Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2014., 20:30   #521
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Ima tko kakvu informaciju..
pa izrada(1000-10000kn, ovisno o kvadraturi) plus porez na promet nekretninama
Slobodni zidar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 10:58   #522
Quote:
Slobodni zidar kaže: Pogledaj post
pa izrada(1000-10000kn, ovisno o kvadraturi) plus porez na promet nekretninama
Stan od 55 kvadrata, znaci zaracunava se po kvadraturi..
Dali mogi izbjeci koje troskove? Tj sama obaviti neke stvari?
Trenutno sam u stadiju gdje je ugovor isprintan, treba ga ovjeriti kod javnog biljeznika i vratiti odvjetniku koji ce (ne znam sto sve jos treba napraviti) obaviti upis u gruntovnicu) .odvjetnik je djelomicno placen do sada..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 21:16   #523
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Stan od 55 kvadrata, znaci zaracunava se po kvadraturi..
Dali mogi izbjeci koje troskove? Tj sama obaviti neke stvari?
Trenutno sam u stadiju gdje je ugovor isprintan, treba ga ovjeriti kod javnog biljeznika i vratiti odvjetniku koji ce (ne znam sto sve jos treba napraviti) obaviti upis u gruntovnicu) .odvjetnik je djelomicno placen do sada..
ugovor je isprintan? kaj to znaci da je vec napravljen?
ako je, kaj niste unaprijed dogovorili cijenu?

inace, mogla si ga i sama sastavit. "novi informator" je izdal knjizicu "ugovori o dosmrtnom i dozivotnom uzdrzavanju" prema kojoj svaki prosjecno pismen i inteligentan covjek moze napraviti pravno valjan ugovor bez ikakvih troskova odvjetnika... zahtjeva malo truda, tjedan dva proucavanje knjizice i uspoređivanje spranci kojih ima za nac po netu i od prijatelja i eto par tisuca kuna u džepu viska... taman za ljetovanje

ovjera takvog delanca je cca 400kn na opcinskom sudu...plus troskovi knjizice 68,25 kn

cijena se određuje ne po kvadraturi nego po vrijednosti nekretnine, procjenjene ne znam kako.

upis u zemljisne knjige si sama napravis isto...
odes u ZK odjel opcinskog suda dok nije guzva i za pol minute ti na a4 djelatnik skicira kakva je okvirna zamolba za upis... napises tu zamolbu koja je proforma, prilozis kaj treba(kopiju ugovora ili kaj vec) i eto manje troskova. no ak se nemas vremena ili volje zajebavat i ak imas novaca... plati da ti drugi to naprave

porez ces morat platit ak nije od mame ili tate(gdje si oslobodjena do taman tu negdje, 55 ili 65 kvadrata ak je prva nekretnina). e da si radila ugovor u dozivotnom, porez nebi platila al nekretnina bi presla u tvoje vlasnistvo tek kad primatelj uzdrzavanja umre

Zadnje uređivanje File : 27.09.2014. at 21:24.
Slobodni zidar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 10:40   #524
Quote:
Slobodni zidar kaže: Pogledaj post
ugovor je isprintan? kaj to znaci da je vec napravljen?
ako je, kaj niste unaprijed dogovorili cijenu?

inace, mogla si ga i sama sastavit. "novi informator" je izdal knjizicu "ugovori o dosmrtnom i dozivotnom uzdrzavanju" prema kojoj svaki prosjecno pismen i inteligentan covjek moze napraviti pravno valjan ugovor bez ikakvih troskova odvjetnika... zahtjeva malo truda, tjedan dva proucavanje knjizice i uspoređivanje spranci kojih ima za nac po netu i od prijatelja i eto par tisuca kuna u džepu viska... taman za ljetovanje

ovjera takvog delanca je cca 400kn na opcinskom sudu...plus troskovi knjizice 68,25 kn

cijena se određuje ne po kvadraturi nego po vrijednosti nekretnine, procjenjene ne znam kako.

upis u zemljisne knjige si sama napravis isto...
odes u ZK odjel opcinskog suda dok nije guzva i za pol minute ti na a4 djelatnik skicira kakva je okvirna zamolba za upis... napises tu zamolbu koja je proforma, prilozis kaj treba(kopiju ugovora ili kaj vec) i eto manje troskova. no ak se nemas vremena ili volje zajebavat i ak imas novaca... plati da ti drugi to naprave

porez ces morat platit ak nije od mame ili tate(gdje si oslobodjena do taman tu negdje, 55 ili 65 kvadrata ak je prva nekretnina). e da si radila ugovor u dozivotnom, porez nebi platila al nekretnina bi presla u tvoje vlasnistvo tek kad primatelj uzdrzavanja umre
Super.. Da, ugovor je već napravljen..
Fora je u tome što je ugovor identičan onome koji je majka sa mojom bakom potpisala. Štoviše prvi je put odvjetnica isprintala ugovor, kao napravila ga je i vidim da nije nikakve podatke promjenila tj. zabunom je isprintala ugovor od bake i mame. U našem su ugovoru dodane 2 stavke i naravno promjenjene informacije.
Znači draga obiteljska odvjetnica koju majka zna već godinama i žena koja zna da smo financijski cijeli život doslovno u komi nam je mogla reći da možemo pretipkati isti ugovor sa našim informacijama i uštedjeli bi novaca, i to jako puno novaca (plaćenih 1500 kn njoj i još dugujem 1000 kn koje joj još nisam dala? Ugovor zbog kojeg sam ja morala dići kredit da ga nebi na kraju platila do kraja i potvrdila zbog okolnosti koje su se dogodile u međuvremenu..
Super je mamina odvjetnica ako je tako..

Znači taj ugovor mogu sama ovjeriti na općinskom sudu? Ne moram plaćati 1000 kn kako mi je rečeno kod javnog bilježnika?

Ugovor o dsomrtnom smo potpisali da se ja osiguram da se nebi nekretnina prodala ili poklonila nekome drugome (savršeni obiteljski odnosi ). A "draga" odvjetnica mi je rekla da se na ovu kvadraturu ne plaća porez, tako da je to ok..

Zadnje uređivanje File : 27.09.2014. at 21:25.
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 14:22   #525
Na općinskom sudu platiš najviše 400kn ali postupak traje mislim tri tjedna. Ako ti se toliko žuri onda kod javnog bilježnika platiš više od 1000kn, ali zato odmah dobiješ na ruke ovjerene papire. Biraj kako ti želiš.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 16:01   #526
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Super.. Da, ugovor je već napravljen..
Fora je u tome što je ugovor identičan onome koji je majka sa mojom bakom potpisala. Štoviše prvi je put odvjetnica isprintala ugovor, kao napravila ga je i vidim da nije nikakve podatke promjenila tj. zabunom je isprintala ugovor od bake i mame. U našem su ugovoru dodane 2 stavke i naravno promjenjene informacije.
Znači draga obiteljska odvjetnica koju majka zna već godinama i žena koja zna da smo financijski cijeli život doslovno u komi nam je mogla reći da možemo pretipkati isti ugovor sa našim informacijama i uštedjeli bi novaca, i to jako puno novaca (plaćenih 1500 kn njoj i još dugujem 1000 kn koje joj još nisam dala? Ugovor zbog kojeg sam ja morala dići kredit da ga nebi na kraju platila do kraja i potvrdila zbog okolnosti koje su se dogodile u međuvremenu..
Super je mamina odvjetnica ako je tako..

Znači taj ugovor mogu sama ovjeriti na općinskom sudu? Ne moram plaćati 1000 kn kako mi je rečeno kod javnog bilježnika?

Ugovor o dsomrtnom smo potpisali da se ja osiguram da se nebi nekretnina prodala ili poklonila nekome drugome (savršeni obiteljski odnosi ). A "draga" odvjetnica mi je rekla da se na ovu kvadraturu ne plaća porez, tako da je to ok..
da, uz malo truda, sama si mogla po tom starom ugovoru napravit novi.
naravno, nemoj bit glupa i ic biljezniku nego odi na opcinski sud i nek ti tam objasne kakva je procedura. platit ces samo 400kn.
prilaze se zamolba i kopiju ugovora i cekas mjesec/dva pismeni poziv, ili prije ak nije guzva na sudu.
pojavis se na sudu s mamom, sutkinja procita ugovor, pita obje strane jeste razumjele i potpisete.
ako je DOSMRTNO uzdrzavanje, nekretnina prelazi ODMAH u tvoje vlasnistvo tj ti moras napravit upis vlasnistva u ZK temeljem tog ugovora. dakle, nakon potpisa ugovora odes u ZK ured nadlezan za tu katastarsku cesticu i nek vam objasne kak to napravit.
ak je mama u pitanju i ta kvadratura, ne placas porez.

ps
e sad ne znam kakva je procedura poslije upisa vlasnistva, dal se mora na poreznu prijavit stjecanje nekretnine(vrsta prihoda) i trazit rijesenje o oslobađanju od poreza temeljem srodstva i povrsine??

Zadnje uređivanje Slobodni zidar : 24.09.2014. at 16:08.
Slobodni zidar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 16:55   #527
Quote:
Slobodni zidar kaže: Pogledaj post
da, uz malo truda, sama si mogla po tom starom ugovoru napravit novi.
naravno, nemoj bit glupa i ic biljezniku nego odi na opcinski sud i nek ti tam objasne kakva je procedura. platit ces samo 400kn.
prilaze se zamolba i kopiju ugovora i cekas mjesec/dva pismeni poziv, ili prije ak nije guzva na sudu.
pojavis se na sudu s mamom, sutkinja procita ugovor, pita obje strane jeste razumjele i potpisete.
ako je DOSMRTNO uzdrzavanje, nekretnina prelazi ODMAH u tvoje vlasnistvo tj ti moras napravit upis vlasnistva u ZK temeljem tog ugovora. dakle, nakon potpisa ugovora odes u ZK ured nadlezan za tu katastarsku cesticu i nek vam objasne kak to napravit.
ak je mama u pitanju i ta kvadratura, ne placas porez.

ps
e sad ne znam kakva je procedura poslije upisa vlasnistva, dal se mora na poreznu prijavit stjecanje nekretnine(vrsta prihoda) i trazit rijesenje o oslobađanju od poreza temeljem srodstva i povrsine??
Ok, prvo idem na opcinski pa cemo vidjeti sto moram dalje.
Hvala puno na informacijama, puno mi znaci jer bi inace trebala 2000 kn izmislit od nekud da zgotovim sve..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 16:40   #528
Pozdrav...
Zanima me da li osoba koja je čuvala nepokretnu osobu, 24 sata išla kod doktora i uglavom se brinula o njoj skoro 2 godine moze tužiti osobu koja se trebala brinuti a nije iako postoji ugovor o doživotnom uzdržavanju.
Sve je bilo na sudu ali je osoba preminula i čovjek koji se nije brinuo o njoj je sve nasljedio.
I komu se ta osoba može obratiti za savjet/pomoć?
Igor0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 13:00   #529
Zaključak o darovnom ugovoru, ugovoru o doživotnom i dosmrtnom

Roditelji su mi odlučili prepisati nekretninu.
Ono što me zanima koji mi je najekonomčniji način da to riješim. Što je financijski najpovoljnije.

Isto tako pokušao sam rezimirati sve ovo do sad pročitano, pa molim da me ispravite i dodate ono što fali.

Darovni ugovor –
- nekretnina prelazi u vlasništvo datumom navedenim u ugovoru
- vlasništvo se upisuje datumom iz ugovora ili danom smrti
- nema ostavinske rasprave?
- ovjera ugovora na općinskom usudu cijena ?
- porez na prvi nasljedni red- ima? nema

ugovor o doživotnom uzdržavanju
- nekretnina (pokretnina) prelazi u vlasništvo nakon smrti,
- vlasništvo upisuje se sa smrtnim listom i zahtjevom u gruntovnici,
- (nakon potpisa i ovjere istog ugovora može se u gruntovnici odmah podnijeti zahtjev da se imovina rezervira u korist davatelja uzdržavanja)
- nema ostavinske rasprave.
- ovjera ugovora na općinskom usudu cijena ?
- porez na prvi nasljedni red- ima? nema?


ugovor o dosmrtnom uzdržavanju
– nekretnina (pokretnina) odmah prelazi u vlasnišvo,
- novi vlasnik se odmah upisuje u gruntovnicu kao vlasnik,
- nema potraživanja trećih strana,
- nema ostavinske rasprave.
- ovjera ugovora na općinskom usudu cijena. ?
- porez na prvi nasljedni red- ima? nema?
KisniDan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 20:55   #530
Quote:
KisniDan kaže: Pogledaj post
Roditelji su mi odlučili prepisati nekretninu.
Ono što me zanima koji mi je najekonomčniji način da to riješim. Što je financijski najpovoljnije.

Isto tako pokušao sam rezimirati sve ovo do sad pročitano, pa molim da me ispravite i dodate ono što fali.

Darovni ugovor –
- nekretnina prelazi u vlasništvo datumom navedenim u ugovoru
- vlasništvo se upisuje datumom iz ugovora ili danom smrti
- nema ostavinske rasprave?
- ovjera ugovora na općinskom usudu cijena ?
- porez na prvi nasljedni red- ima? nema

ugovor o doživotnom uzdržavanju
- nekretnina (pokretnina) prelazi u vlasništvo nakon smrti,
- vlasništvo upisuje se sa smrtnim listom i zahtjevom u gruntovnici,
- (nakon potpisa i ovjere istog ugovora može se u gruntovnici odmah podnijeti zahtjev da se imovina rezervira u korist davatelja uzdržavanja)
- nema ostavinske rasprave.
- ovjera ugovora na općinskom usudu cijena ?
- porez na prvi nasljedni red- ima? nema?


ugovor o dosmrtnom uzdržavanju
– nekretnina (pokretnina) odmah prelazi u vlasnišvo,
- novi vlasnik se odmah upisuje u gruntovnicu kao vlasnik,
- nema potraživanja trećih strana,
- nema ostavinske rasprave.
- ovjera ugovora na općinskom usudu cijena. ?
- porez na prvi nasljedni red- ima? nema?
Darovni ugovor
-ne, nekretnina prelazi u vlasništvo danom uknjižbe u zemljišnim knjigama
-vlasništvo se upisuje ovisno o datumu kad se zatraži upis u zk. pritom je posve nebitan datum u ugovoru i eventualni datum smrti
-može biti ostavinske rasprave, ako se nađe neka imovina ostavitelja koja nije bila predmet toga darovanja
-ne ovjerava se ništa na sudu, već kod javnog bilježnika. samo ovjera potpisa…cijena ovjere potpisa oko 100,-- kn
-nema poreza


Ugovor o doživotnom uzdržavanju
-točno
-točno i originalom ugovora, ako nije prethodno izvršena zabilježba
-imovina se ne rezervira, to ne postoji.No može se staviti zabilježba postojanja ugovora o doživotnom uzdržavanju
-može biti ostavinske rasprave, ako se nađe neka imovina ostavitelja koja nije bila predmet toga ugovora
-ovjerava se na sudu, cijena fixna oko 600 kn ….ili kod javnog bilježnika, ako se žuri, cijena od 1000-3000 kn…ovisi o vrijednosti imovine

Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju
-točnije prelazi uknjižbom vlasništva u ZK, a koja može biti odmah
-točno
-ovo pitanje je nejasno…kojih trećih?
-može biti ostavinske rasprave, ako se nađe neka imovina ostavitelja koja nije bila predmet toga ugovora
-ovjerava se na sudu, cijena fixna oko 600 kn ….ili kod javnog bilježnika, ako se žuri, cijena od 1000-3000 kn…ovisi o vrijednosti imovine
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 07:31   #531
Hvala File!

zanima me i ova situacija
"može biti ostavinske rasprave, ako se nađe neka imovina ostavitelja koja nije bila predmet toga ugovora"

- ako su u pitanju 2 nekretnine (npr. 1 u Zg, 1 u Ivaniću)- Da li se ugovor mora ovjeravati i u Zg ili i u Ivaniću. tj, da li se moraju raditi 2 ugovora obzirom na različite lokacije.

- ako roditeljima nakon prijepisa nekretnina ostane samo mirovina (tekući račun) za koji imam punomoć, za taj dio će u budućnosti biti ostavinska rasprava?
KisniDan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 10:03   #532
Ne treba raditi 2 odvojena ugovora. Možete ga napisati i ovjeriti gdje god hoćete.

Punomoć na bankovnim računima prestaje trenutkom smrti. Dakle, onda više ne možete podizati nikakve novce sa banke….
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 10:26   #533
Da li ste plaća porez kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju i doživotnom uzdržavanja (roditelji - sin)
KisniDan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 09:00   #534
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Ne treba raditi 2 odvojena ugovora. Možete ga napisati i ovjeriti gdje god hoćete.

Punomoć na bankovnim računima prestaje trenutkom smrti.
Dakle, onda više ne možete podizati nikakve novce sa banke….
Situacija:
1 nekretnina je na oca, druga roditeljsko vlasništvo pola pola (Dio (polovica) te druge nekretnine je u vlasništvu majke (polovica na oca).

Da li se to sve može staviti na jedan ugovor? ili posebno s majkom moram raditi ugovor za njenu polovicu.
markonii is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 10:25   #535
Može sve u jedan ugovor.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 00:59   #536
Quote:
KisniDan kaže: Pogledaj post
Da li ste plaća porez kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju i doživotnom uzdržavanja (roditelji - sin)
Koliko sam ja citala i ispitala javnog biljeznika jer ovih dana trebam ici na potpisivanje ugovora o dozivotnom uzdrzavanju za ug o dosmrtnom s obzirom na srodstvo ne placas porez, akod dozivotnog bez obzira u kojem ste srodstvu ili ne svi placaju poorez.

Navodno je porez 5% od ukupne cijene nekretnine ali se za svaku godinu koju pozive roditelji umanjuje se za 0.5% sto znaci da ako pozive 10 ili vise godina od sklapanja ugovora si oslobodjen. Tako su meni objasnili. Tako da vjerujem da se taj porez tek rijesava nakon smrti onoga sa kime si sklapao ugovor. Bar je tako po mom zakljucku jer mi nema smisla da sad ja placam pa onda meni oni vracaju novce.
vanessa1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 17:26   #537
Upravo obrnuto.

Na ugovor o dosmrtnom uzdržavanju se uvijek i bez obzira na srodstvo plaća porez, a na doživotno ne plaća.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 23:44   #538
Ja trebam potpisati ugovor o dozivotnom I receno mi da na njega se placa 5% poreza bez obzira na srodstvo. Tako mi je rekao javni biljeznik a ako je on u krivu onda sam I ja.
vanessa1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 00:23   #539
Quote:
File kaže: Pogledaj post

Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju
-točnije prelazi uknjižbom vlasništva u ZK, a koja može biti odmah
-točno
-ovo pitanje je nejasno…kojih trećih?
-može biti ostavinske rasprave, ako se nađe neka imovina ostavitelja koja nije bila predmet toga ugovora
-ovjerava se na sudu, cijena fixna oko 600 kn ….ili kod javnog bilježnika, ako se žuri, cijena od 1000-3000 kn…ovisi o vrijednosti imovine
ovdje ja imam pitanje.

otac je sa svojim jedinim sinom potpisao ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. nekretnine su bračna stečevina, supruga je danas udovica.
ona ima djecu iz prvog braka. sve je odrađeno bez znanja (njegovih) pastoraka.

što je s njihovim pravima po majci?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 12:32   #540
Ako supruga nije supotpisala taj ugovor o doživotnom, onda njena djeca iz tog prvog braka mogu (kad ona umre) tužbom tražiti utvrđenje da je to bilo njihova bračna stećevina, pa da im na tome dijelu pripada pravo suvlasništva na time nekretninama, temeljem njihova zakonskog naslijedog dijela iza majke.

Isto to može sada dok je živa, tražiti njihova majka.
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.