Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2002., 13:34   #21
Uvodjenje genetskih manipulacija je jedno, zabrana nekih primjena drugo.

Diranje u druge osobine mozes jedino zabraniti u svojoj drzavi, odnosno ako bi problem poprimio globane dimenzije, moglo bi se to rijesiti pomoci UN charte. Sjeti se recimo biranja spola kod djeteta u Kini: Zenske fetuse jednostavno abortiraju. Tko ce to zabraniti? Ili pobacaja u Irskoj. Zakonski zabranjen, pa prema tome zene idu u UK.

Time zelim reci da nemozes zabranom sprijeciti genetsko manipuliranje (uvijek ce se netko naci tko se time bavi), mozemo jedino diskutirati o stavu i o primjeni genetskog inzinjeringa. Zakonska regulativa moze jedino smanjiti dostupnost nekih metoda, tako da ce recimo samo bogati birati boju okica svoje djece, jer mogu platiti kartu za US i postupak.

A moj pocetni argument jest da pristupnost genetskih manipulacija za eliminiranje bolesti bude ista za sve.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2002., 14:42   #22
koja gomila nesposobnjakovica. zaradite jednom svoj kruh. postavite temu "kako da odem od mame i tate i uradim nesto od svog zivota"
 
Odgovori s citatom
Old 04.12.2002., 17:09   #23
Unhappy Nije šija nego vrat... ili...

Quote:
Originally posted by zg_sash
a kako ti zoves biranje genetskih svojstava ??
to mozda nije selekcija ?
ok , za covjeka to mozemo drugacije nazvati

Potpuna selekcija!

Nije li upravo to, ostvarenje sna Hitlerovih "znanstvenika"? Sad, upakirano kvazidemokratsku 'strukturu'!

Tko će moći birati: samo oni koji imaju novaca!

dakle, tko će moći poboljšati svoje stanje i "nadarenost"?

Tko će moći dobiti 'nabijenije' djete, kao neki komp. laptop... oni koji imaju novaca.

Ne stvara li se tako upravo ono društvo koje je Nacizam zagovarao... doduše, oni su to zagovarali u malo primitivnijem obliku. Sad su se, očito, ipak bolje pripremili!


Da, kako nazvati biranje genetskih svojstava?
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2002., 17:11   #24
Quote:
Originally posted by Noordung NSK
koja gomila nesposobnjakovica. zaradite jednom svoj kruh. postavite temu "kako da odem od mame i tate i uradim nesto od svog zivota"
Noordung, ajde budi srce i ti tako pametan napisi sto ti mislis o zadanoj temi... tak da i mi hrpa nesposobnjakovica mozemo nekaj nauciti...
 
Odgovori s citatom
Old 04.12.2002., 18:23   #25
Drago mi je da su u Londonu. Takodjer mi je drago da si vec genetski modificirana.
Samo mi nije jasno ko te postavi za moderatora. Je li u pitanju prva dosla, prva servirana?
 
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 01:19   #26
Re: Nije šija nego vrat... ili...

Quote:
Originally posted by I.L
Da, kako nazvati biranje genetskih svojstava?
Proizvodnja
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 03:14   #27
Nosam inace ljubitelj cenzure, al ak stavimo da djeca dobiju pravo na informacije o roditeljima i genecke modifikacije sebe, mislim da bi se skoro svi tu s tim slozili
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 14:17   #28
Quote:
Originally posted by Noordung NSK
Drago mi je da su u Londonu. Takodjer mi je drago da si vec genetski modificirana.
Samo mi nije jasno ko te postavi za moderatora. Je li u pitanju prva dosla, prva servirana?
A kaj bi ti htio tako ljubomoran ukinuti moderatoricu i postaviti sebe morti? Ak' ti se ne sviđa, tko te zove ovdje?
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 14:31   #29
Djetetu je roditelj onaj ko ga voli, a ne neki anonimus u banci sperme koji ga je bacio u nesvjest i zaboravio. A izbor plavokosog sportasa kao donora ionako ne znaci da ce dijete biti takvo. Ne treba objaviti imena bioloskih "roditelja" jer se time ne moze postici nista dobro, ni za dijete niti za roditelja niti za njihov medjusobni odnos. Samo biolosko porijeklo, koga za to briga? Sve je to glupiranje, pravo ovog, pravo onog, bla,bla... Dijete ne moze birati roditelje, ni u prirodnom ni umjetnom nacinu oplodnje. Cemu ga uopce opterecivati s tim?
zaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2002., 23:48   #30
Odlična tema!
Većina je pameti već napisana pa da se nadam da se ne ću ponavljati...

Čini mi se da nije loše ako neki bračni par želi djecu, a ne može ju imati zbog fizičkih nedostataka, posegne za alternativnim načinima. E sad, istina je da su djeca koja nastanu na taj način, u stvari posvojena. S tim da su ih je jedan roditelj ostavio još prije začeća. Iskreno - ja nikad iz tog razloga nikad ne bih dao svoju spermu jer isto tako nikad ne bih ostavio svoje dijete. Ali... ima nas svakakvih. Etično ili ne? Svijet je prihvatio puno neetičnije stvari i smatra ih normalnima. Danas zapravo nitko ni ne postavlja pitanje etičnosti za ozbiljno. Etika je mrtva! Živimo u hedonističkom svijetu, u svijetu koji teži individualnoj slobodi do što većih granica. Nikom nije neetična legalnost abortusa, a di bi onda itko pomislio da je neetično ovakvo što. Ali da - pojava je sebična. Pojava je i pohlepna jer - ljudi žele imati sve iako im to nije prirodno dano da imaju. Bračni par ne može imati djecu - ali oni baš žele i ne mare za način kako da ju imaju. Svaki čovjek želi sve. U tom smislu nije čudno ni da se pojavljuju ljudi koji bi prodali dušu samo da izgledaju poput nekoga... Možda dođe vrijeme kad više neće biti neetično otići u robnu kuću, izabrati prema izloženim opisima jednog čovjeka i uzeti njegov klon za svoje dijete. Onda više neće postojati donatori sperme - nego donatori klonova. Kaj mislite da nema ljudi koji bi htjeli da im dijete bude Elvis Presley, Pete Sampras, Sean Connery, Madonna... ne slično - nego fizički isto (naravno da to ipak ne bi bila ista osoba, pametni znaju zašto). Pa sad kad bi netko od njih dao autorska prava na sebe po nekoj cijeni od $100.000 kaj mislite da se ne bi našlo kupaca? Kako da ne. Pa neki bi si i sami napravili svoje klonove. A je li to etično? I koliko će u takvom (lako zamislivom svijetu) biti upitno pitanje etičnosti ovoga što je tu tema? Ehh...
Ali, kad se bolje pogleda - zar je uopće bitno kad zakon dozvoljava neetičnosti? Mislim da nije - ali je bitno da postoji netko tko će ljudima otvarati oči i buditi im smisao za traženje istinskih vrijednosti. Toga uopće nema na svijetu. Kaj se mene tiče - može se legalizirati baš SVE! Ja ionako ne postupam po zakonu nego po svojoj savjesti. Zato često nailazim na nerazumijevanje, zakonske prepreke.... itd... Ah... druga priča...
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 02:36   #31
Jesmo li tri godine kasnije pametniji?
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 14:48   #32
pametniji od koga?

a kaj ak svi budu jako lijepi i pametni?

ko će onda radit ono kaj lijepi i pametni ne žele?

recimo, tko će onda biti u Saboru?
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.