Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2017., 12:47   #5261
[QUOTE=Uranija;65807073]Hvala kao da jesam, samo bez te cigarete jer sam bacila.
ja ih bacio jednom vidio da znam ;P pa opet počeo.



Quote:
Ne pričam o pojedinačnim ulascima u džamiju, nego na svoju ruku ustanovljenim centrima gdje su se sa crnim zastavama izolirali kojekakvi selefije proizvedeni na Bliskom Istoku i koji novače mlade ljude u pogibelj za Saudi novac.
Da je njima Gorčine do molitve ušli bi u džamiju i sagnuli glavu.
vehabijska zajednica u BiH( nemoj ih zvati selefije to im imponuje- Vehabije su legalan naziv za njih koji im je dat od strane halife/osmanskog sultana iza kojeg je stajala pravovjerna ulema) nije uopće toliko masovna pojava, masoviniji od njih su ustaše i četnički ravnogorci. Osim toga oni žele da žive izolirano, nešto kao amiši, i nisu se dosad kao zajednica nikad pokazali problematičnim. nemoj ba da ih više branim ostaje mi bljutav okus u ustima.

Quote:
Jesi čitao onu stranicu Ummet koja svako malo mijenja server da ih se ne uhvati. Gadarije.
Čuo sa za njih i obilazim ih u velikom krugu, a ne nisam ih nikad čitao niti imam namjeru.
Quote:
Zato kažem da vi nemate veze s tim šljamom i nemoj ih braniti.
ne branim ih, samo reagujem na nepotpune informacije.
Vidio sam vehabije kojima su lice nurleisana kao da su Dobri. Zbog jednog od njih morao sam uložiti krajnji napor da mu ruku ne poljubim.
sve blješti a ne prži- k'o LED sijalica
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 13:03   #5262
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ja ih bacio jednom vidio da znam ;P pa opet počeo.
Brutala.

Quote:
vehabijska zajednica u BiH( nemoj ih zvati selefije to im imponuje- Vehabije su legalan naziv za njih koji im je dat od strane halife/osmanskog sultana iza kojeg je stajala pravovjerna ulema) nije uopće toliko masovna pojava, masoviniji od njih su ustaše i četnički ravnogorci. Osim toga oni žele da žive izolirano, nešto kao amiši, i nisu se dosad kao zajednica nikad pokazali problematičnim. nemoj ba da ih više branim ostaje mi bljutav okus u ustima
Ne slažem se sasvim.
Koriste se ako topovsko meso, vrbuju mlade (onaj mladi dečko što je nastradao u Sirili pod Al Nusrinim vodstvom) i plus dovlače način života koji remeti civiliziranu sliku BiH.

Ima nešto gadljivo u ljudima za koje (a da nisu zaređeni) prvo vidiš da su vjernici, pa tek onda ljudi.

Quote:
Čuo sa za njih i obilazim ih u velikom krugu, a ne nisam ih nikad čitao niti imam namjeru.
Po njima bi i ti vjerojatno bio na streljani. Toliko o tome.

Čitaj radije ovo: https://www.forum.hr/showthread.php?t=876066
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 13:40   #5263
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Brutala.



Ne slažem se sasvim.
ma dovoljno je i djelimično da se slažemo. nećemo se valjda bacati kamenjem?
Quote:
Koriste se ako topovsko meso, vrbuju mlade (onaj mladi dečko što je nastradao u Sirili pod Al Nusrinim vodstvom) i plus dovlače način života koji remeti civiliziranu sliku BiH.
ne moju nesreći sjećam se onog vremena od prije rata, globalno svijet polahko upada u jednu civilizacijsku tamnicu i teško se tome oduprijeti... što se tiče onih boraca, toj se pojavi stalo u kraj... eto naš ministar sigurnosti Dragan Mektić kaže da je nema odlazaka na strana ratišta. Generalno ipak mislim da smo preoštri prema vehabijama upravo zato jer ih bije takav glas i jer liče, ali hajd...

Quote:
Ima nešto gadljivo u ljudima za koje (a da nisu zaređeni) prvo vidiš da su vjernici, pa tek onda ljudi.
tako nekako, tako nekako,...


Quote:
Po njima bi i ti vjerojatno bio na streljani. Toliko o tome.
jedan je rekao da bi kod njih i sam Poslanik a.s. teško prošao kao musliman.
bilo bi i kod njega "shvatanja koja treba ispraviti".

ah čuješ draga mi je cigareta, lijepo mi je društvo, kada sam jednom pušaču rekao da pušim max 10 cigareta dnevno rekao mi je da ne trebam ni pokušavati prestati..
evo za nekoliko minuta idem zapaliti drugu od jutros.
nedam ćeifa!!!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 15:23   #5264
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Hrabra rečenica, svaka čast. Naravno nije super ni kad ti netko pošto-poto nameće svoju "istinu" -no ako nema baš nikakve želje za nekakvom kohezijom, kad je kolektiv nauštrb individualizma potpuno izguran u stranu, onda se društvo raspadne takoreć samo od sebe.
Apsolutno sam protiv nametanja i gušenja sloboda.
Čisti Božji sluga propovjeda što ima, a što će na kraju biti je na Bogu.

Čovjek je biološki i duhovno dizajniran za zajednicu, individualne su zvijeri.
Demoni hrane samo sebe, a anđeli hrane jedni druge
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 18:07   #5265
Vehabije u BiH su trenutno bezazlen slucaj. Nazor se pokusava aktuelizirati prica koja je u znacajnoj mjeri passe. Imamo trenutno mnogo vecih problema i prijetnji za sigurnost.
MrMagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 21:57   #5266
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Srebrni je dobro rekao kako je kohezivnost društva poželjna.

Sad, kako do te kohezivnosti doći i na kojoj "istini" bi se trebala temeljiti ?

Svi ovi novi ili "novi" društveni koncepti i vrijednosti koji se nude (nekad se "nude" kao "cigle"... moraš kupiti oćeš-nećeš, ), podsjećaju me na prodaju "na neviđeno", čak i na eBay-u mi to izgleda bolje za kupca.

Prodaju se gljive na placu, izgledaju prekrasno, jestivo, a zapravo mogu biti jako otrovne... a otrov djeluje sa odgodom.
Kada počne djelovati, više nisi siguran zbog čega ti je loše, prodavač je daleko...

Ključna je riječ povjerenje... ako ga je moguće ostvariti, ako posljedice uspjeha i neuspjeha "ideje ili koncepta" dijele i kupac i prodavač, trebalo bi biti puno manje problema za zajednicu (lokalna zajednica, nacija, regija, svijet).

Do povjerenja se dolazi sudjelovanjem u upravljanju pitanjima od općeg interesa za zajednicu, primjenom koncepta supsidijarnosti, istinskom demokracijom... ne ovom prostituiranom verzijom iste koja se pokušava uvaljivati širom svijeta.
Vjerujem da nije ni potrebno naglašavati da je demokracija jedno, a ovo što i sam kažeš "prostituirana verzija" drugo... Osim toga, i rimljani su imali senat dok im se nije dogodilo to da senat više nije predstavljao narod nego same sebe. Zato i jesu ubili Grakha kad je pokušao provesti agrarnu reformu, uza sve ostalo. Slično se događa i ovdje: vlasti više ne predstavljaju narod već sami sebe, ili nečije skrivene interese. No to je samo jedan problem, a drugi je bezidejnost u kreiranju budućnosti država, kolektiv gotovo da ne postoji. Jedno se navezuje na drugo, logično.

Grozno za reći, ali demokracije pred 30-50 god su bolje funkcionirale nego danas. SAD pogotovo.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:01   #5267
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Apsolutno sam protiv nametanja i gušenja sloboda.
Čisti Božji sluga propovjeda što ima, a što će na kraju biti je na Bogu.

Čovjek je biološki i duhovno dizajniran za zajednicu, individualne su zvijeri.
Demoni hrane samo sebe, a anđeli hrane jedni druge
Da, s tim da bih rekao da mora postojati neki balans između kolektiva i individue... nijedna krajnost nije dobra. No u današnjem društvu koji maksimalno forsira individualizam, naravno da islam i druge vjere "strše".

Inače, super post.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:23   #5268
Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
Vehabije u BiH su trenutno bezazlen slucaj. Nazor se pokusava aktuelizirati prica koja je u znacajnoj mjeri passe. Imamo trenutno mnogo vecih problema i prijetnji za sigurnost.
Većina koja barata tim pojmom ionako nikad ne precizira o kome se radi, već je bitan kao etiketa koja se nalijepi da bi se nekoga automatski ocrnilo. Čovjeka čine njegova djela.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 04:24   #5269
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Koja naprednost, koja tolerancija, islam je stvarno najtolerantnija religija na svijetu! [/I]
koju tolerantniju znaš?
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 17:14   #5270
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
koju tolerantniju znaš?
Sve ostale su tolerantnije, iako imaju mnogo putra na glavi.

Kad su sekularizirane, religije polako gube oštricu govora mržnje, nasilnog nametanja svojih dogmi na sve u državi, kondicioniranje malene djece, unižavanje žena, mržnja prema svakoj najmanjoj sekti koja ima malko drugačije bajke o svome Bogu, progon manjina, sotonizacija svega i svačega, apsurdno kažnjavanje, licemjerno moraliziranje, kočenje znanosti i posprdan stav prema istoj, sprega s najnazadnijim i najmilitantnijim pokretima u društvu da se mogu proširiti na što više ljudi gdje najokrutniji oblici nasilja se počinjaju u Božje ime itd. itd. itd.

Da vjerujem u Sotonu, mislio bih da je Sotona izmislio Boga religija, da bi tako mogao zavaditi, koruptirati, unazaditi, omalovažiti i istrebljivati ljude.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 05:06   #5271
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Sve ostale su tolerantnije, iako imaju mnogo putra na glavi
to su neutemeljene tlapnje.
islam nije takav. pravi muslimani su tolerantni.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kad su sekularizirane, religije polako gube oštricu govora mržnje, nasilnog nametanja svojih dogmi na sve u državi, kondicioniranje malene djece, unižavanje žena, mržnja prema svakoj najmanjoj sekti koja ima malko drugačije bajke o svome Bogu, progon manjina, sotonizacija svega i svačega, apsurdno kažnjavanje, licemjerno moraliziranje, kočenje znanosti i posprdan stav prema istoj, sprega s najnazadnijim i najmilitantnijim pokretima u društvu da se mogu proširiti na što više ljudi gdje najokrutniji oblici nasilja se počinjaju u Božje ime itd. itd. itd.
na žalost u pravu si za to, gledajući neke za koje ljudi misle da su to muslimani. konkretno, ti gledaš bliski istok, koji su druga kultura, i opterećeni su sa stotine problema... a imaš muslimane tu pred nosom i pišeš ružno o njihovoj vjeri.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Da vjerujem u Sotonu, mislio bih da je Sotona izmislio Boga religija, da bi tako mogao zavaditi, koruptirati, unazaditi, omalovažiti i istrebljivati ljude.
nisam siguran, ali možda je to samo odraz tvog pogrešnog (kršćanskog) vaspitanja u djetinjstvu. to nije sotona, i njegova funkcija nije takva.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 09:34   #5272
Ne postoji "pravi musliman". Ti koristis taj termin da oznacis one koji se izjasnjavaju pripadnicima islamske a vjeroispovijesti i zive i ponasaju se u skladu sa normama ponasanja koje vecina na tvom podrucju smatra ispravnim. Termin "pravi musliman" ima jedno značenje u i Hrvatakoj i Bosni i Hercegovini, drugo u Saudijskoj Arabiji a treće unutar ID-e. Tačno je da su muslimani iz BiH i Hrvatske civilizacijski uglavnom tu negdje gdje su i katolici, na primjer, iz BiH i Hrvatske. Nepoznati kritikuje islam (i druge religije) na način da nadje stvari koje su navedene u religijskim knjigama a koje se ne uklapaju u trenutne civilizacijske norme. Neke od tih stvari se možda (vjerovatno) negdje primjenjuju, neke ne, a u BiH bi vjerovatno ogromna većina bila protiv sjecenja ruku, kamenovanja zbog preljuba ili tako nesto.
DilanDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:10   #5273
Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Ne postoji "pravi musliman".
postoji. pravi musliman je onaj koji ga drži, a oni koji ga ne drže ni nisu muslimani. ne nisu pravi muslimani, nego nisu nikakvi muslimani. tako npr. muhammed je rekao "nije od nas (tj. nije musliman) onaj ko zanoći sit ako zna da mu je komšija gladan".. isto tako, ne može biti musliman neko ko krši njegove svete norme, pa makar po cijeli dan klanjao, postio, ili nosio tradicvionalnu odjeću bliskog istoka. Islam ne trpi izdajnike, ma koliko se oni zaklanjali iza njega. Bog ne voli nasilnike i politikante.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 00:24   #5274
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
postoji. pravi musliman je onaj koji ga drži, a oni koji ga ne drže ni nisu muslimani. ne nisu pravi muslimani, nego nisu nikakvi muslimani.
Dobro, jesu li ikakvi ili nikakvi muslimani? Ako nisu nikakvi, znaci da ipak nema "pravih" i "ne-pravih" muslimana? Ako ima, daj definiciju pravog muslimana i izvor.
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
tako npr. muhammed je rekao "nije od nas (tj. nije musliman) onaj ko zanoći sit ako zna da mu je komšija gladan"..
Dakle, ti tvrdiš da onaj ko zna da mu je komsija gladan, nije uopste musliman? Još samo da definisemo sta je komsija, koliko treba biti udaljen da bi se neko smatrao komsijom. Slazes li se da takve ne treba onda uopste racunati u broj muslimana na svijetu? Kada jednom zanoci znajuci da mu je komsija gladan, koliko dugo nije musliman, zauvijek ili ima neko vrijeme?
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
isto tako, ne može biti musliman neko ko krši njegove svete norme, pa makar po cijeli dan klanjao, postio, ili nosio tradicvionalnu odjeću bliskog istoka.
Koje su to svete notme i ko su ti koji ih krse. Moze li neki primjer? Može li biti muslimanka zena koja nije pokrila glavu ili zena koja nosi suknju malo ispod koljena ili zena koja obuce kupaći kostim? Muskarac koji popije nekada, obuce kuoace gace, ne klanja, ne posti?
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Islam ne trpi izdajnike, ma koliko se oni zaklanjali iza njega. Bog ne voli nasilnike i politikante.
Sta tacno znaci "ne trpi"? Izbacuje ih sa liste muslimana, kaznjava ih nekako, ne racuna ih u u broj muslimana, brise ih sa birackog spiska gdje su se izjasnili kao muslimani? Sta tačno?

Slazes li se da termin "pravi musliman" ne znaci svuda u svijetu potpuno istu stvar?
DilanDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 21:15   #5275
Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Dobro, jesu li ikakvi ili nikakvi muslimani? Ako nisu nikakvi, znaci da ipak nema "pravih" i "ne-pravih" muslimana? Ako ima, daj definiciju pravog muslimana i izvor.
musliman (muslimanka)

Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Dakle, ti tvrdiš da onaj ko zna da mu je komsija gladan, nije uopste musliman?
Ne tvrdim ja, to tvrdi Muhammed, posljednji poslanik islama, u već citiranoj rečenici: "nije od nas neko ko zanoći sit a zna da mu je komšija gladan". Ja sam sa ovim saglasan. svako ko legne sit, a zna da mu je komšija (bilo koje nacije ili vjere) gladan, taj nije musliman.

Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Još samo da definisemo sta je komšija. koliko treba biti udaljen da bi se neko smatrao komsijom.
komšija je turcizam za susjeda, nekog ko živi u tvojoj ulici recimo, ili u paralelnoj, tj. dovoljno blizu tebe da bi ti mogao saznati da je gladan. muslimani se ne bave formalnostima tipa "do 300 metara je susjed a ako je daleko 301 metar, taj nije susjed"

Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Slazes li se da takve ne treba onda uopste racunati u broj muslimana na svijetu?
da, ako zanoće siti a komšije im gladne, apsolutno je to tako. 100%

Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Kada jednom zanoci znajuci da mu je komsija gladan, koliko dugo nije musliman, zauvijek ili ima neko vrijeme?
sve dok ne počne obraćati pozornost i osjećati brigu za gladnog susjeda, tako veli Muhammed, neće biti musliman, ma koliko klanjao, postio, itd.

Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Koje su to svete notme i ko su ti koji ih krse. Moze li neki primjer?
apsolutna pravičnost i postupanje u skladu sa njom, briga za stanje ljudi uopće, osobito muslimana. ili na primjer, netolerisanje nasilja (bilo čijeg) koje je usmjereno bilo prrotiv koga... ili, na primjer, onaj ko druguje sa onima koji se trude da muslimani budu prognani, također nije od nas. ima mnogo tih pravila, sad ne mogu ih ja sve ovdje pipisati, imaš mnogo o islamu ovdje pa istraži šta te buide zanimalo.

Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Može li biti muslimanka zena koja nije pokrila glavu ili zena koja nosi suknju malo ispod koljena ili zena koja obuce kupaći kostim? Muskarac koji popije nekada, obuce kupace gace, ne klanja, ne posti?
to su teški grijesi, a o stvarima koje izvode iz islama imaš ovdje pitanja i odgovore.. pretraži bazu.

Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Sta tacno znaci "ne trpi"? Izbacuje ih sa liste muslimana, kaznjava ih nekako, ne racuna ih u u broj muslimana, brise ih sa birackog spiska gdje su se izjasnili kao muslimani? Sta tačno?
"ne trpi" znači da je u suprotnosti sa tim aktom. Ne može neko krasti, ili vršiti nasilje, ili biti bezosjećajan i nemaran, a istovremeno govoriti da je musliman. nespojivo je.

Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Slazes li se da termin "pravi musliman" ne znaci svuda u svijetu potpuno istu stvar?
slažem se, uvjetno rečeno, da! trenutno mi nemamo glavu (vođu) već smo iscjepkani od države do države, i gdje god da smo, u toj zemlji je reis naša glava, a islamska zajednica je jedini legitimni predstavnik muslimana. ako te zanima islam, a živiš u hr, pogledaj ima li u tvojem mjestu islamska zajednica ili džamija, i sdamo tamo se informiraj. nemoj sa jutuba kupiti "znanje" o islamu, jer na jutubu ima mnogo haosa, političarenja, itd. dakle, samo islamska zajednica! pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 20:19   #5276
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ovo nije definicija pravog muslimana.
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ne tvrdim ja, to tvrdi Muhammed, posljednji poslanik islama, u već citiranoj rečenici: "nije od nas neko ko zanoći sit a zna da mu je komšija gladan". Ja sam sa ovim saglasan. svako ko legne sit, a zna da mu je komšija (bilo koje nacije ili vjere) gladan, taj nije musliman.
Je li ovaj postupak naveden u grijesima koji izvode iz islama?
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
komšija je turcizam za susjeda, nekog ko živi u tvojoj ulici recimo, ili u paralelnoj, tj. dovoljno blizu tebe da bi ti mogao saznati da je gladan. muslimani se ne bave formalnostima tipa "do 300 metara je susjed a ako je daleko 301 metar, taj nije susjed"
Pa nisu to formalnosti, ako je to postupak koji, kako si rekao, izvodi iz vjere.
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
da, ako zanoće siti a komšije im gladne, apsolutno je to tako. 100%

sve dok ne počne obraćati pozornost i osjećati brigu za gladnog susjeda, tako veli Muhammed, neće biti musliman, ma koliko klanjao, postio, itd.
Opet pitam, je li to grijeh koji izvodi iz islama?
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
apsolutna pravičnost i postupanje u skladu sa njom, briga za stanje ljudi uopće, osobito muslimana. ili na primjer, netolerisanje nasilja (bilo čijeg) koje je usmjereno bilo prrotiv koga... ili, na primjer, onaj ko druguje sa onima koji se trude da muslimani budu prognani, također nije od nas. ima mnogo tih pravila, sad ne mogu ih ja sve ovdje pipisati, imaš mnogo o islamu ovdje pa istraži šta te buide zanimalo.
Jesu li sve to grijesi koji izvode iz islama?
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
to su teški grijesi, a o stvarima koje izvode iz islama imaš ovdje pitanja i odgovore.. pretraži bazu.
Teski grijeh je kada zena nije pokrivena? I taj grijeh izvodi iz islama?
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
"ne trpi" znači da je u suprotnosti sa tim aktom. Ne može neko krasti, ili vršiti nasilje, ili biti bezosjećajan i nemaran, a istovremeno govoriti da je musliman. nespojivo je.
Zasto ne moze. Musliman je sve dok ne tvrdi da je ono sto radi dozvoljeno po islamu.
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
slažem se, uvjetno rečeno, da! trenutno mi nemamo glavu (vođu) već smo iscjepkani od države do države, i gdje god da smo, u toj zemlji je reis naša glava, a islamska zajednica je jedini legitimni predstavnik muslimana. ako te zanima islam, a živiš u hr, pogledaj ima li u tvojem mjestu islamska zajednica ili džamija, i sdamo tamo se informiraj. nemoj sa jutuba kupiti "znanje" o islamu, jer na jutubu ima mnogo haosa, političarenja, itd. dakle, samo islamska zajednica! pozdrav
Ako termin "pravi musliman" ima razlicito značenje u razlicitim dijelovima svijeta, vracamo se na moj prvi tekst o tom terminu. Taj termin je sam po sebi besmislen. Vidi se i po tome sto si i ti rekao da ima pravi musliman a zatim da su oni koji ne postuju propise nikakvi muslimani. Termin "pravi musliman" je nedefinisan kao i termin "pravi nijemac" ili "pravi sportista".
DilanDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:21   #5277
dilan dog
popusti malo!

djela koja izvode iz vjere su tema puritanaca i zelota.

stav IZ u BiH koji pripada hanefijskom mezhebu maturidijske akide je taj da onaj ko javno svjedoči da je musliman ne može biti fetvom izveden iz vjere.
ovo ostalo treba prepustiti Bogu.

citirani hadis ne može biti ispred Kur'ana, ali svakako treba da se zapitamo gdje smo mi kao ljudi, jer biti musliman znači biti čovjek, biti humanista, pokazivati emaptiju i pomagati u zajednici.
sad, ako mi to ne radimo, a malo nas to radi onda treba da se zapitamo kakvom bereketu se mi sami nadamo.
islam ima jasnu intenciju da od čovjeka napravi takmaca u dobru. onaj kome je srce stisnuto kao zatvorena šaka, njemu je puno i komad hljeba da halali, a onaj kome se prsa rašire on bi dao sve što ima i opet mu se čini da je malo dao.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 16:34   #5278
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
dilan dog
popusti malo!

djela koja izvode iz vjere su tema puritanaca i zelota.

stav IZ u BiH koji pripada hanefijskom mezhebu maturidijske akide je taj da onaj ko javno svjedoči da je musliman ne može biti fetvom izveden iz vjere.
ovo ostalo treba prepustiti Bogu.
Ja to znam, vidis da sam nesto tako i napisao.
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
citirani hadis ne može biti ispred Kur'ana,
Objasni to Kudumu, on je poceo sa "nije od nas...".
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ali svakako treba da se zapitamo gdje smo mi kao ljudi, jer biti musliman znači biti čovjek, biti humanista, pokazivati emaptiju i pomagati u zajednici.
Ovo treba da bude svako, bez obzira na religijsku (ne)pripadnost. A da bi bio musliman, treba mnogo manje od toga.
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
sad, ako mi to ne radimo, a malo nas to radi onda treba da se zapitamo kakvom bereketu se mi sami nadamo.
islam ima jasnu intenciju da od čovjeka napravi takmaca u dobru. onaj kome je srce stisnuto kao zatvorena šaka, njemu je puno i komad hljeba da halali, a onaj kome se prsa rašire on bi dao sve što ima i opet mu se čini da je malo dao.
Lijepo je da se ljudima kaze kako musliman treba da bude ovakav ili onakav ali kao sto vidimo to nije obavezno. Dovoljno je da se neko izjasnjava muslimanom i niko nema pravo da mu to ospori bez obzira na gladnog komsiju, pijenje alkohola i slicno.

Ja sam i poceo pricu zbog termina "pravi musliman" koji sam po sebi ne znaci nista. Postoji sirok raspon u stepenu pridrzavanja islamskih propisa a postoje i razlike u tumacenju propisa tako da korištenje termina "pravi musliman" nema smisla.
DilanDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 08:36   #5279
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Pravo da ti kazem, ne pratim ja aktivno sta se desava u KSA ...
Za KSA ni ja ne pratim direktno, nego što pokupim na podforumu Politika,
a tamo su međutim prenijeli da će to da će žene iduće godine smjeti voziti auto, ipak biti podvrgnuto raznim dodatnim ograničenjima. E sad kako provjeriti je li ovo istina ili nekakva zezancija:
Quote:
Hugh Mungus kaže: Pogledaj post
Eto pod kakvim uvjetima će žene moći voziti auto;
https://twitter.com/AsYouNotWish/sta...62815854092288
...
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 15:49   #5280
Egyptian singer sentenced to prison for video 'inciting debauchery'

Koji licemeri.
Dve godine zatvora za ovaj video, a kada na ulici napastvuju zene nikom nista.
Koliko bi tek Elvis dobio ?
Cijenim da im je moral na niskoj razini bas zato sto potiskuju seks.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.