Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2002., 12:14   #81
Ardo, ipak si se naljutila...


Quote:
Ardo kaže:
Zato preporucam, citaj malo pazljivije.
Citao sam pazljivo, ali nisam se uspio snaci u onako zbrda-zdola iznesenim i medusobno kontradiktornim stavovima.

Quote:
Ardo kaže:
Ja pisem da sam ponegdje nastupila napadacki. Ponegdje i ponekad. I uglavnom prvo izazvana reakcijama nekih drugih likova. Sto je uglavnom prirodna reakcija i vecina ljudi se tako postavi ako se osjeti ugrozenima.
Drugi ljudi su drugi ljudi. Njihove reakcije su njihove, a tvoje su tvoje. Ako je netko zao, moras li i ti biti? Ako necija osobnost u tebi budi ono sto ne zelis biti i zbog cega se kasnije opravdavas i ispricavas, koliko si ti zapravo ti, koliko si izgradena licnost? - Ovo nije upuceno tebi osobno, samo glasno razmisljanje/filozofiranje.

Quote:
Ardo kaže:
Nisam ti ja nikakva zbrckana mlada zena, rodena sam davne 1955. Dakle, mozda bih ja tebi mogla biti mama a ne ti meni tata. Oni koji su nesto duze na forumu to znaju, pa nisam imala potrebe ponovo po tko zna koji puta pisati godine svoga rodenja.
Vidis, ja nikad ne bih pitao jednu damu koliko ima godina. Sad kad znam, mogu ti reci da mi nikako ne bi mogla biti mama. A ako si morala po tko zna koji puta pisati godine da uvjeris ljude u to koliko si stara, mozda zaista i drugima, a ne samo meni, djelujes nezrelo? Ipak je svadljivost prvenstveno pubertetlijska osobina.

Quote:
Ardo kaže:
Dakle, nije mi ni dalje jasno zasto si se upustio u psihoanalizu upravo moje licnosti. Tebe nisam posebno zapazila na forumu dok mi se nisi na ovoj temi javio.
Ma nije to nikakva psihoananaliza. Za to nisam osposobljen niti se zelim predstaviti kao psiholoski autoritet. A vec sam ti objasnio zasto sam odgodorio bas tebi - jer sam, citajuci postove, neke ljude zapazio po duhovitosti, neke po mudrosti, neke po otkacenosti, neke po ogranicenosti, a neke po agresivnosti... To je to, nista vise od toga.

Quote:
Ardo kaže:
A uostalom, ne mogu se braniti od nekoga koji samo cita i ne sudjeluje u diskusijama. Ne mogu iznijeti svoje argumente nekom tko se ne ukljuci u raspravu.
To ti je kao sto neki ljudi moraju i osjecaju potrebu i u RL direktno se konfrontirati s drugima. A ima ljudi (kao ja na primjer) koji mirno sjede na kutku stola i promatraju druge kako komuniciraju, kako govore, kako se ponasaju prema svojim bliznjima... Gledaju i stvaraju svoje misljenje.

Quote:
Ardo kaže:
I na kraj mi pameti nije da se ukljucujem u psihoanalizu likova sa foruma. I na osnovu procitanih postova donosim svoj sud o njegovom ponasanju u RL. Ima nekoliko likova i sa ovog foruma koji su me upoznali u RL, i njihov se stav o mojoj osobi razlikuje od svega sto si napisao.
Izgleda da ti je psihoanaliza omiljena rijec. Nadam se da znas sto ona znaci.

Moja logika je sljedeca: ako bas nisi poremecena osoba koja za potrebe foruma izmislja sasvim novi identitet, onda nema razloga da si u RL imalo drugacija nego na forumu. Ako na forumu ne podnosis da ti se protuslovi, onda to vjerojatno ne podnosis ni u RL. Kazem, vjerojatno. (Tipicna profesorica, dodao bih . Nadam se da ne predajes filozofiju ili knjizevnost, jer tada tvoji ucenici ne bi imali pravo na vlastitu interpretaciju. Za tebe je nesot jako usko, npr. fizika ili matematika.)

Quote:
Ardo kaže:
Eto, a da se malo vratim i na temu. Potpisujem sve sto je Princeza u svom zadnjem postu rekla. I drago mi je da je to izrekla tako jasno u tako malo rijeci. Pa ce ju Slavkec lakse razumjeti nego moja vrlo smusena i nelogicno prezentirana naklapanja!
Pa ni ona nije bila bas tako jasna, ako uzmemo u obzir da se poziva na svoj post s prethodne stranice, a u njemu ima malo vise rijeci. A s tim rijecima se takoder, kako vidim, nisi slozila. Opet kontradikcija, Ardo.


'Ajde da vise ne brijemo mimo topica. Da sam znao da cu povuc ovakvu bijesnu reakciju, da cu ocito (nenamjerno) piknuti u nekakvu slabu tocku, nesigurnost ili osobni kompleks jednim obicnim postom, sutio bih.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 12:38   #82
Slavkec, zar već nisi obećao da nećeš više? Pa ni ti nisi baš dosljedan, zar ne.

Uostalom, mislim da si dosadan kao muha zunzara. Kažeš
Quote:
To ti je kao sto neki ljudi moraju i osjecaju potrebu i u RL direktno se konfrontirati s drugima. A ima ljudi (kao ja na primjer) koji mirno sjede na kutku stola i promatraju druge kako komuniciraju, kako govore, kako se ponasaju prema svojim bliznjima... Gledaju i stvaraju svoje misljenje.
Ma baš mi ne djeluješ kao osoba koja sjedi u kutu. Bar ne po tvojoj žestini (ničim izazvanoj) koja je uperena protiv mene. Ili si neki drugi lik koji me znaš odprije i ne usudiš se javljati pod pravim svojim nickom? Ako nije tako (obratit ću ti se samo tvojim rječima)
Quote:
onda si u qurcu. (pardon)
i
Quote:
No hard feelings-nothing personal ovo su samo moja zapazanja.
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 12:44   #83
He, he, znao sam da neces odoljet a da se ne javis.

Pa ako sam ti dosadan, ignoriraj me. To je bar lako. No, tebi je ipak draze dosadnu muhu pospricati otrovom, lupiti mokrom krpom, ubiti, ugusiti, zgaziti.

I, FYI, ja sam ja, nemam nijedan drugi nick. Zar mi treba?


'Ajd bok!
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 17:33   #84
Quote:
slavkec kaže:

...
A vec sam ti objasnio zasto sam odgodorio bas tebi - jer sam, citajuci postove, neke ljude zapazio po duhovitosti, neke po mudrosti, neke po otkacenosti, neke po ogranicenosti, a neke po agresivnosti... To je to, nista vise od toga.


A ima ljudi (kao ja na primjer) koji mirno sjede na kutku stola i promatraju druge kako komuniciraju, kako govore, kako se ponasaju prema svojim bliznjima... Gledaju i stvaraju svoje misljenje.
Očiti primjer izokretanja stvarnosti . Slavkec, ti bi bio dobar primjer psihijatrima : anomalija kojom ličnost projicira svoj loš karakter na drugu osobu, a od te druge osobe uzima sve dobre osobine i pripisuje ih sebi. Dvostruka zamjena ličnosti?
Tko je ovdje agresivan i napadački raspoložen, a tko mirno sjedi u kutku i mirno promatra?
Quote:
Za tebe je nesot jako usko, npr. fizika ili matematika.)
Otkad su matematika i fizika jako uske znanosti?

Da bi bili u duhu topika pobrinuo si se ti svojom bolesnom zavišću ( ali i ljubomorom, mržnjom i?...)
Vega is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 22:38   #85
Quote:
=DK= kaže:
ZAVIST...PAKOST...LJUBOMORA...ZLOBA...MRZNJA...
IL' TAK NEKAK...
Mislim da to ide (zavist je srdina, odnosno moze i nemora "skrenuti" lijevo ili desno) ovak nekak:

ljubav - divljenje - zavist - ljubomora - mrznja

Pakost i zloba nisu emocije nego su vise reakcije, radnje, posljedice ljubomore i mrznje. Kao sto je recimo reakcija na bol - patnja.

Quote:
nika kaže:meni je to stvar izazova...mogu li, ne radi drugih, vec sebe radi
Da, sebe radi. Kod mene to nije vise stvar izazova, jer naravno da mogu . Vise je stvar volje, odnosno hocu li.
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 22:50   #86
Tko kaže da nije zavidan, taj laže.

Ženska popizdi od zavisti kad se njen dragi okrene za nekom drugom koja je zgodnija od nje.

A za muške je tipično ono što je rekao čovjek zvani Kurac, što vrijedi velikom jebaču što je potrošio nekog komada, ako to niko neće doznati. Jer njemu je ono kratko vrijeme užitka puno manje važno od ugleda kojeg će dobiti u svom društvu jebača.

Netko više netko manje, svi smo hvalisavi, tašti, zavidni..itd.
Veuve is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 23:00   #87
Quote:
Veuve kaže:

Netko više netko manje, svi smo hvalisavi, tašti, zavidni..itd.
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 23:29   #88
Re: Zavist....

Quote:
=DK= kaže:
......sve što trebam ,u životu, je zavist....



zavist je najveci pokretac zapadne civilizacije...radi nje smo sišli sa grana...
da li ste zavidni...godi li vam , kad vam zavide...mislite li da je moja misao točna?
pričajte mi o zavisti...
DEBELKURAC
Haha, jako dobra tema!!

Nekako sam u sebi zamislila pokretaca svega kao "sebicnost" ili mozda kao "ljubav prema samom sebi", ali zavist, to je vec drustvena relacija... jako dobra tema...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 23:35   #89
Pocela citati odgovore... ma sve je to istina... zavist autodestrukcije, i ne samo autodestruktivna nego destruira i druge... ali u zavisti ima i neceg pozitivnog, da kopiramo susjeda, iskoristimo ljudski napredak, upalimo tu vatru koja tako dobro grije susjednu pecinu, isklesemo kotac koji neprijatelju pomogne da pobjegne od nas... ili smo mogli ostati hladni, nedotaknuti i zadovoljni svojim hladnim pecinama i debelim pokrivacima...

Ipak, ne mislim da je zavist nesto najpozitivnije sto nas krasi... ako covjkek nema samopostovanja i ljubavi prema sebi da balansira zavist, tu destruktivnu silu...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 23:42   #90
Quote:
=DK= kaže:
evo , ja upirem iz petnih žila , ne bili mi pozavidjeli na mojoj pameti...
da mi ne treba ta "hrana", sto bih postao...ili ti, isto tako ...svi...

pustimo to, što mnogi ne zele priznati...
DEBELKURAC
ma istina je to...

evo, podsjeca me na neko predavanje koje nisam stigla ici poslusati (evo sad pokusavam prodati foru da sam prezaposlena, ne bi li mi ljudi bili zavidni na mojoj zauzaetosti)

Predavanje se bavilo diskriminacijom. Ali ne samo diskriminiacijom na osnovi spola i ili rase, nego diskriminiacijom na osnovu boljeg obrazovanja (ti ljudi su bolje placeni, zive u boljim uvjetima, rade "bolje" poslove), na osnovu drustvenog statusa, na osnovu ljepote (s lijepima se svi volimo druziti, biti s njima vidjeni, navesti da su nam prijatelji, lijepi lakse dobiju posao u hrpi zanimanja...) itd... svi smo mi za jednakost, ali svakodnevno zivimo u uvjetima koji podrzavaju nejednakost...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 23:46   #91
Quote:
nika kaže:
...na one koji zavide i na one koji imaju potrebu da im se zavidi....
Jako cesto se sjetim Vladimira... kako mu je ono prezime... pjesnik kojeg se moglo vidjeti po zagrebackim ulicama, umro je prije desetak godina... a generacija prije je valjda tako gledala Tina Ujevica... on je mozda bio dovoljno snazan i samouvjeren da nije trebao tudju zavist niti je nekome zavidio...

Tesko da se moze reci da ta sloboda od zavisti nije bila destruktivna, za samoga njega ili za njegovu obitelj...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 23:48   #92
Thumbs up Re: KAKVA NEGATIVNA EMOCIJA?!

Quote:
Sentimental kaže:
Druga stvar sto ljudi si ne mogu naci druge pokretace, druge triggere koji su daleko efikasniji...
Ali to su samo ljudi ionako...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 23:52   #93
Wink

Quote:
=DK= kaže:
DA, JA SAM NESIGURNA OSOBA....

TOLIKO NESIGURNA DA SAM U STANJU, SUCELITI SE SA SVOJOM NESIGURNOSCU I SVOJOM POTREBOM DA MI ZAVIDE....

DEBELKURAC
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 23:57   #94
kada mogu trazim sta ne mogu

Quote:
Glam kaže:

Kod mene to nije vise stvar izazova, jer naravno da mogu . Vise je stvar volje, odnosno hocu li.
naravno da mozes.....sve?
nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 00:05   #95
Princeza, svidio mi se tvoj post!

E, ljudi, malo je dosta mojih komentara... idem sad citati ostatak postova, u tisini...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 00:10   #96
Quote:
illegale kaže:
Sad sam skuzio zasto ja nikome ne zavidim. To je zato sto nemam kome zavidjeti. Da imam, mozda bi vas bolje kuzio.
That's a good one!

Bas mi je tata neki dan prepricavao slicnu pricu o jednom poznaniku... Ali ni to nije jednostavno...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 00:18   #97
Čitam, čitam, ali nikako da shvatim dobre strane zavisti.
Možda je ipak stvar u terminu. Glam je opisao situacije koje on povezuje sa zavišću, a ja u tome ne vidim zavist.
Želja i nastojanje da se bude poput nekoga, da se nešto nauči i slično - to meni ne liči na zavist.

Zavist je (za mene) osjećaj koji proizlazi iz svijesti o nemoći da se nešto ima, bude, nauči... upravo po definiciji taj osjećaj isključuje bilo kakvu pokretačku snagu. Takva zavist blokira, oduzima energiju usmjerivši je prema nedostižnom cilju. To je razorno i jalovo nerviranje oko stvari koje ne možemo promijeniti.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 00:19   #98
stefi....kao i uvijek....
DEBELKURAC
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 00:25   #99
Quote:
VelmaX kaže:
Želja i nastojanje da se bude poput nekoga, da se nešto nauči i slično - to meni ne liči na zavist.
U onom djelicu sekunde kad sam ugledala svog susjeda kako sjedi u toploj pecini, osjetila sam sazaljenje nad samom sobom, osjetila sam osjecaj nepravde da i ja ne sjedim u ugrijanom sklonistu, onda sam duboko uzdahnula, sabrala se i razmislila "sto mogu uciniti da se ne osjecam tuzno?" Mogu biti zahvalna za skloniste koje imam, mogu se pokriti jos jednim pokrivacem ili mogu izabrati nabaviti vatru i za svoju pecinu... Nema potrebe biti zavidan. Covjek moze svjesnom odlukom emociju skrenuti u konstruktivnom smjeru. Ali taj trenutak zavisti, trenutak tjeskobe je bio mali impuls koji me potaknuo na pozitivnu akciju...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 00:31   #100
Quote:
VelmaX kaže:

Zavist je (za mene) osjećaj koji proizlazi iz svijesti o nemoći da se nešto ima, bude, nauči... upravo po definiciji taj osjećaj isključuje bilo kakvu pokretačku snagu.


jedino bih svijest zamijenila osjecajem
nika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.