Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2006., 22:33   #61
Ne Smješkice.

Evo dva različita prevoda.
Sa imenom Allaha milostivog samilosnog.
U ime Allaha milostivog samilosnog.

Značenje je bitno drugačije ali nije međusobno kontradiktorno.Radi se o jednom višem stepenu poimanja.
U IME.. Govori sluga.
SA IMENOM...Govori rob.

Ali to su već dubine i tumačenje značenja.
Quote:
smjeskica prilicno sam dobro napisao kako bi se trebalo izgovoriti buduci da sam duze vremena zivio u muslimanskoj zemlji gdje je gotovo na svakom listu pisalo BISM ALLA AL-RAHMANI AL-RAHIM (mislim tako je domicilno stanovnistvo izgovaralo i sastoji se od 4 odvojene rijeci koje sam gore napisao u nasoj verziji jer cuo sam to tisuce puta tako da je prijevod prilicno spretan, a pretpostavljam da se zeli prevesti po naski, a vidim da kao strucnjaci za islam ne znaju cak ni to sto recimo nije ni toliko bitno da ne znaju ali mi je glupo da onda pisu potpuno krivo i furaju se na nebitne stvari poput arapskog radje pisite na domacem jeziku a ne neki pokusaji preseravanja sa arapskim a da ste pravi muslimani znali bi arapski prije engleskog....
Zar ti nisam već objasnio zašto pišem kako me volja.A taj tvoj tarnskript je pogrešan jer nosi jedno krivo značenje.
Bism-je nešto kao ime a iza kojeg mora stajati Illah a ne alla ili Allah.Ta tri pojma imaju skroz drukčije značenje.Neznam u kojem si dijelu arabije bio ali je pogrešno.Znači jezično je najispravnije Bismilahirrahmannirrahimi.Jer se tako izgovara i ne mjenja se značenje.A mi moramo izgovarati na araskom jeziku a ne na hrvatskom ili poljskom engleskom...Zašto to moramo posebna je priča.
Musliman.hr is offline  
Old 01.05.2006., 22:40   #62
Kao što sam napisao o Bismilli je malo cijela knjiga tako da kako god da se prevede za početak je dobro.

Međutim,vidim da smo ostali nedorečeni pa slijedi...

U ime Boga... Bog je pojam koji je neodvojiv od Allah.Bog svoju egzistenciju duguje Allahu.
U ime Allaha ... Allah je neovisan o nikome i pojam Bog mu je podređen.
U ime Illaha... Illah je arapski,Bog.

Napomena za gornji upis.Allah i Bog su samo filozofski odvojeni pojmovi a defacto su jedna nerazdvojna cijelina.

Sa imenom Boga...
Sa imenom Allaha...
Sa imenom Illaha...

Ovo je pak za jednu stepenicu naprednije shvaćanje.Ali to traži tumačenja koja nisu jezična.Pošto tek pišemo o jezičnom značenju,ovo neka malo pričeka.
Musliman.hr is offline  
Old 01.05.2006., 23:03   #63
Quote:
Musliman.hr :
Nisu prestale važiti religije ali jesu vjerozakoni.Međutim ovo je jedno teško pitanje pa bumo potražili stručan odgovor.

Inače ja nemam ništa protiv toga da i Umpa ili bilo ko postavlja pitanja,trudit ćemo se odgovoriti.

Kao što vidite mi se muslimani po nekim pitanjima razilazimo ali budemo mi našli koncenzus za ona pitanja koja su iznimno važna.Pa pošto je tema tek krenula molim sve za malo strpljenja.

Umpa,odgovori o melecima kasnije,ne zamjeri nemam vremena,radim,a sad mi je i klanjat.
Islamski vjerski zakon je šerijat (vjerozakon),proizlazi iz Kurana, i on važi samo za muslimane.
Za Jevreje važi Biblija,a kršćani raznih nominacija zasnivaju svoje vjerske zakone na NZ,koji se dijelom oslanja i na Bibliju,u vlastitoj interpretaciji.
Vjerozakoni su stručno,profesionalno područje,i njih tumaće profesionalci.
Prema tome na snazi su sva tri vjerozakona,ali svki za svoju religiju.
Naravno da se na pr.za muslimane ne može primjeniti vjerozakon Biblije,niti obratno,za Jevreja primijeniti vjerozakon iz Kurana.
Predpostavljam da se stav koji je napisao Musliman.hr ,može načelno interpretirati u ovom smislu.
Uostalom vjerozakoni su stručno područje i mogu ih konkretno tumačiti samo stručnjaci iz tog područja,ali to nije bitno sada.
Kao na. pr. :Rimsko pravo,samo dipl. pravnici.

Umpa može postavljati pitanja kakva hoće,i kome hoće,njegova stvar,nemam ja ,mislim ni bilo ko išta protiv toga,ali da iskljući malicioznost i laži.Pitanje hoće li dobiti,i od koga,odgovor?
Međutim poznato je svim forumašima,pogotovo onim ozbiljnijim i dobronamjernim već godinama,da taj tip gotovo uvijek
nastupa s pozicije religijske mržnje prema prema muslimanima,
izvrće,piše neistine,kleveće,vodi traćeve,demonizira sve vrijednosti i muslimana i kršćana,i svaku, gotovo svaku temu zaspama i upropasti.
To radi ciljano i s zlom namjerom.
Ova tema,kao i druge dvije o jevrejstvu i kršćanstvu,ima za cilj da se pruže istiniti odgovori na postavljena pitanja interesenata.
Tako je i moderator predložio.

Nije joj cilj da se ozbiljni ljudi tjeraju sa teme i sa hr. Foruma/R.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103

Zadnje uređivanje Bosniac : 02.05.2006. at 00:36.
Bosniac is offline  
Old 01.05.2006., 23:12   #64
Quote:
Umpa može postavljati pitanja kakva hoće,nemam ja ,ni bilo ko išta protiv toga,ali da iskljući malicioznost i laži.Pitanje hoće li dobiti,i od koga,odgovor.
Međutim poznato je svim forumašima,pogotovo onim ozbiljnijim i dobronamjernim već godinama,da taj tip uvijek nastupa s pozicije
religijske mržnje prema prema muslimanima,izvrće,piše neistine,demonizira sve vrijednosti i muslimana i kršćana,i svaku gotovo svaku temu zaspama.
Ajde brate Bosniac,možda dođe tobe.
Musliman.hr is offline  
Old 01.05.2006., 23:34   #65
Na kojim principima počiva određivanje vjerodostojnosti hadisa?
Da li postoje autoriteti po tom pitanju?
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Old 01.05.2006., 23:55   #66
Quote:
Musliman.hr kaže:

U ime Boga... Bog je pojam koji je neodvojiv od Allah.Bog svoju egzistenciju duguje Allahu.
U ime Allaha ... Allah je neovisan o nikome i pojam Bog mu je podređen.
Možeš li mi ovo precizirati? Hvala.
Zeev Zion is offline  
Old 02.05.2006., 00:18   #67
Quote:
Predpostavljam da se stav koji je napisao Musliman.hr ,može načelno interpretirati u ovom smislu.
Otprilike.Međutim postavlja se pitanje zašto je Muhammed a.s. poslan cijelom čovječanstvu.Ako su priznati i kršćanstvo i judaizam,onda bi naš Pejgamber bio poslan samo muslimanima.Međutim on je pečat svih vjerovjesnika,poslije kojega nema više vjeronavjestitelja.Iz tog razloga smatram da je Islam poslan cijelom čovječanstvu i da dolaskom Islama nema potrebe za nikakvom drugom religijom,pošto je u Islamu sadržano sve potrebno,kako pojedincu tako i narodima.
Jedino na koji način vidim da postoje druge religije jest taj,da nisu još saznali za Islam ili ne žele da ga prihvate pa nastavljaju po svojim vjerozakonima.
Jer Islam dolazi od Boga,kao što je svojevremeno došao judaizam pa kršćanstvo.Dolaskom Islama nema potrebe za bilo kojom drugom religijom.Gubi se smisao svih drugih religija pojavom Islama.To nije nešto osobne prorode pa da čovjek bira šta mu paše.Pa bi sad u hinduse,sad u kršćanstvo...Islam je cjelokupan i za svakog je čovjeka i od Boga dolazi.Ne od ljudi.A kad Bog nešto odredi,ko smo mi ljudi da se suprotstavljamo.
Pošto u Islamu nema prisile.Ostaje samo da se svaki čovjek uvjeri u istinitost vjere Islama kao posljednje i jedine vjere u Jednog Boga.Kada će ljudi to saznati i spoznati,vrlo dobro znaš da nije u našoj moći da to saznaju.
Znači vjera poput judaizma ili hinduizma...nisu kod Boga priznati,ali oni vjernici koji su u tim religijama i nisu se uvjerili u istinitost Islama ili nisu čuli,šta će sa njima bit,to je kod Boga.A koliko je i šta točno i precizno ostalo kod tih religija u smislu realne egzistencije nije mi poznato.Ali s obzirom da je naša budućnost (kao muslimana)vrlo neizvjesna a tiče se budućeg svijeta i kako ćemo završiti,da li u đennetu ili džehennemu,vjeruj mi da mi se niti ne razmišlja šta će biti sa drugim religijskim prvacima,a kamoli sa njihovim narodnim masama.
Razmisli malo o ovom mom upisu pa mi odgovori sa nijetom da postignemo koncezus oko ovog važnog pitanja koje se tiče drugih religija.Naravno počekaćemo i ostala naša mišljenja i konsultirati ulemu ako treba,ali da se postigne konačan odgovor.Znači ovo je tek jedno tumačenje što sam ga dao.Brat Bosniac je dao malo drugačije.Inšallah doći ćemo do pravog tumačenja.Samo sabura(strpljenja).
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 00:29   #68
Quote:
Na kojim principima počiva određivanje vjerodostojnosti hadisa?
Da li postoje autoriteti po tom pitanju?
Volio bih kada bi neko drugi,ko preciznije poznaje ovaj sistem odgovorio.Pa dok čekamo većeg znalca,evo kratkog odgovora.

Vjerodostojnost se određuje po povjerenju i dokazanosti ljudi koji su u lancu prenosioca.Npr.Ako se za jednog čovjeka u lancu sazna da je upitnog karaktera i morala cijeli se lanac ruši i hadis se svrstava u niže kategorije verodostojnosti.Drugi način je preporuka da se usporedi sa Kur anom.Pa ako je u kontradiktornosti,pada na ljestvici vjerodostojnosti.Inače ima nauka koja se time bavi,pa nadam se da će se već neko javit jer ja baš nisam ulema po tim pitanjima.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 00:41   #69
Quote:
Možeš li mi ovo precizirati? Hvala.
Allah je Božje ime u kojem su sadržana sva ostala imena.A Božja imena su Njegovi sifati(svojstva).
Kada se kaže Allah,obuhvati se skoro kompletno Božje biće.Kažem skoro,jer ima i Božje ime Huwe(HU-ON),koje se odnosi na Njegovu Osobu direktno.
A pojam Bog,je za đake prvake i vjeroučiteljicu kada djecu uči.Mada ona djecu uči ispravno,bitno sužava prostor poimanja Gospodara svih svjetova.
Dalje dolazimo do Allahovih obznana.Allah se Svevišnji obznanjuje preko jedne svoje obznane koja Mu je apsolutno podređena i tu osobu bi mogli nazvati Bog.Premda su Allah i taj Bog jedna osoba de facto ali deiure nisu.A kako i zašto defacto je poznato samo Njemu a deiure Bog nema neovisnu egzistenciju dok je Allah ima,premda su defacto jedna osoba ili jednoća jer je Allah sam samcat sad i uvjek.
Ovo je tek uvod u jednu jako tešku temu pa ako nije dovoljno,pitaj još.

P.S.Ovo su sufijska tumačenja najnovijeg datuma i nisu baš poznata narodnim masama.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 01:13   #70
Quote:
Musliman.hr kaže:
Allah je Božje ime u kojem su sadržana sva ostala imena.A Božja imena su Njegovi sifati(svojstva).
Kada se kaže Allah,obuhvati se skoro kompletno Božje biće.Kažem skoro,jer ima i Božje ime Huwe(HU-ON),koje se odnosi na Njegovu Osobu direktno.
A pojam Bog,je za đake prvake i vjeroučiteljicu kada djecu uči.Mada ona djecu uči ispravno,bitno sužava prostor poimanja Gospodara svih svjetova.
Dalje dolazimo do Allahovih obznana.Allah se Svevišnji obznanjuje preko jedne svoje obznane koja Mu je apsolutno podređena i tu osobu bi mogli nazvati Bog.Premda su Allah i taj Bog jedna osoba de facto ali deiure nisu.A kako i zašto defacto je poznato samo Njemu a deiure Bog nema neovisnu egzistenciju dok je Allah ima,premda su defacto jedna osoba ili jednoća jer je Allah sam samcat sad i uvjek.
Ovo je tek uvod u jednu jako tešku temu pa ako nije dovoljno,pitaj još.

P.S.Ovo su sufijska tumačenja najnovijeg datuma i nisu baš poznata narodnim masama.
Kroz tvoju interpretaciju ovo slobodno mogu shvatiti kao nešto slično trojstvu, samo je ovdje dvojstvo osoba, iako je jedna subordinirana.

Kako razlikuješ pojam/conceptus od naziva/terminus?

p.s. mislio sam da su Sufiji heretici
Zeev Zion is offline  
Old 02.05.2006., 01:44   #71
Quote:
Musliman.hr kaže:
Meleci su bića od svjetlosti.Imaju svijest,imaju svoj izvorni oblik ili formu.Kur an kazuje za njih da ih ima sa po dva,po tri i po četiri krila.

Oni shodno Allahovoj naredbi mogu promijeniti oblik pa i uzeti ljudski oblik ili formu.Nemaju slobodnu volju.Sto posto su podređeni Allahu i čista su inteligencija.Provode Allahove naredbe.Njihova "hrana" je stalna oduševljenost Allahom i Allahovim znanjem.Oni imaju kao jednu pločicu na kojoj im piše njihov zadatak koji trebaju izvršiti na zemlji.Kada na zemlji dođe vrijeme izvršenja njihovog zadatka oni se oduševe Allahovim znanjem o događajima koji slijede.Jer oni dobiju na toj "pločici" obavjest o događajima koji se tek imaju dogoditi.
Evo jedna predaja o tome.
U doba Sulejmana a.s. bio jedan čovjek koji je ugledao meleka Azraila(melek zadužen za uzimanje duše čovjeku kada umire)kako ga je čudno pogledao.Otrči čovjek Sulejmanu a.s. i ispriča mu šta je vidio i zamoli ga da naredi vjetru da ga odmah prebaci u Kinu kako bi "pobjegao" od Azraila.Sulejman a.s.udovolji molbi čovjeka.
Nakon nekog vremena Sulejman a.s. sretne Azraila i upita ga šta bi sa onim čovjekom.Azrail mu kaže da je dobio od Allaha zapovjed da tog dana uzme dušu tom čovjeku u Kini.Međutim kada sam došao po njega zatekao sam ga kod tebe pa sam se začudio.

Tako da se meleci stalno ushićuju sa Allahom.

Inače meleci su ograničeni za spoznaju Allaha jer mogu spoznati mislim samo 4 ili5 Allahovih imena.Čovjek ima puno veću mogućnost za spoznaju od meleka jer zbog svoje prirode mogu spoznati svih 99.

A sad malo samo dublje.
Svaki zemaljski objekat mora imati svoj subjekat.(meleka).
Jel ti to dodje kao platonska ideja tog objekta?
Quote:
Musliman.hr kaže:
Svaki "realni" (hakikatski) objekat mora imati svoj subjekat.(meleka)
Ovo jako smrdi na platona.... Ali platonske ideje nisu bica...
Quote:
Musliman.hr kaže:
Zemaljski meleci zovu se u filozofijama Ukuli ili Nufusi pa čak i Džini.
Hakikatski meleci nazivaju se Ervahi i Enfasi(duhovi ili animusi).
Zovu se još i Arhanđeli a sufije ih zovu Kjurubijunima.
Dzini su meleci? Dzin je podvrsta meleka? Malah je na hebrejskom andjeo, vjerojatno je isti korjen. Sad sam skroz zbunjen, hrane se svjetlom? Ima jedan hadis u kojem pise da se dzini hrane kostima nad kojima je izgovoreno alahovo ime.
Quote:
Musliman.hr kaže:
Narod vjeruje da su meleci pod direktnom upravom Allaha.Međutim nisu.
Oni su podčinjeni svojim upraviteljima koji su podčinjeni Allahu.Nešto kao hijerarhija.Tako meleci zemaljski su svi podčinjeni ljudskom rodu.A meleci hakikatski su podčinjeni posebnom jednom insanu koji je opet podčinjen Allahu.
Evo malo sam dotakao samo temu o melecima.Više ako bude interesa.
Ja sam citao tekstova na netu o dzinima, ali nista nije jasno iz njih. Nasao sam dosta vrsta raznih demona, i izgleda da se to ne tumaci kao alegorija u islamu, nego da se shvaca doslovno...

Slijedi salata koju sam pokupio citajuci clanke, ajde probajte napraviti malo reda u salati.

Zalambur, iblisov sin, demon zaduzen za nepostene poslovne transakcije
Karini, zli duhovi koji covjeka tjeraju u grijeh
Ghoul, zli dzin koji jede leseve i mijenja oblik (nisam nasao kuransku referencu, tako da ne znam jel to islamski demon, ili je samo dio arapske mitologije)
Marid, dzin vode, plave ili zelene boje, najmocniji i najarogantniji tip dzinova
Ifrit, dzin vatre, to su ti dzini iz price o solomonu
Trebali bi postojati dzini sva 4 elementa, ali nisam nasao o dzinima zemlje i zraka. Tako kaze jedan clanak. Drugi kaze da postoje tri tipa dzina, Amir, Sejtan i Ifrit, ali da je Ifrit mocniji od Sejtana. Zato taj hadis ne navodi marida koji je mocniji od oba, prema drugim clancima? A Dzann, koji bi trebao biti najslabiji? I cini mi se da ima vise od jednog sejtana. Da je svaki zli dzin sejtan.
Sejtan ima dosta djece, ali 9 su prominentni:
Zalitun sjedi na ulicama i po ducanima i nagovara ljude da grijese (jel to isto kao zalambur?)
Vatin nagovara ljude da se dovode u opasnost
Lakus je zaduzen da nagovara obozavaoce vatre (zoroastrance?) da nastave sa svojom vjerom
Ravan napada bogatase i tjera ih da cine grijehe
Hafaaf nagovara ljude da piju alkohol (muhamed je to inovirao, jel to znaci da je rodjen nakon muhamedove smrti?)
Mura nagovara ljude da sviraju na muzickim instrumentima
Al-Musavit siri opasne glasine
Daasim ulazi u kuce kada glava kuce udje bez da kaze salaam, pa onda stvara sukobe izmedju supruznika
Valhan sprijecava ljude da se mole kako treba

Ajde probajte napravit reda u toj salati, sto je tu islam, sto je arapska mitologija, sto je sto, mozda nesto shvatim o dzinima i islamskoj demonologiji. Neki clanci kazu da su dzini duhovi (na engleskom ghosts), i navode da je engleska rijec genie anglizirano arapsko dzin. Ovo je bilo samo navodjenje pojmova koje sam pokupio, ali mi tek sada nista nije jasno.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Old 02.05.2006., 02:00   #72
Quote:
Kroz tvoju interpretaciju ovo slobodno mogu shvatiti kao nešto slično trojstvu, samo je ovdje dvojstvo osoba, iako je jedna subordinirana.

Uzvišeni Allah je stvorio jedno stvorenje koje je Njegova obznana Njemu Samom.Ta Njegova obznana je univerzalna i dijeli se u trijalni monizam.Za razliku od Njega koji je apsolut.Ta univerzalna Allahova obznana sastoji se od triju realiteta koji su subjekativna,predikativna i objekativna Njegova obznana.Subjekativna Njegova obznana je jedan Prainsan(Adem).Predikativna Njegova obznana je Ilum(znanje) prvotni.Objekativna Njegova obznana je jedan prasvijet koji se dalje obznanjuje na 9 svijetova.Baš kao i što se subjekativna i predikativna Njegova obznana dalje obznanjuju sa po 9 obznana.
Premda ima miris trojstva,nije ni blizu.

Quote:
Kako razlikuješ pojam/conceptus od naziva/terminus?
Shodno ovoj temi pojam je slobodan,metafizički, a naziv ga hapsi i dovodi u postojanje.Kada izgovorimo ili napišemo termin vjetar,uhapsili smo pojam vjetar koji je do tada bio slobodan i lepršav u sferama ilumskim.

Btw.Možda u gornjim upisima nisam bio precizan sa pojmovima i terminima,jer nisam se nadao da ćeš baš ti naletit.Trudit ću se ubuduće.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 02:07   #73
Quote:
Bosniac kaže:
Umpa može postavljati pitanja kakva hoće,i kome hoće,njegova stvar,nemam ja ,mislim ni bilo ko išta protiv toga,ali da iskljući malicioznost i laži.Pitanje hoće li dobiti,i od koga,odgovor?
Međutim poznato je svim forumašima,pogotovo onim ozbiljnijim i dobronamjernim već godinama,da taj tip gotovo uvijek
nastupa s pozicije religijske mržnje prema prema muslimanima,
izvrće,piše neistine,kleveće,vodi traćeve,demonizira sve vrijednosti i muslimana i kršćana,i svaku, gotovo svaku temu zaspama i upropasti.
To radi ciljano i s zlom namjerom.
Ova tema,kao i druge dvije o jevrejstvu i kršćanstvu,ima za cilj da se pruže istiniti odgovori na postavljena pitanja interesenata.
Tako je i moderator predložio.

Nije joj cilj da se ozbiljni ljudi tjeraju sa teme i sa hr. Foruma/R.
Opet pocinjes sa glupostima. Mora da sam dirnuo u pravu zicu da si tako opsjednut mojim likom i djelom. Kao sto je bio prijedlog, na ovoj temi nema prepucavanja, kao sto ne bi trebalo biti ni na ostale dvije, nego se postavljaju pitanja. Koje moje pitanje je maliciozno? I zasto je maliciozno? Ajd se smiri, za prepucavanje ima dovoljno tema. Ovdje se postavljaju pitanja. A postavio sam dva pitanja, kompaktibilnost islama i demokracije, i da mi se razjasni sto su dzini, andjeli, i slicni, jel islam priznaje postojanje raznih babaroga i carobnjaka. U krscanstvu demoni igraju prilicno centralnu ulogu (isus i sotona imaju vise susreta, pa otkrivenje, itd), u judaizmu su beznacajni, narodne bajke koje doslovno citaju alegorije. Kuran prica o dzinima, ali izgleda da se tu ne radi o alegorijama.

Ajde prestani sa prepucavanjem, nema smisla na topicu koji bi trebao biti bez istog.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Old 02.05.2006., 02:10   #74
Quote:
smjeskica kaže:
Ne.
U Islamu nemamo posrednistvo- niko ne snosi odgovornost za moj grijeh do mene same i niko ga ne otkupljuje i ne iskupljuje.
Za svoj grijeh se pokajati mogu samo ja i oprost trazim direktno od svog Stvoritelja.

Sta god ko uradi, sebi uradi i svaki grjesnik samo ce svoje breme nositi.
(6:164)

O oprostu je receno;
Reci: "O robovi moji koji ste se prema sebi ogrijesili, ne gubite nadu u Allahovu milost, jer Allah sve grijehe oprasta!"
(39:53)
pod uslovom pokajanja a iskrenost pokajanja je izmedju Stvoritelja i covjeka- niko drugi joj ne moze svjedociti.

Sto se tice tog nekog plana spasenja- spominjes od rodjenja.
Na svijet se po islamskom vjerovanju dolazi bez grijeha, ne znam koji bi plan spasenja trebalo da ima novoroodjence
A neki plan?
Pa evo, ako to vec zelimo i mozemo tako nazvati opci princip je- "One koji budu vjerovali i dobra djela cinili oprost ceka"(22:50)
da li si ti sigurna da je tebi ili ti će biti oprošteno?

naime, što Kuran kaže o prvom grijehu, kako je došao grijeh na svijet i od kog je potekao grijeh?

kad ovo pitanje odgovoriš onda te bum pital još nešto a to nešto bi htio jako detaljan i discipliran odgovor...zato ako ne misliš da zna odgovor detaljan i discipliniran nemoj odgovorat ni na ovo...

-Daniel- is offline  
Old 02.05.2006., 02:21   #75
Quote:
Dzini su meleci?
Džinni nisu meleci.
Džinni su stvorenja koja su naseljavala zemlju prije ljudi i sada sa ljudima.Njihova je građa suptilnija od ljudske ali ima težinu.Džinni ne vide meleke jer je melekska građa još suptilnija i nema težinu(kg,gr,dek,tona... )A mi ljudi ne vidimo džinne.
Ta gore salata ima baš pravo ime.Znači nije glavno jelo a nije ni desert.Nije čak ni predjelo za vjeru Islam.Znači nešto na margini čime se bave ljudi koji time žele da se bave.Ali ta imena džinna koja si naveo u toj salati je čini mi se ispravna.

Dalje,svi su šejtani džinni ali svi džinni nisu šejtani,A meleci su meleci i ne mogu biti ni džinni ni šejtani.To što je iblis bio sa melecima dokaz je njegovog tadašnjeg statusa kod Allaha ali nikako njegove prirode.Iblis je 5000 god bio sa melecima u društvu i na visokom položaju kod Allaha da bi pao na jednom ispitu i svih 5000 god ode ,ćao...
Priroda Džinna mi je nepoznata.Ali vidio sam jednu curicu koja je bila opsjednuta džinnom neznam kojom vrstom.Promatrao sam tu djevojčicu od kojih 10 tak god. jer sam radio na jednoj kući danima a ona j bila u susjedstvu.Nju je džinn obuzeo skroz.Tako da sam preko nje shvatio kakvi su džinni.To je ništa s ničim.Nikakve logike u ponašanju.Nešto između majmuna i čovjeka.S tim da s vremena na vrijeme podivlja iz čista mira,što nije odlika životinja.Najviše je voljela da boravi u dvorištu u psećoj kućici i sa kokošima.Mirna,nešto gleda odjednom se počne derat i skakat naokolo.Ništa s ničim.Nikako nisam mogao povezati njeno ponašanje ili barem u nekakav okvir staviti.Najbolje je džinna vezati jer si tako siguran.
A ima ih i razumnih.Ali te nisam upoznao

P.S.Mi smo o džinnima samo obavješteni,a nikako da mi vjerujemo u njih.Mi vjerujemo samo u Allaha.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 02:36   #76
Quote:
Musliman.hr kaže:
Shodno ovoj temi pojam je slobodan,metafizički, a naziv ga hapsi i dovodi u postojanje.Kada izgovorimo ili napišemo termin vjetar,uhapsili smo pojam vjetar koji je do tada bio slobodan i lepršav u sferama ilumskim.

Btw.Možda u gornjim upisima nisam bio precizan sa pojmovima i terminima,jer nisam se nadao da ćeš baš ti naletit.Trudit ću se ubuduće.
Prilicno platonsko shvacanje. Zapravo, ako se poveze sa objasnjenjem meleka kao subjekta stvorenog predikata, to je vec Kant.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Old 02.05.2006., 02:44   #77
Još o džinnima.

Znači oni nisu metafora nego realitet.
Drugo,ima gore spomenut jedan džinn imenim Karin.To je ljudski pratilac ili tvoj dvojnik metafizički.On se ne rastaje od tebe dok si živ.
Ja kad sam primao Islam,Karin je bio što je bio i tada ga je strefilo moje Islamiziranje.To je njega pogodilo i trebalo mu je dosta godina da se kompatibiluje sa mnom.Ovo je naravno metaforički prikaz,ali jedne realnosti.

Naime dok su ljudi zaokupirani materijalnim,pregrubi su da bi ove pojave ili prikaze mogli vidjeti.Kada se čovjek malo produhovi,izoštravaju se čula pa nikakav problem nije vidjeti džinna.Meleka je već teže vidjeti.Nije mi tu knjiga u kojoj je opis jednog putovanja i druženja sa džinnima od jednog našeg duhovnjaka ali kad mi se vrati,prepisat ću ako Bog da.

Nego jedno pitanje za Umpu.
Ja sam čuo da se u vašem posjedu nalazi kovčeg od Sulejmana a.s.u kom se nalaze tajne upravljanja džinnima.Pošto je ovo tema o Islamu,molim te samo kratak odgovor.Jesi li čuo za tako nešto?
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 02:51   #78
Quote:
Prilicno platonsko shvacanje. Zapravo, ako se poveze sa objasnjenjem meleka kao subjekta stvorenog predikata, to je vec Kant.
Neznam učenja ni platona ni kanta,osim one "mislim dakle gdje sam" .

Ali moram napomenuti da mi iznosimo Istinu,pa ako se ona poklapa sa nečijim učenjem,to bolje za to učenje.Jer mi imamo naš izvor znanja,naročito iz područja akaida.(spoznaja i poimanje Boga).Inače meni najdraža tema.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 02:54   #79
Quote:
Ovo jako smrdi na platona.... Ali platonske ideje nisu bica...
E kod nas su bića.
Musliman.hr is offline  
Old 02.05.2006., 03:02   #80
Quote:
Musliman.hr kaže:
Džinni nisu meleci.
Džinni su stvorenja koja su naseljavala zemlju prije ljudi i sada sa ljudima.Njihova je građa suptilnija od ljudske ali ima težinu.Džinni ne vide meleke jer je melekska građa još suptilnija i nema težinu(kg,gr,dek,tona... )A mi ljudi ne vidimo džinne.
Gradja suptilnija? Imaju i nemaju tezinu? Daj probaj malo pojasniti. Kazem ti da mi nista nije jasno. Nikada se nisam bavio paranormalnim. Cak sam i X-Files gledao povremeno. Ajde, kao klinac sam procitao misterije svijeta od Clarke-a.

O krscanskim duhovima, demonima i sl. je dovoljno poznato svakom tko je pogledao par horora. O islamskima nije.
Quote:
Musliman.hr kaže:
Ta gore salata ima baš pravo ime.Znači nije glavno jelo a nije ni desert.Nije čak ni predjelo za vjeru Islam.Znači nešto na margini čime se bave ljudi koji time žele da se bave.Ali ta imena džinna koja si naveo u toj salati je čini mi se ispravna.
Rekao sam da je salata. Samo sam googlao, i skupio informacije, jer niti jedan clanak ne opisuje dzine, nego prica o tome gdje o njima pise u kuranu, a gdje u hadisima, sto ama bas ni malo ne pomaze.
Quote:
Musliman.hr kaže:
Priroda Džinna mi je nepoznata.
<snip price o opsjednutoj djevojcici>
A ima ih i razumnih.Ali te nisam upoznao

P.S.Mi smo o džinnima samo obavješteni,a nikako da mi vjerujemo u njih.Mi vjerujemo samo u Allaha.
Ok, dakle, vjerujete u postojanje dzina jer o tome pise u kuranu, ili i nezavisno od kurana?

A sto se tice price o djevojcici, vjerojatno se radi o sizofreniji. Zanimljivo je da posjednuca uzimaju odredjen oblik samo na mjestima gdje vjeruju u takva posjednuca. Hasidi ce biti posjednuti dibucima, krscani sotonom ili drugim krscanskim demonima, muslimani dzinima, ali neces naci kineza kojeg posjedne dibuk, ili aboridzana kojeg posjedne dzin. Ocigledno je ispoljavanje nekih oblika sizofrenije uvjetovano kulturom u kojoj doticni odrasta. Isto tako je zanimljivo da su sefardi "otkrili" dibuke tek nakon par desetljeca obrazovanja u askenaskim jesivama, pa su se poceli javljati sefardski slucajevi posjednuca dibukom. A i te kako se moze razlikovati posjednuce. Dibuk je dusa umrlog koja posjedne nekoga, i mora obaviti odredjenu nezavrsenu misiju na ovom svijetu, i kad ju obavi, napusta covjeka. Dzinn bjezi kada cuje ezan ili od vode nad kojom su citani kuranski stihovi (vidio sam neki dokumentarac o posjednucu dzinima), a krscanski demoni koji rade posjednuce ne podnose kriz, hostiju i svetu vodu. Kako to da dibuka ne dira ni hostija ni ezan, a krscasnki demoni ne trebaju obaviti misiju?

Ovo je moje shvacanje posjednuca i egzorcizma. Feel free to differ
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:34.