Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Kreativni nered

Kreativni nered Forumaški atelje...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2014., 19:44   #1
Problem sa akrilnim bojama

Zašto neke boje ne prekrivaju podlogu u jednom premazu, nego ispada neujednačeno? Konkretno 3 različite tamno plave boje ispadaju katastrofalno i potrebno je 2-3 namaza da ispadne dobro.
Konkretno naranđasta ispada savršeno.
Isti proizvođač, isti kist, a različito prekrivanje.
hektordog is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 20:28   #2
Može biti i da je istekao rok trajanja ako su tube kupljene refužo, ili je kvaliteta samih boja po sebi loša.
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2015., 14:56   #3
Gdje ima kupiti jeftinijih akrilnih boja. Dosla mi je ideja da bojam oblutke
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 20:48   #4
U Chemacu sam jučer naletila na boje nekog turskog proizvođača, po 12 kn flašica. To mi se čini dosta povoljno.

Zanima me farbanje plastike, konkretno bih preuredila stari kupaonski ormarić, hoće li boja primiti bez primera?
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2018., 11:05   #5
da ne otvaram novu temu, pitala bih iskusne ovdje za savjet:

bojala bih nešto s klincima, primaju li se akrilne boje na drvo (grubo, neobrađeno) i na kamenčiće? nije mi bitno da boja primi savršeno, ali da je rezultat ipak lijep, da ne bi bilo razočaranja, jel..

i još jedno pitanje-da li bi pištolj za vruće ljepilo zalijepio kamenčiće na drvenu podlogu?

puno hvala
Manny Calavera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2018., 21:31   #6
Quote:
Manny Calavera kaže: Pogledaj post
da ne otvaram novu temu, pitala bih iskusne ovdje za savjet:

bojala bih nešto s klincima, primaju li se akrilne boje na drvo (grubo, neobrađeno) i na kamenčiće? nije mi bitno da boja primi savršeno, ali da je rezultat ipak lijep, da ne bi bilo razočaranja, jel..

i još jedno pitanje-da li bi pištolj za vruće ljepilo zalijepio kamenčiće na drvenu podlogu?

puno hvala
akrilna boja ti se prima na sve , zato klincima obavezno obući stare majice za farbanje jer ostaje i na odjeći
a sa vrućim ljepilom slobodno ljepiš kamenčiće gdje god želiš
Victorium is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2018., 02:40   #7
Quote:
hektordog kaže: Pogledaj post
Zašto neke boje ne prekrivaju podlogu u jednom premazu, nego ispada neujednačeno? Konkretno 3 različite tamno plave boje ispadaju katastrofalno i potrebno je 2-3 namaza da ispadne dobro.
Konkretno naranđasta ispada savršeno.
Isti proizvođač, isti kist, a različito prekrivanje.
Ovo je jako stari post, ali za slučaj da nekoga zanima: stvar je u tome jesu li pigmenti prozirni ili prekrivajući. Nema toliko veze s kvalitetom boje ili rokom trajanja.

Recimo crna boja dolazi u par različitih pigmenata: mars, bjelokost, ugljena crna. Bjelokost je puno prozirnija od druge dvije i treba po 3-4 sloja da bi se dobio jednolični premaz. Mars je najcrnija i najneprozirnija crna koju sam koristila i dovoljan je jedan sloj na većini primjena.
Isto sa bijelom: titan bijela je neprozirna i jako dobro prekriva sve, dok je cink bijela prozirnija.

Na tubi obično piše "opacity" za pojedine pigmente. Ako ne piše, može se po kemijskom nazivu pigmenta potražiti online tu informaciju. Ja pigmente provjeravam u knjizi "Slikarski priručnik", koju preporučam.
morgana le fay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 19:41   #8
Quote:
morgana le fay kaže: Pogledaj post
Na tubi obično piše "opacity" za pojedine pigmente. Ako ne piše, može se po kemijskom nazivu pigmenta potražiti online tu informaciju. Ja pigmente provjeravam u knjizi "Slikarski priručnik", koju preporučam.
Veoma korisna informacija. Hvala.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:18.