Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2017., 22:09   #1841
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
da..prespavali jednu noć , pa nakon toga bili u Podgradini . U Gajinama je bilo zap brigade iz Dubrave (145.br mislim ) njima smo došli u ispomoć ..
Kojeg datuma je to bilo?
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 22:10   #1842
vjerovatno po nekom iz posedarja,oni su tamo imali zemlje...
a di ste u podgradini bili smješteni?ako se ne sićate zaseoka, onda s koje strane brda Gradina,to je najbolja orijentacija,
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 22:20   #1843
Quote:
Marella09 kaže: Pogledaj post
vjerovatno po nekom iz posedarja,oni su tamo imali zemlje...
a di ste u podgradini bili smješteni?ako se ne sićate zaseoka, onda s koje strane brda Gradina,to je najbolja orijentacija,
Tinegrad, tako nešto?!Posedarci sigurno znaju pravi naziv.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 22:23   #1844
na vrh jezika mi je ali se nikako sititi tog naziva,javit će se koji domaći valjda s pravim nazivom,
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 11:00   #1845
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Kojeg datuma je to bilo?
ne sjećam se dobro... 93. god možda 10 mj.
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 11:06   #1846
Quote:
Marella09 kaže: Pogledaj post
vjerovatno po nekom iz posedarja,oni su tamo imali zemlje...
a di ste u podgradini bili smješteni?ako se ne sićate zaseoka, onda s koje strane brda Gradina,to je najbolja orijentacija,
bili smo na samoj cesti Podgradina -Paljuv. Brdo i crkva su nam bili lijevo( ako gledaš od Podgradine prema Paljuvu ...desno smo bili u ravnini sa Islamom latinskim...
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 15:07   #1847
Smile

Timingrad je drugi naziv za Gajine,provjereno,
Što se tiče smještaja u Podgradini, onda ste bili smješteni u zaseoku tzv. Bližari, mada su i tamo Nekići po prezimenima,moji su istočno od Gradine, ovo je zapad dakle,jugozapad, što je i logično jer je ovaj istočni dio sela više izložen pogledima s Debelog brda i drugih kota...
Čudi me da u ovim danima nema puno razgovora na ovu temu,ja sam nedavno pročita knjigu Akcija Maslenica - izjave sudionika i zanima me mišljenje stvarnih sudionika o toj knjizi..štoviše,još je zanimljivije čitati i "izjave s druge strane",onih Vukova ponajviše..
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 23:33   #1848
Quote:
Marella09 kaže: Pogledaj post
Timingrad je drugi naziv za Gajine,provjereno,
Što se tiče smještaja u Podgradini, onda ste bili smješteni u zaseoku tzv. Bližari, mada su i tamo Nekići po prezimenima,moji su istočno od Gradine, ovo je zapad dakle,jugozapad, što je i logično jer je ovaj istočni dio sela više izložen pogledima s Debelog brda i drugih kota...
Čudi me da u ovim danima nema puno razgovora na ovu temu,ja sam nedavno pročita knjigu Akcija Maslenica - izjave sudionika i zanima me mišljenje stvarnih sudionika o toj knjizi..štoviše,još je zanimljivije čitati i "izjave s druge strane",onih Vukova ponajviše..
Da točno Timingrad zato jer je taj Timo imao najviše zemlje na toj lokaciji, Nisu Bližari nego Brižari ako mislimo na isto prvi zaseok do crkve,
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 23:35   #1849
Quote:
Marella09 kaže: Pogledaj post
Timingrad je drugi naziv za Gajine,provjereno,
Što se tiče smještaja u Podgradini, onda ste bili smješteni u zaseoku tzv. Bližari, mada su i tamo Nekići po prezimenima,moji su istočno od Gradine, ovo je zapad dakle,jugozapad, što je i logično jer je ovaj istočni dio sela više izložen pogledima s Debelog brda i drugih kota...
Čudi me da u ovim danima nema puno razgovora na ovu temu,ja sam nedavno pročita knjigu Akcija Maslenica - izjave sudionika i zanima me mišljenje stvarnih sudionika o toj knjizi..štoviše,još je zanimljivije čitati i "izjave s druge strane",onih Vukova ponajviše..
Vukovi su operirali najviše oko Kašića neznam da li su bili u Podgradini za vrijeme okupacije i same Maslenice.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 08:04   #1850
Thumbs up

OK, nema veze jesu brižari ili bližari,ja sam tako govorija cili život,a možda sam i krivo..oni su prvi zaseok na ulazu u Podgradinu,do gradine istočno su Crnjci, a odma ispod gradine su Baturi..
znam da su se vukovi borili najviše oko kašića i novigrada, a ko je drža Gradinu,ovi iz Islama ili neki drugi>>?
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 11:16   #1851
Quote:
Marella09 kaže: Pogledaj post
OK, nema veze jesu brižari ili bližari,ja sam tako govorija cili život,a možda sam i krivo..oni su prvi zaseok na ulazu u Podgradinu,do gradine istočno su Crnjci, a odma ispod gradine su Baturi..
znam da su se vukovi borili najviše oko kašića i novigrada, a ko je drža Gradinu,ovi iz Islama ili neki drugi>>?
Podgradinu su okupirali "domaći" sa ročnom vojskom, držali su povremene straže po selu, Gradina im je bila glavno uporište, tamo ih je prema info koje ja imam bilo 32 u jna uniformama...
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 17:39   #1852
Upravo sam završio čitanje svih 93 stranice ove teme. Sada mi je u potpunosti jasno zašto se Operacija Maslenica zove - Majka Svih Bitaka.
Šteta šta više ne sudjeluju diskutanti sa druge strane kao Trotoar ili Gaggy.

Moje mišljenje je da je nakon ove akcije bilo svima jasno kako HV mora dobiti snage iz zraka i upravo te godine su nabavljene 2 eskadrile MiG-ova 21 i jedna eskadrila borbenih helikoptera Mi-24. Uz to je ojačana i transportna komponenta.
Zamislite da su za vrijeme Maslenice na raspolaganju bile leteće topovnjače Hind?! Slučajevi kao Kašić bi bili mnogo jednostavnije rješavani, umjesto morem krvi momaka iz cijele HR...
TangoMontana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 17:51   #1853
Upravo tako,majka svih bitaka na ovim prostorima,mislim oko Zadra..i zato me čudi što se današnja javnost,mediji prvenstveno tako površno odnose prema toj akciji, ne shvaćajući koliko je ona tada značila i koliko je usmjerila našu konačnu pobjedu...a možda bašto,tu pobjedu neki krugovi ne žele i ne mogu prožvakati,ali uzalud im..
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 16:49   #1854
Quote:
Marella09 kaže: Pogledaj post
Upravo tako,majka svih bitaka na ovim prostorima,mislim oko Zadra..i zato me čudi što se današnja javnost,mediji prvenstveno tako površno odnose prema toj akciji, ne shvaćajući koliko je ona tada značila i koliko je usmjerila našu konačnu pobjedu...a možda bašto,tu pobjedu neki krugovi ne žele i ne mogu prožvakati,ali uzalud im..
U Kašiću im je slomljena kičma.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 12:42   #1855
trebalo je snimat filmove o tim bitkama da današnja maldost zna kako je bilo..
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 11:34   #1856
Najnoviji dokumentarac o Gusaru -Zimi 93.
Nedavno objavljeno. Zanimljivo, novo.
https://www.youtube.com/watch?v=mSUvl1uIymI
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 21:38   #1857
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Najnoviji dokumentarac o Gusaru -Zimi 93.
Nedavno objavljeno. Zanimljivo, novo.
https://www.youtube.com/watch?v=mSUvl1uIymI
Jako dobro.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 21:50   #1858
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Najnoviji dokumentarac o Gusaru -Zimi 93.
Nedavno objavljeno. Zanimljivo, novo.
https://www.youtube.com/watch?v=mSUvl1uIymI
B
Imaš li informaciju točnu koliko ih je bilo na Gradini i koje snage su tamo bile?Tenkist je izjavio da je tamo zatekao par pješaka.Malo mi je čudno s obzirom da su bili tamo dobro ukopani da ih je tamo bilo tako malo.Naši su i prije Maslenice htjeli probit Gradinu ,ali nisu uspjeli.Unaprijed hvala.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 08:05   #1859
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Najnoviji dokumentarac o Gusaru -Zimi 93.
Nedavno objavljeno. Zanimljivo, novo.
https://www.youtube.com/watch?v=mSUvl1uIymI
Vidio sam prije spavanja i morao pogledat do kraja. Jedva sam se probudio jutros.

Odličan dokumentarac, po meni bolji od onog prethodnog (gdje na kraju i Vukovi s Vučjaka pričaju).

Vidljivo je da smo početkom '93. imali prilično organizirane oružane snage.

Nikad neću prežalit da smo cca 35 ljudi izgubili (zauvijek, a bilo je još dva puta toliko ranjenih) zbog pogrešnih odluka, nekoordinacije ili peha:

17 Kobri u Kašiću,
11 Puma u loše isplaniranim napadima na Drače (a, ne znam koliko je toselo uopće bilo ključno za stvaranje prednosti),
5 Puma od eksplozije minobacača i pogrešne kineske mine.

Ne mogu predočit kako smo uopće nakon tolikih gubitaka imali morala da sačuvamo Kašić.

Slava svim poginulima.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 17:13   #1860
Quote:
vlastimir kaže: Pogledaj post
Vidio sam prije spavanja i morao pogledat do kraja. Jedva sam se probudio jutros.

Odličan dokumentarac, po meni bolji od onog prethodnog (gdje na kraju i Vukovi s Vučjaka pričaju).

Vidljivo je da smo početkom '93. imali prilično organizirane oružane snage.

Nikad neću prežalit da smo cca 35 ljudi izgubili (zauvijek, a bilo je još dva puta toliko ranjenih) zbog pogrešnih odluka, nekoordinacije ili peha:

17 Kobri u Kašiću,
11 Puma u loše isplaniranim napadima na Drače (a, ne znam koliko je toselo uopće bilo ključno za stvaranje prednosti),
5 Puma od eksplozije minobacača i pogrešne kineske mine.

Ne mogu predočit kako smo uopće nakon tolikih gubitaka imali morala da sačuvamo Kašić.

Slava svim poginulima.
Bilo bi zanimljivo vidjeti njihove gubitke u Kašiću, sigurno su bili veliki.Šta se tiče morala stvar je jasna , branili su svoje.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:12.