Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2008., 00:42   #21
Quote:
lea* kaže: Pogledaj post
Pa eto, tebi.
Ovako.
Lose jest. Lose jest sve zivo sto se mice ubijati. Ubijati zivot je lose. Stravicno.
Iz kojeg razloga ubijati zivo bice?
Zar nisu prekrasne cvjetajuce ruze u tvojem vrtu?

Ne znam. Evo ovoga momenta u meni se mice zivot. Sacekat cu.
Kad mu ugledam ruke, noge, znat cu nije pas, macka, mrav; kad budu vidljivi prvi obrisi i konture covjeka u meni, znat cu rodit cu covjeka, ne zivotinju.
Quote:
lea* kaže: Pogledaj post
Nitko, apsolutno nitko, nema pravo prekidati zivot.
Nisam ja vlastodrzac zivota u mojoj utrobi.
Reci to milijunima bakterija i ostalih živih bića koje si sada ubila dok si ih udahnula...
Napoleon Bonaparte is offline  
Old 20.09.2008., 00:44   #22
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
Jučer se pojavila vijest, da je osumnjičen bračni par, zbog čedomorstva. Danas je to i na naslovnicama novina. Novinari se zgražaju nad time i kritički gledaju na čedomorstvo. To je udarna tema i u dnevniku jedne televizije. Nemam ništa protiv medijske pompe oko toga. Čedomorstvo je veliko zlo i katastrofa. Treba osuditi grijeh, ali imati srca prema grešniku i pružiti mu priliku za kajanje.
S druge strane, svaki dan se događa velik broj pobačaja u hrvatskim bolnicama, a možda i izvan njih. O tome novinari šute i to kao da ne postoji. To kao da nikoga u medijima ne zanima, prešućuje se, odobrava, ne kritizira.
Razlika između čedomorstva i pobačaja je jako mala. Čedomorstvo je ubojstvo rođenog djeteta, a pobačaj ubojstvo nerođenog djeteta. U oba slučaja, radi se o djeci, o ljudskim bićima. Život počinje od začeća, beba živi u svojoj majci i prije, nego se rodi.
Po mišljenju novinara, a i mnogih drugih, čedomorstvo je strašan zločin, nešto stravično i okrutno. Zar pobačaj nije to isto?! Samo što neki pobačaj smatraju «legitimnim pravom», a čedomorstvo ne. Zamislite da, netko za čedomorstvo kaže, da je to «legitimno pravo», da je to osobna odluka pojedinca, da se u tu odluku nitko nema pravo miješati. Za čedomorstvo vrijede jedni kriteriji i zakoni, a za pobačaj drugi, makar se oboje svodi na isto. I na kraju uvijek najgore prođu djeca. Njih nitko nije ništa pitao niti mislio na njih.Čovjek gubi ljudskost, kada se odluči na ubojstvo vlastitog djeteta, bilo to čedomorstvo ili pobačaj. Ne treba razapeti one, koji to čine, već im treba pomoći, da ponovno budu ljudi. A protiv zla se boriti, a ne biti ravnodušan.
i to je vrlo diskutabilno...
croatish7 is offline  
Old 20.09.2008., 00:45   #23
Od kad počinje život po tebi?
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Old 20.09.2008., 00:48   #24
jednostavno postoje teze da zivot ne počinje od začeča...
čisto iz razloga sto dijete nema živčani sustav pa ga se moze ubiti zbog toga...
samo tema na jednom satu etike...pa komentiram
croatish7 is offline  
Old 20.09.2008., 00:53   #25
OK.
moje mišljenje:
možda nema živčani sustav, ali mora se priznati da će od njega postati živo biće.
moramo reći da je ta stanica potencijal.
Ono od čega smo svi nastali.
ako ubiješ, odnosno ukloniš to, Čovjeka ne će biti, a ako ostaviš, bit će ga.
kako ćemo to nazvati?
preliminarno uklanjanje nepoželjnih osoba iz društva?
ne zvuči mi etički...
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Old 20.09.2008., 00:53   #26
Quote:
croatish7 kaže: Pogledaj post
jednostavno postoje teze da zivot ne počinje od začeča...
čisto iz razloga sto dijete nema živčani sustav pa ga se moze ubiti zbog toga...

samo tema na jednom satu etike...pa komentiram
ajde pročitaj opet ovo boldano.
da mi je znati koji ti je kreten izvalio tu... "tezu".

život je i prije začeća. jajna stanica i spermatozoid su isto živi.
zigota je prva stanica novog homo sapiensa.

problem s etikom nastaje kada počne razvitak središnjeg živčanog sustava, kada se razvije mogućnost za bolne podražaje. ne prije.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 20.09.2008., 00:54   #27
kao što rečeš tvoje mišljenje...
a sto se tiče pobačaja ja ga nebi zabranila...
bolje neka ne zivi nego da zivi i odrasta bez ljubavi
croatish7 is offline  
Old 20.09.2008., 00:55   #28
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ajde pročitaj opet ovo boldano.
da mi je znati koji ti je kreten izvalio tu... "tezu".

život je i prije začeća. jajna stanica i spermatozoid su isto živi.
zigota je prva stanica novog homo sapiensa.

problem s etikom nastaje kada počne razvitak središnjeg živčanog sustava, kada se razvije mogućnost za bolne podražaje. ne prije.
tema na etici...
jednostavno...dio plana i programa...
croatish7 is offline  
Old 20.09.2008., 00:59   #29
Quote:
napoleonbonaparte kaže: Pogledaj post
Reci to milijunima bakterija i ostalih živih bića koje si sada ubila dok si ih udahnula...
Ne zelim govoriti. Zasto bih? Jer i ne diram njihov zivot.
Zive dok im je zivjeti. Jer nije njihov zivot ni izbor moje volja, mojeg prava nad njihovim zivotom.
A mozda sam i pregazila autom mrava.
lea* is offline  
Old 20.09.2008., 01:03   #30
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
OK.
moje mišljenje:
možda nema živčani sustav, ali mora se priznati da će od njega postati živo biće.
moramo reći da je ta stanica potencijal.Ono od čega smo svi nastali.
ako ubiješ, odnosno ukloniš to, Čovjeka ne će biti, a ako ostaviš, bit će ga.
kako ćemo to nazvati?
preliminarno uklanjanje nepoželjnih osoba iz društva?
ne zvuči mi etički...
Odlicno.
lea* is offline  
Old 20.09.2008., 01:03   #31
Quote:
croatish7 kaže: Pogledaj post
bolje neka ne zivi nego da zivi i odrasta bez ljubavi
znam jednog dečka od 3 godine, kojeg roditelji zanemaruju, ali on je pun života, zaigran, dobre volje...da ga se pita, da li bi radije da se nije rodio, sumnjam da bi to odgovorio...on voli živjeti, makar odrasta bez ljubavi roditelja
Fraxinus is offline  
Old 20.09.2008., 01:06   #32
Quote:
lea* kaže: Pogledaj post
Ne zelim govoriti. Zasto bih? Jer i ne diram njihov zivot.
Zive dok im je zivjeti. Jer nije njihov zivot ni izbor moje volja, mojeg prava nad njihovim zivotom.
A mozda sam i pregazila autom mrava.
Rijetko se vidi takva ljubav prema životu, što je za pohvalu
Fraxinus is offline  
Old 20.09.2008., 01:08   #33
Quote:
Fraxinus kaže: Pogledaj post
znam jednog dečka od 3 godine, kojeg roditelji zanemaruju, ali on je pun života, zaigran, dobre volje...da ga se pita, da li bi radije da se nije rodio, sumnjam da bi to odgovorio...on voli živjeti, makar odrasta bez ljubavi roditelja
sumnjam da ce se tako osjećati za 10 godina
ima 3 godine...
sve to ostavi traga na nama...obitelj ...
LN
croatish7 is offline  
Old 20.09.2008., 01:10   #34
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
Od kad počinje život po tebi?
Upadam sad malo u razgovor jer želim nešto reći vezano za početak života, no nisam se nikako uspjela nadovezati na neki do sad napisan post.

Meni je strahovito teško odrediti kad počinje život - je li to u trenutku začeća, je li to u trenutku implantacije, ili možda kad počne kucati srce, kad majka osjeti pokrete djeteta? Svima nam je jasno da su embriji u maternici živi, da se kreću, da imaju maleno srce koje kuca i da rastu zato da bi se jedan ran rodili i bili sposobni preživiti izvan tijela majke.

Međutim, mislim da je strahovito okrutno izjednačavati pobačaj s ubojstvom - embrij je tek potencijal života. Nitko ne zna hoće li se roditi, ako se rodi hoće li preživiti, ne postoji bez svog "domaćina" - maternice.

Ja ne mogu zamisliti sebe kako odlazim na pobačaj i iskreno se nadam da se nikada neću naći u situaciji u kojoj ću to napraviti, no moram priznati da mi je puno lakše shvatiti žene koje se odluče napraviti pobačaj nego one koje daju svoju djecu na posvajanje. Pobačaj se obavlja rano u trudnoći, kad žena nema još nekakvu veliku povezanost s tim embrijem. Nije joj mjesecima ispod srca, nije osjećala pokrete svoje bebe, nije držala ruku na trbuhu da "mazi" bebu, nije prošla porod, nije dobila tu (sad napokon rođenu) bebu na ruke.
Lorelei is offline  
Old 20.09.2008., 01:11   #35
Quote:
lea* kaže: Pogledaj post
A mozda sam i pregazila autom mrava.
a sto kad imas nekakvu bakterijsku infekciju u tijelu i odlucis piti antibiotike? onda ces ih ubiti. namjerno.

Quote:
Upravo zbog toga je dobila ime antibiotik od grčkih riječi anti što znači protiv i bios što znači život.
uuu
Crimson Petal is offline  
Old 20.09.2008., 01:19   #36
Quote:
Lorelei kaže: Pogledaj post
Meni je strahovito teško odrediti kad počinje život - je li to u trenutku začeća, je li to u trenutku implantacije, ili možda kad počne kucati srce, kad majka osjeti pokrete djeteta? Svima nam je jasno da su embriji u maternici živi, da se kreću, da imaju maleno srce koje kuca i da rastu zato da bi se jedan ran rodili i bili sposobni preživiti izvan tijela majke.
Zato postoje znanstvenici, da kažu kada počinje ljudski život.


Quote:
Lorelei kaže: Pogledaj post
moram priznati da mi je puno lakše shvatiti žene koje se odluče napraviti pobačaj nego one koje daju svoju djecu na posvajanje. Pobačaj se obavlja rano u trudnoći, kad žena nema još nekakvu veliku povezanost s tim embrijem. Nije joj mjesecima ispod srca, nije osjećala pokrete svoje bebe, nije držala ruku na trbuhu da "mazi" bebu, nije prošla porod, nije dobila tu (sad napokon rođenu) bebu na ruke.
Kužim, to je iz perspektive žene. No, za dijete je neusporedivo bolje, da ga se da na posvajanje, nego da bude pobačeno.
Fraxinus is offline  
Old 20.09.2008., 01:23   #37
hahaha... ubojstvo je opravdano u samoobrani. osim toga, pričamo o ljudskom životu. svaki dan NAMJERNO ubijamo telad, krave, svinje, različite biljke i žitarice, pa nikom ništa.
zašto?
jer je to prehrana i jer ta bića nisu ljudi. Da oni mogu ubijati nas i imaju razloga, isto bi nas ubijali. to se ne može poistovjetiti s ubijanjem vlastite vrste, posebno ne iz osobnih razloga...
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Old 20.09.2008., 01:24   #38
Quote:
croatish7 kaže: Pogledaj post
sumnjam da ce se tako osjećati za 10 godina
ima 3 godine...
sve to ostavi traga na nama...obitelj ...
LN
treba mu dati priliku, teško je predvidijeti što će se sve dogoditi u njegovoj budućnosti...ali nijedno dijete ne odrasta 100% bez ljubavi, uvijek je tu netko, tko ga voli...u slučaju ovog dečka, susjeda i njena kćer često ga čuvaju, ponašaju se prema njemu kao da je njihov i bar od njih, dobiva malo ljubavi
Fraxinus is offline  
Old 20.09.2008., 01:25   #39
Quote:
Lorelei kaže: Pogledaj post
Upadam sad malo u razgovor jer želim nešto reći vezano za početak života, no nisam se nikako uspjela nadovezati na neki do sad napisan post.

Meni je strahovito teško odrediti kad počinje život - je li to u trenutku začeća, je li to u trenutku implantacije, ili možda kad počne kucati srce, kad majka osjeti pokrete djeteta? Svima nam je jasno da su embriji u maternici živi, da se kreću, da imaju maleno srce koje kuca i da rastu zato da bi se jedan ran rodili i bili sposobni preživiti izvan tijela majke.

Međutim, mislim da je strahovito okrutno izjednačavati pobačaj s ubojstvom - embrij je tek potencijal života. Nitko ne zna hoće li se roditi, ako se rodi hoće li preživiti, ne postoji bez svog "domaćina" - maternice.

Ja ne mogu zamisliti sebe kako odlazim na pobačaj i iskreno se nadam da se nikada neću naći u situaciji u kojoj ću to napraviti, no moram priznati da mi je puno lakše shvatiti žene koje se odluče napraviti pobačaj nego one koje daju svoju djecu na posvajanje. Pobačaj se obavlja rano u trudnoći, kad žena nema još nekakvu veliku povezanost s tim embrijem. Nije joj mjesecima ispod srca, nije osjećala pokrete svoje bebe, nije držala ruku na trbuhu da "mazi" bebu, nije prošla porod, nije dobila tu (sad napokon rođenu) bebu na ruke.
znači, treba dopustiti ženi da pobaci, da joj ne bi poslije bilo teško se rastati s tim djetetom? osim toga, ona ga pušta da živi svoj život, ne odriče ga se vječno.
može vidjeti što je postalo to dijete, kakva je osoba, vidjeti djecu svoje djece, znati da je i ona za to zaslužna...
a ako ga ubije, onda ništa od svega toga...
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Old 20.09.2008., 01:30   #40
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
znači, treba dopustiti ženi da pobaci, da joj ne bi poslije bilo teško se rastati s tim djetetom?
Ja ne govorim što treba ili što ne treba, samo sam rekla da je meni lakše shvatiti ženu koja odlazi na pobačaj nego ženu koja daje dijete na posvajanje.

Ono što treba, je postojati mogućnost izbora. Ima ljudi kojima je pobačaj ubojstvo i ne bi ga napravili nikad. Niti ne moraju. Ima ljudi koji se ne slažu, i napravili bi pobačaj, ili čak jesu. Mislim da smo sretni što živimo u državi u kojoj se svatko ima priliku postaviti u toj situaciji sukladno svojem osobnom uvjerenju, vjeri, odgoju, čemu li već. Na kraju krajeva, i Bog nam je dao mogućnost izbora, zar ne? Tko smo mi da ga oduzimamo drugima?
Lorelei is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.