Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2016., 14:17   #1
Restrikcija kalorija

Restrikcija kalorija je do dana današnjeg još uvijek jedini način na koji možete usporiti starenje i produžiti život.
Skoro svi dosadašnji suplementi za usporavanje starenja su bacanje novaca jer nijedan ne djeluje ni blizu restrikcije kalorija.
Restrikcija kalorija usporava starenje i produljuje život više nego fizička aktivnost i vježbanje.

A - vježbajući miševi
B - sjedeći miševi
C - vježbajući miševi koji prakticiraju restrikciju kalorija
D - sjedeći miševi koji prakticiraju restrikciju kalorija


Idealno za dug i zdrav život bi bilo:
1. Zdrava hrana sa dovoljno nutritivne vrijednosti
2. Restrikcija kalorija
3. Umjereno vježbanje

Možda se tema neće svidjeti nekima na gastronomiji jer mnogi na ovom podforumu vole dobro pojest:klap:.

Zadnje uređivanje solpan : 22.11.2016. at 15:05.
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 16:49   #2
podržavam temu.
voljela bih da se aktiviraju i prenesu iskustva oni koji prakticiraju postove neki ozbiljniji period.
ne znam za zdravlje ali znam da smršavit ne mogu niti jednom dijetom/načinom prehrane koja po nekome/nečemu ima naziv nego samo i jedino ako sam gladna
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 18:02   #3
ja radim one meal per day, neki puta svaki drugi dan. hormoni milina, fokus i oštrina mozga, puno bolji osjećaj probave i sve ostalo. odgovara mi stilu života i još vježbam
još sam na keto pa me UH ne uništavaju, sugar pogotovo.
keto i intermittent fasting = TOP
__________________
x
obicna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 19:05   #4
Ja sam ovo počeo prakticirat jer bi htio usporiti starenje i poboljšati zdravlje (restrikcija kalorija dokazano poboljšava zdravlje).

Koga zanima dijeta ovo je također dobar način za smršaviti, gotovo nemoguće da ne izgubiš kile ako jedeš malo, čista matematika.
Ja sam smršavio iako mi to nije bio cilj, ali to se desi skoro svima koji ovo prakticiraju.

Opet nevalja pretjerivat i dovest se do anoreksičnosti.
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 19:18   #5
jel može pojašnjenje: u kojem intervalima je restrikcija? jel se radi o intermittent fastingu ili jednodnevnom/višednevnom/povremenom/mjesečeve mijene postu,...
cjeloživotno deficitarenje znamo kamo vodi...to nema nikakvog smisla
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 19:41   #6
Imaju razne teorije o tome, neki su razvili cijelu znanost, ja jednostavno jedem normalno svaki dan samo dosta manje nego prije.
Neki tvrde da je dobro jedan dan mjesečno ništa ne jest jer ti se tako pročisti organizam, pa eto kome nesmeta gladovat jedan dan.
Sa malo kalorija se mogu pokriti skoro svi minerali i vitamini tako da to nebi trebao biti problem.

Ima ovaj forum https://www.crsociety.org/index ako te zanima više, nisam ja dugo u tome tako da ne znam još sve te cake.
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 20:01   #7
Quote:
solpan kaže: Pogledaj post
Imaju razne teorije o tome, neki su razvili cijelu znanost, ja jednostavno jedem normalno svaki dan samo dosta manje nego prije.
Neki tvrde da je dobro jedan dan mjesečno ništa ne jest jer ti se tako pročisti organizam, pa eto kome nesmeta gladovat jedan dan.
Sa malo kalorija se mogu pokriti skoro svi minerali i vitamini tako da to nebi trebao biti problem.

Ima ovaj forum https://www.crsociety.org/index ako te zanima više, nisam ja dugo u tome tako da ne znam još sve te cake.
to "pojedem malo manje" ništa ne govori
sklona sam matematici, mjerenju prebrojavanju itd.
i kad deficitarim, u probavni sustav ne dođe ništa što ranije nije izvagano
zato pitah - egzaktno me zanima
cikliranja itd...
svakodnevnim deficitom možeš samo odrediti datum smrti - unesi u kalkulator dnevne potrebe i unos i točno ćeš doći do dana kad ćeš imati 40 kg
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 13:34   #8
Ja sam poceo sa intermittent fastingom pocetkom ove godine... Uglavnom 16-18h. 24h mi je max i jos nisam pokusao preko toga.
U teretani polakok i konstantno napredujem, a nedavno sam poceo i trcati. Za sada sve super
Mlaen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 14:56   #9
Restrikcija kalorija je jedan pristup.

Mozes probati i sa prehranom baziranom na biljakama.


https://www.youtube.com/watch?v=Q7AvgBgI8f4
https://www.youtube.com/watch?v=dwJASNFy9XQ
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 17:01   #10
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Restrikcija kalorija je jedan pristup.

Mozes probati i sa prehranom baziranom na biljakama.


https://www.youtube.com/watch?v=Q7AvgBgI8f4
https://www.youtube.com/watch?v=dwJASNFy9XQ
mislim da će me ljubav prema sebi natjerati na većinom vegansko hranjenje
još uz eliminaciju glutena

ima da doživim stotku - lijepa, nego kakva drugačija
u svakom slučaju, trenutno sam najsklonija filozofiji takvog hranjenja
a bumo vidli kakva će biti praksa/kao gurman teško odoljevam onom što mi se nametne ali kad se sama organiziram onda je sve pod kontrolom
još ako se pokaže da utječe na smanjenje kolesterola onda nemam o čemu razmišljati
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 18:23   #11
Quote:
leonidas27 kaže: Pogledaj post
mislim da će me ljubav prema sebi natjerati na većinom vegansko hranjenje
još uz eliminaciju glutena
Najbolja opcija. Gluten jedino ako ti ne pase
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 10:46   #12
Quote:
leonidas27 kaže: Pogledaj post
jel može pojašnjenje: u kojem intervalima je restrikcija? jel se radi o intermittent fastingu ili jednodnevnom/višednevnom/povremenom/mjesečeve mijene postu,...
cjeloživotno deficitarenje znamo kamo vodi...to nema nikakvog smisla
Razne su metode.
Moze svakodnevna restrikcija ali da unosis BMR iznos.
Moze i 5 obroka, ali moze se to i zgurati u 8 sati.

Postoje i radikalnije metode, postovi jednom tjedno na vodi, postovi 2x mjesecno po tri dana, svakih par mjeseci po 7 ili 14 dana ili radikalno jednom godisnje mjesec ili 40 dana. (ostatak vremena jedes normalno)
Neki narodi poste po mjesec dana tradicionalno uoci proljeca.

Postit mozes na vodi, na povrcu, sokovima, kako god
Ovisno o konstituciji, postoje razlike u pristupu.
Ne mislim da univerzalno svima treba savjetovati isto. Postoje osobe koje imaju benefite od totalne restrikcije hrane, dok ima i onih kojima to samo donese komplikacije i bolje je da poste na vocu i povrcu.

Post nuzno ne dovodi do trajnog mrsavljenja jer tijelo tezi regeneraciji kad krenes jesti (osim ako odaberes svakodnevnu restrikciju ili barem redovitu na bazi svaka dva tjedna i tako do kraja zivota). Ali definitivno jaca imunitet. Za lijecenje bolesti i produzenje zivota fakat ne znam

Probala sam postiti kroz 6 mjeseci, 2 puta mjesecno po 3 dana. To mi je bila jedina zima bez ijedne jedine gripe ili prehlade.

Jedini problem kod posta je sto se tesko natjerati jer je poriv za hranjenjem uzasno jak. (nisam postila fakat dugo vec)
Sto se tice svega ostalog, postoje samo prednosti, rekla bih.

Opasno je postiti ako si pusac, kavopija i slicno, nagli prelazak na post iz tih faza je vrlo tezak. Treba tjedan dana prije sve to, uz sol, i masno, polako izbacivati i onda krenuti.

Post i gladovanje nisu isto, razlika je u mentalnom pristupu, jednom kad se odlucis na post, drukcije je nego kad se osjecas gladnim (uskracenim) - pricam o mentalnom aspektu, sto post cini puno manje destruktivnim, ali i dalje ne bas laganim

Zanimljiv dokumentarac
http://www.dailymotion.com/video/xvd...-hd_shortfilms

Quote:
solpan kaže: Pogledaj post
Ja sam ovo počeo prakticirat jer bi htio usporiti starenje i poboljšati zdravlje (restrikcija kalorija dokazano poboljšava zdravlje).

Koga zanima dijeta ovo je također dobar način za smršaviti, gotovo nemoguće da ne izgubiš kile ako jedeš malo, čista matematika.
Ja sam smršavio iako mi to nije bio cilj, ali to se desi skoro svima koji ovo prakticiraju.
U periodu posta 2x mjesecno po 3 dana izgubila sam bar 10kg, ovako odokativno (nisam se vagala), u 6 mjeseci. Samo sam skuzila da mi je sve veliko.
Ostatak vremena jela sam normalno, 3 obroka dnevno, normalne porcije, na nista posebno nisam pazila (obrok mi je bio i sendvic i slicno ponekad), i svejedno je postojao gubitak tezine. (vazno je napomenuti da post sam po sebi utjece na potrebe za hranom u dvotjednim periodima hranjenja, jedes manje porcije instinktivno i smanji ti se potreba za mascu npr).

Naravno to nije potrajalo kad sam prestala postiti, postepeno se potrebe povecaju i kile se polako vrate (ne preko noci, to isto ide kroz nekoliko mjeseci).

Mrsavljenje je jedna od posljedica posta, i ne bih rekla da ga ljudi trebaju provoditi iskljucivo s tim ciljem.

TReba ipak biti oprezan, jer postoji granica nakon koje je kalorijska restrikcija vise stetna nego korisna.
Periodi obnove bitni su jednako kao periodi posta.

Uglavnom kronicno pothranjeni ljudi tesko da ce profitirati od posta, dok onima koji uglavnom jedu previse ili su skloni debljanju moze doci kao melem (organizmi su im opremljeniji za post).

IMHO, post je jedna od boljih stvari iz religijskih praksi (cak i za ateiste )

Zadnje uređivanje TincH : 26.11.2016. at 11:15.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 11:49   #13
posti netko?
mislim da je meni došlo vrijeme jer sam se zadnja dva mjeseca pošteno opremila i stvorila preduvjete
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 11:31   #14
Kraj zime je super vrijeme za post.

Ja sam skoro pa spremna, jedino se ne mogu odreci kave
A trebalo bi par dana prije izbaciti i nju.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 15:51   #15
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Kraj zime je super vrijeme za post.

Ja sam skoro pa spremna, jedino se ne mogu odreci kave
A trebalo bi par dana prije izbaciti i nju.
znam da se spominju biljni čajevi kao dozvoljeni
da li je zeleni čaj ozloglašen kao kava u kontekstu posta?

ja trebam skinuti 8% mase kako bih se osjećala normalno

sa pozamašnom restrikcijom kalorija, trebat će mi mjesec ipo najmanje

ne vjerujem da ću postiti 24h nego se ufuravam da većinu dana izguram barem 16h između zadnjeg obroka i prvog sljedećeg dana
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 17:04   #16
ja sam prošli vikend bez problema odradila cca 36h na vodi samo. to mi je sjelo k'o budali šamar, jer i božični i novogodišnji vikend su "uzeli maha", kao i prošla sub. (druženje, kiflice, kolači ) i onda sam sama sebi rekla dosta.

meni osobno dosta dobro funkcionira restrikcija kalorija tijekom radnih dana tj. da preko tjedna jedem lakše, puno povrća i obavezno neko voće svaki dan. meso zapravo uopće ne jedem preko tjedna, samo ribu tu i tamo, onda za vikend, točnije sub. i ned. pojedem "normalno": meso, krumpir, desert. i onda opet početkom novog tjedna lakša hrana, manje porcije, ništa masno i teško zapravo.

e da, samo me slatko ubija i bez kave ujutro ne mogu nikako, jedan dan max. i to mora biti sub. ili ned., jer da je radni dan ne znam kako bih došla do posla i radila
ma.nx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 18:08   #17
weekend off dijete su zakon
i meni odgovara da sam gladna dok imam posla oko nečeg tj. radnim danima a vikend ljenčarenje bez hrane po želji mi je kazna
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 22:37   #18
Quote:
leonidas27 kaže: Pogledaj post
znam da se spominju biljni čajevi kao dozvoljeni
da li je zeleni čaj ozloglašen kao kava u kontekstu posta?

ja trebam skinuti 8% mase kako bih se osjećala normalno

sa pozamašnom restrikcijom kalorija, trebat će mi mjesec ipo najmanje

ne vjerujem da ću postiti 24h nego se ufuravam da većinu dana izguram barem 16h između zadnjeg obroka i prvog sljedećeg dana
Ne znam gdje si vidjela da se na postu pije kava, to je jedna od prvih stvari koje treba izbaciti u pripremi.
Caj je ok, ali da je prirodni biljni, zeleni, kadulja, kamilica itd.
Tko ima premalo kila a zeli postiti pametno je razmisliti o sokovima ili nekom laganom vocu/povrcu pa da nije bas sasvim na suhom.

ALi kava je big no no na prazan probavni trakt

Btw, ne znam bas koliko ti je za mrsavljenje pametno ici na post
To se radi za jacanje imuniteta i lagani reset organizma.
Ja cu ga sad deff konacno morati provesti nekoliko puta jer mi je imunitet u bananici ove godine a zelim biti orna i cila za proljetne aktivnosti
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 22:48   #19
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje si vidjela da se na postu pije kava, to je jedna od prvih stvari koje treba izbaciti u pripremi.
Caj je ok, ali da je prirodni biljni, zeleni, kadulja, kamilica itd.
Tko ima premalo kila a zeli postiti pametno je razmisliti o sokovima ili nekom laganom vocu/povrcu pa da nije bas sasvim na suhom.

ALi kava je big no no na prazan probavni trakt

Btw, ne znam bas koliko ti je za mrsavljenje pametno ici na post
To se radi za jacanje imuniteta i lagani reset organizma.
Ja cu ga sad deff konacno morati provesti nekoliko puta jer mi je imunitet u bananici ove godine a zelim biti orna i cila za proljetne aktivnosti
ma kavu u životu nisam probala. ispljunem i kavabon kad naletim na njega .
pomislila sam da ju stavljaju u negativan kontekst zbog kofeina a kako su crni/bijeli/zeleni/žuti čajevi u sličnoj temi - tein, pitala sam da li su i oni otpisani. kad se spomenu biljni: najčešće se misli na: mentu, kamilicu,...blage čajeve a ne ovu ranije spomenutu jaku grupaciju

čujem da je intermittent fasting dobar za gubljenje masnoća: a on može gradirati od posta od 16h pa do 24h - kako kome odgovara
ja sam za ovaj minimum ali ne povremeni nego gotovo svakodnevni (hranjenje unutar 8sati u danu)
već sam se ipraksirala da kalorijskim deficitom od 700 kcal (skoro pa gladovanje) dnevno gubim 100 grama - nisam za patnju na duge staze - kratkoročno mogu podnjeti puno toga
uz dosljednost, moja misija je gotova za 40 dana - prava korizma
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 22:49   #20
Intermittent ti je mozda bolji za skidanje, nezz, nisam probala.

Ali na cisti post na caju ili vodi nemoj ici u te svrhe, eto just that
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:20.