Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2006., 02:12   #1
Zašto postoji strah od islama

ZAŠTO POSTOJI STRAH OD ISLAMA?

Piše: Stefan BOLARDA

Jučer gledam ovdje na švedskom državnom kanalu film od jedno tri sahata o islamskog proruku Muhammedu. Saznao sam puno toga što nisam znao. Vrlo zanimljivo. Anthonz Qieen igra Muhammedovog amidžu Hamzu. I nekako mi nadođe, zašto je islam danas od svih vjera svijeta ona koja kod svojih ne-pripadnika izaziva najveći strah? Otkud taj pojam islamofobija? U filmu se vidi kako su prvi neprijatelji islama bili mnogobošci. Stanovnici Mekke koji su se molili Bogovima od kamena i drveta. Bez bilo kakve milosti napadali su Muhammeda i njegove sljedbenike. Zašto? Pa zato što je to što je on govorio rušilo sve njihove dotadašnje metode življenja i shvatanja. Muško je iznad žene, bijelac je bolji od crnca, bogat je vlasnik siromašnog itd. Učenje da su svi stvoreni od Jednog Boga i Gospodara i da su pred njim bez obzira na svoje različitosti jednaki je oduzimalo moć i snagu bogatih a siromašni su bili preslabi da govore. A možda jedan od najvećih razloga je bio što je njegovo bilo nepoznato. Ako se bilo ko od nas nađe u sobi bez svjetla i čuje zvuk prepast ćemo se. Jel zbog mraka? Pa u mraku je sve isto ko i u svjetlu samo što nevidiš. Jel zbog zvuka? Pa zvukove svakodnevno čujemo. Šta je onda? Pa zato što je nepoznato, i nepoznato nas plaši. I prvi refleks bi bio neutralisat zvuk sa nekim udarom u njegovom pravcu, a već to stvara ljutnju, a da bi motivisao ljutnju stvaraš mržnju. I tako omrzimo zvuk dok ga nismo uništili ili se možda upali svjetlo pa vidimo da je samo ventilator i onda se okanimo mržnje i ljutnje, a zašto? Jer više zvuk nije nepoznat i nestrahujemo od njega. Pa tako i pojava Muhammeda je bila nepoznata, prvi refleks da se uništi i neutrališe jer je to svim ljudima u prirodi. Tako su se stvorile i sve priče o duhovima itd. Od straha za nepoznatim. Ali jeli Muhammedovo učenje bilo nepoznato? Pa nije. Tako je i u filmu jedan njegov sljedbenik rekao: "Ali ovo nije prvi puta da učenje o jednom Bogu dolazi, Jevreji to od davnina govore a hrišćani već jedno 500 godina" a na to će drugi, "Jeste, nije novo u svijetu, ali jeste u Mekki gdje se i dalje moli kamenim i drvenim bićima". I zaista prvi koji je pružio Muhammedovim sljedbenicima zaštitu je bio hrišćanski car Abesinije. Mnogobožci mu rekoše da Muhammedove ljude isporuči. On ih prvo upita za Isusa Hrista. Nakon što su oni rekli "On je djevici Mariji poslat od Boga" i još objasnili svoju vjeru. Car Abesinije reče: "Razlika između mene i vas nije veća od ove tanahne linije". I tako im pruži zaštitu. I tako i jevreji sa mirom primiše dolazak nove vjere. Zašto? Pa zato što je i za njih i za hrišćane to već bilo poznato, i nisu imali straha od učenja koje je bilo skoro identično sa njihovim, pa je tako i Muhammed rekao "svi muslimani su braća, a hrišćani i jevreji su njihova braća, a svi smo na svijetu jednaki pred Bogom". I tako bez obzira na narodnost, jezik, kulturu pa i kojeg si god učenja ti stvoren od Boga i Njemu odgovaraš. Ali ovo mnogobožci nisu voljeli, jer im je bilo nepoznato i strano. Ali na kraju i njihov vođa prihvati islam. I ubrzo to uradi cijela Arabija i poće njeno širenje. I iako je ono vršeno silom i mačem, gdje god dođe Arapsko carstvo, zavlada sloboda. Nema razlike između roba i vlasnika, muškarca i žene itd. U tom carstvu su jednaki pred zakonom i Bogom živjeli ljudi raznih narodnosti, jezika, vjera, kultura, boja kože itd. I to se u malo drugoj verziji pojavi u Osmanlijskom carstvu koje je bilo jedino carstvo u Evropi gdje su postojale razne vjere, gdje su u plemstvu bile razne narodnosti, gdje se govorilo službeno masa jezika itd. Zašto onda i Arapsko carstvo i Osmanlijsko carstvo ostadoše nevoljeni u Evropi? Pa prvo jer su ih htjeli srušit ljudi koji nisu imali vjere, koji su jednostavno samo htjeli moć da druge pokoravaju zbog lične satisfakcije. Zašto je danas toliko nezamislivo da postoje u jednoj državi ljudi koji se mjere po tome koliki su ljudi ili ne a svakom vjera, nacija i ostalo u privatnost? Valjda jer neki strah i dalje postoji posebno od islama. Ali jeli to samo zbog islama ili zbog cijele orijentalne kulture, jer će se neki zapadnjaci prepast i od Arapa koji nisu muslimani. To je valjda neki strah od onoga što je nepoznato pa je valjda lakše svaljivat medijsku pažnju na teroriste koji se predstavljaju kao pripadnici jedne vjere nego na dobre ljude. Valjda je više senzacionalno narode predstavljat kroz Hitlere, Staljine, Mussolinije, Mološeviće, Husseine, bin Ladine itd. Nego kroz da kažemo Churchille, Izetbegoviće, Eisenhowere, Mandele itd. Strah od nepoznatog?
__________________
O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!" Pa ako oni ne pristanu, vi recite: "Budite svjedoci da smo mi muslimani!" (3:64)
tesnim18 is offline  
Old 11.04.2006., 02:28   #2
Vrlo je jednostavno.(mogu i ja od ovog doktorat napisat,jeli umpa)Islam je istina.A kod svakog čovjeka se nalazi nekolko hiljada šejtana.I kada ti šejtani ugledaju Istinu,oni polude i tjeraju čovjeka na sve i svašta samo da nebi bio blizu Islama.Što je čovjek umno zreliji+vjernik neke od religija,to ti šejtani imaju manji utjecaj,pa dotični lakše prihvaća.Ima i još nekih vrsta ljudi koji nisu puno griješili,pa ni kod njih nemaju veliki uticaj.Uglavnom to je suština suštine.I ne može se pobit.To bi bilo kada je riječ o prvom dojmu.Kasnije se stvari granaju,ali opet se svodi na gore rečeno.
Musliman.hr is offline  
Old 11.04.2006., 11:01   #3
Svedski drzavni kanal kazes?
Jel ti znas da 90% kriminala i silovanja u Svedskoj pocine muslimani?

Eto ti (jedan od mngobrojnih) odgovora zasto ne vole muslimane.
 
Old 11.04.2006., 16:46   #4
Quote:
tesnim18 kaže:
ZAŠTO POSTOJI STRAH OD ISLAMA?
Ne postoji strah od Islama.

Postoji strah od muslimana.

I ne plaši se Europa ni njihovog metka, ni jihad ljudi-bombi.


Europa strahuje od superiornog njihovog nataliteta.


Prvi ja ne želim da moj Split bude muslimanski grad. Možda sam neobrazovani, netolerantni primitivac, ali to ne želim.

Ne želim ni džamiju u susjedstvu, ne želim ni mujezina kako zavija na minaretu, ne želim ni žene sa feredžama na ulicama.

I imam potpuno osobno pravo da to ne želim.

A i po Ustavu imam pravo da se za nemuslimanski Split legalno borim.


Demokratskim glasovanjem i natalitetom.



V.
Vještac is offline  
Old 11.04.2006., 17:01   #5
vještac kaže:

Quote:
ne želim ni mujezina kako zavija na minaretu, ne želim ni žene sa feredžama na ulicama.
samo jedno malo pitanje!

Imaš potpuno pravo na svoje mišljenje, ali kako bi se ti osjećao da se jedan simbol tvoje vjere, ako si kršćanim, kao što je zvuk zvona, uporedi sa nečim što ti se ne bi svidjelo?
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 11.04.2006., 17:09   #6
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
vještac kaže:



samo jedno malo pitanje!

Imaš potpuno pravo na svoje mišljenje, ali kako bi se ti osjećao da se jedan simbol tvoje vjere, ako si kršćanim, kao što je zvuk zvona, uporedi sa nečim što ti se ne bi svidjelo?
Nemoj uspoređivati sa zvukom zvona, glupo je, valjda je iz moga nicknamea jasno da nisam kršćanin.

Probaj mi kazati recimo... Recimo... da je moj ritualni razgovor s punalunom nalik zavijanju iznemoglog šizofreničnog psa.

Složit ću se s tobom. A složit će i svi mojim glasanjem prestravljeni psi iz susjedstva.


Drugim riječima, ako se osjetiš uvrijeđen - to je radi tvoje slabosti i nesigurnosti.

Samo tvoje.



V.
Vještac is offline  
Old 11.04.2006., 17:52   #7
hmmm čudno!?
meni se baš čini da su viještci proizovd Kršćanske tradicije, da si u kom slučaju prozivod muslimanske tradicije bio bi sihirbaz.

u svakom slučaju, mislio sam da si kršćanin, a on bi trebao sa slijedi i poštuje svoju vjeru i da poštuje i tuđe vjere. Tvojom opaskom o zavijanjeu više sam bio iznenađen nego uvijređen jer sam mislio da si Kršćanin, ali sad kad znam da ti je furka nešto drugo onda slobodno zaboravi na moju opasku na to kako bi se ti osjećao! Eto, povlačim riječ!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 11.04.2006., 18:09   #8
Gorčine ovu bi temu trebalo ili maknuti ili joj promjeniti naslov stoga što izaziva i stvara kontraefekat.Zato sam i dao onakav moj odgovor da bi se što prije ova tema spremila u arhivu.Bez uvrede Tesnim 18 ali temi treba mijenjati naslov,u najmanju ruku.Jer postavlja se pitanje da li se ljudi uopće boje Islama?Svi će reć da se ne boje.Pa čemu onda takav naslov?Izaziva bez potrebe ljude na sve i svašta.A ako se boje,krenuće u dokazivanje da se ne boje.Tako da sve skupa nema smisla.
Musliman.hr is offline  
Old 11.04.2006., 18:25   #9
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
hmmm čudno!?
meni se baš čini da su viještci proizovd Kršćanske tradicije, da si u kom slučaju prozivod muslimanske tradicije bio bi sihirbaz.

u svakom slučaju, mislio sam da si kršćanin, a on bi trebao sa slijedi i poštuje svoju vjeru i da poštuje i tuđe vjere. Tvojom opaskom o zavijanjeu više sam bio iznenađen nego uvijređen jer sam mislio da si Kršćanin, ali sad kad znam da ti je furka nešto drugo onda slobodno zaboravi na moju opasku na to kako bi se ti osjećao! Eto, povlačim riječ!
U prvome sam redu proizvod moga oca i moje majke, a svoju životnu filozofiju sam u najvećoj mjeri sam osmislio u ovih par desetaka godina koje su iza mene.

Inače, nakon što je nakon rušenja rekonstruiran Hajruddinov most, otišao sam u Mostar i preko njega prešao, ušao u jedan posve drugi svijet.
Bila je nedjelja i neki muslimanski blagdan pa su ulice bile izrazito žive... Probao sam i muslimansko mješano meso i jogurt uz njega, satima obilazio, lutao uličicama. Čuo sam i jutarnji mujezinov poziv na molitvu. I taj svijet, koji nije moj svijet, onakav kakav je lijep je na svoj način. Tamo gdje je.

Nije mi ni na kraj pameti mijenjati ga, pretvarati Muslimane u Vješce.


Isto tako ne želim da Muslimani mijenjaju moj svijet.




V.
Vještac is offline  
Old 11.04.2006., 21:38   #10
Strah od nepoznatog?

Ne bih rekao, prije strah od ludjaka i ekstremista...

Prosjecnom zapadnjaku su buddhizam i taoizam vrlo mutni pojmovi, pa se ipak nitko ne boji buddhista i taoista. Prije 500 godina se svatko normalan s dobrim razlogom bojao krscana. Nikad nisi znao za sto ce te ludjaci optuziti i spaliti?! Prije 60 godina je s Nijemcima bilo vrlo slicno... iz jednostavnog razloga, jer su bili ludi skroz na skroz! A do prije 20 godina nije bas cvjetao niti turizam u SSSR-u. Nekako su se ljudi nelagodno osjecali pri pomisli da trebaju tamo putovati... Radije su ipak isli kod buddhista na Bali! Ljudi obicno ne vole ici tamo gdje se puca i ubija...
Fazlija is offline  
Old 11.04.2006., 23:44   #11
Zato

Zato

Zato

Treba još razloga?

Pa evo još koji razlog...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 12.04.2006., 00:19   #12
ma bravo!!!:klap:
za tvoju inf Hrvatka graniči sa zemljom u kojo ima oko 2 mil muslimna i skvia od tih 2 mil može ući u CRO samo sa ličnom kartom, da ti ne pričam šta se sve može pronijeti ili se pronosi...

Čudim se ako su ti tvoji "zato" tačni kako to da Hrvatska ne liči na...
ne znam odaberi zemlju!

vidiš da lupaš bezveze!!!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 12.04.2006., 00:52   #13
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
ma bravo!!!:klap:
za tvoju inf Hrvatka graniči sa zemljom u kojo ima oko 2 mil muslimna i skvia od tih 2 mil može ući u CRO samo sa ličnom kartom, da ti ne pričam šta se sve može pronijeti ili se pronosi...

Čudim se ako su ti tvoji "zato" tačni kako to da Hrvatska ne liči na...
ne znam odaberi zemlju!
ukratko,
Gorčin,nije problem u bosanskim muslimanima,Hrvatska ima odlične odnose s federacijom i svima nam je u cilju da to tako i ostane.
Strah(prije bih rekao oprez,što se Hr tiče
- ne prema muslimanima već prema ekstremnim elementima) postoji od ekstremizacije i fundamentalista kojih(doduše u neznatnom broju) ima i u Bosni,a svi smo svjedoci što pojedinci(ili pojedine grupe)mogu napraviti.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Old 12.04.2006., 09:25   #14
Autoru "teme": ne boje se ljudi riječi na papiru, već onakvih iz tvog avatara.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Old 12.04.2006., 11:21   #15
Quote:
ukratko,
Gorčin,nije problem u bosanskim muslimanima,Hrvatska ima odlične odnose s federacijom i svima nam je u cilju da to tako i ostane.
Strah(prije bih rekao oprez,što se Hr tiče
- ne prema muslimanima već prema ekstremnim elementima) postoji od ekstremizacije i fundamentalista kojih(doduše u neznatnom broju) ima i u Bosni,a svi smo svjedoci što pojedinci(ili pojedine grupe)mogu napraviti.
Kratko receno ako se plasis samo terorista onda nema smisla reci plasim se muslimana,jer oni ne cine ni 1% svih muslimana
__________________
O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!" Pa ako oni ne pristanu, vi recite: "Budite svjedoci da smo mi muslimani!" (3:64)
tesnim18 is offline  
Old 12.04.2006., 11:37   #16
Quote:
tesnim18 kaže:
Kratko receno ako se plasis samo terorista onda nema smisla reci plasim se muslimana,jer oni ne cine ni 1% svih muslimana
1%?

Ima preko miljardu muslimana. Dakle, konzervativno,
0.01 * 1 000 000 000 = 10 000 000 islamskih terorista

Budimo jos konzervativniji, pa neka bude 0.5 %

Dakle, u svijetu postoji 5 MILIJUNA muslimanskih terorista.

Ne znam za tebe, ali mene to plasi.

Jos kade se uzme u obzir da islamske vjerske vodje NE osudjuju terorizam...
 
Old 12.04.2006., 11:51   #17
pa treba reci da danasnji islam nije isto sto i islam prije dvadeset, trideset ili pedeset godina - islam se naglo radikalizirao i fundamentizirao i u jednostavno ide protiv evropske matice koja tece upravo u suprotnom smijeru - sekularizacija, individualizam, odvajanje crkve i drzave i unutarnja teoloska introspekcija i propitivanje biti svojeg vjerovanja
u islamu se danas gusi svaki pokusaj unutarnjeg dijaloga i jednostavno nije moguce zauzeti alternativni diskurs - ovo je jedinstvena situacija u povijesti islama mada je u povijesti tisucu puta vidjena u drugim religijama - danas nije moguc nikakav kriticki osvrt na dinamiku islamskog budjenja, jer se to odmah proglasava zlocinom i herezom islamskog vjerovanja i jos se ne moze zakljuciti kako ce islam izgledati za recimo pedeset godina

znaci ljudi se ne boje islama per se - znaci strogog monoteizma, vjerovanja u jednog proroka i slicno, ali osjecaju nelagodu kad muslimani, ukljucujuci i dobar dio vas na forumu pocnu opravdavat smrtnu kaznu za konvertite, obranu kroz ubijanje nevinih i samoubilacke napade, te najvaznije izostanak svake volje za mijenjanjem vlastite religije - sve se uvijek svede na: oni tamo u afganistanu ili iraku ili iranu ne drze pravu religiju, nije to bit islama, oni ne kuze ili su zaostali
uvijek sve ostane na opravdavanju i nema nikog tko bi glasno digao glas isao mijenjati stvari iznutra
fico_TDI_GTI is offline  
Old 12.04.2006., 13:33   #18
interesantno zapažanje.

Islamski svijet danas zadnjih 100 god prolazi kroz jedno turbulentno razdoblje.

ima dosta negativnih pojava ali ipak ima i dosta pozitivnih pojava.

Trenutno traje borba između onoga što bi se moglo nazvati radikalni Islam i onoga što bi se moglo nazvati liberalni islam.
perjanice prvih su razni talibani i "šejhovi" koji svojim djelovanjem jednostavno zamračuju um. S druge strane prejanice onih drugih su ličnosti kao što su harun yahya, Sami Yusuf pa čak i Kardavi.

kada govorimo o onim liberalnim ima i papaka koji islamu čine medvjeđu uslugu.
Dobra stvar onih loših je što djeluju jedinsveno a loša stvar onih dobrih je što je njihovo djelovanje još uvijek na nivou individue.

Ipak, ono što se danas događa sa intelekualnom elitom evropksih muslimana će najvjerovatnije izazvati pozitivne promjene među muslimanima, Ne kažem ovo zato što sam evropljanin nego zato što realno jedino oni imjau sposobnost da naprave pozitivne pomake.

Ali bit će bolje inša'Allah!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Old 12.04.2006., 14:42   #19
Quote:
perjanice prvih su razni talibani i "šejhovi" koji svojim djelovanjem jednostavno zamračuju um. S druge strane prejanice onih drugih su ličnosti kao što su harun yahya, Sami Yusuf pa čak i Kardavi.
Da se krivo ne shvati,pod pojmom "šejhovi" ne misli se na Sufi Šejhove.Jesam li u pravu Gorčine?

Jer poznato je da je sufijski Šejh Nazim veliki prijatelj British royal family,što je sporan momenat za ove radikalne skupine
Musliman.hr is offline  
Old 12.04.2006., 15:53   #20
Quote:
Musliman.hr kaže:
Da se krivo ne shvati,pod pojmom "šejhovi" ne misli se na Sufi Šejhove.Jesam li u pravu Gorčine?

Jer poznato je da je sufijski Šejh Nazim veliki prijatelj British royal family,što je sporan momenat za ove radikalne skupine
Nazim Haqqani vjeruje da kraljevska porodica Engleske potice od Muhammeda a.s...znaci,naravno da ce ih voljeti

Vojnik Gorcin,ja mislim da znam na koje "sejhove" mislis,i slazem se s tobom.Oni za sebe kazu da su selefije,a nisu,oni su obicne haridzije.....selefije se zna ko su,ulema u Saudijskoj Arabiji je davno osudila ove teroriste(a znamo da je u saudiji selefijska ulema)..selefije su istjerale Bin Ladina iz Saudijske Arabije.Znaci moramo znati da selefije nemaju nista sa ovim "sejhovima",i da su selefije sljedbenici najboljih muslimana i da svaki musliman vjernik treba da tezi ka tome da bude sljedbenik generacije selefa..zbog toga oni nemogu biti teroriste.Ovo samo kazem jer znam mnoge koji pogrijesno misle da su selefije teroristi koji ubijaju civile i nevine,pa sam osjecala duznost da to objasnim

selam
__________________
O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!" Pa ako oni ne pristanu, vi recite: "Budite svjedoci da smo mi muslimani!" (3:64)
tesnim18 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:53.