Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2017., 23:39   #121
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ali ne treba svaki put u ime toga sjeć glave svakom vjerniku
"Sječenja glava vjernika..."
Ne bih mravca zgazio.

Ovo je forum, slobodna razmjena informacija lišena govora mržnje.
Kladim se da mnogi vjernici nemaju pojma u što vjeruju. Posebice glede lika Isus. To je zapravo lik koji propovijeda fanatično skori smak svijeta i prepun je grožnji, uskogrudnih shvaćanja, skrpan iz izjava u starom zavjetu.

A to što ga većina koristi kao idealizirani lik za nadahnuće, to je ok. Njih niti ne zanima dublje proučavanje te tematike, pa ih niti nema po forumima.

Quote:
Treba tu malo ravnoteže.
Ja nudim ravnotežu. Klerikalci nude svoju jednostranu propagandu i hvaospjeve.

Quote:
Ako vidim da netko ne osuđuje i zahtjeva vjeru u Isusa već je dobar čovjek kojeg Isus inspirira, neka je tako. Njegova ideja ga motivira biti dobrim čovjekom za sve nas.
Pa neka ga.
Ali oni koji dolaze na forum, dolaze s idejom da malo istraže tu stvar, i doznaju jesu li ih možda teolozi/svećenici u cijeloj toj priči prevarili.

Quote:
Quote:
Nepoznati kaže:
Nismo li obasuti sa svih strana jednostranim hvalospjevima Crkve i Biblije?
Koliko je to sve istina, ako se stavi pod povećalo?
Razmjenjujemo misli na forumu...
Pa ne znam baš o tome. Nemam dojam da u zapadnoj europi i americi crkva ima takav status.
Mene poglavito zanima naša, domaća situacija i o njoj govorim. Našim ljudima. Hrvatska. Nek drugi metu ispred svojih pragova, ako treba.

Quote:
Dapače. Po medijima je na najnižoj razini reputacije ikad.
Internet je gotovo pokopao glas crkve.
Predugo se čuo samo taj, jednouman glas, vrlo dogmatske ideološke organizacije ili njezinih otpalih ogranaka. Naši RH mediji prepuni su svetih misa, hodočašća, nosanja svetog Bogdana Mandića... Minimalna kritika crkve ili njezinih tvrdnja, ako išta. Kurikularna reforma se minira radi pokušaja uvođenja kreacionizma i katolicizma....

Quote:
Ali činjenica je da ljudi vežu svoja stremljenja sa ideologijama. U ideologijama se identificiraju....izražavaju.
Da ali ima i druga strana ideološke medalje.
Religije su ekstremno ukopane ideologije, koji vode tihi rat sa svojim hereticima i svakom drugom grupacijom. Bure baruta. Sekularizacija je rješenje.

Quote:
Tako da iako onaj koji izjavljuje da čini dobro zbog Isusa, on je zapravo dobar čovjek koji se u Isusu identificira. Isto tako onaj koji mrzi naći će načina kako da potvrdi sebe u Isusu.
Ali ja uopće nisam o tome govorio, nego o činjenju dobra radi dobra samoga. Lik Isus propagira raj i pakao, ali vjernici obično ga uzimaju kao idealizirano pjesničko nadahnuće. Zato uvijek naglašavam da su deklarirani, labavi vjernici zapravo "sol zemlje".

Quote:
Razumijem da želiš skretat pozornost na sve ono što se nalazi iza takvih simbola identifikacije ali nekad treba nadići tjeranje istine kroz nos i prepoznati smisao iza toga.
A taj je?

Quote:
Vjernik koji u ime Isusa pomaže ljudima i ne zahtjeva ništa od njih je puno korisniji od nekog tko ne radi ništa

Tu se slažemo.

Quote:
nego u svakom spomenu vjere tim ljudima nabija na nos zvjerstva iz starog zavjeta.
Nadam se da to nisi meni osobno ljuto nabio na nos.

A i promašaj ti je, jer je Isus sa svojim NZ vječnim škrgutom zubima daleko veći monstrum od SZ Jahvea, koji je zapravo On, jelte....

Ali ako se shvati kao "pjesnička figura mira i dobrote", poticaj na pomoć drugima, onda je OK.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 23:48   #122
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
A zašto ne bi vjernici crpili snagu i iz želje da dobiju nagradu na budućem svijetu? (Naglašavam slovo "i", dakle i iz altruizma i želje za nagradom) Zar je loše činiti dobro i očekivati bar nekakav uzvrat dobra?
Nadaj se ti koliko god hoćeš nagradi, i strepi od Allahove kazne i mijenjanja spaljenih koža novim kožama u paklu, ali meni se to čini unižavanjem ljudskoga činjenja dobra radi dobra samoga. To se onda pretvara u komercijalu. Nemam niti ništa protiv trgovine i razmjene dobara za novac, ali neke stvari mogu biti pošteđene od toga.

Quote:
Pa ponekad je to jedino što nekoga, pritisnutog teretom ovog života i drži. Sve što pomogne da se čovjek ne slomi je dobro.
Iluzije ponekad pomognu, ali to ne znači da nisu iluzije.

Quote:
Usporedbe radi, to je kao da pošalješ čovjeka da cjepa drva, dakle unajmiš ga, i očekuješ da on bude altruistički zadovoljan već samim time što je cjepao drva. A plaća?
To je prije kao da pomogneš slijepcu prijeći cestu, jer ti je netko prije toga rekao da će ti dati 100 kuna (ili 100 dana u džennetu/raju više). Dobro djelo?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 23:49   #123
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Ali ako se shvati kao "pjesnička figura mira i dobrote", poticaj na pomoć drugima, onda je OK.
Je, kad bi se kršćanski odgoj furao samo na ekumenu, samarićane i to
ali
u stvari, kršćanski odgoj fura klauzule nad kojima se svijet zaprepasti
i
zbilja, daleko da je sve samo do krasnih rajskih dana, suosjećajne kršćanske šprehe i tako već to
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 09:11   #124
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nadaj se ti koliko god hoćeš nagradi, i strepi od Allahove kazne i mijenjanja spaljenih koža novim kožama u paklu, ali meni se to čini unižavanjem ljudskoga činjenja dobra radi dobra samoga. To se onda pretvara u komercijalu. Nemam niti ništa protiv trgovine i razmjene dobara za novac, ali neke stvari mogu biti pošteđene od toga.



Iluzije ponekad pomognu, ali to ne znači da nisu iluzije.
Skakanje na drugu temu, ne pričamo o tome postoji li ta nagrada ili ne, nego o krajnjem rezultatu.
Aha neke stvari mogu biti pošteđene? Može li se znati koje točno, spisak neki, da vjernici znaju što bi trebali činiti iz altruizma a što ne.

Btw, zar ateisti ne čine to isto? Nekad pomognu iz altruizma, nekad iz nekih drugih interesa/koristi. Ali taj dio uredno preskačeš.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To je prije kao da pomogneš slijepcu prijeći cestu, jer ti je netko prije toga rekao da će ti dati 100 kuna (ili 100 dana u džennetu/raju više). Dobro djelo?
Znaš što? Predlažem da ti sve što ćeš od danas pa nadalje činiti, radiš iz čistog altruizma i ne očekuješ baš ništa zauzvrat. Baš me zanima koliko će te sekundi ta filozofija držati u praksi.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 10:39   #125
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Skakanje na drugu temu, ne pričamo o tome postoji li ta nagrada ili ne, nego o krajnjem rezultatu.
Aha neke stvari mogu biti pošteđene? Može li se znati koje točno, spisak neki, da vjernici znaju što bi trebali činiti iz altruizma a što ne.
Taj podatak sigurno nećeš pronaći u svojoj svetoj knjizi, nego u svom srcu.

Quote:
Btw, zar ateisti ne čine to isto? Nekad pomognu iz altruizma, nekad iz nekih drugih interesa/koristi. Ali taj dio uredno preskačeš.
Ne podmeći da ja to "preskačem". Nikad nisam rekao takvu glupariju da ateisti UVIJEK pomažu iz altruizma.

Naravno da se najčešće traži recipročnost u pomaganju, a u poslovnom svijetu, prikladna naplata usluga.

Quote:
Znaš što? Predlažem da ti sve što ćeš od danas pa nadalje činiti, radiš iz čistog altruizma i ne očekuješ baš ništa zauzvrat. Baš me zanima koliko će te sekundi ta filozofija držati u praksi.
Ajme Bože gluposti.

I sve to samo da se obrani neobranjivo, da se dobrim, altruističnim činom drži nešto što je dobro samo po sebi, i za što se ne traži nikakva nagrada.

Ideja religija o Božjim nagradama i kaznama, onečišćuje zapravo čisto djelo iz altruizma, za koje dobra osoba ne traži niti očekuje nikakvu nebesku nagradu, nego to čini bez očekivanja nagrade unosne.

Pomogneš utopljeniku. Raduje te spašeni ljudski život.

Prilazi ti klerik: "Bog će te obilno nagraditi za to u raju/skratit će ti boravak u paklu! Daj zato prilog lokalnoj crkvi/džamiji, da se dodatno osiguraš kod pravoga Boga."
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 10:47   #126
U poredjenju s zeljeznim dobom pustinjskih plemena jest pomak no mi smo u kamenom dobu pa nema svrhe
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:01   #127
Ustvari je i altruizam koji se crpe iz biblije ''cisti altruizam'' .Imamo citat ucenja Isusa u novom zavetu : Jer se sav zakon izvršuje u jednoj reči : Ljubi bližnjeg svog kao sebe. (Poslanica Galatima,glava 5:14) .Takodje i jos jedno pravilo takozvanog Isusa Hrista : Kako želite da ljudi vama čine činite i vi njima tako (Jevandjelje po Luka 6:31) .
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:36   #128
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ustvari je i altruizam koji se crpe iz biblije ''cisti altruizam'' .
Primjeri koje si naveo nisu.
Ako je nagrada raj, kao štovanje Božjih zapovijedi, nema čistog altruizma.

Quote:
Imamo citat ucenja Isusa u novom zavetu : Jer se sav zakon izvršuje u jednoj reči : Ljubi bližnjeg svog kao sebe. (Poslanica Galatima,glava 5:14) .
Ne. To je papagajsko ponavljanje stara zavjeta, koje se odnosi na "vlastiti narod" - uvjetno reciprocitet:
Levitski zakon 19:18
18 Ne osvećuj se! Ne gaji srdžbe prema sinovima svoga naroda. Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe. Ja sam Jahve!
Quote:
Takodje i jos jedno pravilo takozvanog Isusa Hrista : Kako želite da ljudi vama čine činite i vi njima tako
(Jevandjelje po Luka 6:31) .
Ovo je pak recipročnost, a ne altruizam. "Počeši mi leđa, pa ću i ja tvoja."

Bolji je primjer milosrdnog Samaritanca, koji nekako ukida ono o bližnjemu kao pripadniku samo vlastita naroda.

Quote:
jedan Samaritanac koji bijaše na putovanju stiže blizu čovjeka: on ga vidje i smilova se. 34 On se približi, poveza mu rane sasipaj ući mu na njih ulja i vina, natovari ga na vlastito sedlo, dovede ga do jednog svratišta i uze ga na skrb. Sutradan, izvadivši dva srebrnjaka, on ih dade ih krčmaru i reče mu: Pobrini se za njega, a ako potrošiš nešto više, ja sam taj koji će ti to nadoknaditi kad budem ponovo prolazio.
Premda se to odnosi na pitanje "tko je moj bližnji" - dakle onaj koji mi pomogne u nevolji - reciprocitet.
» A tko je moj bližnji?

Ali na kraju stoji opet zaključak:

Quote:
Koji od te trojice, prema tvom mišljenju, se pokazao kao bližnji čovjeku koji bijaše naišao na razbojnike? «37 Pismoznalac odgovori: » To je onaj koji napravio dokaz dobrote prema njemu. « Isus mu reče: » Idi i, ti također, čini isto. «
Gdje se sugerira altruizam.

No možemo reći da je lik Isus ipak poput političkog ideologa koji širi svoj nauk, svoje stranke i skuplja sljedbenike, tako da ...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304

Zadnje uređivanje Nepoznati : 17.06.2017. at 11:51.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 12:12   #129
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
A zašto ne bi vjernici crpili snagu i iz želje da dobiju nagradu na budućem svijetu? (Naglašavam slovo "i", dakle i iz altruizma i želje za nagradom) Zar je loše činiti dobro i očekivati bar nekakav uzvrat dobra? Pa ponekad je to jedino što nekoga, pritisnutog teretom ovog života i drži. Sve što pomogne da se čovjek ne slomi je dobro.

Usporedbe radi, to je kao da pošalješ čovjeka da cjepa drva, dakle unajmiš ga, i očekuješ da on bude altruistički zadovoljan već samim time što je cjepao drva. A plaća?
Ta nagrada ne može biti materijalne prirode, nije ono što u zemaljskom životu obično smatramo nagradom, plaćom...
Najveća je plaća osjećaj završenosti i potpunosti sa onima koji su poput nas i blizina Boga.
Ta završenost i potpunost nije neka statična, zamrznuta slika, naprotiv, ona je agape i život u zajednici onih koji ljube Boga i koje Bog ljubi.

Često ovdje čitamo kako nevjernici čine dobra djela zbog njih samih, itd.
Rekao bih da u tim trenucima kroz njih prolazi neka vrsta sjećanja na vjeru.
cestar is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 14:12   #130
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Nepoznati je po meni primjer anti-teista,i to da svojim militatnim stavovima protiv krscanstva obiljezava svoje postojanje.Jer zaista
da nepostoji krscanski Bog,ne bi postojalo ni 95%njegovih postova
Steta da ne izidje iz te svoje "ladice", jer bi u duhovnosti mogao postici toliko toga:klap:
Sorry Nepoznati
Ne dirajte ga. U svojim upisima je iskren.
Ljutit.
Takve Bog jako voli.
On ide vatri sigurnim korakom. Onoj lijepoj koja gori a ne boli.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 15:00   #131
Isus koji je ogranicen samo za ovce Zidova ili Izraela je explicitno potvrdjena u evandjelju teza..On doslovce urla da je samo za Izrael Pa onu zenu Kananku u evandjelju tretira kao gradjanina druga reda jer nema to u sebi tu milost koju mu pripisuju no to je u sustini kljucni moment kad se prodaje rog za muda.Jedan sadizam se spaja s mazohizmom..
Isus altruista ideal civilizacije je jos daleko jako daleko...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 15:28   #132
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

No možemo reći da je lik Isus ipak poput političkog ideologa koji širi svoj nauk, svoje stranke i skuplja sljedbenike, tako da ...
A pa mislim ono, ima nekih koji bi najradije i samog Boga Stvoritelja proglasili 'političarem'.
Što da očekujemo od kršćana, po tom pitanju? Evo ja sam se raspitala za njihovo mišljenje, rekli su u tom slučaju ne pokazujemo suosjećanje već sažaljenje. I tako su me opet zbunili, naime mislila sam da je to kod njih jedno te isto, obzirom na biblijski kontekst.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 15:41   #133
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Ne dirajte ga. U svojim upisima je iskren.
Ljutit.
Takve Bog jako voli.
On ide vatri sigurnim korakom. Onoj lijepoj koja gori a ne boli.
Baš cool da radije razgovarate o meni nego o Bogu, Isusu ili Svetomu pismu.
Mission accomplished!
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 16:05   #134
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Baš cool da radije razgovarate o meni nego o Bogu, Isusu ili Svetomu pismu.
Mission accomplished!


kak ide ona izreka 'iskrenom se pola prašta'

baš šteta što je ljudska slava kratkog vijeka (opet narodna izreka)

ima to nešto u tih narodnih poslovica, al ko bi to sve popamtio, ljudi mi morali baratati perfektnom memorijom

Nego... kad si pogledam svijet primjećujem da mnogi nekršćani pokazuju suosjećanje prema kršćanima, i to je zbilja pohvalno
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 16:37   #135
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ta nagrada ne može biti materijalne prirode, nije ono što u zemaljskom životu obično smatramo nagradom, plaćom...
Najveća je plaća osjećaj završenosti i potpunosti sa onima koji su poput nas i blizina Boga.
Ta završenost i potpunost nije neka statična, zamrznuta slika, naprotiv, ona je agape i život u zajednici onih koji ljube Boga i koje Bog ljubi.

Često ovdje čitamo kako nevjernici čine dobra djela zbog njih samih, itd.
Rekao bih da u tim trenucima kroz njih prolazi neka vrsta sjećanja na vjeru.
Dobro receno nema place,ljubav koja se dijeli sama je sebi placa.
Zapravo ako bi i postojala placa(pa makar i u vidu Vjecnog zivota)djelomicno bi je uvjetovala,ogranicila u punini onoga sto Ona jest.
Ali ipak zahtjeva sudionike da Ona bude,jer je po svojoj naravi odnos,tako u neku ruku Bog nas treba,kao sto mora postojati i Trojedini Bog zato sto u odnosu ta Ljubav ostvaruje svoj puni smisao.
Trojstvo u odnosu,Bog i ljudi,dinamika ljubavi.Svi u jednom,ali opet svaki za sebe.Tako je to nekako bilo prije istocnog grijeha.
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 16:53   #136
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post

tako u neku ruku Bog nas treba
Izdvajam interesantni detalj.

Otkud to da Bog treba ljude?

Možeš li staviti biblijski citat kao potvrdu? Jer ja koliko god čitala Sveto pismo nikad nijednom zaključila isto to, dapače obrnuto tj. ljudi trebaju Boga.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 17:20   #137
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Izdvajam interesantni detalj.
Otkud to da Bog treba ljude?


Quote:
Možeš li staviti biblijski citat kao potvrdu? Jer ja koliko god čitala Sveto pismo nikad nijednom zaključila isto to, dapače obrnuto tj. ljudi trebaju Boga.
Zašto bi Bog stvarao ljude, ako nije imao nešto od toga?

Inače ispada da nas je Bog stvorio - SLUČAJNO!
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 17:33   #138
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post




Zašto bi Bog stvarao ljude, ako nije imao nešto od toga?

Inače ispada da nas je Bog stvorio - SLUČAJNO!
Upsigaups, korak na korak i eto nas detalja dalje.

Zar sam jedina na svijetu koja misli (ne i smatra) da se mnogi ljudi rodiše pukom slučajnošću?
Toliko o 'zemaljskom stvaranju'.

Zašto bi Bog, recimo, trebao mene, tebe, susjeda, one tam prek dva oceana pa i onog pustinjaka u sahari? Gle, ne izgleda da nas treba, jerbo što misliš da ćemo mi uteči Bogu u pomoć?!, pa tako nešto je nazabilježeno u čitavoj ljudskoj povijesti!

Znate, mislim/znam/vjerujem, ljudi se mogu praviti pametni jedni pred drugima, ali kad se dođe do 'nek se čovjek napravi pametan pred Bogom' tada slaba nama ljudima ta naša pamet.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 19:56   #139
Da istina je da (vjerovatno) nigdje u Bibliji to pise.Nisam toliki poznavatelj Pisma..To je samo moje personalno misljenje,znam da ono nista ne vrijedi,zato sam i napisao u "neku ruku". Takodjer osobno me smeta sto je dosta zapostavljena slika čovjeka kao slike Boga,sto je dosta naglaseno u knjizi postanka,kao i kod djelova Isusovog ucenja,te u ucenju starokrscanskih otaca te nastavljeno dijelom u pravoslavlju.Ipak s pravom,jer je sklizak teren koji lako moze otklizati u svojevrsan panteizam koji se u temelju kosi sa krscanstvom.No,iz vlastitog iskustva,i rasta na svom duhovnom putu,mogu reci da sam u tom smjeru blizi panenteizmu,koji ostavlja dosta prostora za ekumenu sa ostalim krscanskim i nekrscanskim zajednicama.Pritom,nastojim vidjeti Boga u svakom covjeku i gledati ga na subrata ma koliko god on dobar\zao bio.Gledati subjektivno ono Bozje u njemu,i objektivno ono sto nije.
U kontekstu teme,zamisli da njegujes bolesnika koji ne dijeli isto duhovno razmisljanje s tobom,i tako iz dana u dan,sve dok te on jednog dana ne upita:zasto me toliko ljubis,a znas da smo tako razliciti?Zar da mu odgovorim:ljubim te radi Krista,i njegove zapovijedi da ljubim..zar ne bi odgovorio:ljubim te takvim sto jesi,i ljubim te ko covjeka,ali isto tako ljubim te zbog Boga,jer si i ti slika Bozja.
U tom slucaju ta ljubav ne negira ovu ("drugotniju")ljubav prema čovjeku,vec je dize na novu razinu.
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 09:32   #140
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ta nagrada ne može biti materijalne prirode, nije ono što u zemaljskom životu obično smatramo nagradom, plaćom...
Najveća je plaća osjećaj završenosti i potpunosti sa onima koji su poput nas i blizina Boga.
Ta završenost i potpunost nije neka statična, zamrznuta slika, naprotiv, ona je agape i život u zajednici onih koji ljube Boga i koje Bog ljubi.

Često ovdje čitamo kako nevjernici čine dobra djela zbog njih samih, itd.
Rekao bih da u tim trenucima kroz njih prolazi neka vrsta sjećanja na vjeru.
Naravno da je riječ o sasvim drugoj vrsti nagrade, koju bi neki kalkulant s prezirom odbacio. Jer što će mu nešto maglovito, "nakon života, ako takvo što uopće postoji?" (karikiram razmišljanje takvih)

Tako je, najveća je plaća taj osjećaj da smo učinili ispravnu stvar, a ona redovito ide uz neko odricanje ili trud.

Slažem se sa zadnjom rečenicom, u Božjim očima je takvo ponašanje odlika vjernika. Nije netko vjernik ili nevjernik jer mu piše tako u kartonu.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:33.