Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2017., 14:30   #21
Quote:
SpoBob kaže: Pogledaj post
Verhoeven mi je favorit već desetljećima, tu je još i Isabelle (pa sve skupa još i vuče na Hanekea)...
haneke je gigant pa bi verhoeven trebao vuci nanj..? veliki patuljak.
__________________
force majeure
Gustowny is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 17:39   #22
Quote:
SpoBob kaže: Pogledaj post
Verhoeven mi je favorit već desetljećima
kultni redatelj šteta što ništa nije snimao zadnjih 10 godina

https://www.youtube.com/watch?v=4O5QZncVjuw
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 00:43   #23
Nisam gledala sve njegove filmove ali u ovima koje sam gledala često ima u centru nekakav ženski lik sa strašnim instinktom za preživljavanje koji se neće libiti da svoju seksualnost iskoristi u svoju korist.
Sharon Stone u Basic Instinct, Agnes u Flesh+Blood, Nomi Malone u Showgirls...

I sad Michele. Koja na mahove djeluje kao sociopat. Očekivane reakcije=nula bodova.

Sviđa mi se plakat sa mačkom u koju gleda. Reakcija mačke na početku filma, koja sjedi i bezizražajno gleda što se događa dok joj gazdaricu siluju na podu je ista ko reakcije Michele kroz ostatak filma, kao da se ništa specijalno nije desilo. Interesantno je kad dođe doma pa ju pita zašto je samo gledala, "nisi mu trebala iskopati oči ali barem si ga mogla ogrebati" kao da pita samu sebe zašto se nije branila.

Bolji je film na drugo gledanje, uhvate se neke sitnice. Tko zna, s trećim gledanjem mi Michele možda i postane simpatična.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 03:02   #24
nije ona sociopat, sjećaš se da je onu ptičicu jako pokušala spasiti kad ju je mačka zgrampala, ima tih detaljčića još. također, nije da se nije branila od silovanja.
stvar je, mislim, u tome da se ona ne osjeća, ne ponaša i ne djeluje kao žrtva, što je dosta netipično u tim okolnostima.
ona radije izabire neki kao ironijski odmak, odnosi se pomalo s rezervom prema ljudima, i to zapravo izabire u odnosu na sve.
a možda je baš TO znak njezine slabosti, možda njezina slabost baš izranja iz tog stava koji je kroz godine izgradila, da ne bude ta ranjena ptičica, nego u tom oskudnom izboru ipak radije nekakva indiferentna mačka, ako ćemo već posezati za tim neadekvatnim analogijama.
tako da ona svakako nije transparent mučeništva, nije transparent slabosti, pa ni sociopatije , a bogme ni feminizma.
plakat za film je odličan.

gore je odličan link s verhoevenom, baš mi je duhovit i sviđa mi se, sad znam zašto volim njegove filmove. enivej, odmah tu s desne strane sam uočila link na razgovor u kojem sudjeluje i huppert, mislim da vrijedi pogledati.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 09:46   #25
mislim da u cijeloj toj priči njezin ekonomsko nezavisni status debelo omogućuva da se ponaša tako kako se ponaša, zato i je "simpatična".
da nema toga bila bi osuđena na jebačke kompromise kao 90 % žena. ovaj film je oda ženama, ali samo situiranim ženama, koje su u stanju istjerivat nekakav svoj inat i pravicu, prezirat muški rod a da ne trebaju nikome polagat računa. sebično je to
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 09:55   #26
Zašto nije dopustila nikomu iz svog okruženja da bude sretan? Ni svom sinu, ni bivšem mužu, ni ljubavniku, ni ženi svog ljubavnika, koja joj je najbolja prijateljica? Ili sam ja kroz san gledao film pa nisam sve najbolje pohvatao.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 11:21   #27
Spojleri


Ne može nitko drugome "dati" ili "uzeti" životnu sreću ili da se izrazim kršćanski kao što je to Verhoeven mislim želio poručiti - svatko sam mora naći svoj vlastiti način iskupljenja.

Njena sudbina je takva da je od rođenja stigmatizirana, cijeli njen život je izrastao iz pokušaja da preživi u silno nasilnom "organiziranom" svijetu (od muškaraca, medija i religije). Ona očito ima snažan nagon za preživljavanjem, životinjski reklo bi se (zato ju Verhoeven tako često stavlja u paralelu s crnom mačkom, em životinja em ima devet života em moraš paziti ako ti prijeđe ulicu ).

Drugi likovi iz njene sredine nisu našli svoj put iskupljenja, zato su tamo gdje jesu.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 12:54   #28
P.S. ...samo da se još nadovežem, ne znam koliko ljudi zna koliko je Verhoeven proučavao kršćanstvo i "isusov nauk" da je čak napisao i knjigu - Isus iz Nazareta.




Zato kada pogledamo film, u njemu ima toliko kršćanskih ideja da se može reći da je zapravo posvećen njima. Od one u kojoj je isus vlastitim primjerom poučavao ljude ustrajnosti, pri čemu je pretekao i pobijedio sile mraka koje su se urotile da ga nadvladaju premda je bio samo ljudsko biće...do one u kojoj su ljudi od rođenja grješnici.

Grijeh je utisnut u ljudski gen još od "oca stvoritelja"...Elle u tom smislu može predstavljati stigmu žene kao grješnice. I što takva žena može napraviti? Ona ima samo dva izbora - pronaći svoj put iskupljenja ili se pokoriti takvom svijetu (Verhoevenov primjer bogobojazne susjede koja istovaruje "kamione isusovih kipova u dvorište").
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 13:58   #29
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
nije ona sociopat, sjećaš se da je onu ptičicu jako pokušala spasiti kad ju je mačka zgrampala, ima tih detaljčića još. također, nije da se nije branila od silovanja.
Mačka je jedina koja ju je uspjela zajebati u cijelom filmu.

Ima detaljčića da, svakakvih i onih u kojima ispada jako zajebana baba. Ugl ne bih si ju željela u blizini. Zato i je dobar film, što dopušta gledatelju da nadogradi priču tj. da ju shvati po svojoj volji.

Kako je znala da je njen otac pobio i kućne ljubimce kad je išao u svoj pohod po susjedstvu, rekla je da to nije detalj koji je objavljen u novinama - kak je onda to znala. Možda je i bila s njim tj bila suučesnik...

Quote:
plakat za film je odličan.
Crna mačka je nesreća, može se isto svakako shvatiti da li Michele prkosi nesreći kad ju gleda ili ju izaziva.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 14:05   #30
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Grijeh je utisnut u ljudski gen još od "oca stvoritelja"...Elle u tom smislu može predstavljati stigmu žene kao grješnice. I što takva žena može napraviti? Ona ima samo dva izbora - pronaći svoj put iskupljenja ili se pokoriti takvom svijetu.
po ovome ispada da je verhoeven u ovom filmu teška konzerva i da poetski elaborira religijske dogme umjesto da ih abolira.
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 14:11   #31
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
po ovome ispada da je verhoeven u ovom filmu teška konzerva i da poetski elaborira religijske dogme umjesto da ih abolira.
Film je poseban jer je slojevit. A glede poetike tu je mnogo toga prikazano u onoj groteskno-poetskoj sceni s zatvaranjem prozora...meni stoga jedan od najljepših prikaza filma koje sam vidjela upravo ovaj.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 14:19   #32
ako se priklonim ovoj tvojoj interpretaciji, meni bi bio puno slojevitiji da je doveo u pitanje same pojmove 'utisnutog grijeha', 'žene grešnice', 'iskupljenja' i 'samo dva izbora', na primjer.
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:15   #33
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
ako se priklonim ovoj tvojoj interpretaciji, meni bi bio puno slojevitiji da je doveo u pitanje same pojmove 'utisnutog grijeha', 'žene grešnice', 'iskupljenja' i 'samo dva izbora', na primjer.
Kako to misliš da bi bio slojevitiji (po čemu nije "dovoljno" slojevit)?



Sve te pojmove i jest doveo u pitanje u jednoj osobi, u Elle koja ih je sve preživjela:

- "utisnuti grijeh" - od rođenja stigmatizirana od društva
- "žena grješnica" - neudana, ljubavnica
- "iskupljenje" - sama je pronašla svoj put
- ima "samo dva izbora" - jedno od osnovnih kršćanskih načela jest da grješna osoba ne može okajati za grijehe druge osobe, to može učiniti samo bezgrešna osoba, a ona je rođena s stigmom grijeha - koji je izbor još imala?
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:38   #34
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
mislim da u cijeloj toj priči njezin ekonomsko nezavisni status debelo omogućuva da se ponaša tako kako se ponaša, zato i je "simpatična".
da nema toga bila bi osuđena na jebačke kompromise kao 90 % žena. ovaj film je oda ženama, ali samo situiranim ženama, koje su u stanju istjerivat nekakav svoj inat i pravicu, prezirat muški rod a da ne trebaju nikome polagat računa. sebično je to
ne razumijem. po čemu je sebično biti financijski i na svaki drugi način neovisan, a nije sebično biti ovisan?
ako 90 posto žena i je osuđeno na jebačke kompromise, nije istjerivanje inata biti svoja i ne pristajati biti dio te razdragane gomile.
tako da ovaj film nije oda ženama.
nego je oda jednoj konkretnoj ženi.

Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Zašto nije dopustila nikomu iz svog okruženja da bude sretan? Ni svom sinu, ni bivšem mužu, ni ljubavniku, ni ženi svog ljubavnika, koja joj je najbolja prijateljica? Ili sam ja kroz san gledao film pa nisam sve najbolje pohvatao.
o kakvoj sreći točno pričaš? ono što sam ja vidjela je to da je svatko od njih živio neku vlastitu farsu.
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Mačka je jedina koja ju je uspjela zajebati u cijelom filmu.

Ima detaljčića da, svakakvih i onih u kojima ispada jako zajebana baba. Ugl ne bih si ju željela u blizini. Zato i je dobar film, što dopušta gledatelju da nadogradi priču tj. da ju shvati po svojoj volji.

Kako je znala da je njen otac pobio i kućne ljubimce kad je išao u svoj pohod po susjedstvu, rekla je da to nije detalj koji je objavljen u novinama - kak je onda to znala. Možda je i bila s njim tj bila suučesnik...
ma do tih podataka se lako moglo doći na suđenju, svakako nije vjerojatno da je informacije o ocu crpila iz dnevnog tiska.

Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Crna mačka je nesreća, može se isto svakako shvatiti da li Michele prkosi nesreći kad ju gleda ili ju izaziva.
otprilike.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:49   #35
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
ne razumijem. po čemu je sebično biti financijski i na svaki drugi način neovisan, a nije sebično biti ovisan?
ako 90 posto žena i je osuđeno na jebačke kompromise, nije istjerivanje inata biti svoja i ne pristajati biti dio te razdragane gomile.
pa financijska neovisnost ju je učinila takvom, i tu činjenicu debelo koristi u svojim odnosima prema muškarcima, pogotovo ovim bliskim.
ja bi ju inače sterao u 3 pm ali da s njom moram surađivati ili da mi je nadređena morao bi ju trpit kao takvu.

motiku u ruke pa da vidiš kako bi cijenila mušku ruku

Quote:
tako da ovaj film nije oda ženama.
nego je oda jednoj konkretnoj ženi.
rekao sam oda situiranim i neovisnim ženama, a takvih je jako malo.
i dobro da je tako jer vidimo gdje bi to odvelo
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:55   #36
e neka si baš rekao!
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 16:35   #37
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
e neka si baš rekao!
još nešto, to si može priuštiti samo urbana žena, da živi negdje u nekoj manjoj sredini u nekoj pripizdini dobro bi razmislila dal bi se tako ponašala, al jebiga ovako veliki grad sve trpi, pa i to ona debelo koristi...
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 16:48   #38
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
još nešto, to si može priuštiti samo urbana žena, da živi negdje u nekoj manjoj sredini u nekoj pripizdini dobro bi razmislila dal bi se tako ponašala, al jebiga ovako veliki grad sve trpi, pa i to ona debelo koristi...
sasvim moguće da si u pravu, iz male sredine bi je sigurno protjerali, osim ukoliko je ne bi ipak spalili na lomači.. sad, to varira od male sredine do male sredine. ))
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 16:59   #39
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
- ima "samo dva izbora" - jedno od osnovnih kršćanskih načela jest da grješna osoba ne može okajati za grijehe druge osobe, to može učiniti samo bezgrešna osoba, a ona je rođena s stigmom grijeha - koji je izbor još imala?
treći izbor bi bilo shvaćanje da su iskupljenje i pokoravanje zapravo jedan izbor, a ne dva. hoću reći, krivo mi je da se film završava činom božje providnosti, umjesto da su sva ta kršćanska načela na kraju završila na podu, temeljito silovana, kao i glavna junakinja. tada ne bi pričali o filmu kroz 'žena je simbol grijeha' ili 'crna mačka je simbol nesreće'.
sa osamdeset godina, verhoeven još uvijek ima oštar um, ali tijelo je mlohavo.
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 17:04   #40
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
hoću reći, krivo mi je da se film završava činom božje providnosti
koji bi to čin točno bio?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:05.