Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2009., 17:38   #121
ona Hrvatica,on Turčin...

Ona Hrvatica, on Turčin. Zaljubljeni i sretni zajedno i htjeli bi isprobati zajednički život u Hrvatskoj, ali on nema hrvatsko državljanstvo. Može li ga ona prijaviti na svojoj adresi kao izvanbračnog partnera?
reginna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 18:59   #122
Vjenčali bi se ili ne bi?
__________________
...kad se ovdje rodiš ko da nosiš pečat, i sve što radiš ljudi pretvore u vic...
tara8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 22:47   #123
prvo bi htjeli vidjeti kako će funkcionirati zajednički život. Ne bi odmah u brak
reginna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 15:22   #124
vize i komplikacije

frend iz indije me zeli posjetit onako na par mjeseci i sad bi ja njem trebala poslat pozivno ( jamstveno) pismo da lakse dobije vizu...znam da se mora ovjerit kod javnog biljeznika ali di se nabavi taj obrazac i ako ga ja saljem njemu tamo jel bi trebalo biti na engleskom?i navodno treba prilozit jos neke dokumente uz to...totalno nemam pojma sta treba i kako..ako netko ima iskustva ili zna nesto o tome bila bi mu jako zahvalna na pomochi!
chubbychi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 10:03   #125
Quote:
chubbychi kaže: Pogledaj post
frend iz indije me zeli posjetit onako na par mjeseci i sad bi ja njem trebala poslat pozivno ( jamstveno) pismo da lakse dobije vizu...znam da se mora ovjerit kod javnog biljeznika ali di se nabavi taj obrazac i ako ga ja saljem njemu tamo jel bi trebalo biti na engleskom?i navodno treba prilozit jos neke dokumente uz to...totalno nemam pojma sta treba i kako..ako netko ima iskustva ili zna nesto o tome bila bi mu jako zahvalna na pomochi!
treba biti ovjereno i treba biti na hrvatskom
nije obrazac , nego svojim rijecima napises da pristajes da taj i taj dode tu i tu i da se obavezujes snositi troskove njegovog boravka
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 08:39   #126
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
treba biti ovjereno i treba biti na hrvatskom
nije obrazac , nego svojim rijecima napises da pristajes da taj i taj dode tu i tu i da se obavezujes snositi troskove njegovog boravka
sorr ipak je obrazac: http://www.mvpei.hr/custompages/stat...no_fizicka.pdf
__________________
Svaki električni uređaj radi na bijeli dim.
Kada dim izađe,uređaj više ne radi.
DIsign is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 12:15   #127
preseljenje

Dobar dan,

Molila bih jedan savjet, naime moja teta živi u italiji i ima samo njihove
dokumente (otišla je davne 1945) sada kao starica koja je ostala bez ikoga
ima želju da dođe opet u svoj rodni kraj - naravno zbog godina u neki dom za starce, pa me zanima kakva je procedura obzirom da to ona sama nije u stanju izvesti. (nemam nikakve papira za dokaz hrvatskog državljanstva pošto je otišla kao djete (sluškinja) sa nekom talijanskom familijom a tu su joj roditelji rano umrli tako da nije ni u matičnoj knjizi upisana.
Hvala na pomoći.
VALA-M is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 22:22   #128
obraca vam se moja baka:

U Republici Hrvatskoj ostvarila sam stalni boravak. Predala sam sve papire za dobivanje hrvatskog državljanstva. Muž mi je bio Hrvat, ali nije imao hrvatsko državljanstvo. Poginuo je kao pripadnik HVO-a i ima status hrvatskog branitelja.
Kakva su moja prava po osnovi poginulog supruga i koliko moram čekati na dobivanje hrvatskog državljanstva? Molim da mi hitno odgovorite. Puno hvala!!
Borro_07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 21:40   #129
Zahtjev za prestanak hrvatskog državljanstva

Nisam informirana, a zanima me da mi netko ukratko pojasni proceduru i troškove vezane za odricanje državljanstva. Nisam uspjela doći do previše informacija a nekako mi se i neda zvati okolo pa da me samo sele od jedne žene na šalteru do druge. Ispuni se formular to mi je jasno međutim kako to detaljnije ide - odobri li se uvijek ili ne te koliko sam proces otprilike traje? Također me zanima ako imam dvojno državljanstvo da li automatski ostajem sa tim drugim državljanstvom, i što ako netko nema dvojno a želi se odreći hrvatskog - koja je procedura - treba li prvo imati dvojno pa se jednog odreknut ili..? Ako tko zna ili je prošao ovu proceduru molila bih odgovore. Hvala.

Ok tek sad vidim da već ima ista tema pa ne znam kako ovo obrisat ili ako se može spojit skupa s drugom: https://www.forum.hr/showthread.php?t=430521 iako na njoj nema baš konkretnih iskustava.
Tamo neka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 19:53   #130
imala bi pitanje za svakoga tko mi može pomoći,ja se udajem za njemca ali problem je što nemogu dobiti vizu za njemačku bez riješavanje A1 testa,kako i što da ćinim
HALLO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 14:35   #131
Selidba i život u Italiji

Ne znam odakle da počnem sa svojom pričom,da sve objasnim, a opet da ne kompliciram. Već dvije godine sam zaručena s dečkom koji živi u Italiji, i sad sam napokon diplomirala i planirali smo zajednički život. Ja sam diplomirala u najgori mogući trenutak, kad kriza trese cijeli svijet, ne znam jel je gore tu ili u Italiji. Tamo sam tražila posao, ali naravno čim vide da mi je prebivalište u RH ne vjerujem da uopće pogledaju moj CV. Tu se naravno moram prijaviti na Zavod za zapošljavanje, te se svaki mjesec javljati. Tamo mi traže posao, tako da čim nešto uleti, me zivu i odlazim, a opet ne mogu tu vegetirati,jer to može potrajati i nekoliko mjeseci. Tako da ne znam što da učinim. Dečko mi predlaže da tu tražim posao,i kad mi on nešto nađe da dam otkaz. Ne znam koliko tu traje probni rok, nakon koliko vremena mogu dati otkaz, oprostiti možda zvučim glupo, ali prvi put tražim posao i nemam pojma kako to ide. Ako netko ima sličnu situaciju ili je već bio u njoj, molom vas pomognite... osjećam se kao da nema izlaza.....
Topolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 02:10   #132
Imigracija u hrvatsku

lijep pozdrav,
ja sam iz bosne i hercegovine, nedavno sam se udala za drzavljanina hrvatske. zanima me kako ide to, prijava boravka, kako za posao...itd. ako netko ima iskustva bilo kakvog neka s javi, hvala!
god_is_my_judge is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 03:28   #133
Quote:
god_is_my_judge kaže: Pogledaj post
lijep pozdrav,
ja sam iz bosne i hercegovine, nedavno sam se udala za drzavljanina hrvatske. zanima me kako ide to, prijava boravka, kako za posao...itd. ako netko ima iskustva bilo kakvog neka s javi, hvala!
u Zagrebu,Petrinjska prvi il drugi kat,ured za strance i tamo ces dobit listu sta moras donijet.ako nisi u zagrebu onda na policiju tamo gdje zivis.to ti je to
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 03:36   #134
hvala puno..odmah u ponedjeljak idem
god_is_my_judge is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 03:42   #135
Quote:
tinkerbell kaže: Pogledaj post
hajde ljudi zar nitko nema iskustva s pisanjem tih pisama/molbi?
molbe mozes naci na web stranici ministarstva RH
god_is_my_judge is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 20:18   #136
hrvatsko drzavljanstvo

da li netko zna kakvi su uvjeti za stjecanje hrvatskog drzavljanstva u slucaju da je strana drzavljanka, udata za hrvatskog drzavljana, rodila dijete koje ima hrvatsko drzavljanstvo? mora li takva osoba zivjeti u hrvatskoj ako zeli stjeci drzavljanstvo i koliko godina? da li zakon olaksava majci (stranoj drzavljanki) hrvatskog drzavljana stjecanje drzavljanstva?
drAlan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 20:31   #137
5 sec googla:
Zakon o hrvatskom državljanstvu, uvjeti za stjecanje državljanstva i otpust te odgovarajući formulari mogu se pronaći na stranici Ministarstva unutarnjih poslova RH www.mup.hr

sa mup.hr

Članak 8.

Prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:

1. da je navršio 18 godina života te da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;

2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;

3. da je do podnošenja zahtjeva imao prijavljen boravak najmanje pet godina neprekidno na teritoriju Republike Hrvatske;

4. da poznaje hrvatski jezik i latinično pismo;

5. Da se iz njegova ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u Republici Hrvatskoj i da prihvaća hrvatsku kulturu.

Smatrat će se da je udovoljeno pretpostavci iz točke 2. stavka 1. ovoga članka, ako je zahtjev podnijela osoba koja je bez državljanstva ili koja će ga prema zakonu zemlje čiji je državljanin izgubiti samim prirođenjem.

Ako strana država ne dopušta otpust ili za otpust postavlja pretpostavke kojima se ne može udovoljiti, dovoljna je izjava osobe koja je podnijela zahtjev da se pod pretpostavkom stjecanja hrvatskog državljanstva odriče stranog državljanstva.

Članak 10.

Stranac koji je u braku s hrvatskim državljaninom i kojem je odobreno trajno nastanjenje na području Republike Hrvatske, može prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljava pretpostavkama iz članks 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 22:40   #138
Dvojno državljanstvo - americko i hrvatsko

Vidjeh na ovoj stranici kako je moguce zadrzati hrv. drzavljanstvo ukoliko se dobije i drugo, a u slucaju dobivanja americkog drzavljanstva, traze li ameri da se osoba odrekne hrvatskog?
Billy Pilgrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 00:31   #139
Quote:
Billy Pilgrim kaže: Pogledaj post
Vidjeh na ovoj stranici kako je moguce zadrzati hrv. drzavljanstvo ukoliko se dobije i drugo, a u slucaju dobivanja americkog drzavljanstva, traze li ameri da se osoba odrekne hrvatskog?
Koliko mi je poznato SAD dopušta dvojno državljanstvo, bar ja poznam neke koji ga imaju. Možda za točnije podatke pitaj na dijaspori.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 16:58   #140
Koji su mi dokumenti potrebni za skolovanje u Hrvatskoj?........ukinute su vize, ali sigurno mi je potreban neki dokument, sumnjam da mogu samo prec granicu i stojat tamo 4mjeseca......
alef is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.