Natrag   Forum.hr > Razno > Baš razno > Quizorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2008., 03:50   #41
Možda bi bilo razumljivije kad bi krenuli odostraga:

Uzet ću za primjer da je na tom otoku pet plavookih. Svaki od njih vidi 4 plavooka, a pojma nema koje su boje njegove oči. I razmišlja ovako:

I. Ako moje oči nisu plave, onda svaki od ova 4 plavooka vidi oko sebe još trojicu plavookih (jer svoje oči ne vidi, a moje nisu plave).

II. Ako svaki od te četvorice pretpostavi da niti on nema plave oči, onda vjeruje kako ova ostala trojica vide još po dvije osobe sa plavim očima (vjerujem da moje nisu plave, on vjeruje da nisu ni njegove, a trojac svoje ne vidi).

III. Ako svaki od njih jednako tako pretpostavi da nema plave oči, to znači da bi preostali dvojac

IV. vidio samo jednu osobu plavih očiju, a ta osoba svoje oči ne vidi i samim time

V. vjeruje kako na otoku ne postoje plavooki žitelji.

Međutim, putnik dolazi i izjavljuje kako na otoku ipak postoje plavooki stanovnici!

U slučaju da je, kao u prethodnoj pretpostavci, jedini plavooki stanovnik otoka, taj će to skužiti (jer bi vidio oko sebe sve smeđooke) i počičinit će samoubistvo prvi dan. No, kako on vidi oko sebe još plavookih, pobija pretpostavku V. (još uvijek govorim iz perspektive plavookog koji vjeruje da nema plave oči, a oko sebe vidi još četvoricu plavooka).

Drugi dan se aktivira pretpostavka IV. (ja mislim kako nemam plave oči, svaki od ove četvorice misli da nema niti on, a svaki od trojice koju vidi misli da nema ni on i vide još dvojicu s plavim očima). No kako u stvarnosti svaki plavooki vidi više od jednog plavookih, pretpostavka IV. je pobijena.

Treći dan svaki od ove četvorice plavookih koje vidim čekat će da se ritualno ubiju ova preostala trojica koju oni vide. No, kako oni to neće učiniti jer oko sebe vide više od 2 plavooka, oni to ne čine i pobijaju pretpostavku III.

Četvrti dan očekujem kako ću prisustvovati ceremonijalnom prinošenju vlastitih života na oltar. Učinit će to sva četvorica plavookih koje vidim čim zaključe da su osim trojca kojeg vide i sami plavooki... Ali, kako svaki od njih vidi više od 3 plavooka, sve se odgađa i teza II. je pobijena.

Peti je dan... Četvorica plavookih koje vidim nisu se ubila jučer. Znači da svaki od njih vidi još po četvoricu plavookih. To znači... To znači da je pobijena i teza I. i da moje oči JESU plave...

ZBOGOM...
__________________
...rasipam korake k'o pijan dinare...
Jean is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 08:37   #42
joko

Quote:
Nak kaže: Pogledaj post
još mi nije jasno zašto su nužno počeli razmišljat kad im je čovjek reko da postoji jedan plavook...
E, zato je bitno da se stranac obrati kao da govori jednom od njih. Npr nisam sreo čovjeka sa očima plavim poput mojih. I onda ovi počnu mislit: bemti, pa on možda misli na mene. Budući ne znam imam li plave oči, moram pričekati da vidim misli li na one koje ja vidim da imaju plave oči. I nakon toga počinje matematika. U cijeloj je priči ona najmanje važna. Važno je da svi lijepo žive i ne razmišljaju o tome ko kakve oči imam. Stranac ima ulogu vremenskog okidača, jer od tog trenutka svi počnu razmiščjati, ali je važnije da imaju referentno vrijeme. Svi moraju počet razmišljati istovremeno i biti svjesni toga, jer jedino što se promijenilo je "zajedničko otkucavanje". Što je bilo do toga trenutka? Pa svaki od njih je živio svoj život i da je čak počeo razmišljati o tome kakve boje očiju ima, nema načina da to iznađe (netko misli sa 15 godina, a neki ne misle ni sa 30). Dakle, birno je da svi počnu razmišljati u isto vrijeme kakve boje očiju imaju tako da bi imali referencu (plavookih je sigurno 99, a možda i 100). Mjerilo je samoubojstvo (zbog našeg ubojice). I ako izmjeriš da se stoti dan nitko nije ubio (jer je stranac možda mislio na nekoga od ostalih 99), saznaš gorku činjenicu da se čeka tebe.
Je li te ovo odbelo na put "plavookog prosvijetljenja"?
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 12:35   #43
Hvala draz na ovome!!! Sad mi je sve jasnije...
Al opet u zadatku su oni svi isto pametni, i svi isto razmisljaju, pa ko je netko poceo ranije razmisljati nac da su svi poceli ranije...
Nak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 20:05   #44
ajooooj

Quote:
Nak kaže: Pogledaj post
Hvala draz na ovome!!! Sad mi je sve jasnije...
Al opet u zadatku su oni svi isto pametni, i svi isto razmisljaju, pa ko je netko poceo ranije razmisljati nac da su svi poceli ranije...
E, stvarno imaš dara za propustiti bitno. Zamisli da si u društvu tri tipa i dođe netko i veli neodređeno: e, ovdje netko ima otkopčan šlic. Pa svaki bi od njih odmah pogledao lokaciju svoje kitice! Tako ovdje stranac kaže: jedan od vas ima oči kao ja. I od toga trenutka teče vrijeme. I od toga trenutka počinje analiza. A kako bi prije počela? Kad netko navrši x godina? Kad uđe u pubertet? I kako bi to učinio? Od kojeg bi trenutka brojao dane? Svi moraju početi misliti u isto vrijeme, zato se i radi o općoj istini (ilikakolisevećzove). Mislim da te buni to što su u pitanju ljudi pa ti je teško predočiti takve tipove
A to je naročito izraženo u HR, jer bi mi odmah počeli razmišljati kako to zmuljati.
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 21:24   #45
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
E, stvarno imaš dara za propustiti bitno. Zamisli da si u društvu tri tipa i dođe netko i veli neodređeno: e, ovdje netko ima otkopčan šlic. Pa svaki bi od njih odmah pogledao lokaciju svoje kitice! Tako ovdje stranac kaže: jedan od vas ima oči kao ja. I od toga trenutka teče vrijeme. I od toga trenutka počinje analiza. A kako bi prije počela? Kad netko navrši x godina? Kad uđe u pubertet? I kako bi to učinio? Od kojeg bi trenutka brojao dane? Svi moraju početi misliti u isto vrijeme, zato se i radi o općoj istini (ilikakolisevećzove). Mislim da te buni to što su u pitanju ljudi pa ti je teško predočiti takve tipove
A to je naročito izraženo u HR, jer bi mi odmah počeli razmišljati kako to zmuljati.
Ova pitanja kad bi poceli su i mene zanimala...
Što se tice otkopcanog slica, to bi svi napravili, al kako znas da nekad nekom ne padne na pamet da si provjeri slic?
npr: razmisljas i sjetis se da ti si se jednom osramotio sa otkopcanim slicom, pa pocnes razmisljat...

P.S. ovo da se sjetis šlica odjednom je krajnost koja služi da stvori rupu u tvom objašnjenju xD.... Sad sam skužio ovo sa pocetkom vremena...
Nak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 08:36   #46
Quote:
Nak kaže: Pogledaj post
Ova pitanja kad bi poceli su i mene zanimala...
Što se tice otkopcanog slica, to bi svi napravili, al kako znas da nekad nekom ne padne na pamet da si provjeri slic?
npr: razmisljas i sjetis se da ti si se jednom osramotio sa otkopcanim slicom, pa pocnes razmisljat...

P.S. ovo da se sjetis šlica odjednom je krajnost koja služi da stvori rupu u tvom objašnjenju xD.... Sad sam skužio ovo sa pocetkom vremena...
Ja šlic ne moram gledati: ako se skupljaju muhe, otvoren je...
I da, u SVIM mojim objašnjenjima ima rupa...Stvarno se ne trebaš truditi......
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 10:41   #47
Jaoooo
Pa trebo si mi ranije rec da se ne trudim...
Nak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 00:45   #48
Cool

Quote:
melkor kaže: Pogledaj post
Dakle, na jednom otoku živi pleme od 1000 ljudi raznih boja očiju. Njihova religija im zabranjuje da znaju vlastitu boju očiju i da razgovaraju o toj temi. Tako stanovnik otoka vidi i zna koje su boje oči ostalih stanovnika, ali svoju ne može saznati (na otoku nema ogledala ili bilo kakvih drugih reflektirajućih površina). Ako bi slučajno saznao svoju boju očiju, stanovnik otoka mora sljedeći dan u podne na centralnom trgu izvršiti ritualno samoubojstvo. Svi stanovnici su vrhunski logičari (ako postoji način da zaključe koje su im boje oči, oni će to i zaključiti) i odani su svojoj religiji. Također, svi znaju da su svi ostali vrhunski logičari i odani religiji, svi znaju da svi ostali znaju da su svi ostali vrhunski logičari i odani religiji itd.

Ispada da od 1000 stanovnika njih 100 ima plave, a 900 smeđe oči, iako stavnovnici nisu svjesni da je to tako. (Svaki stanovnik vidi samo 999 ostalih.)

Jednog dana na otok dođe plavooki stranac i zadobije potpuno povjerenje otočana.

Na svom odlasku okupi otočane da im zahvali na gostoprimstvu i, ne znajući njihove običaje, spomene boju očiju primijetivši kako je "neobično da je u ovom dijelu svijeta naišao na plavooku osobu poput njega".

Pitanje je kakvu posljedicu njegova nesmotrena izjava ima na stanovnike otoka? Ima li uopće neku posljedicu ili im je rekao nešto što ionako već svi znaju?
Zadatak je doista ili pogrešno postavljen ili se nešto izgubilo u prijevodu.

Quote:
vendella kaže: Pogledaj post
Ako zamislimo da su samo dva plavooka, pisat ću P. Tada P1 vidi P2 i ostale S. I zna da ukoliko je on S, P2 bi se morao ubiti jer bi po izjavi ovog stranca znao da je on P. Dakle P1 zna da je P i mora se ubiti. Isto i P2.
Sa samo 2 plavooka ovo bi moglo funkcionirati, ali s više ne! P1 vidi samo jednog plavookog P2 i ostale S. Ako se P1 ide ubiti znači da je vidio oko sebe samo smeđeoke i shvatio je da je on jedini plavook, ako se ne ide ubiti znači da oko njega ima barem još jedan plavook i na taj način P1 shvaća da je upravo on taj drugi plavooki (jer vidi da su osim P2 svi drugi smeđeoki).

Quote:
vendella kaže: Pogledaj post
Ako pak zamislimo da su 3 plavooka. Onda P1 vidi P2 i P3. I ostale S. Ako P1 krene s pretpostavkom ja sam S razmišljati o tome što P2 vidi. Zna da bi u tom slučaju P2 vidio samo jedan P (P3) i tada bi se morao ubiti.
Ova logika nije OK. Eto uzmimo tvoj primjer neka je 4 plavooka (P1,...,P4) i 4 smeđeoka (S1,...,S4). Otočan vidi oko sebe 3 plavooka i 4 smeđeoka. Stranac kaže među vama ima plavookih. I šta? Vidim da ima 3 plavooka ili vidim da ima 4 plavooka ovisno jesam li plavook ili smeđeok.

Quote:
Vilinska_oštrica kaže: Pogledaj post
Zanimljivo.......zapravo, sve ovisi o broju ljudi kojima se stranac obratio. Ako se obratio svima, ovo saznanje im ne predstavlja ništa. To da su neki od njih plavooki su znali i prije jer su gledali jedni drugima u oci. Znaci, ta ih vrsta izjave nema zasto uznemiriti. Svatko od njih moze pretpostavljati da se stranac obratio bas onim osobama koje ovaj vidi, bez razmisljanja o boji svojih očiju. To je logika. Jer....gledali su se i prije i znali da ima plavookih na otoku. Zasto bi ih to uznemirilio?
Osim u jednom slučaju. A to je da je samo jedna plavooka osoba na otoku. Onda bi zasigurno znala i morala se ubiti.
Na otoku ima 100 plavookih i 900 smeđeokih. Znači, jedan plavooki (on ne zna da je plavook) oko sebe vidi 99 plavookih i 900 smeđeokih, jedan smeđeoki (on ne zna da je smeđeoki) vidi oko sebe 100 plavookih i 899 smeđeokih. I OK, dođe stranac i kaže svima "među vama ima plavookih", svaki od njih vidi da oko njega ima ili 99 ili 100 drugih plavookih - stranac se može obraćati bilo kome od njih. Svako od njih (bilo plavooki bilo smeđeoki) i sam vidi i zna da je oko njega još puno plavookih (nikako ne zna da se stranac obraća baš njemu). Gdje je tu problem?

E da je stranac zajebao stvar pa rekao "među vama ima zelenooki(h)"; svaki plavooki ili smeđeoki vidi oko sebe samo plavooke i smeđeoke i posmislio bi ja sam jedino zelenook. No rečeno je da su inteligentni pa kad bi se sutra u podne svi pojavili da se ubiju shvatili bi da ih je stranac htio zajebati i ubili bi njega.
sbrbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 00:52   #49
Cool

Quote:
melkor kaže: Pogledaj post
Dakle, na jednom otoku živi pleme od 1000 ljudi raznih boja očiju. Njihova religija im zabranjuje da znaju vlastitu boju očiju i da razgovaraju o toj temi. Tako stanovnik otoka vidi i zna koje su boje oči ostalih stanovnika, ali svoju ne može saznati (na otoku nema ogledala ili bilo kakvih drugih reflektirajućih površina). Ako bi slučajno saznao svoju boju očiju, stanovnik otoka mora sljedeći dan u podne na centralnom trgu izvršiti ritualno samoubojstvo. Svi stanovnici su vrhunski logičari (ako postoji način da zaključe koje su im boje oči, oni će to i zaključiti) i odani su svojoj religiji. Također, svi znaju da su svi ostali vrhunski logičari i odani religiji, svi znaju da svi ostali znaju da su svi ostali vrhunski logičari i odani religiji itd.

Ispada da od 1000 stanovnika njih 100 ima plave, a 900 smeđe oči, iako stavnovnici nisu svjesni da je to tako. (Svaki stanovnik vidi samo 999 ostalih.)

Jednog dana na otok dođe plavooki stranac i zadobije potpuno povjerenje otočana.

Na svom odlasku okupi otočane da im zahvali na gostoprimstvu i, ne znajući njihove običaje, spomene boju očiju primijetivši kako je "neobično da je u ovom dijelu svijeta naišao na plavooku osobu poput njega".

Pitanje je kakvu posljedicu njegova nesmotrena izjava ima na stanovnike otoka? Ima li uopće neku posljedicu ili im je rekao nešto što ionako već svi znaju?
Zadatak je doista ili pogrešno postavljen ili se nešto izgubilo u prijevodu. Ne znam jedino što bi trebalo značiti ono "ispada da od 1000 stanovnika ...", mislim na riječ "ispada". Kažeš oni su svi na okupu i vide jedni druge.

Quote:
vendella kaže: Pogledaj post
Ako zamislimo da su samo dva plavooka, pisat ću P. Tada P1 vidi P2 i ostale S. I zna da ukoliko je on S, P2 bi se morao ubiti jer bi po izjavi ovog stranca znao da je on P. Dakle P1 zna da je P i mora se ubiti. Isto i P2.
Sa samo 2 plavooka ovo bi moglo funkcionirati, ali s više ne! P1 vidi samo jednog plavookog P2 i ostale S. Ako se P1 ide ubiti znači da je vidio oko sebe samo smeđeoke i shvatio je da je on jedini plavook, ako se ne ide ubiti znači da oko njega ima barem još jedan plavook i na taj način P1 shvaća da je upravo on taj drugi plavooki (jer vidi da su osim P2 svi drugi smeđeoki).

Quote:
vendella kaže: Pogledaj post
Ako pak zamislimo da su 3 plavooka. Onda P1 vidi P2 i P3. I ostale S. Ako P1 krene s pretpostavkom ja sam S razmišljati o tome što P2 vidi. Zna da bi u tom slučaju P2 vidio samo jedan P (P3) i tada bi se morao ubiti.
Ova logika nije OK. Eto uzmimo tvoj primjer neka je 4 plavooka i 4 smeđeoka. Svaki otočan vidi oko sebe 3 plavooka i 4 smeđeoka ili 4 plavooka i 3 smeđeoka. Stranac kaže među vama ima plavookih. I šta? Vidi otočan i sam da ima 3 plavooka ili 4 plavooka oko njega - stranac misli na njih.

Quote:
Vilinska_oštrica kaže: Pogledaj post
Zanimljivo.......zapravo, sve ovisi o broju ljudi kojima se stranac obratio. Ako se obratio svima, ovo saznanje im ne predstavlja ništa. To da su neki od njih plavooki su znali i prije jer su gledali jedni drugima u oci. Znaci, ta ih vrsta izjave nema zasto uznemiriti. Svatko od njih moze pretpostavljati da se stranac obratio bas onim osobama koje ovaj vidi, bez razmisljanja o boji svojih očiju. To je logika. Jer....gledali su se i prije i znali da ima plavookih na otoku. Zasto bi ih to uznemirilio?
Osim u jednom slučaju. A to je da je samo jedna plavooka osoba na otoku. Onda bi zasigurno znala i morala se ubiti.
Na otoku ima 100 plavookih i 900 smeđeokih. Znači, jedan plavooki (on ne zna da je plavook) oko sebe vidi 99 plavookih i 900 smeđeokih, jedan smeđeoki (on ne zna da je smeđeoki) vidi oko sebe 100 plavookih i 899 smeđeokih. I OK, dođe stranac i kaže svima "među vama ima plavookih", svaki od njih vidi da oko njega ima ili 99 ili 100 drugih plavookih - stranac se može obraćati bilo kome od njih. Svako od njih (bilo plavooki bilo smeđeoki) i sam vidi i zna da je oko njega još puno plavookih (nikako ne zna da se stranac obraća baš njemu). Gdje je tu problem?

E da je stranac zajebao stvar pa rekao "među vama ima zelenooki(h)"; svaki plavooki ili smeđeoki vidi oko sebe samo plavooke i smeđeoke i posmislio bi ja sam onda jedino taj zelenooki. No rečeno je da su inteligentni pa kad bi se sutra u podne svi pojavili da se ubiju shvatili bi da ih je stranac htio zajebati i ubili bi njega.
sbrbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 01:54   #50
krivo...slusaj, ako se slazes da ako nasa logika vrijedi za 4 plavooka otocana pa da onda vrijedi i za 100 (plus jos 900 smedookih) onda nastavi citati...
samo mi nije jasno zasto si citirao vilinsku ostricu kada ona isto tvrdi kao ti

znaci...imamo recimo 4 plavookih i 6 smedookih, jedan plavook vidi tri plavooka i 6 sm., on (P1) razmislja da ako on ima smede oci onda ovaj drugi plavook vidi samo dva plavooka, i sad taj P1 si zamislja sta se mota u glavi ovog P2, a to je da P2 misli da ako je on sam smedook i u slucaju da je P1 smedook (to je zato sto se to sve ustvari desava u glavi P1) onda ovaj treci P3 vidi samo jednog plavookog i onda opet P1 razmislja sta bi taj mogo razmisljat, a to je da ako P4 ne vidi niti jednog plavookog, onda ce se ubit sljedeci dan, posto to ne cini, ovaj P2 ocekuje od P3 da se i on ubije zajedno sa P4 sljedeci dan (tj 2 dana od izjave), no posto to ne cini P1 ocekuje i od P2 da se ubije, no on to ne cini jer je i P1 plavook sto i on sam shvaca i svi se ubijaju 4. dan....
..naravno oni nisu nikako poredani u niz P1,P2,P3,P4...vec svako ima svaku ulogu i svako je za sebe P1 i svi isto razmisljaju posto su vrsni logicari.....nadam se da ti je ova zagonetka ponesto jasnija...
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 02:45   #51
Cool

Quote:
Euronymous kaže: Pogledaj post
znaci...imamo recimo 4 plavookih i 6 smedookih, jedan plavook vidi tri plavooka i 6 sm., on (P1) razmislja da ako on ima smede oci onda ovaj drugi plavook vidi samo dva plavooka, i sad taj P1 si zamislja sta se mota u glavi ovog P2, a to je da P2 misli da ako je on sam smedook i u slucaju da je P1 smedook
... e u slučaju da je, ali P1 nije smeđeok pa to P2 vidi.

Počeo si ulančavati, a za to nema osnove.

Krenimo pregledavati s posve druge strane. Zašto bi tim otočanima trebao stranac koji je rekao da među njima ima plavookih. Pa to oni znaju i prije nego im to on kaže, oni bi se onda već odavno pobili tom logikom.

OK, sad je kasno, nisam od onih koji apriori odbacuju mogućnost da ne mogu biti u krivu, pa ću još malo odmornije glave razmisliti sutra da vidim jesam li ja u krivu.
sbrbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 08:58   #52
čitanje

Quote:
sbrbot kaže: Pogledaj post
... e u slučaju da je, ali P1 nije smeđeok pa to P2 vidi.

Počeo si ulančavati, a za to nema osnove.

Krenimo pregledavati s posve druge strane. Zašto bi tim otočanima trebao stranac koji je rekao da među njima ima plavookih. Pa to oni znaju i prije nego im to on kaže, oni bi se onda već odavno pobili tom logikom.

OK, sad je kasno, nisam od onih koji apriori odbacuju mogućnost da ne mogu biti u krivu, pa ću još malo odmornije glave razmisliti sutra da vidim jesam li ja u krivu.
A da malo pročitaš prijašnje rasprave?
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 09:25   #53
Quote:
vendella kaže: Pogledaj post
Probaj si to malo napisat... i kreni razmišljati s malim brojevima.. što ako su 3 stanovnika, što ako su 4.. itd.... onda će ti bit jasnije...

1) na otoku su 3 osobe, Marko, Pero i ja.

Marko ima plave oči
Pero ima smeđe oči
ja ne znam kakve oči imam, ali zapravo imam plave


Stranac kaže - ovdje netko ima plave oči.

Ja zaključim - to je Marko. Prvi dan se Marko ne ubije. Ja si mislim koji mu je penis. Ubij se Marko. Zaključim da on ne zna koje su mu boje oči i da se nije ubio jer očekuje da se netko drugi ubije, npr. ja. Drugi dan, obojica se ubijamo. Pero se ne ubija, jer zna da na otoku mora postojati i netko sa neplavim očima.


2) na otoku su 4 osobe, Marko, Pero, Ana i ja.
Marko ima plave oči
Pero ima smeđe oči
Ana ima zelene oči
ja ne znam kakve oči imam, ali zapravo imam plave.

Stranac kaže - ovdje netko ima plave oči.

Ja zaključim - to je Marko. Prvi dan se Marko ne ubije. Ja si mislim koji mu je penis. Ubij se Marko. Zaključim da on ne zna koje su mu boje oči i da se nije ubio jer očekuje da se netko drugi ubije, npr. ja. Drugi dan, svi na otoku se ubijamo, jer svi mislimo da je netko drugi taj koji ne zna svoju boju očiju.

1000 ljudi - opći masakr.

Btw. zadatak nije dobro postavljen, jer u prvom postu piše da ima 900 ljudi sa smeđim i 100 s plavim očima. Ne spominju se ostale boje, a ispada da su presudne za logiku priče.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 10:07   #54
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
1) na otoku su 3 osobe, Marko, Pero i ja.


2) na otoku su 4 osobe, Marko, Pero, Ana i ja.
Marko ima plave oči
Pero ima smeđe oči
Ana ima zelene oči
ja ne znam kakve oči imam, ali zapravo imam plave.

Stranac kaže - ovdje netko ima plave oči.

Ja zaključim - to je Marko. Prvi dan se Marko ne ubije. Ja si mislim koji mu je penis. Ubij se Marko. Zaključim da on ne zna koje su mu boje oči i da se nije ubio jer očekuje da se netko drugi ubije, npr. ja. Drugi dan, svi na otoku se ubijamo, jer svi mislimo da je netko drugi taj koji ne zna svoju boju očiju.
U zadatku piše da svi stanovnici logično razmišljaju. Ana (i Pero) vidi da Marko i ti imate plave oči. Zašto bi se oni ubili? Razmišljanje:
neplavooki: aha, najmanje ih je 2 plavooka, ako je mislio na mene čekam 2 dana, pa ako ostanu živi drugi dan mislio je na mene
plavooki: aha, najmanje je 1 plavook, ako se on sutra ne ubije onda je mislio na mene. I tako se oba plavooka ubiju drugi dan.
OK?
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 12:38   #55
Zašto jednostavno tajno nisu vadili oči, pogledali i vratili?
Jale13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 13:37   #56
eeeeeeeeeeee
Smislio sam drugo rješenje:
Jedan plavooki razmislja ovako: znaci ako se nitko ne ubije odredjeni broj dana ja cu se morat ubit... (znaci staro rjesenje)

I sad postoji mogucnost da ce se svi ubit, ap je najbolje da se ja ubijem prvi dan , pa se nitko drugi nece ubit... Ali bacit cu kocku, pa koji broj ispadne taj dan cu se ubit, a ako se netko ubijeprije mene neću se ubit.
Nak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 18:53   #57
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
U zadatku piše da svi stanovnici logično razmišljaju. Ana (i Pero) vidi da Marko i ti imate plave oči. Zašto bi se oni ubili? Razmišljanje:
neplavooki: aha, najmanje ih je 2 plavooka, ako je mislio na mene čekam 2 dana, pa ako ostanu živi drugi dan mislio je na mene
plavooki: aha, najmanje je 1 plavook, ako se on sutra ne ubije onda je mislio na mene. I tako se oba plavooka ubiju drugi dan.
OK?
draz svaka čast na trudu iako mislim da je već uzaludno.. tko želi će pročitat i razmislit, a ne pokušavat promijenit zadatak i uvjeravat da je zadatak blesav...
vendella is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 19:43   #58
Hvala, vandella.
A moja misija, vizija?
Ma znaš, ja ti ove "nevjerne" smatram plavookima, pa ne želim da se poubijaju....
PS
Što se mene tiče, ova tema može biti zaprta.
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 23:01   #59
Nitko se neće ubit
Bolero7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 01:35   #60
Quote:
sbrbot kaže: Pogledaj post
...Počeo si ulančavati, a za to nema osnove....
e pa bas se i o tome radi....ono ulančavanje da p1 ima smede oci itd. ispada krivim i bas zato se svi ubijaju tek k-ti dan...
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.