Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver > Prijenosna računala

Prijenosna računala Omnia mea mecum porto

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2016., 03:29   #261
odabir prijenosnika

Pozdrav ekipa!
Nisam baš u toku što se tiče prijenosnih računala pa ću ovdje postavit koje pitanje. Zanima me koji proizvođači su na ''dobrom glasu''. Znam i sam po komponentama usporediti 2 prijenosnika, ali u vezi ostalih stvari nisam baš u toku. Npr. znam (ili samo mislim da znam) da su ASUS-ove mašine bile broj jedan. Davno (prije 4 godine) sam vidio statistiku kvarova po pojedinom proizvođaču u kojoj su vodili ASUS, Dell i TOSHIBA kao najpouzdaniji, a na dnu su bili HP i lenovo prijenosnici. Vjerojatno se situacija promijenila od tada ako je ta statistika uopće točna. Tražim pouzdano računalo kojemu će kućište biti ''ok''. Pod ''ne ok'' se ubraja npr. kada na računalu nakon pola godine korištenja popucaju šarniri između ekrana i tipkovnice jer je vijak na šarniru previše stegnut, a plastika od koje je izrađeno kućište nekvalitetna. To se događalo i meni i još pojedinim ljudima koje poznajem.

Ako radite s prijenosnim računalima svakodnevno i/ili imate iskustva s novim modelima molio bih vas da mi preporuči proizvođača ili seriju s kojom biste vi bili zadovoljni (poželjno bi bilo da navedete i razlog).
Hvala!!!
markanjski is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 01:08   #262
Nisam vidio neka nova istraživanja. Uglavnom kolko para tolko muzike. Prije bih se vodio prema serijama unutar određenih proizvođača, nego proizvođačima samim. Dakle, skupi model od manje prestižnog imena je kvalitetniji od nekog mainstream modela prestižnog imena. Ako ne planiraš istresti 6-7000kn ne očekuj neku preveliku kvalitetu. Ako planiraš kupovati laptop najbolje bi bilo da kažeš budžet tj. odgovoriš na ona osnovna pitanja.
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 21:55   #263
Pozdrav svima.
Kada sam ja prije 2mj kupovao laptop rekli su mi da Asus ima najviše kvarova u zadnje vrijeme. Kupio sam Acer za 5100kn i za sad je sve super.
__________________
Sve je u biti jedno, sve je tako komplicirano, a u biti tako jednostavno.
Ivan017 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 10:08   #264
HP Omen ili Lenovo Legion? Koji je pouzdaniji, kvalitetnije napravljen?
B-118 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 10:26   #265
Snimao win na aceru travelmate 5320, laptop ima 100 godina, ali ajme koja kvaliteta. Dizajn, kvaliteta izrade, tipkovnica, kamera, šarke ekrana, layout svega...
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 15:01   #266
Quote:
markanjski kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa!
Nisam baš u toku što se tiče prijenosnih računala pa ću ovdje postavit koje pitanje. Zanima me koji proizvođači su na ''dobrom glasu''. Znam i sam po komponentama usporediti 2 prijenosnika, ali u vezi ostalih stvari nisam baš u toku. Npr. znam (ili samo mislim da znam) da su ASUS-ove mašine bile broj jedan. Davno (prije 4 godine) sam vidio statistiku kvarova po pojedinom proizvođaču u kojoj su vodili ASUS, Dell i TOSHIBA kao najpouzdaniji, a na dnu su bili HP i lenovo prijenosnici. Vjerojatno se situacija promijenila od tada ako je ta statistika uopće točna. Tražim pouzdano računalo kojemu će kućište biti ''ok''. Pod ''ne ok'' se ubraja npr. kada na računalu nakon pola godine korištenja popucaju šarniri između ekrana i tipkovnice jer je vijak na šarniru previše stegnut, a plastika od koje je izrađeno kućište nekvalitetna. To se događalo i meni i još pojedinim ljudima koje poznajem.

Ako radite s prijenosnim računalima svakodnevno i/ili imate iskustva s novim modelima molio bih vas da mi preporuči proizvođača ili seriju s kojom biste vi bili zadovoljni (poželjno bi bilo da navedete i razlog).
Hvala!!!
Eo ovako iz nekog mog iskustva, nekoliko godina već radim tj radio sam kao serviser računalne opreme, trenutno sam otvorio sam svoj servis, iz iskustva
ti ovo govorim najviše jeftinjaci prave probleme, tak da npr lenovo, hp ispod 2k kuna ili ćak i oni od 3k imaju takve probleme, pucanje šarki zbog loše plastike, toshiba katastrofa standard one žabice kroz koje vijci prolaze popucaju i onda nakon običnog fiz. čišćenja neda se više zašrafit pa dolazi do mogućnosti izvaljivanja šarki jer u 90% slučaja to se desi na čoškovima laptopa, a zadnjih pola godine na jedno 20 komada sam moram krpat šarke i to satelit d60 većinom modeli od preko 4k kuna
dok npr acer moram pohvalit što se tiće izrade kučišta, nema takvih problema, ali zna imat probleme sa usb ulazima koji riknu (mislim na one koji nisu na mbo direkt, neg prek flat kabla)
samsung, dell msi, s takvim laptopima nikad nisam imao problema
Po meni lenovo i hp jeftinjare izbjegavat u širokom luku
toshibu nebi đabe da mi netko da
po mom iskustvu samo acer, msi ili hp preko 5k kuna min

Quote:
B-118 kaže: Pogledaj post
HP Omen ili Lenovo Legion? Koji je pouzdaniji, kvalitetnije napravljen?
def HP omen, legion serija ima probleme s tipkovnicom, malo malo rikavaju
kas0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 14:39   #267
Quote:
kas0 kaže: Pogledaj post
Eo ovako iz nekog mog iskustva, nekoliko godina već radim tj radio sam kao serviser računalne opreme...
Komentari na Asus, jeftiniji i skuplji, i Dell isto tako?
Acer je nekad bio opasnost, poznat po tome da najviše ukrcaju za najmanju cijenu pa se dovodi u pitanje kvaliteta izrade i gdje se još štedi. Toshiba davno prošla svoje najbolje dane. HP-u nakon serija koje su započele 2009. ne vjerujem ni u skupljem rangu, mada znaju imat zanimljivih modela, ali posebno kad uz to vidim jamstvo 12 mj. dođe mi slabo...
Quaresma_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 13:24   #268
Quote:
Quaresma_7 kaže: Pogledaj post
Komentari na Asus, jeftiniji i skuplji, i Dell isto tako?
Acer je nekad bio opasnost, poznat po tome da najviše ukrcaju za najmanju cijenu pa se dovodi u pitanje kvaliteta izrade i gdje se još štedi. Toshiba davno prošla svoje najbolje dane. HP-u nakon serija koje su započele 2009. ne vjerujem ni u skupljem rangu, mada znaju imat zanimljivih modela, ali posebno kad uz to vidim jamstvo 12 mj. dođe mi slabo...
Sa asusom nisam imao problema, osim sa jeftinijim modelima par komada sam imao, gdje jednostavno više se neda upalit, pa se mora napravit drain zaostale struje u kondićima da proradi, skuplji modeli nemaju te probleme, dok sa šarkama nisam imao probleme
dell je ipak dell, s njim nikada nije bilo problema, a i oni ne prave jeftinjake, ne znam dal ima ispod 4k kuna dell da se nadje
kas0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 14:07   #269
Naravno da ih ima, čak i ispod 3000 i 2000kn, svi prave jeftinjake, srednju, visoku klasu itd.

https://www.nabava.net/search.php?q=15.6%22+3552+dell
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 14:40   #270
Ja sam prezadovoljan s Asusom. Doduše imam samo skuplje ali stvarno vrijede tih novaca. Privatno imam N750JK a poslovno ZenBook. Ovaj privatni sad ima preko 3.5 godina, jedini problem sam zapravo ja napravio. Malo mi je bio poceo stekati kabel od ekrana pa sam to išao sam popravljati i slučajno slomio LCD. Other than that, ne pokazuje ama bas nikakve znakove starosti, osim izlizanog palm resta od znojnih dlanova, i izgubljeno pola kapaciteta baterije što je normalno. Šarke ekrana ne pokazuju nikakve znakove dotrajalosti, otvara se kao i prvi dan a stalno ga negdje nosam i otvatam/zatvaram, zato je bio i otišao kabel. Imao je doduše tvorničku grešku sa zvučnicima kad sam ga uzeo ali riješila garancija u vrlo kratkom roku.

Prije sam imao Toshibu I to se pregrijavalo I baterije su crkavale nakon godinu dana, promjenio dva komada pa odustao. Izdržala je ona 4.5 godina ali na kraju nije radila ni kamera ni dvd player ni baterija, ni mikrofon ni multimedijske tipke, a raspao se bio i interni konektor od napajanja na maticnoj pa sam morao lemiti direkt na ploču.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
__________________
A gde je pečat?
mekerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2019., 21:30   #271
Kakvi su Xiaomi laptopi?
Nisu baš prejeftini gledam neki oko 1 000 USD, vrijede li tu cijenu?
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 19:28   #272
Navodno su dobri, ja sam ozbiljno razmišljao njihovom 13.3'' modelu sa i5 8 gb ram, ssd 256 gb no odbilo me što za 7200 kn dobijem samo 12 mjeseci garancije.
gramchega is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2021., 14:26   #273
Quote:
taipan kaže: Pogledaj post
i netbookovi se kvare dosta češće od laptopa...

Pa razmislite o ovome kad kupujete lap i kad razmišljate o produljenju jamstva da ne biste bili u toj nesretnoj trećini

Viđeno kod drugih. Laptopi su prijenosni, i ljudi se s njima ponašaju često kao s krumpirima.
U 90-ima i 00-tima sam uvijek sam sastavljao računala, a onda sam prešao na laptope. Uglavnom, prvi koji sam kupio još uvijek je ispravan, star je 15 godina i radi kao prvog dana. Ipak, preslab je za bilo što, pa i Linux.
Samo jedan HP je imao konstrukcijsku grešku s grafičkom karticom i hlađenjem (nikad više ATI u moju butigu), ali je i on bio ispravan do prije koju godinu kada je postao već prestar i nepouzdan termalno.
Laptopi se uglavnom ne kvare (meni), pouzdani su kao i stolna računala, a jedino što im odlazi s vremenom to je baterija. Nekada su laptopi svake godine gubili kapacitet baterije za pola, danas je to produženo na cca 3 godine.

Dakle, ne kvare se, ali s njima ipak treba pažljivo rukovati, ne ih tumbati uokolo i ne ih ostavljati u autu na visokoj temperaturi. Najčešće su plastični, a plastika se s vremenom raspada, odnosno dolazi do zamora materijala. Elektronika je tu najjača karika.

Ekrani su nekada vrlo brzo gubili svjetlinu, danas traju i oni.
U svakom slučaju, kada se odvaže da s laptopom imate UPS, a kod stolnog morate kupiti masivni uređaj (akumulatore), to je svakako bonus. Jednako tako, manji su, a danas su i dovoljno brzi (već imaju i više od 4 fizičke jezgre, i 16 GB RAM-a) da s njima ugodno možete montirati HD video (koristim i AP, i AE ali i besplatne Kdenlive i Handbrake) i raditi uredno 3D animaciju (3D studio Max).

Treba ih čistiti, ispuhivati i paziti da se u njima ne nakupi prašina. I to je sve. Preporučam.
FOIevac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2021., 14:35   #274
Quote:
blaenka kaže: Pogledaj post
Kakvi su Xiaomi laptopi?
Nisu baš prejeftini gledam neki oko 1 000 USD, vrijede li tu cijenu?
Kineski Apple killer. Trenutno još nije ostvario tu svoju ulogu, ali kako je krenulo, bude (doduše, Apple je više kulturološki uvjetovan, dakle, postoje branše i zajednice gdje su ga proglasili za must, pa se neće tako lako dati skinuti s trona hipsterskog gadgeta, ali Kinezi se ne šale...). Nisam isprobao niti jednog ali tko zna... Zanimalo bi me ako imaju touch screen i olovku. Bez toga i Nvme više ne kupujem laptop.
FOIevac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2021., 15:01   #275
Quote:
mekerica kaže: Pogledaj post
Ja sam prezadovoljan s Asusom. Doduše imam samo skuplje ali stvarno vrijede tih novaca. Privatno imam N750JK a poslovno ZenBook. Ovaj privatni sad ima preko 3.5 godina, jedini problem sam zapravo ja napravio. Malo mi je bio poceo stekati kabel od ekrana pa sam to išao sam popravljati i slučajno slomio LCD. Other than that, ne pokazuje ama bas nikakve znakove starosti, osim izlizanog palm resta od znojnih dlanova, i izgubljeno pola kapaciteta baterije što je normalno. Šarke ekrana ne pokazuju nikakve znakove dotrajalosti, otvara se kao i prvi dan a stalno ga negdje nosam i otvatam/zatvaram, zato je bio i otišao kabel.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Inače, baterije vam servis uredno može zamijeniti, kao i to što ste slomili. Baterije kad izgube pola kapaciteta, bi trebalo zamijeniti.
FOIevac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2021., 18:03   #276
Punjač Acer Aspire

Ostala sam bez punjača i voljela bih naručiti originalni Acerov punjač. Računalo je iz serije A512-52. Može li mi netko pomoći i poslati mi link na neki online shop u EU koji prodaje taj punjač? Puno vam hvala.
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2022., 07:56   #277
Brzinski listam temu i nemam baš vaša iskustva.
Gotovo 11 godina imam Toshibu C660 i u šoku sam što još relativno solidno radi. Kroz to razdoblje jedino je otišla baterija (sad samo prihvaća na struju), HDD je zamijenjen SSD-om i trebalo je promijenit tastaturu jer je jedan kolega specijalac morao piti mineralnu kraj mog laptopa.

No to su već godine, ekran prilikom paljenja počinje treperit, spor, ne može reproducirat ni full HD na 60fps (4k da ni ne spominjem), zvučnici počinju pucat, ventilator je toliko jak i često aktivan da mi je neugodnjak nosat ga po seminarima .
Ipak,za 4500, koliko je tada koštao, mislim da je ispao puna šaka brade.

Izgleda da u 2022-oj, ako želim laptop koji traje bar 8-10 godina bez pogovora, trebam iskeširat minimalno 1000 €.
Mislim da će me ovaj ili ovaj solidno poslužiti kroz to razdoblje.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2022., 18:14   #278
Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
Izgleda da u 2022-oj, ako želim laptop koji traje bar 8-10 godina bez pogovora, trebam iskeširat minimalno 1000 €.
Mislim da će me ovaj ili ovaj solidno poslužiti kroz to razdoblje.
Stvar je u koroni. Nametnuta je potreba za multimedijom i online sastancima (zoom, teams...) a za to tvoja Toshiba više nije.
Dalje, web danas je rasipna, neekološka IT industrija koja zapošljava najšlampaviji programerski kadar, ako se oni programerima uopće mogu i smiju nazvati (svi koji ikada pokažu na svom divovskom monitoru neki framework, JS, React...). Takvi rade bloatware kojem ni AMD Threadripper nije dosta.

Ukratko, dobar hardver može biti star i 15 godina, ali ne zadovoljava po brzini rasipnog koda.
Dalje, kažeš, više ne rade baterije... onda to više i nije laptop.
Dinko011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2022., 12:46   #279
Quote:
Dalje, web danas je rasipna, neekološka IT industrija koja zapošljava najšlampaviji programerski kadar, ako se oni programerima uopće mogu i smiju nazvati (svi koji ikada pokažu na svom divovskom monitoru neki framework, JS, React...). Takvi rade bloatware kojem ni AMD Threadripper nije dosta.
Ajde ne pričaj gluposti. Najbolje da web stranice sadrže samo bijelu pozadinu i crni tekst i da se developa u 20 godina starim tehnologijama kako bi ljudi mogli i dalje bezbrižno surfati na prastarim KRAMAMA od PC-eva, najbolje da se svi njima prilagode. Ili pak da 5000 developera radi na običnom portalu i piše low level kod

Čuj to 11 godina i to laptop od 4500 kn pa taj laptop ne da je odradio svoje nego je odradio za 50 laptopa, 100x više nego bi itko iole razuman od njega očekivao. Pa ja kupim laptop od 15 000 da bi ga mogao držati 5-6 godina a da pritom i dalje bude upotrebljiv. Tehnologija ide dalje i napreduje, oni koji to ne žele i ne mogu pratiti, ne moraju ali neće se sigurno development njima prilagođavati i zakidati one koji mogu i žele pratiti napredak i moraju se pomirit s time da neće moći koristiti baš sve dostupno i da će laptop biti usporen i jedva upotrebljiv.

Danas ni jedan laptop neće trajati 10 godina, odnosno možda hoće ali je to više puka sreća nego pravilo. U principu traju koliko im traje garancija, u to se možeš pouzdati i na to možeš računati, sve više od toga je plus ali nikako se na to ne bi pouzdao. A i džaba da je laptop i ispravan kad će biti gotovo neupotrebljiv za većinu modernog softvera.

Ja sam prošle godine zamjenio laptop, nakon što je moj 7 godina star Asus od 10 000 kn konačno odapeo. On je i nakon tih 7 godina bio i više nego sposoban nositi se s 90% stvari bez da štucne, čak sam i novije grafički zahtjevne igrice igrao na njemu do zadnjeg trena. I ja sam bio oduševljen. Dakle nikad to ne bi bio očekivao od njega da će toliko potrajati, pogotovo s obzirom koliko sam ga gazio nemilice. Dakle ne da je odslužio svoje nego je odslužio i 5x više nego se od njega očekivalo. Sad sam uzeo novog od 2k € i dajem mu 4-5 godine, ako to odradi ja sam zadovoljan a sve više od toga biti će samo plus.

Svaki je hardver dobar kad tek izađe, ali ga prije ili kasnije pregazi vrijeme i to je neminovno. 15 godina je puno previše u IT industriji, u tom razdoblju čak i najjači HW postane krama.
__________________
A gde je pečat?
mekerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2022., 13:06   #280
Quote:
mekerica kaže:
Čuj to 11 godina i to laptop od 4500 kn pa taj laptop ne da je odradio svoje nego je odradio za 50 laptopa, 100x više nego bi itko iole razuman od njega očekivao. Pa ja kupim laptop od 15 000 da bi ga mogao držati 5-6 godina a da pritom i dalje bude upotrebljiv.
Sorry stari, ne koriste svi laptop za editovanje 8k HDR filmova i izgradnju svemirskih brodova.
Za internet i Office i više nego dovoljan.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.