Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2002., 20:46   #1
Question Definirajte NORMALNO i/ili ZDRAVO

Možete li dati univerzalnu točnu definiciju normalnog? Zdravog?

Ja mislim da ne......
 
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 20:54   #2
Ne može se to definirati. Možda se u nekim stavrima da definirati kaj je normalno, kaj nije, al opet, kad se zadubiš u neke stvari, knjige i izučavaš ih, shvatiš da različiti ljudi različito dijele pojmove "normalnog " i zdravog" od pojma "abnormalnog".
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 02:29   #3
Prosjecno uobicajeno, osim ako se ne nalazis u bolnici.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 13:02   #4
A što je to prosječno i uobičajeno? I može li to biti univerzalno?
 
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 13:29   #5
Quote:
Originally posted by GothicA
Ne može se to definirati. Možda se u nekim stavrima da definirati kaj je normalno, kaj nije, al opet, kad se zadubiš u neke stvari, knjige i izučavaš ih, shvatiš da različiti ljudi različito dijele pojmove "normalnog " i zdravog" od pojma "abnormalnog".
tocno. i zato su se i razvili razliciti kriteriji odredjivanja normalnog: religijski, medicinski, moralni....

no najcesce je svaki pojedinac sebi metar, pod utjecajem niza spoznaja koje je u zivotu internalizirao i stavova koje je razvio
nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 18:37   #6
univerzalno? ne zna. zamisljam situaciju negdje u zemlji gdje se svi truju nekim otrovom i lose izgledaju. i onda im ulet zdrav covjek, pun energije. Brijem da ce cak i njima on izgledat zdravije.

dakle, zdravlje ima veze i sa nivoom energije i sposobnosti borbe sa zivotom.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 20:11   #7
Question

Quote:
Originally posted by illegale
univerzalno? ne zna. zamisljam situaciju negdje u zemlji gdje se svi truju nekim otrovom i lose izgledaju. i onda im ulet zdrav covjek, pun energije. Brijem da ce cak i njima on izgledat zdravije.

dakle, zdravlje ima veze i sa nivoom energije i sposobnosti borbe sa zivotom.
S drugim dijelom se slažem.

Ali ako su u nekoj zemlji svi potrovani i izgledaju jadno, kako već izgledaju, oni neće znati kako izgleda zdrav čovjek, pa će i zdravog proglasiti za neobičnog. "Nenormalnog"?
 
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 20:42   #8
Ono sto je za mene normalno za druge mozda nije tako da je za mene pojam NORMALNO jako sirok, nek svatko sebi postavi
granice po volji.
ZDRAVO-Je za mene sve dok je umjereno.
xsyas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 20:52   #9
Post

Jasno da su kriteriji "normalnosti" i "zdravlja" arbitrarni. Određeni su statističkom većinom. U sociološkom smislu svi smo skloni kulturocentrizmu, u psihološkom smislu egocentrizmu, tj. uvijek sve prosuđujemo prema sebi kao kriteriju normalnosti. Stvar je možda nešto jasnija kod biomedicinskih kriterija normalnosti, ali ni tada nije univerzalna. Primjerice, normalan rast fetusa znači rađanje djeteta težine 10-90 centila za dob trudnoće, prema tabličnim vrijednostima za paritet (prvorotkinja, višerotkinja) i spol djeteta odgovarajuće etničke skupine. To znači da će dijete bjelkinje rođeno u 40.-om tjednu sa masom od 2900 grama biti "nenormalno", hipotrofično, a dijete iste porođajne težine rođeno od azijatkinje bit će "normalno", eutrofično. Takvih primjera ima bezbroj.
__________________
Tri su uvjeta da čovjek bude sretan: treba biti glup, sebičan i dobra zdravlja; ali ako prvi uvjet nije ispunjen, sve je propalo. Flaubert
healer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 21:23   #10
solaris, moze bit da si u pravu. vjerovatno si u pravu. gotovo sigurno.

ako je tako, onda je odgovor prosjecnosti vrlo zadovoljavajuci.

s obzirom da je prosjecno sposobno za prezivljavanje, jelte. a kazu da je prosjecno i najljepse!
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 21:30   #11
Znači netko tko nije prosječan, nije normalan?



P.S. shvaćam ilegale što hoćeš reći, , samo malo provociram

cilj mi je "dokazati" da ne možemo nekoga smatrati nenormalnim, i odbaciti ga samo zato što ne odgovara našem svijetu kvalitete (vidi religiju, i ILove homofobične topice)
 
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 22:38   #12
Quote:
Znači netko tko nije prosječan, nije normalan?
Tako je, ali ti to znas
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 23:46   #13
Re: Definirajte NORMALNO i/ili ZDRAVO

Quote:
Originally posted by Solaris
Možete li dati univerzalnu točnu definiciju normalnog? Zdravog?
Normalno je ono sto ja proglasim normalnim.

Zdravo je ono sto ja proglasim zdravim.

Eto to su univerzalne definicije (vrijede za svakoga) normalnog i zdravog.
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 23:58   #14
eto, ne postoji univerzalno normalno!
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 00:41   #15
Wink

Cuj solaris, na ovom svijetu ne postoji nista sto je univerzalno i iznad sustava promatranja. Pa tako ni ideja normalnog.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 03:39   #16
Normalno je da norma određuje normalnost.
Normu određuje onaj tko ima moć.

S obzirom da čovjek još nema univerzalnu moć, ne postoji (barem ne za njega) univerzalna norma, pa tako niti univerzalna normalnost.
U svojoj nemoći čovjek pribjegava božanstvenim fixideizacijama.
Takovih “univerzalnih” normi i normalnosti postoji puno.
Otuda i netrpeljivost.
Među ljudima, štovateljima raznih bogova.
Bogovi se, za razliku od ljudi, jako dobro trpe.

Čovjek (veliko "Č", ne nad ili nat čovjek), prihvaća pod normalno sve što drugi čovjek (s veliko "Č", ne nad ili nat čovjek) promovira ili protežira, ukoliko se egzistencijalno ne sukobljava sa onim što i sam promovira ili protežira.
U suprotnom, jedna strana nema veliko "Č".

Nema netrpeljivosti između dva veliko "Č".

Dva ili više veliko "Č" ne trebaju moćnika za određivanje normi, jer da bi postali veliko "Č" morali su sami sebi izgraditi norme ponašanja.

Dvije ili više osoba koje se trpe, tj., koje nisu netrpeljive, ne moraju biti sa veliko "Č".
Veliko "Č" ih može uputiti u svoju tajnu.
Moguća inačica je da ih netko sa malo "č" natjera na to.

Ponajčešće onima sa malo "č" koji imaju moć nije stalo do natjeravanja drugih malo "č" da postanu veliko "Č".
To im se vremenom razbija o glavu.
Neko novo malo "č" preuzme njihovu ulogu.

Velika "Č" nemaju potrebu za moći.
Potrebu imaju oni koji nemaju.

Oni sa veliko "Č" moć imaju samim svojim velikim "Č".
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 12:01   #17
Question normalan = prosječan

Quote:
Originally posted by Solaris
Znači netko tko nije prosječan, nije normalan?
Tako je to po definiciji. Normalan je onaj tko ne odstupra previše od prosjeka. To važi i za psihičko "zdravlje". Dakle genij je uvijek nenormalan (i zato sumljiv) a prosječan krelac je normalan.
Ljudi se općenito boje nadprosječnih naročito ako je u pitanju inteligencija, znanje ili čak mudrost. Zato takovi pojedinci moraju pomljivo birati nišu (rezervat) u društvu u kojoj mogu preživjeti.

"Ljudi će vam sve lakše oprostiti od toga da ste bolji od njih"
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 13:44   #18
Quote:
Originally posted by illegale
Cuj solaris, na ovom svijetu ne postoji nista sto je univerzalno i iznad sustava promatranja. Pa tako ni ideja normalnog.
To sam htjela čuti.
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 17:08   #19
Re: Definirajte NORMALNO i/ili ZDRAVO

Quote:
Originally posted by Solaris
Možete li dati univerzalnu točnu definiciju normalnog? Zdravog?

Ja mislim da ne......
Moze se kako da ne... sve prirodno je normalno i zdravo. A neprirodno naravno nije. Just simple
Delfino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 17:20   #20
Exclamation

Delfino, ajmo se opet vrtiti u krug....

A što je to prirodno?

I recimo, netko ima hemofiliju. OK, to nije baš zdravo, i smeta. Ali možeš li ti samo na osnovu toga tog čovjeka proglasiti nenormalnim, iako je on u svakom drugom pogledu "normalan"?

Ili ima zdravih ljudi koji npr. imaju jedan dodatni prst na ruci. Nije baš po prirodi. Pa jesu li oni "normalni"?
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:11.