Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2002., 15:56   #21
"Mozda je sav svijet i nas zivot jedan veliki paradox. Zato stalno udarimo u njega kad se filozofski zaletimo, jel tako? "

To je tocno, ali isto tako je mozda tocno da filozofija ne moze dobro opisati svijet pa zato udara u paradokse.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 01:17   #22
Filozofija...

...je zelja da se rijeci pravilno poredaju
kex is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 13:54   #23
Question filozofija (ni)je ...

Lakše je ogovoriti negativno: Filozofija sigurno nije znanost (osim ako taj pojam rastegnemo preko svake mjere), ali je pretpostavka svake znanosti.
Ona se bavi cjelinom svega što jest (a znanosti pojedinim djelićima) i sintetičnost je njena bitna značajka.
Filozofija postavlja krajnja pitanja ne očekujući (i ne prihvaćajući) konačne (gotove) odgovore. Ona je vječna potraga za istinom koja pokušava nadmašiti svoja dostignuća čim su postignuta.
__________________
All you have is what you are
and what you give.

Zadnje uređivanje adriatic : 17.12.2002. at 08:36.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 19:13   #24
Re: Filozofija...

Quote:
Originally posted by kex
...je zelja da se rijeci pravilno poredaju
lijepo rečeno....moja neutažena želja , no ako su riječi i pravilno poredane..koliko su zapravo čvrste, koliko životne? Da li dovoljno, da njihov vlasnik stoji posve iza njih?

I konačno, da li su riječi uspjele prevesti tvoj točan naum.......

Ponekad možeš reći neku glupu izjavu koja je posve nepravilno poredana.....naizgled..naočigledno, kako hoćeš
, a ima pravilan smisao..pravilnu zadršku, koju ne vidiš prostim okom, nego čutiš osjetilima

zato.....je želja da se misli i riječi međusobno usklade, da govore..jedno


onda osjetiš..onda znaš da si u pravilnosti





adriatic

filozofija jest znanost

-))))Kako ćeš se baviti tortom, ako prethodno ne upoznaš jaja koja si stavio u nju?
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 20:26   #25
1. Osnovni je alat filozofa riječ, odn. jezik.
2. Jezik ima svoja ograničenja

...
3. Filozof se mora nositi s tom spoznajom, filozof nije yogi majstor da do spoznaje dolazi putem koji ne bi koristio jezik.

Filozofi su u jednom trenutku očaja i rezignacije odlučili stvoriti svoj jezik, efikasniji od "klasičnog" jezika...
Koliko su u tome uspijeli neka vam odgovore studenti filozofije...

kex is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2002., 08:31   #26
Smile Ljubav prema mudrosti

Quote:
Essenca je napisao:
adriatic

filozofija jest znanost

-))))Kako ćeš se baviti tortom, ako prethodno ne upoznaš jaja koja si stavio u nju?
Jako loša usporedba. Znanstvenici su ljudi koji proučavajući drvo ne vide šumu.
Do cjeline se ne može doći empiričarskim (mravljim) sakupljaštvom, već samo misaonim skokom.
Einstein je bio filozof.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2002., 11:56   #27
tako je adriatic, i ja ponekad krenem čistit ribu od repa
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 09:14   #28
Talking Što je filozofija?

Opet se vrte teme o pederima.
Što je previše ni sa limunima nije dobro.
No ipak jedno je znakovito.

Kada se namjerna spekulacija stalno ponavlja, ona postaje nekom vrstom zakona, ulazi u uho kao pravilo ponašanja bez obzira na sadržajnu vrijednost koji ima.
Ona je nametnuta a postaje legitimna, ali ipak sa određenom dozom pristanka pojedinca da se ponaša baš prema očekivanjima.



To je specifična pojava u politici kada se želi nametnuti vrijednosno ništavan stav a sačuvati i učvrstiti određena stečena pozicija.

A u filozofiji????

Otvorena i ljudskom biću i prirodi svojstvena filozofija, koja gleda dobrobit čovjeka i humanost teško podržava spekulacije.
Ona se može nasukati na hrid netolerancije, laži, i mržnje, ali prvi sljedeći val plime izbacuje je sa kopna.
Onda postaje ideologija, lažna svijest koja osvješćuje namjere
uskog kruga i njihovih interesa.

Kako vi shvaćate ulogu filozofije??????????
:
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 10:06   #29
Question Re: Što je za mene filozofija?

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Otvorena i ljudskom biću i prirodi svojstvena filozofija, koja gleda dobrobit čovjeka i humanost ...


Još od rane mladosti najvažnija su mi bila etička pitanja. Ne znači da me druge grane filozofije ne zanimaju, ali sve je podređeno etici. Kako živjeti pravim (punim) ljudskim životom po nekakvim univerzalnim načelima. Nešto poput Kantovog kategoričkog imperativa, ali još više i šire.
Zato me jako impresionira indijsko učenje o DHARMI kao moralnom zakonu kozmosa.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 10:34   #30
kao ljubav
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 22:56   #31
o filozofiji ...

N.Dagi
dobro si postavio pitanje , ali moraš znati da je to zbilj astara znanost koja se nikad nije ugasila i koja je uvijek u pozadini svega, svake problematike , svakog pitanja o lijepom, dobrom, ružnom....filozofija je uvijek jedno promišljanje...
samo značenje riječi se izvodi iz grč. philos - PRIJATELJ i sofia - MUDROST .
toj znanosti se nemože dogoditi da je netoleriraju , jer svaka osoba koja teži jednoj slobodi i širini vlastite misli susrest će se na svome putovanju sa filozofijom...prouči je malo i vidjet ćeš gdje je sve filozofija uronila i koja je pitanja kroz povijest postavila...vidit ćeš da je temelj mnogočemu...glazbi, umjetnosti, religiji, etci (koja i jest grana filozofije), ..... probaj malo "zakoračiti u nju"..
dobit ćeš samo sve lijepo za sebe ...jednu opću sliku koja ti olašava da gluposti ljudske sagledaš kao tugu...
 
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 07:42   #32
lijepo ursula

samo nije, nije znanost
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 07:50   #33
Re: o filozofiji ...

Quote:
ursula kaže:
.
Jer svaka osoba koja teži jednoj slobodi i širini vlastite misli susrest će se na svome putovanju sa filozofijom.
Ursi, to je istina što si napisala, ali je problem kada nema slobode i širine vlastitih misli "mislioca", kad njihova misao postaje čisti okov takve filozofije, i nastaje ideologija.

Takvi ograničeni misaoni prostor pojedinca ne promišlja svijet u cjelini, već se tom ograničenom njegovom dijelu daje za pravo da tumači cjelinu.

Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 15:01   #34
Quote:
kameni kamen kaže:
...samo nije, nije znanost
A nije ni ancilla theologie ili politike. Ne smije biti ni u čijoj službi.
Možemo je nazvati kraljicom uma ili beskrajnim prostorom slobode.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 21:00   #35
filozofija kao takva je upravo ono što je nastalo u grčkoj jer pametni grci nisu imali pametnijeg posla nego sjedit na agori i izbrijavat gluposti tipa "žabe nastaju iz mulja", "zemlja se okreće oko sunca", "zemlja je okrugla".. a imali su vremena samo zato jer ih je bolio K za onih 200 robova koji su crnčili na njihovim imanjima. kad čovjek nema posla počne filozofirat. ja sam najbolji primjer. čim nikaj ne radim, počnu mi gluposti padat na pamet.. tako je bilo i s drevnim grcima.. jeste ih vidli da filozofiraju kad su perzijanci krenuli? naravno da niste. skupili se oni u zbarikadirali termopile..
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 22:15   #36
dragi kamenu
na znastvenim pojmovima izgrađen je NAZOR O SVIJETU i životu...(zato f. se uči kao humanistička znanost).........kao životna mudrost ona ocjena je života i njegova voditeljica.......
diplomirala sam f.


ALI do mudrosti dolazimo SAMI....ISKUSTVO I ŽIVOT.....iz toga učimo.....i lijepo je biti pragmatičan na tom putovanju..........


adieau!
 
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 22:19   #37
Philosophy is the talk on a cereal box
Religion is the smile on a dog
I'm not aware of too many things
I know what I know, if you know what I mean, d-do ya?

djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 08:07   #38
da ursula,

vidiš, a moj profesor filozofije,

"kojeg sam neobično volio" - zbog njegovog pomalo neobičnog svjetonazora, na prvom satu je barem 10 puta naglasio kako filozofija NIJE zananost, i onda nam je pokušao objasniti nekoliko definicija ili načina gledanja ili uobičajenih shvaćanja filozofije

i onda dalje kako ni logika nije znanost, ni etika, estetika isl.

ali da je kasnije majčica filozofija iznjedrila i par, da tako velimo, osnovnih znanosti
koje su usput rečeno, počele kasnije nicati ko gljive poslje kiše,
da kažem lude gljive, ne bih bio daleko od istine..

meni se najviše sviđa određenje filozofije kao ljubavi spram mudrosti, pa nekim logičkim slijedom i sve njene kčerkice (znanosti) u svojim definicijama trebale zadržati djelić ljubavi prema nečemu na ovom svijetu, što nažalost nije zbilja

nego se sve one, krvnički nemilosrdno bore jedna protiv druge za prostor svog djelovanja
a još krvničkije protiv onoga što trenutačno ne mogu pojmiti, razrezati , shvatiti, objasniti, izlučiti isl.
lijepo se upustiti u hvalospjeve o veličanstvenom razvoju znanosti a onda i civilazacije, samo to nije moja priča za laku noć., tj. čuo sam i ljepših

i to nije moj pogled na svijet, tj. nije moj izbor, jer hvala bogu uvijek postoji mogućnost izbora, a mi smo ti koji biramo

i moj nazor o svijetu, srećom, nije izgrađen na znanstvenim pojmovima..

pozdrav
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 10:22   #39
Question FILOZOFIJA (NI)JE ZNANOST ?

Pogledajmo malo što kažu autoriteti:

FILOZOFIJSKI Rječnik:
ZNANOST - Znanost i filozofija bile su u Grčkoj stopljene u jednu cjelinu koja se nazivala ljubav
prema mudrosti (filozofijom) ali su se već u to vrijeme počele osamostaljivati matematika, astronomija i mehanika.

Oni koji u znanost uključujui filozofiju provode također razliku između opće znanosti (filozofija) i posebne znanosti (sve ostale znanosti) - Gajo Petrović

FILOZOFIJA - osnovno pitanje filozofije tako završava kao upit: što "je" to "biti" ? Bez razumijevanja toga "biti"nema istinitog mišljenja ni pravednog djelovanja. - Danilo Pejović

UVOD U FILOZOFIJU - W. Jeruzalem:
Zajednička se svrha svega filozofiranja oduvijek sastojala u postizavanju jedinstvene slike svijeta i ljudskog života, što je zajednička točka svih filozofijskih sustava, uza svu njihovu različitost po sadržaju i metodi. U tom je smislu sva filozofija nauka o nazoru svijeta.

Pri stvaranju filozofijskog nazora o svijetu i životu sudjeluje i naša osjećajnost, naime, naše htijenje. Herbert Spencer, jedan od najtrezvenijih filozofa, pišući svoju autobiografiju, na jednom mjestu kaže:"Pri nastanku svakog sustava misli ćutilni element igra veliku ulogu, možda upravo toliku, koliku i intelektualni."

Kakvu će filozofiju tko odabrati, kaže Fichte, ovisi o tome, kakav je tko čovjek.

Valjda je iz navedenog dovoljno jasno da filozofiju ne možemo smatrati znanošću u smislu u kojem su znanosti astronomija, biologija ili sociologija.
__________________
All you have is what you are
and what you give.

Zadnje uređivanje adriatic : 16.01.2003. at 11:50.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2003., 14:41   #40
Filozofija?

Možda pogled u Boga i njegove tvorevine bez zadanih okvira.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:45.