Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2002., 04:33   #41
Quote:
Ardo kaže:
Zavist i zloba nisu potpuno jednake stvari. Iako ih ponekad miješamo.

Ponekad sam znala biti zlobna. Zlobna nekoj osobi jer mi je (prema vlastitom uvjerenju) naškodila u privatnom životu - uništila vezu, otela zaposlenje itd... Napominjem, ovo je sve bio subjektivni dojam. I naravno, odmah postajem zlobna i poželim da i ta osoba ima problema u životu i da pati. Čista i nepatvorena zloba.

Zavist nije svim ljudima jednako bliska i poznata. Zavidjeti mogu oni koji bi se htjeli isticati, biti prvi u bilo čemu, ispred svih. Ali to ne mogu postići regularnim načinima. Pa im zavist pomaže da liječe vlastiti ego i prebole svoje nedostatke.
Ardo, brijes. Tu i tamo sam procitao tvoje postove na forumu - imas snazna misljenja od kojih ne odstupas ni milimetra, a one koji razmisljaju drugacije - pljujes i ides na njih svim sredstvima. Da li je to zloba ili zavist? Da li je to pokazatelj "cvrstog ega" ili nesigurne osobe?

Ok, mozes reci da je "imati svoje misljenje" znak zrelosti i formiranosti tebe kao osobe, no ne dopustiti drugom da kaze svoje misljenje i prihvatiti cinjenicu da na ovom svijetu (pa tako i na ovom forumu) zive ljudi koji misle drugacije, je jednostavno totalitaristicki, i znak duboke nesigurnosti. Na kraju krajeva, valjda se razvijamo cijeli zivot, pa bi bilo dobro razmisliti o tudim misljenjima prije nego ih odbacimo, tj. trebalo bi im dati sansu, a ako ih ne zelimo prihvatiti, onda barem postovati cinjenicu da drugi ljudi misle drugacije. Kazes da zavide oni koji bi se htjeli isticati i biti prvi u bilo cemu. Nije li nepostivanje tudih misljenja takoder pokazatelj za "ja zelim biti prvi, ja sam glavni i ne priznajem tuda misljenja"?

Ovo sto pises cak ni u teoriji ne stoji sasvim, a kako vidim po onome sto pises, u praksi si svjetlosnim godinama od svega.


No hard feelings-nothing personal ovo su samo moja zapazanja. Sretan ti Bozic!
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 06:21   #42
Exclamation

Sad sam skuzio zasto ja nikome ne zavidim. To je zato sto nemam kome zavidjeti. Da imam, mozda bi vas bolje kuzio.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 14:18   #43
I tebi sretan Božić, Slavkec.

Ako malo bolje proičitaš moje postove na ovu temu vidjet ćeš kako smatram da je zavist također jedan od načina izgradnje ličnosti ili načina razmišljanja, načina okretanja sebi i okolini, i postavljanja sebe prema okolini. U tom svjetlu ja nigdje nisam rekla da je zlobnost ili zavidnost jedna od pokazatelja nezrelosti ličnosti. Naprotiv, suprotno, jedno od međupostaja u izgradnji vlastite ličnosti ili vlastitog stava i odnosa prema društvu.

To što ja ne odstupam od većine svojih stavova nije stvar što si ja time hranim ego ili čak pokušavam zanemarivati tuđe stavove. Ili nedaj bože braniti im pravo na njihov stav. Ja teško odustajem od svojih stavova jer trebam dugo vremena da ih izgradim, uvijek mjerkam i razmatram s nekoliko strana. Nigdje nisam isključiva do kraja. Ali dogodi se da odstupim i od svojih mišljenja. No ono što si dugo gradio ne možeš ostaviti u sekundi. Bar se meni tako čini.

Tako je i sa zavišću. Zavidiš, istina. Ali postepeno uviđaš da nemaš čemu zaviditi. Da ti zavist neće promijeniti tvoje ja, tvoju osobenost, tvoju nutrinu, tvoju samospoznaju. I uvidiš da ti je nepotrebna. I eto, čisto pragmatički gledano, zavist nije osjećaj koji ti treba, koji te ispunjava zadovoljstvom ili srećom. Neki se snjime znaju nositi i savladaju ga a neki ne.



Quote:
Tu i tamo sam procitao tvoje postove na forumu - imas snazna misljenja od kojih ne odstupas ni milimetra, a one koji razmisljaju drugacije - pljujes i ides na njih svim sredstvima. Da li je to zloba ili zavist?
Da vjerojatno si samo tu i tamo pročitao moje postove, izvađene iz konteksta. Naime, uvijek su oni samo reakcija na teme i na ono što čitam po forumu. Kako ti dozvoljavaš da i drugi imaju svoje mišljenje, valjda ćeš to dozvoliti i meni. Nema tu riječi niti o zlobi niti o zavisti. To je samo potreba o iznošenju svog stava, nikada ne i potreba da ga netko prihvati ili se složi s njim. Mislim da nisi iz mojih postova mogao zaključiti kako ja smatram da sam uvijek i isključivo u pravu.

A pljuvanje? Možda napadanje? Bilo ga je, kao reakcija na postove koji su "pljuvali" nekog drugog. Kada pljuvanje započne, nema kraja. Svi su popljucani. Ja bih prije rekla da sam ponegdje znala nekog napasti. Nikada vrijeđati.

Ja ovaj tvoj post ne shvaćam kao pljuvanje po meni. Ti bi vjerojatno shvatio da je riječ o pljuvanju tvoje ličnosti da sam ja napisala nešto takvo tebi. Ne sjećam se da sam igdje koristila žešćih riječi nego što ih ti koristiš u svom postu!
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 17:07   #44
Quote:
Princeza kaže:
Mislim da svi koji tvrdite da nikad i nikome niste (bili) zavidni brijete bez veze. Pa tko to moze reci?!?
Ja stvarno nikome ne zavidim. Zašto bi? Ajde nek mi netko kaže razlog zbog čega bi trebala nekome zavidjeti?!

Ja sam svijet svoj, imam svoju jedinstvenu DNA, svoju karmu i dharmu, svoj slobodni izbor na osnovi kojega gradim svoj život.

I ako nekada zbog vlastite krive procjene ostanem bez "kolača", my fault, naučim iz greške i idem dalje. Pa kako mogu nekome ni krivom ni dužnom biti zavidna jer sam JA negdje pogriješila, a on nije?


Mislim da zavist nije stvarna emocija, jer izrasta iz VLASTITE NESIGURNOSTI. A to je taj glavni problem centar.
 
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 21:55   #45
SOLARIS, negdje sam napomenuo, da je zavist, temelj zapadnih filosofija potrosnje...

ti si, kol'ko vidim, ipak malo istocnije orijentiran/a...pa za tebe ne vazi...
naklon

DEBELKURAC
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 02:54   #46
Quote:
Solaris kaže:
Ja stvarno nikome ne zavidim. Zašto bi? Ajde nek mi netko kaže razlog zbog čega bi trebala nekome zavidjeti?!

Ja sam svijet svoj, imam svoju jedinstvenu DNA, svoju karmu i dharmu, svoj slobodni izbor na osnovi kojega gradim svoj život.

I ako nekada zbog vlastite krive procjene ostanem bez "kolača", my fault, naučim iz greške i idem dalje. Pa kako mogu nekome ni krivom ni dužnom biti zavidna jer sam JA negdje pogriješila, a on nije?


Mislim da zavist nije stvarna emocija, jer izrasta iz VLASTITE NESIGURNOSTI. A to je taj glavni problem centar.
To je i moje misljenje sad. Ali trebalo mi je neko vrijeme (izrazeno u godinama) da dodjem do tog stava. I do te sigurnosti. A do tada (npr. kad sam bila srednjoskolka i studentica) sam tu i tamo osjecala zavist opisanu na prvoj stranici. Necu se pravit da nisam, jer sam samo covjek od krvi, mesa i nesto malo kostiju. A najlakse je napisati 'ja sam iznad svega toga'. (Ova posljednja recenica se ne odnosi na tebe, nego brijem opcenito.)
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 03:16   #47
Ardo - pretpostavljao sam da ces se naljutiti, a to mi nije bila namjera. Ni tvoja ljutnja, ni uvreda. No, tebe sam izdvojio jer vise citam forum nego postam i onda mi neki ljudi iz mora nickova upadnu u oci. Ti si mi upala u oci svojim napadackim stavom, grubim rijecima, neargumentiranim diskusijama, vrlo smusenim i nelogicno prezentiranim stavovima, a pritome jako, jako zacementiranima. Stoga sam odgovorio upravo tebi, jer sam tebe zapazio. I to je sve - stvarno nista osobno.

Isitna je kad kazes da se ne mozes u sekundi odreci misljenja i stava koji si stvarala godinama. No, to ni nije potrebno. Potrebno je samo mirno saslusati ono sto ti durga osoba ima za reci. Samo to. Ne napadati, nego dati drugima sansu da kazu ono sot misle. Ti kazes da ovako, napadacki, nastupas na forumu. Forum je samo jedan (realni ili nerealni) dio zivota. Ako ovako reagiras na druge forumase, onda vjeorjanto isto tako reagiras i na druge ljude koje sreces u real life.

Moje misljenje je da si ti jedna zbrckana mlada zena, vjeorjatno adolescentica, koja, kao i sve djevojke te dobi, misli da je formirana, zrela, odrasla, odgovorna, sa cvrstim stavovima, itd. No, da si ti sve to, onda ne bi tako napadala ljude bez razloga (jer, drugacije misljenje nije razlog). Isto tako, ne ide ti bas pismeno izrazavanje vlastitih stavova, uoblicavanje u rijeci, izrazavanje, argumentiranje, logicka rasprava. Ako si gimnazijalka, predlazem ti da vise vremena posvetis logici i retorici, to ce ti dobro doci u zivotu. Vjerujem da ces s godinama proniknuti u sebe, da ces se bolje upoznati, da ces odrasti, postati zrela i da ces i sebi i svojoj okolini postati bolja i kvalitetnija osoba. Nadam se da dam u pravu sto se tice tvojih godina i da nisi "odrasla", jer ako jesi, onda si u qurcu. (pardon)

Oprosti sot pisem iz perspektive "starog striceka", vjerujem da bih ti mogao biti tata. I, ponavljam, ni u jednoj mojoj rijeci nema ni truna zlobe prema tebi. A svim forumasima se ispricavam za udaljavanje od teme. Necu vise.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 12:52   #48
Quote:
Princeza kaže:
To je i moje misljenje sad. Ali trebalo mi je neko vrijeme (izrazeno u godinama) da dodjem do tog stava. I do te sigurnosti. A do tada (npr. kad sam bila srednjoskolka i studentica) sam tu i tamo osjecala zavist opisanu na prvoj stranici. Necu se pravit da nisam, jer sam samo covjek od krvi, mesa i nesto malo kostiju. A najlakse je napisati 'ja sam iznad svega toga'. (Ova posljednja recenica se ne odnosi na tebe, nego brijem opcenito.)


Nedavno sam čula da ponekad trebamo prvo pogriješiti da bi kasnije shvatili da je to pogrešno, i promjeniti stav.
zapravo svrha svega je učenje života.
 
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 13:43   #49
Quote:
slavkec kaže
....

Oprosti sot pisem iz perspektive "starog striceka", vjerujem da bih ti mogao biti tata. I, ponavljam, ni u jednoj mojoj rijeci nema ni truna zlobe prema tebi. A svim forumasima se ispricavam za udaljavanje od teme. Necu vise.
Ni na kraj mi pameti nije braniti se od ovih tvojih stavova. Ja nisam pisala da je moj stav napadacki. I u vecini si ostalih stvari uglavnom pogrijesio.

Zato preporucam, citaj malo pazljivije.

Ja pisem da sam ponegdje nastupila napadacki. Ponegdje i ponekad. I uglavnom prvo izazvana reakcijama nekih drugih likova. Sto je uglavnom prirodna reakcija i vecina ljudi se tako postavi ako se osjeti ugrozenima.

Nisam ti ja nikakva zbrckana mlada zena, rodena sam davne 1955. Dakle, mozda bih ja tebi mogla biti mama a ne ti meni tata. Oni koji su nesto duze na forumu to znaju, pa nisam imala potrebe ponovo po tko zna koji puta pisati godine svoga rodenja.

I nisam se naljutila. Iznijela sam ti svoje misljenje. Koje je tebi (i kod mozda drugih mojih postova) sokantno, a mozda stoga sto nikada ne uljepsavam dojam kojeg bih mozda htjela da drugi o meni imaju. Niam na forumu zato da se drugima svidim. Na forumu sam zato da podijelim misljenje s ostalima. I drago mi je da se u svemu ne slazem sa svima. Kakav bi to dosadan i pust zivot bio kada bismo svi razmisljali na isti nacin. Kakva dosadna idila.

Dakle, nije mi ni dalje jasno zasto si se upustio u psihoanalizu upravo moje licnosti. Tebe nisam posebno zapazila na forumu dok mi se nisi na ovoj temi javio. Mislim da te nigdje nisam uvrijedila. Sada prvi puta ulazim u raspravu s tobom. Ako su se negdje moja misljenja kosila sa tvojima, to je naravno prirodan tok stvari. Ako me uvijek nisi razumio, mogao si i pitati, zato je forum tu. Ne iz krivih tumacenja donositi krive zakljucke. A uostalom, ne mogu se braniti od nekoga koji samo cita i ne sudjeluje u diskusijama. Ne mogu iznijeti svoje argumente nekom tko se ne ukljuci u raspravu.

I na kraj mi pameti nije da se ukljucujem u psihoanalizu likova sa foruma. I na osnovu procitanih postova donosim svoj sud o njegovom ponasanju u RL. Ima nekoliko likova i sa ovog foruma koji su me upoznali u RL, i njihov se stav o mojoj osobi razlikuje od svega sto si napisao.

Eto, a da se malo vratim i na temu. Potpisujem sve sto je Princeza u svom zadnjem postu rekla. I drago mi je da je to izrekla tako jasno u tako malo rijeci. Pa ce ju Slavkec lakse razumjeti nego moja vrlo smusena i nelogicno prezentirana naklapanja!
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 13:50   #50
Quote:
Solaris kaže:


Nedavno sam čula da ponekad trebamo prvo pogriješiti da bi kasnije shvatili da je to pogrešno, i promjeniti stav.
zapravo svrha svega je učenje života.
čula ?
a ja i doživio...
ali mislim da nije najgora stvar pogriješiti... nego priznati da je to greška, zapamtiti ju i tako spriječiti da se ponovi
i poduzeti ono što je potrebno, što možemo, kako bismo ju ispravili
__________________
knock, knock, knocking on the heavens door
softic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 15:08   #51
ELEM...ne zavidite nikome...ok...
da li volite da vama drugi zavide....?

DEBELKURAC
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 16:16   #52
Quote:
=DK= kaže:
ELEM...ne zavidite nikome...ok...
da li volite da vama drugi zavide....?

DEBELKURAC
Ni to nije pametno, jer ako ti netko zavidi, može te početi "mrziti" (htjela bih koristiti blaži izraz, dislike?), i samo se stvaraju nepotrebne tenzije.

moj moto je kooperacija, ne kompeticija.
 
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 17:28   #53
Zavist je njadestruktivnija negativna osobina, zavist "susi" kosti.Zbog zavisti je i Lucifer posato Djavo.
 
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 18:15   #54
dakle, zavist je moto psihologije potrosackog drustva kojima nas svi bombadiraju, jer money makes the world go round.

sad cu iskreno priznati jednu tajnu. malu tajnu. kad vidim neki super auto, pomislim, jooooj kako je to super. Ali niti u jednom trenutku ne zelim se mijenjati ni sa kim. jer super auto je samo super auto. Dobro, super cura je vec druga prica. Ali bit ostaje ista. Ne zelim se mjenjati.

Mozda sve ove sheme sa zavisti uspjesno negiram cinjenicama da je svijet prevelikih obzora da bi me teretio nekakav detalj poput super auta.

I savjetujem i drugima istu metodu negacije, pogotovo ako su zagrizli. A to je da cvoknu sliju
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 01:07   #55
Zavist pokrece. Ljubomora razara.
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 10:38   #56
Quote:
Glam kaže:
Zavist pokrece. Ljubomora razara.
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 10:44   #57
Quote:
Glam kaže:
Zavist pokrece. Ljubomora razara.
to znaci da te pokrecu iskljucivo eksternalne vrijednosti - motivi?

zelis nesto samo zato da budes poput nekog ili imas nesto sto on ima?
nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 11:07   #58
Quote:
nika kaže:
to znaci da te pokrecu iskljucivo eksternalne vrijednosti - motivi?

ako ti iz ovoga to zakljucujes, onda se da zakljuciti da si ti isto tako iskljuciva i extremna........
DK
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 11:46   #59
Quote:
nika kaže:
zavist je "hrana" za siromasne...........duhom
.......mijeshaju se ovdje spektrovi emocija, vrlo oshtra tehnika se koristi, a emocije stvarno imaju nijanse.Što želim reci, zavist u svom iskonskom obliku je zaista hrana za siromašne duhom,ali razumijem kada netko osjeti žal, tugu,neku vrst čudne sjete, jer nema nešto što drugi ima.To NIJE ZAVIST.JER NE ZAVIDIM JA NEKOME ŠTO TO IMA- NEGO ŠTO JA TO NE MOGU IMATI.TO je uglavnom nešto emocionalno.

Nisam ljuta na tu osobu, ne proklinjem ju, ne yebem joj sve po spsiku, nego samo tuzna sto mene ne "opali" takva "sreca".

Mislim da nema osobe na svijetu koja nije tako nešto osjetila.
No, to nije zavist vec naprosto sasvim drugačiji osjećaj koji nema veze s negativnom konotacijom zavisti.

Inače, što se materijalnih stvari tiče - NIKADA u životu nisam zavidjela nikome, iz prostog razloga što sam bila dijete, djevojka ili žena koja je imala sve što joj je bilo potrebno ( pa i više), ali sam isto tako imala frendicu koja je bila strašnog socijalnog statusa,dapače, bilo je to neopisivo stanje, u kojemu se ona, kao vrlo mlada, inteligentna osoba nije mogla niti školovati - kako je htjela.
Nikada s njene strane nisam osjetila trunku zavisti ili bilo kojeg niskog feelinga,nego smo zajedničkim snagama,uprli njezini i moji starci da ona na kraju ostavri svoj san.
Uspjela je.:-)
Ona mi je primjer osobe koja se doslovce oslanja na snagu u sebi i raspolaže onim što ima, nikada ne zavideći drugima koji plivaju u izobilju, bilo materijalnom, bilo emotivnom.
Nazvat cu je Marija, u ovoj priči - i reći čak - da kada god sam ja imala komade koji su se ljepili ko muhe, ona je uvijek bila neka vrst osobne savjetnice, frenda,mog andjela čuvara - a dala bih ruku u vatru da nije osjećala zavist.
Jednostavno, jakoga je duha i mentalne strukture da je za nju zavist u odnosu na mene bila u najmanju ruku, ispod svake razine.

Danas je arhitektica.I ima komada i sad ja nju svajetujem


To je primjer iz života, gdje su razlike u svakome smislu bile zaista krajnje izražene.Divim joj se, jer sam s njom naučila zavist stavljati po strani - kao nešto, što ne smije biti u mom duhovnom sklopu.

I to se može DK - jednostavno, zato, što nemamo svi istu listu priorioteta.
Gledam koke u ovim špic cipelama, primjera radi, koje svi nose - ja ne želim te jevbene špic cipele jer su mi odvratne, ne želim njihove kapute "Šakira", ne želim njihove smiješne torbice nalik crknutoj životinji

ja hocu svoje crne kozne hlace, crne koshulje, crne cipele s pačjim kljunom i stare samtane sakoe.....( materijalni element)
ja imam svoju "listu" i s te liste imam sve, i tako ljudi funkcioniraju sa svojom listom prioriteta - samo i isključivo tako.

Mercedes u mom životu ne znači ništa.Ali stol iz 19.stoljeća, grofa Ervina Čeha,, znači jaaaaako puno.
Kužiš?
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 11:55   #60
Quote:
=DK= kaže:
ako ti iz ovoga to zakljucujes, onda se da zakljuciti da si ti isto tako iskljuciva i extremna........
DK
zanemario si uputnik na kraju

to obicno znaci pitanje... eto zelja da se gornja recenica pojasni,
sto naravno ne znaci da za tebe ne mogu ostati u kategoriji u koju si me smjestio
nika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:20.