Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2003., 09:10   #61
Quote:
Dolores pita: Bilo bi zanimljivo čuti što vjernici misle o moralnosti nevjernika. Smatraju li da je vjera nužni uvjet da bi se bilo dobar čovjek? Ili da je obrnuto? Smatraju li i da je ona dovoljan uvjet?
Po meni, ateist može biti dobar čovjek (human, pravičan, itd...). Isto tako, povjest nam pokazuje da su mnogi ljudi (koji su se deklarirali kao vjernici u Boga) kršili red na zemlji, ponižavali ili svirepo ubijali druge ljude... - jednom riječju, kršili sva etička pravila na koja je poziva i sama religija. Dakle, to bi bio moj odgovor u najkraćem.

I samo ostaje pitanje da li je, i koliko, moralno negirati Boga, ako znamo da postoji postojanje, i u tom postojanju (savršeno uredjenom) - mi, kao razumna bića...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 16:47   #62
Shady

Quote:
Shady kaže:
Po meni, ateist može biti dobar čovjek (human, pravičan, itd...). Isto tako, povjest nam pokazuje da su mnogi ljudi (koji su se deklarirali kao vjernici u Boga) kršili red na zemlji, ponižavali ili svirepo ubijali druge ljude... - jednom riječju, kršili sva etička pravila na koja je poziva i sama religija. Dakle, to bi bio moj odgovor u najkraćem.
Hvala na odgovoru, Shady.

Quote:
I samo ostaje pitanje da li je, i koliko, moralno negirati Boga, ako znamo da postoji postojanje, i u tom postojanju (savršeno uredjenom) - mi, kao razumna bića...
Da li je negiranje postojanja Boga nemoralno? Hmm. Bilo bi nužno nemoralno samo ako bi se moral temeljio na vjeri. No po moralteologiji upravo je obrnuto slučaj. Ipak, znajuci da je za vjernike Bog izvor morala, i da vjera jest moralna vrednota (unatoc suprotnim primjerima), kategoricko negiranje postojanja Boga, osim sto je glupo (jer neutemeljeno), arogantno je i uvredljivo, i utoliko nemoralno.
Za usporedbu s drugom stranom, dogmatski teizam (ili vjerska zatucanost), u smislu objašnjavanja prirodnih pojava Bozjom prisutnoscu ili voljom, o sebi je jos uvijek moralno benigan, mada je ono za znanost u najmanju ruku (spoznajno) neutemeljeno. A tvrditi ovo zadnje ne vidim da je nemoralno, pa ni s gledista moralteologije to nije.

Pozdrav.
Dolores is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2003., 00:01   #63
Jedno je dokazano. Mi smo energija (skup atoma)!
Možemo na sebe gledati kao mješavinu pozitivne i negativne energije, ali sve je to kad se zbroji nekako neutrano.
"Dobar" čovjek ima više pozitivne, a "loš" više negativne energije.
Boga bi onda mogli definirati kao "nakupina" pozitivne energije, nešto što nas vuće na dobro, da se osjećamo dobro, sretno.
Pojam energije nam je blizak, na taj načinbi nam i pojam Boga mogao postat bliži.
__________________
Mess with the best die like the rest!
sacy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:25.