Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2003., 11:45   #21
Quote:
točno je da je automatizacija prisutna i danas u nekim zemljama i da je evidentan porast udjela tehnologije u životu, ali to još nije onaj stupanj kada će čovjek postati periferan uređaj a tehnologija centralni proizvođač. slažem se što se tvoje opaske o bogaćenju manjine i siromaštvu većine tiče, ali to je DANAS a ja govorim o (mogućem) SUTRA.
Mislim da treba riješiti samo (samo!?) jednu stvar, a to je pitanje vlasništva nad tehnologijom i njenim proizvodima. Ona je naime PRIVATNO vlasništvo. Osim revolucije (koja se pokazala lošim rješenjem) ja ne vidim načina na koji će se vlasnici odreći vlasništva. Šta kaže Dragičević na tu temu?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 13:45   #22
dragičević ne kaže o tome ništa (nema kolektivnog vlasništva ni sličnih komunističkih tvorevina!) ali ja mislim da se odnosi među ljudima, prava (dakle, i vlasništva) neće radikalno izmjeniti jedino što će država uzeti pod svoje vlasništvo tehnologiju koja je značajna za razvoj cjelokupnog društva (to ti je i danas obuhvaćeno pojmom eksproprijacija = nacionalizacija u kom. zemljama-Jugi). dakako i to će biti uz naknadu u početku a kasnije kada više novac neće igrati ulogu to će sve biti zajedničko s pravom korištenja državnih potencijala/resursa onima koji se istaknu znanošću, sposobnošću

jer kao što ti je vjerojatno poznato i danas država svoje strateški važne projekte (ceste pogledaj npr.) proglašava svojim interesom i odfuzima ih uz naknadu privatnim vlasnicima (interes države je iznad interesa pojedinca)
lakisaki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:41.