Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2017., 21:53   #1
Spor laptop, može li biti hardver kriv?

Pozdrav svima,

laptop konfiguracije:
CPU: intelcore i5-2430M 2,4GHz
RAM 4GB
Graphic: AMD Radon HD 7400M Seriose & Intel(R) Fraphics 3000

..se pali skoro 2 minute, točnije minutu i 50 sec po zadnjem mjerenju.

Prvo otvaranje mozille traje cca 10 sec... ..uglavnom vuče se gore od vlakova HŽ-a...

Ako bi hardverski uzrok bio sporosti, gdje bi mogao ležati problem?? Pretpostavljam da bi to ovaj procesor treba raditi puno brže?? Ili griješim?

Hvala.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 08:51   #2
Ako imaš običan hard disk, a vjerojatno imaš, onda ti je on uzrok
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 23:06   #3
+1 za hdd, a sad mozda je doticna komponenta otisla u k... Provjeri stanje sa programom http://crystalmark.info/download/index-e.html

pa napisi kakvo je stanje, good = plava boja, caution=žuta boja, bad=crvena boja
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 14:53   #4
Inače se zna s vremenom nakupiti smeča i svega ostalog pa preporučujem instalirati ovo http://www.iobit.com/en/advancedsystemcarefree.php
staviti kvačice na sve i skenirati tj odraditi svu radnju do kraja.
To bi trebalo optimizirati os da bolje radi itd.

Ako to ne pomogne, onda razmisli o tome da napravis reinstall ako imas windows 8 ili 10 onda u start meni upiši Recovery da vratiš sve na tvorničke kao da si ga tek dobio
Prije svega napravi backup svega važnog, iako mozes odabrati opciju da ne dira podatke ja bi preporučio da ipak odaberes onaj di sve ides od nule.

Hardreset tj recovery traje duže od klasične instalacije, pa ako ti nije problem ostavi ga preko noči da to odrađuje dok spavas pa da te ujutro samo doceka sitno podešavanje
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 19:13   #5
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Ako to ne pomogne, onda razmisli o tome da napravis reinstall ako imas windows 8 ili 10 onda u start meni upiši Recovery da vratiš sve na tvorničke kao da si ga tek dobio
Uopće nisam vjerovao da ova solucija može proći bez bug-a od stane Windowsa, ali reko ajde da probam.

I bih u pravu xd, kaže welcome poruka:
"An operating system wasnt found. Try disconnecting any drivers that dont contain an operating system".

Moguće da ga je zbrecalo upravo to što je prošli vlanik mijenjao hard...

Kako god, nije da tražim pomoć oko daljnje reinstalacije, valjda se neću pogubiti ..samo dijelim iskustvo oko nepouzdanosti današnje moderne tehnologije.

Čini se da su ovi bugovi jedini realni protuuteg da ova tehnologija pobjegne visoko u nebo...u nebesa umjetne inteligencije. Kad pogledaš, prije jedna Nokia 3310 nebi imala bug da se potrudiš natjerat ju na tanak led...danas jedan mobitel nudi pregršt toga više od nokie 3310, ali su zato i bugovi učestala pojava. Isto vrijedi za windowse i za sva ostala čudesa tehnologije.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 01:32   #6
Nije to nikakav bug. Hadveski je komp ok ... ali najsporija kompenta ti je HDD ... i zato je sporiji ali to nije uzrok ako se baš vuče ... i ako je sporiji nego što je bio prije ...

Reinstalacija windowsa nije neko rješenje. Trebaš "počistit" komp i izbrisat programe koje ne koristiš. Jer nije isto ako imaš 5 programa ili 125 ... pogtovo ako je većina na startupu. Da imaš brži disk onda se ta količina programa nebi osjetila toliko jer je SSD disk 5 puta brži.

Npr. moj stari disk je čitao 60 mb/s pisao 50 mb/s. Dok SSD sada čita 260 mb/s a piše 235 mb/s. S time da imam laptop star 7 godina koji ima SATA II kontroler pa ne može iskoristi puni potencijal SSD diska koji inače u teoriji čita 475 mb/s i piše 395 mb/s.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 11:06   #7
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
Nije to nikakav bug. Hadveski je komp ok ... ali najsporija kompenta ti je HDD
Ne mislim da je bug zbog sporog HDD-a, nego je bug zato što me windows opcija da vratim sistem na tvorničke postavke odvela u "black screen" i više se ne može pokrenuti komp.
To je bug, neznam baš da je Windows ekipa planirala takvo ponašanje.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 01:47   #8
Može biti više razloga ... isto tako i kvar pojedine komponente.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 12:58   #9
Spor laptop

Da ne otvaram novu temu,pa tu pitam.

Imam isto problema s sporim laptopom.

Otvara sve užasno sporo,od Chrome do ostalih programa.

Radi se o Dell N5110

Hard je zauzet nekih 50% tako da ne vidim problema,a nije baš toliko slab,pogotovo jer ne radim ništa zahtjevno na njemu.

Izuzevši instalacije novih Windowsa,koji savjet ?
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 16:09   #10
proskenirati računalo sa antivirusnim programom, malwarebytes, adwcleaner, jrt, hitmanpro itd.. Zatim sa ccleanerom ocistiti nakupljeno smece, deinstalirati nepotrebne programe koje se uopce ne koriste..
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 18:56   #11
Quote:
Osmi kaže: Pogledaj post
proskenirati računalo sa antivirusnim programom, malwarebytes, adwcleaner, jrt, hitmanpro itd.. Zatim sa ccleanerom ocistiti nakupljeno smece, deinstalirati nepotrebne programe koje se uopce ne koriste..
CCleaner imam već duže i baš sam danas izbrisao 500MB,ovaj iobit sam isto skinio i provjerio HDD,dobro je,plava boja,41 stupanj...

Jel za deinstalirati programe dovoljno Control Panel-programs-uninstall ili ?

Išao sam i s nekim programom za temeljito brisanje,ali nije pomoglo
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 10:47   #12
Jesi sa ccleanerom počistio registry? Ako nisi,prvo uninstall sve što ti ne treba i onda počisti registry. Moguće da imaš u njemu gluposti koji usporavaju rad. Usput,počisti ga i od prašine,ako nisi.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 12:37   #13
Na čišćenju i promjeni termalne paste je bio prije 2-3 mjeseca...zapravo,trebao je biti,iako s te strane nisam vidio nekog pomaka,jer mi ventilator vrti pri minimalnom opterećenju kao i prije

Programe sam malo počistio,s AutoCAD-om,imam problema jer uninstall ne uspijeva.

Sad,tu imam nekih stvari za koje ni neznam čemu točno služe,najviše tih Microsoft,tipa SQL par komada,Visual C++, i ovo od Della...a ne bi htio obrisati nešto što je potrebno za rad

http://tinypic.com/view.php?pic=21cc...9#.WLFdeFUrLIU
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 13:43   #14
Visual c++ ne diraj,vidim imaš i sql server gore,radiš sa bazama podataka? Ili je netko radio sa njima prije tebe na tom laptopu. Jer taj dio ne dolazi standardno sa win.

Koliko vidim,taj Dell je iz 2011 negdje. Ima on i godinica već,programi postaju zahtjevniji,chrome pogotovo voli nagaziti na ram. Može biti jednostavno do toga da mu je vrijeme za mirovinu lagano. Čistili i mjenjali pastu,a sve radi isto? Hm,moguće da su to malo sfušali.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 13:56   #15
Probaj deinstalirat AVG, ti free antivirusi znaju ubij bože usporit kompjuter...
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 15:20   #16
Ne,ne bavim se bazamaa i komp je novi kupljen.

Koliko vidim po datumu,ti SQL-u su instalirani kad i Microsoft Visual Studio,to mogu izbrisati ?

Jel to samo do Chroma ili i drugih preglednika,pošto mi je Chrome nekako najdraži ? I koliko ima veze puno bookmarks-a na njemu ?

Sad ću makut taj AVG :P
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 16:05   #17
Novokupljen? Guglao model,izbacuje da je to model iz 2011 sa drugom generacijom intelovih procesora. Znači model je star,neovisno o tome koliko je laptop nov. Osim ako nisi fulao oznaku modela. Novi Dell Inspiron ima oznaku 15 5000.

Nema toliko veze sa bookmarksima,koliko sam chrome guta ram. Čak imaš i sprdnju na chrome i ram kao što se nekad sprdalo kako je explorer spor. Probaj vidjeti kako radi sa firefoxom.

Sql djelovi su vjerovatno instalirani uz neki od programa jer koriste baze podataka. Nemoj dirati,da ne zmrdaš rad nečeg drugoga. Isto kao visual c++.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 16:29   #18
s chrome-om nemam iskustva -avoidam guglove "eko-sustavne produkte" na max. i uvijek vjeran firefoxu. međutim, imam uredno i Operu uvijek instaliranu, i kad god odem na nju, iznenadim se kako taj browser, ali doslovno, leti. mislim da trenutno ne postoji ništa brže na free-tržištu desktop-pretraživača.

a ovi vanjski antivirusni programi, stvarno je pitanje koliko više imaju smisla danas. korist u "real-time-u" je zapravo nikakva, a žderanje RAM-a i gušenje preveliko. defender i taj security essentials je puna šaka brade i naravno neki iskrekirani glary utilities pro ili taj zgodni iOBit za održavanje higijene, ali on isto voli žderat memoriju ako ga se ne primiri.
atutto_gas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 18:30   #19
Instalirao sam sad i Opera,ali moram još deinstalirati Chrome.

Neznam zašto,ali nemogu maknuti AVG,javlja mi neku grešku.

Nego,sad gledam Task Manager,jel bi se tu dalo kaj popraviti,ovaj Adblock koliko vidim guta puno...iako,odlično je s njime,nema reklama po forumu ništa.

http://tinypic.com/view.php?pic=5007eg&s=9#.WLGxMVUrLIU

Novokupljen u smislu da sam ja prvi korisnik,komp je kupljen u jesen 2011.

Zadnje uređivanje Tomgold : 25.02.2017. at 18:42.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 18:43   #20
Adblock plus je postao drek maknu reklame pa stave svoje "prihvatljive" reklame. Neš ti adblocka onda

Stavi ublock origin umjesto njega
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:49.