Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2003., 21:47   #61
..meni je astrologija uvijek intrigantna..stoga, samo nekoliko recenica, pls..

..ne znam najnoviju definiciju znanosti, ali astrologija nije znanost...ipak, pomogla je dosta u pocetku astronomiji...a i podatke je jednom trebalo poceti nekako pohraniti, a ne samo pamtiti, ako je vec netko mislio da postoje neka pravila..o necemu, jel..

..drago mi je da su spomenute duporove knjige...kad su se horoskopi jos radili na "ruke"...i naravno da je malo fatalisticki orjentiran, pa zar to i nije ideja vodilja astrologije ( a nesto mi je tu sumnjivo i kod nekih novih fizikalnih teorija, ili nekih bifurkacijskih konstanti ) .. prica se da je dupor radio i vrlo precizne "obrnute" horoskope..ponekad, do tocnosti od par sati i koordinata od par stupnjeva.

btw, sama astrologija koristi nesto drugaciju vremensku i prostornu projekciju nego astronomija i ne koriste se efemeride stare 500 godina. astroloski polozaji planeta su precizni koliko i astronomski.

mislim, tj. vjerujem da sigurno reagiramo na neke astrofizicke i astronomske pojave, ali kako, kada, zasto, ne znamo ili vrlo malo znamo...

jos neke sumnje i pitanja:

..sto je sa juznom nebeskom hemisferom..ili sjevernom, ako govorimo o predkolumbijanskim kulturama?
..kakve fizikalne zakone astrologija koristi?
..i kojem trenutku, ili periodu ta nebeska interaktivna zbivanja imaju najvise utjecaja?.. pri trenutku rodjenja?.. a zasto ne zaceca?..pa cak in vitro..zar zaista samo majcina placenta stiti od sila i energija cija bi snaga trebala, biti u najmanju ruku, vrlo dojmljujuca.

zato, ne mistificirati..vise ili manje zabave, to da..

p.s.
..kad su vec spomenuti rakovi, kazu da im tvrdi hitinski oklop ne pomaze ako ih se uspije okrenuti na ledja..to im je slaba tocka. narocito vrijedi za racice ... ali, to je vec ljes tema...
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 00:41   #62
[QUOTE]..a unda kaže:
[B] ..ne znam najnoviju definiciju znanosti, ali astrologija nije znanost...ipak, pomogla je dosta u pocetku astronomiji...

U 16. i 17. stolječu večina astronoma su u biti bili astrolozi, i tako su zarađivali za život. Recimo, neki veliki astronomi poput Newtona, Keplera i Brachea su ujedno bili kraljevski astrolozi (Brache je bio kraljevsi astrolog svega i svačega, od danske do bohemije)

Quote:
..a unda kaže:
btw, sama astrologija koristi nesto drugaciju vremensku i prostornu projekciju nego astronomija i ne koriste se efemeride stare 500 godina. astroloski polozaji planeta su precizni koliko i astronomski.
A koja je to projekcija? Astronomi poput Brachea su u astrološke svrhe promatrali nebo i bilježili položaje planeta, i u to vrijeme je astrologija imala realne efemeride. Danas više nema jer zakoni kretanja planeta i računanja vremena koji su se tada koristili nisu dovoljno precizni pa postoje pomaci od po nekoliko tjedana/mjeseci.

Quote:
..a unda kaže:
mislim, tj. vjerujem da sigurno reagiramo na neke astrofizicke i astronomske pojave, ali kako, kada, zasto, ne znamo ili vrlo malo znamo...
Pa vro vjerojatno reagiramo. Posebno je važan utjecaj Sunca. Evo, sada imaš iznimno visoku aktivnost Sunca, i to definitivno utječe na živi svijet i klimu. No utjecaji planeta, posebno ovih dalekih su jako diskutabilni - zanemarivo mali. Sa druge strane, mjesec jako utječe, ako ništa drugo a ono po nagonu (lovi se po mjesečini)

Quote:
..a unda kaže:
..kakve fizikalne zakone astrologija koristi?
s obzirom na utjecaj položaja planeta na ljude - nikakve.
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2003., 21:30   #63
Quote:
Akinetoh blues kaže:
Inaće astrologija je znanost, radi boljeg informiranja. U Engleskoj čak postoji takva katerda, što bi značilo da možeš npr. biti diplomirani astrolog. Dugo vremena, a i dalje zbog dnevnih gluposti koje izlaze svakodnevdno o astrologiji postoji nebrojen niz predrasuda.
jeste, samo što je mnogi koriste za svoje niske ciljeve.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2003., 23:11   #64
vjecna dilema..kao i dokazivanje da Bog postoji..ili u nesto vjerujes, ili ne...uvijek postoje razlozi za i protiv...


recimo da mi je osobno drago procitati one dublje analize horoskopskih znakova, no ne pada mi an pamet procitati dnevni horoskop..s tom sma praksom prestala onaj dan kad sam pocela.totalna glupost..sad ce on nama reci sta ce se nama dogoditi, a na svijetu ima npr pola milijardi rakova...i svima ce bit isto ili slicno.bullshit...

jednom sma na netu ispunjava neki upitnik ili sto li vec da dobijem kao natalni horoskop...neke svoje karaksteristike..kad vidi vraga, stvarno ima mene u tom opisu!

al kad sam vidjela opsi svoje frendice, vidi ima me i u tom!

i u trecem isto!

zasto?
zato jer se svi horoskopi pisu toliko mutno i neodredjeno da se svatko moze u svemu prepoznati...

sranje
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.