Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Je li po vašem mišljenju namjerni pobačaj ubojstvo?
Da 482 39.97%
Ne 724 60.03%
Glasovatelji: 1206. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2011., 19:55   #41
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Svatko ima pravo odlučivati o svojem tijelu.
Mali ispravak ... nije 'tvoje tijelo', već tuđe tijelo. Točnije, dva su tijela u igri. (Sory što te ovako citiram, razumijem tvoj stav, no argument silovanja u priči o pobačaju samo je iznimka i šteta što se ljudi uvijek njega hvataju; jer rasprava kreće u krivi smjer i ne nazire joj se kraj).

A sad općenito ... Ono što se meni čini najvažnije u cijeloj toj priči jest nešto vrlo jednostavno i vrlo staro. To je svrhovitost; ovdje treba uvažiti i teleološki aspekt (ne teološki!). A to znači da svaka mogućnost (potentia) nastoji postati zbiljnost (akt), pa tako i biće koje je u mogućnosti postati rođeno (i iza kojeg stoji Ideja) po prirodi stvari se bori da bude rođeno i postane 'zbiljsko', aktualno. Nastoji ostvariti svoju svrhu - koja očito postoji, budući da mu je dana sama mogućnost da je ostvari.

Mnogi će sigurno odbaciti ovakav pristup; mnogi i ismijati. No radije ću prihvatiti koncepciju utemeljenu na metafizičkim i logičkim zakonitostima, nego nedomišljene i površne argumente koji se uglavnom svode na nekakva prava i vlasništvo nad svojim tijelom.
Echoe is offline  
Old 22.10.2011., 20:02   #42
Quote:
bad-monkey kaže: Pogledaj post
ne
E pa vidiš to ti je mila majka od onoga što silovanje predstavlja za ženu. Nije stvar same penetracije već iskaljivanje nadmoći u najgorem smislu, u samu srž jednog ljudskog bića, tamo gdje bi sve trebalo biti intimno, i skriveno za sve druge. Zato takakv čin predstavlja uništavanje ne samo dostojanstva osobe već svega što smatramo da je samo naše, ono što je nama najsvetije a želimo to podijeliti samo sa nekim koga volimo.
Stoga je silovanje tijela - silovanje duše jer nakon svega psiha pati od trauma, takve žene rijetko kada mogu kasnije stupiti u seksualni čin. Silovanje je vrsta kastracije.
Grupna silovanja čin je ratnog zločina kao masovo ubijanja u pojam - uvijek daje rezultate jer se zločin vrši nad svim dobnim skupinama u cilju općeg ponižavanja.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 22.10.2011., 20:05   #43
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
E pa vidiš to ti je mila majka od onoga što silovanje predstavlja za ženu. Nije stvar same penetracije već iskaljivanje nadmoći u najgorem smislu, u samu srž jednog ljudskog bića, tamo gdje bi sve trebalo biti intimno, i skriveno za sve druge. Zato takakv čin predstavlja uništavanje ne samo dostojanstva osobe već svega što smatramo da je samo naše, ono što je nama najsvetije a želimo to podijeliti samo sa nekim koga volimo.
Stoga je silovanje tijela - silovanje duše jer nakon svega psiha pati od trauma, takve žene rijetko kada mogu kasnije stupiti u seksualni čin. Silovanje je vrsta kastracije.
Grupna silovanja čin je ratnog zločina kao masovo ubijanja u pojam - uvijek daje rezultate jer se zločin vrši nad svim dobnim skupinama u cilju općeg ponižavanja.
Razumijem ja to .. i znam da je to za zene uzasno iskustvo .. cak mozda i najgore iskustvo koje zena moze iskusit .. ali i dalje nevidim zasto je dijete krivo u svemu tome da zasluzuje smrt?
bad-monkey is offline  
Old 22.10.2011., 20:05   #44
Quote:
bad-monkey kaže: Pogledaj post
Razumijem ja to .. i znam da je to za zene uzasno iskustvo .. cak mozda i najgore iskustvo koje zena moze iskusit .. ali i dalje nevidim zasto je dijete krivo u svemu tome da zasluzuje smrt?
A što bi trebala objesiti sliku silovatelja na zid pored dječjeg krevetića???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 22.10.2011., 20:07   #45
Quote:
Echoe kaže: Pogledaj post
Mali ispravak ... nije 'tvoje tijelo', već tuđe tijelo. Točnije, dva su tijela u igri. (Sory što te ovako citiram, razumijem tvoj stav, no argument silovanja u priči o pobačaju samo je iznimka i šteta što se ljudi uvijek njega hvataju; jer rasprava kreće u krivi smjer i ne nazire joj se kraj).

A sad općenito ... Ono što se meni čini najvažnije u cijeloj toj priči jest nešto vrlo jednostavno i vrlo staro. To je svrhovitost; ovdje treba uvažiti i teleološki aspekt (ne teološki!). A to znači da svaka mogućnost (potentia) nastoji postati zbiljnost (akt), pa tako i biće koje je u mogućnosti postati rođeno (i iza kojeg stoji Ideja) po prirodi stvari se bori da bude rođeno i postane 'zbiljsko', aktualno. Nastoji ostvariti svoju svrhu - koja očito postoji, budući da mu je dana sama mogućnost da je ostvari.

Mnogi će sigurno odbaciti ovakav pristup; mnogi i ismijati. No radije ću prihvatiti koncepciju utemeljenu na metafizičkim i logičkim zakonitostima, nego nedomišljene i površne argumente koji se uglavnom svode na nekakva prava i vlasništvo nad svojim tijelom.
Ne znam. Ja sam za američki sistem prema kojem je dopušteno prosuti mozak uljezu u svom domu, kamo li uljezu u svom tijelu...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 22.10.2011., 20:07   #46
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
A što bi trebala objesiti sliku silovatelja na zid pored dječjeg krevetića???
jesam ja ikada ista takvo impliciro .. ona nemora to djete ni zadrzat .. ali ubit ga nema pravo.
bad-monkey is offline  
Old 22.10.2011., 20:10   #47
Pobačaj nije ubojstvo.

Da bi nešto bilo ubojstvo, objekt radnje mora biti čovjek. A zametak to nije.
Trudnoća se ne može prekinuti samo tako tj može se prekinuti jedino do svog 10. tjedna i to uz ispunjenje određenih uvjeta.

E sad, može netko reći da život počinje u ternutku začeća ali isto tako to bi se moglu proširiti i na ranije tj ulaženje muškog spolnog organa u ženski. A tom logikom, pitam se, da li je moguće neiskorištenu jajnu stanicu smatrati ubojstvom nečinjenjem (naime, spriječio se život)?

Vidim da tu ima govora o silovnju i svi se nešto slažu kako to mora da je teško i kako žale te žene. Ja mislim da vrlo malo sudionika na ovoj raspravi može i zamisliti kako je to a kamoli naći se u poziciji da moralizira silovanoj ženi.
Zamislimo situaciju da ona odluči roditi a kako dijete ima pravo i na majku i na oca (između ostalog i zbog uzdržavanja) te se zbog toga traži sudjelovanja oca u njegovom odgoju. Nije li ta situacija malo van pameti?

Isto tako, ako društvo ima potrebu biti plemenito, nek se prvo pobrine za postoječe probleme.

Pravo na pobačaj pripada svakom paru/majci.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 22.10.2011., 20:10   #48
Quote:
bad-monkey kaže: Pogledaj post
jesam ja ikada ista takvo impliciro .. ona nemora to djete ni zadrzat .. ali ubit ga nema pravo.
A jel ima pravo zlostavljati svoje tijelo dok ne pobaci spontano?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 22.10.2011., 20:13   #49
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
A jel ima pravo zlostavljati svoje tijelo dok ne pobaci spontano?
ne jer njeno pravo da radi sto hoce zavrsava na tijelu nekog drugog .. u ovom slucaju fetusa
bad-monkey is offline  
Old 22.10.2011., 20:15   #50
Quote:
bad-monkey kaže: Pogledaj post
ne jer njeno pravo da radi sto hoce zavrsava na tijelu nekog drugog .. u ovom slucaju fetusa
Ali fetus je u njoj...
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 22.10.2011., 20:19   #51
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Ali fetus je u njoj...
znam .. ali, iako je to dio njenog tijela, taj fetus je bice za sebe
bad-monkey is offline  
Old 22.10.2011., 20:19   #52
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
A ajde ti meni reci zašto je ubojstvo uništiti jajnu stanicu u trenutku oplodnje a nije ubojstvo uništiti jajnu stanicu djelić sekunde prije?
Zametak jednako čovjek - jer čovjek negdje mora početi , a to ne može biti nigdje drudje nego tamo gdje je počeo , a počeo je kao zametak... zametak je točka iz koje se neosporivo i samostalno razvija čovjek...

Jajna stanica jednako jajna stanica - ona nije čovjek , niti se u čovjeka sama po sebi može razviti...



O ovome bih možda imao sumnje da nisam vjernik (vjerojatno ipak ne bih , jer mi i sa medicinskog stajališta zvuči blesavo) , no budući da jesam , za mene vrijedi Isusova "ako ne sluša Crkvu , neka vam bude kao pogan"...

No ovi snimci nisu slučajevi s tek nastalim zametkom , i oni mi neovisno od toga što Crkva ili netko drugi govori , u srce jednostavno unose osjećaj jeze i užasa...

Zadnje uređivanje Keva : 22.10.2011. at 20:26.
Keva is offline  
Old 22.10.2011., 20:22   #53
Quote:
bad-monkey kaže: Pogledaj post
ne jer njeno pravo da radi sto hoce zavrsava na tijelu nekog drugog .. u ovom slucaju fetusa
Znači što? Ako žena odbija jesti ili želi šakom izazvati pobačaj, onda ju zavezati i hraniti sondom?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 22.10.2011., 20:23   #54
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Znači što? Ako žena odbija jesti ili želi šakom izazvati pobačaj, onda ju zavezati i hraniti sondom?
Ne naravno nemozes ju natjerat da jede ili ju sprijecit da sakom izazove pobacaj .. ali ako to namjerno napravi onda treba odgovarat za to .. isto kao da djete sakom lupi ili ga ne hrani.
bad-monkey is offline  
Old 22.10.2011., 20:24   #55
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Zametak jednako čovjek...

Jajna stanica jednako jajna stanica...



O ovome bih imao sumnje da nisam vjernik , no budući da jesam , za mene vrijedi Isusova "ako ne sluša Crkvu , neka vam bude kao pogan"...

No ovi snimci nisu slučajevi s tek nastalim zametkom , i oni mi neovisno od toga što Crkva ili netko drugi govori , u srce jednostavno unose osjećaj jeze i užasa...
Aha... onda bi ti i kontracepciju zabranio, pošto crkva uči da je i to grijeh?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 22.10.2011., 20:27   #56
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
A ajde ti meni reci zašto je ubojstvo uništiti jajnu stanicu u trenutku oplodnje a nije ubojstvo uništiti jajnu stanicu djelić sekunde prije?
Jajna stanica, kao ni spermij nisu ljudska bića.
Tek njihovim spajanjem (tj. oplodnjom jajne stanice od strane spermatozoida) nastaje ljudsko biće.
Hvala na pažnji.
Remington is offline  
Old 22.10.2011., 20:32   #57
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Znači što? Ako žena odbija jesti ili želi šakom izazvati pobačaj, onda ju zavezati i hraniti sondom?
Onda je riječ o slabom karakteru žene koja ne želi prihvatiti plod svoje ljubavi sa mladićem (ili mužem).
Miševi i lavovi... I žena može imati biti kukavica, ne samo muškarac.
Remington is offline  
Old 22.10.2011., 20:34   #58
Crkva normalna , Svijet lud...

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Aha... onda bi ti i kontracepciju zabranio, pošto crkva uči da je i to grijeh?
Da ne širimo izvan teme , ja bih zabranio sve što Crkva uči da je grijeh...

Gdje god netko govori da je Crkveni nauk zadrt ili pretjeran , zapravo se radi o obrnutoj situaciji , gdje je svijet pretjerao , a Crkva i dalje normalna...
Keva is offline  
Old 22.10.2011., 20:36   #59
Quote:
Onda je riječ o slabom karakteru žene koja ne želi prihvatiti plod svoje ljubavi sa mladićem (ili mužem).
Nasilno začeće? Kako je to uređeno onda?

Quote:
Da ne širimo izvan teme , ja bih zabranio sve što Crkva uči da je grijeh...
A da li Crkva igdje kaže da je ok suditi drugima?
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 22.10.2011., 20:40   #60
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ja sam za američki sistem prema kojem je dopušteno prosuti mozak uljezu u svom domu
Netočno. Dopusti opasku kako čitatelji ne bi pomislili da je to doista tako u Sjedinjenim državama..

Američki sustav dopušta uporabu sile samo ako je život neposredno ugrožen (ako je napadač naoružan ili ako ima očiglednu namjeru pljačkom, silovanjem i sl).
Ne smiješ ubiti uljeza u svom domu, kao što veliš, jer ako je to klinac koji je ušao po svoju bejzbol lopticu u tvoje dvorište, a ti mu hladnokrvno prospeš mozak shut-gunom, ti ideš u zatvor pod optužbom ubojstva bez predumišljaja (tzv. manslaughter ili u slobodnom prijevodu: klanje čovjeka).
Remington is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:40.