene. Odgovorio sam mu kulturno da nisam naivan koliko on misli, te da ću ako ne prekine s pretnjava prijaviti njegov identitet ovlaštenim osobama u paypalu, westerunionu i eurobank (čije je on lažne mailove slao). Nakon toga sve prestaje.
Ovo mi je bilo dobro iskustvo i škola, te ne mislim više nikada petljati se s takvim stvarima.
Poučen tim iskustvom odem u junk mail i pronađem na stotine mailova. Jedan od paypala, drugi od banaka, treći od netflixa (kojega nikada nisam koristio) kako moram potvrditi svoje podatke ili uplatiti nekome 15$ na račun jer je uvidom u nešto pronađeno da sam dužan i da će u protivnome slijediti sudski postupak. Možda je netko imao iskustva s time ili je upravo u ovakvoj situaciji. Moj savjet. Ne bojte se i ne dajte se pod pritiskom takvih gadova. To je ogromna organizacija koja pokuša, pa ako ide super, ako ne, ima drugih. Samo je postao problem što je to sada preko njuškala krenulo. Ne nasjedajte na to. Tražite što više informacija, telefonski razgovor, skype, sve podatke te osobe. I ako vi što prodajete, ne plaćajte nikome ništa. Ne može vas nitko tužiti zbog takvih stvari. To što govore da su uplatili novac, to je na njihovu odgovornost i na banci. Pogotovo nemojte uplaćivati na paypal, westernunion ili neku treću internet organizaciju gdje je kasnije teško ući u trag gdje je novac otišao. Evo, pisah kako bi nekome pomogao ili mu olakšao ako se je našao u takvoj situaciji.
Peace!
sorke20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 00:18   #2
Quote:
sorke20 kaže: Pogledaj post
Ovo pišem za sve koji se nađu u nezgodnoj situaciji kao ja.. Možda je bila ovakva tema, nezz..
Oduvijek sam fanatik za motore, nasljedio sam od staroga to, kupim jedan, prodam i tako uvijek u nedogled. Prije par dana dođe poruka na mob moga staroga. Strani broj, traži informacije o jednome oldtimeru. Piše kako je zainteresiran i da mu se javimo na email adresu. Odmah sam otišao provjeriti na internet toga potencijalnoga kupca, no ništa nije izašlo (ok, možda lik drži do privatnosti). Odmah u početku on govori kako će uplatiti novce na paypal račun. Sve ide na njegov trošak. Wow. Super, laka love, ne? Odbijam uplatu na paypal i govorim mu kako ne želim novce dok on ne vidi motor. Dolazi poruka da želi slike i da nakon toga uplaćuje na moj željeni račun. Iskreno, sumlja mi se smanjila i ja njemu šaljem slike i info deviznog računa. On odgovara nakon toga vrlo lošim engleskim (do prije toga je sve bilo gramatički točno) kako je izvršio uplatu, no ja neću ništa vidjeti dok ne uplatim 700€ agenciji koja osigurava transport. Tada shvaćam da sam postao žrtva prijevare. Odgovaram mu da ne postoji niti jedna banka koja posluje na takav način i da odustajem od dogovorenoga i da neću padati na nečije idiotske zamke. U tome trenutku mi je spam box bio pun poruka od "Shipping Agency" koja mi je slala info di i kako da uplatim ili će u protivnome biti protiv mene pokrenut pravni postupak i to ni manje niti više nego od strane interpola. Vidim ja da je vrag odnjeo šalu i pokušavam naći IP adresu. Na sve poruke koje su došle, ista IP adresa, ista osoba šalje (nevjerojatno koliko glupa da ostavi sve otvoreno na pogled drugima). Do danas je bilo još poruka da mi daje 12 sati vremena da uplatim novce, kako bi meni sjeli njegovi na račun ili on pokreće pravni postupak protiv mene. Odgovorio sam mu kulturno da nisam naivan koliko on misli, te da ću ako ne prekine s pretnjava prijaviti njegov identitet ovlaštenim osobama u paypalu, westerunionu i eurobank (čije je on lažne mailove slao). Nakon toga sve prestaje.
Ovo mi je bilo dobro iskustvo i škola, te ne mislim više nikada petljati se s takvim stvarima.
Poučen tim iskustvom odem u junk mail i pronađem na stotine mailova. Jedan od paypala, drugi od banaka, treći od netflixa (kojega nikada nisam koristio) kako moram potvrditi svoje podatke ili uplatiti nekome 15$ na račun jer je uvidom u nešto pronađeno da sam dužan i da će u protivnome slijediti sudski postupak. Možda je netko imao iskustva s time ili je upravo u ovakvoj situaciji. Moj savjet. Ne bojte se i ne dajte se pod pritiskom takvih gadova. To je ogromna organizacija koja pokuša, pa ako ide super, ako ne, ima drugih. Samo je postao problem što je to sada preko njuškala krenulo. Ne nasjedajte na to. Tražite što više informacija, telefonski razgovor, skype, sve podatke te osobe. I ako vi što prodajete, ne plaćajte nikome ništa. Ne može vas nitko tužiti zbog takvih stvari. To što govore da su uplatili novac, to je na njihovu odgovornost i na banci. Pogotovo nemojte uplaćivati na paypal, westernunion ili neku treću internet organizaciju gdje je kasnije teško ući u trag gdje je novac otišao. Evo, pisah kako bi nekome pomogao ili mu olakšao ako se je našao u takvoj situaciji.
Peace!
Odličan post!

Ljudi se danas svačime bave i česte su prijetnje interpolom, policijom, sudom.

Kako ti ljudi ne kuže da je teško dobiti sudski spor i sa dokazima unutar iste države a kamoli kad su u pitanju 2 različite države? A kao drugo tipa kad šalju email u ime interpola, policije i slično? Pa ako ste na zubu takvim institucijama dobit ćete pretpostavljam sve na pismeno ili će vam se pojaviti pred vratima a ne plašiti preko emaila. Zbilja svašta.
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 00:44   #3
To i ja kažem. To su neutemeljene prijetnje. Nažalost mnogi ljudi se uplaše pa uplate željeni iznos. Mogućnost je i to kada vide da ste dali novce, da traže još, još i tako u nedogled. Ne može vam nitko ništa s te strane. A niti jedan sud neće dizati parnice zbog 500€ ili će vas interpol teretiti..
sorke20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 00:58   #4
Quote:
sorke20 kaže: Pogledaj post
To i ja kažem. To su neutemeljene prijetnje. Nažalost mnogi ljudi se uplaše pa uplate željeni iznos. Mogućnost je i to kada vide da ste dali novce, da traže još, još i tako u nedogled. Ne može vam nitko ništa s te strane. A niti jedan sud neće dizati parnice zbog 500€ ili će vas interpol teretiti..
Da, oni idu na taj prvi efekt, ljudi se prepadnu.

Znam čak neke koji su plaćali za viruse, a ti koji su poslali viruse se predstavljali kao policija.

Zbilja svega danas na internetu a bit će toga sve više i zato super kad se neko sjeti objaviti ovakakav post, vrlo pohvalno.

Na žalost mnogi ljudi ne razumiju kako funkcioniraju neke stvari.
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 11:36   #5
@sorke20, hvala što si podijelio svoje iskustvo, nekome će sigurno pomoći
ONeill is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 13:46   #6
Ljudi se danas svacim bave tako da treba biti oprezan.

Zanima me, postoji li mogucnost kod takvih stvari, gdje osoba nije nasjela no ipak je bio pokusaj prevare, je li to moguce prijaviti policiji?

Osobno mi je vise pun kufer prevaranata svih vrsta.

Vezano uz Western Union a nevezano uz konkretni slucaj, nekako ga ipak ne bih stavljala u isti kos s paypalom posto iz prve ruke znam da kada sam primala novac, obavezno sam morala dati svoj oib (odmah u sistemu provjere je li ispravan), mozda vani drukcije funkionira? Ipak mi se cini da se trazi previse podataka da bi se moglo muljati, iako se WU cesto spominje kod ovakvih stvari.
__________________
Assumption is the mother of all f***ups! ~ All that I'm after is a life full of laughter ~
Daphne Doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 00:08   #7
to nasi traze

wu funkcionira na vani na osnovu kontrolnog broja ti meni mozes u njemacku poslati lovu preko wu kad tamo boravim 10 - 15 dana sta ce svabe provjeravati oib?
hiro111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 01:25   #8
Naša policija se ne želi s time zamarati. Nije došlo u tome trnutku do nikakvog kažnjivog djela, te govore da to nije njihov posao. Zato što većinom stranci imaju prste tome, te se teško može zasnati tko je iza toga (legalno).
Nažalost je sve lakše danas prevariti nekoga preko određenih servisa kao što je PP ili WU jer ide preko kartice, računa koji su vrlo fleksibilni. Brzo nestaju novci i informacije,a one koje i dobijete većinom su lažne.
sorke20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 16:36   #9
OPREZ!PRIJEVARA

Oprez mene su prevarili!!

Rectistop. Nude neku kremu za hemoroide. Cista prijevara, a novci odu na neki offshore račun i ne vidiš ih više nikad. Ja mislin da su već puno ljudi prevarili.
Firma, telefon, sve FAKE.
VBoro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2021., 06:55   #10
Dobila sam e-mail od Netflix u kojem me traži da ažuriram podatke o plaćanju.Prevara https://zimo.dnevnik.hr/clanak/oprez...---542665.html
rukica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2021., 23:18   #11
Quote:
rukica kaže: Pogledaj post
Dobila sam e-mail od Netflix u kojem me traži da ažuriram podatke o plaćanju.Prevara https://zimo.dnevnik.hr/clanak/oprez...---542665.html

Nisi od Netflixa, nego od nekog tko se pretvarao da je Netflix.

Ako se bolje pogleda adresa od koje je stiglo, sigurno nije netflix.com
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2021., 11:55   #12
kontaktirao me Henri Joseph putem SMSa (SMS poslan sa 191011 i mobitel ga oznacio kao moguci SPAM), da mu se javim na mail radi kupnje fotoaparata sa slanjem u njemacku na njemacko zensko ime u gradic Herne. Komunikacija uredno isla dok nisam predlozio osobnu primopredaju jer imam priajtelja u njegovoj okolici, od jucer se ne javlja, vidjet cemo kroz koji dan...

Jedan Turcin me kontaktirao na njemackom jeziku (oglas je i na njemackom ebayu) da mu posaljem u London, da ce uplatit unaprijed i trazio nastavak komunikacije preko Whatsup, ebay vec nakon par minuta poslao upozorenje da me netko s prijavljenog/blokiranog profila kontaktirao
DonDuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2022., 12:00   #13
Kako ovo nazvati..ovo je nova razina, prevarena prevarila druge za iznos prevare:
https://www.poslovni.hr/hrvatska/hrv...0-kuna-4364720
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 11:03   #14
Žena iz Pule mislila da se dopisuje s turskim glumcem. Ostala je bez ogromnog novca

https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2434044.aspx


Dobio mail da mu je odobren zahtjev za povratom poreza, prevaren za više od 4000 eura

https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2434309.aspx

Što je s ovim ljudima? Svaki tjedan bude barem jedan ovakav naslov u medijima. Kako ljudi mogu nasjesti na takve stvari?
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 11:59   #15
Zato što su žrtve prijevare uglavnom stari, informatički nepismeni ili jednostavno lakovjerni ljudi, pa da budem nekulturan i kažem...glupi.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2023., 16:41   #16
Tvrtka iz Pule prevarena prilikom kupnje Porschea za 120.000 eura

https://www.ipress.hr/crna-kronika/7...a-120-000-eura

Tvrtka iz Pule prevarena prilikom kupnje Porschea za 120.000 eura
Policija je zaprimila prijavu pravne osobe iz Pule koja je prevarena prilikom kupnje automobila.

Naime, pravna osoba je na jednom njemačkom internetskom oglasniku pronašla oglas trgovačkog društva sa sjedištem u Francuskoj o prodaji automobila Porsche. Nakon dogovora o kupoprodaji automobila, pravna osoba je na dostavljeni broj računa uplatila iznos od 120.000 eura.

Budući da automobil nije bio isporučen, naknadnom provjerom oštećeni su utvrdili kako je oglas na internetskom oglasniku lažan i kako račun na koji su izvršili uplatu nije u vlasništvu trgovačkog društva te su događaj prijavili policiji. (iPress)
Cibertron. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2023., 12:38   #17
Djevojka (19) iz Poreča našla posao putem interneta pa ostala bez više tisuća eura

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...-eura-15303413

Quote:
Poslodavac je od nje tražio uplatu novca radi troškova i poreza kako bi se mogla pripremiti sva potrebna dokumentacija za posao.
Znači, ako vas netko zaposli, poslodavac treba vama isplaćivati dogovoreni iznos, a djelatnik ne treba transferirati novac poslodavcu.
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2023., 21:31   #18
Pozdrav ljudi,

Ovako imam pitanje... U ponedjeljak sam postala žrtva internet prijevare preko njuškala. Javila mi se kao "gospođa" preko whatsappa i kako to vec ide naivno sam otvorila link koji mi je poslala da je uplatila preko tiska. Niti u ludilu nisam sumnjala da je rijec o prijevari zago sto se nikad nisam susrela sa time i nikada nisam oglasavala preko Njuskala. Kada sam shvatila da mi je osoba sa računa skinula 1600 eura, i to odjednom u svega par minuta odmah sam nazvala zagrebačku banku u kojoj imam otvoren račun da mi blokira karticu i istog dana isla na policiju sve dokaze od poruka sam prilozila policiji inispise transakcija koje mi je banka isprintala.

Međutim kada mogu ocekivati da mi banka vrati ukraden novac, je li se netko nasao u toj situaciji takvoj i kad mu je bio vracen novac, kroz koliko dana?

Oprostite na duzem postu i molim Vas bez losih komentara.
Jellytomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2023., 22:50   #19
Quote:
Jellytomb kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi,

Ovako imam pitanje... U ponedjeljak sam postala žrtva internet prijevare preko njuškala. Javila mi se kao "gospođa" preko whatsappa i kako to vec ide naivno sam otvorila link koji mi je poslala da je uplatila preko tiska. Niti u ludilu nisam sumnjala da je rijec o prijevari zago sto se nikad nisam susrela sa time i nikada nisam oglasavala preko Njuskala. Kada sam shvatila da mi je osoba sa računa skinula 1600 eura, i to odjednom u svega par minuta odmah sam nazvala zagrebačku banku u kojoj imam otvoren račun da mi blokira karticu i istog dana isla na policiju sve dokaze od poruka sam prilozila policiji inispise transakcija koje mi je banka isprintala.

Međutim kada mogu ocekivati da mi banka vrati ukraden novac, je li se netko nasao u toj situaciji takvoj i kad mu je bio vracen novac, kroz koliko dana?

Oprostite na duzem postu i molim Vas bez losih komentara.
nece ti nikada vratiti, taj novac je davno nestao s racuna na koji si uplatila. eventualno da nadju pocinitelja, pa ga osude i onda ti u privatnoj parnici trazis povrat novca.
banka nema tu sto s time, nije ona kriva jbg
klingonac_worf is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2023., 09:16   #20
Quote:
Jellytomb kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi,

Ovako imam pitanje... U ponedjeljak sam postala žrtva internet prijevare preko njuškala. Javila mi se kao "gospođa" preko whatsappa i kako to vec ide naivno sam otvorila link koji mi je poslala da je uplatila preko tiska. Niti u ludilu nisam sumnjala da je rijec o prijevari zago sto se nikad nisam susrela sa time i nikada nisam oglasavala preko Njuskala. Kada sam shvatila da mi je osoba sa računa skinula 1600 eura, i to odjednom u svega par minuta odmah sam nazvala zagrebačku banku u kojoj imam otvoren račun da mi blokira karticu i istog dana isla na policiju sve dokaze od poruka sam prilozila policiji inispise transakcija koje mi je banka isprintala.

Međutim kada mogu ocekivati da mi banka vrati ukraden novac, je li se netko nasao u toj situaciji takvoj i kad mu je bio vracen novac, kroz koliko dana?

Oprostite na duzem postu i molim Vas bez losih komentara.
Imam ja potpitanja:

samo otvaranje linka nije ti naudio ako tamo nisi upisivala brojeve kartice i kontrolni broj. Jesi li? Lažna stranica nema tvoje podatke od kartice dok im ti ne daš, inače im ne bi niti trebao link.

Ako nikad nisi oglašavala na njuškalu koje si to novce i po kojoj osnovi htjela primiti na račun?

Možda sam nešto krivo povatao pa ako možeš objasni
Micholino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:13.