Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2012., 22:51   #21
Evo da i ja ispričam svoju priču ....
Kad smo se odlučili imati dijete ja sam bila 26, mm 29 ... to je bilo u 7.mj. 2010. Svaki ciklus sam mjerila bt i ovulacije su bile redovite .... međutim, i nakon 10 mjeseci ništa ....

U 5. mjesecu 2011 odlučili smo napraviti osnovne pretrage ... papa test, brisevi i hormoni .... kod mene je sve bilo u redu! Jedino prolaktin nešto povišen. Onda je mm otišao kod urologa i na spremiogram ... i tu nastaje pravi šok za nas: OligoAsthenoTeratozoospermia - Od MPO indicirana jedino ICSI.
Gledali smo u taj nalaz bez riječi, niti neznajući što znači ta dugačka riječ i ove kratice! Jedino što smo razumijeli je „Fertilnost je bitno smanjena.“ Nismo vjerovali da se to događa nama.

Od tada slijedi beskonačno istraživanje (hvala googleu! i forumima o MPO) i razmišljanje kuda krenuti dalje! U startu smo odustali od hodočašćenja po bolnicama i odlučili se za privatnu polikliniku.
Tako smo otišli kod dr. R na konzultacije i odmah nam je nekako sjeo .... dogovorili smo da preko ljeta napravimo još sve potrebne pretrage i prikupimo ove papire sa pravnom i psihološkog savjetovanja pa se javimo u rujnu ....
Tako je i bilo ... ljeto smo uzeli sa prikupljanje svih nalaza i psihičku pripremu .. i kljukanje vitaminima. MM je pio bioastin, Cvitamin, Lkarnitin ...

U rujnu sam krenula sa stimulacijom .... Suprefact sprej + Gonali + Ovitrelle ...
Prvi dan s gonalima je bio stvarno težak ... nikad u životu se nisam pikala ... ali uspjela sam nekako! Iduće dane već sam postala profi! Kad smo došli do štoperice i kad sam vidjela onu veliku iglu za guzu ... oči su mi bile ko jabuke!
Mm otišo na put i nije mi preostalo drugo nego stati pred ogledalo i pogoditi pravo mjesto! Ajde ... uspjela sam .. bilo je lakše nego sam mislila!

Za punkciju sam uzela lokalnu anesteziju jer je bilo puno folikula i dr je to preporučao. Kako sam zaspala, tako sam se probudila ... i sve bilo gotovo! Neznam da li to svi rade omamljeni anestezijom, ali i meni su rekli, kao i Fran, da sam valjda 10 puta pitala koliko je sati
Rezultat je bio aspiracija 11 oocita – od toga ICSI rađen na 3 JS , a 3 JS zamrznute.

Drugi dan javlja dr da imamo 3 savršena zametka ... nismo mogli vjerovati .... obzirom na spermiogram nismo se tome nadali!
Nakon još tri dana dolazimo na transfer, dva zametka savršena i njih vraćamo, treći malo manje savršen i njega ne vraćamo jer su se i dr i bilog bojali višeplodne trudnoće obzirom na moje godine.
Puni nade odlazimo kući s dvije mrvice. Iza toga slijedi 3 dana napuhanosti i bolnog trbuha uslijed hiperstimulacije.... No to je bio samo mali početak ... nakon 9 dana dolazi do laganog brljavljenja, sva u strahu zoven dr i on mi kaže da idem vaditi betu jer bi se već trebalo vidjet ako su se mrve primile.
Petak ujutro otišla odmah vadit krv i idem po nalaze u 11 sati ... beta velika nula!

Dva dana sam plakala i pitala se što je krenulo po zlu kada su svi govorili da su zameci super, ja zdrava, da će to sigurno uspjet! Pitala sam se da li sam se previše kretala, možda sam trebala mirovati više i tako ...

Nakon 2 dana plakanja krećemo u istraživanje sljedećih opcija ... počinjem proučavati sekundarni ICSI i postotak uspješnosti iz zamrznutih JS ... i naravno to me toliko obeshrabrilo ... ali ne predajem se.

Dogovorimo se s dr da pauziram jedan ciklus dok se tijelo ne oporavi od stimulacije i onda idemo u sekundarni ... opet me dr uvjerava i tješi da su imali dosta trudnoća iz zamznutih JS ....

I tako u 11.mj. idemo u sekundarni ... dvije JS su preživjele odmrzavanje i oplodile se ... što smo mi smatrali super uspjehom ... 2 od 3! Super!
Drugi dan se jedna prestala razvijati a druga je prešla u super zametak! I tako smo treći dan napravili transfer jednog zametka ...
Sljedećih dana skoro u potpunosti mirujem ... samo sam ručak kuhala! Nakon 5 dana otišla na posao, ali sve laganini ...
Nakon 12 dana sve u najboljem redu, nije bilo ama baš nikakvog brljavljenja i nekako smo se nadali da je to možda to!
13. Dan idem vaditi betu! Puna nade, ipak se Božić bliži ....ali opet nekako skeptična i zabrinuta ...
Beta opet nula!!!!!!
Ovaj put mi je bilo malo lakše nego prvi ... plakala sam manje i odmah razmišljala za koliko mjeseci mogu u sljedeći postupak!

I tako odluka pada sa se s dr čujemo u siječnju! Obzirom su moji nalazi bili svi super, osim nešto povišenog prolaktina koji sam regulirala kasnije bromergonom, kaže da netrebam ponavljati ... samo briseve i prolaktin.
Mislila sam da ćemo u postupak odmah u veljači, ali prema dr savjetu odlučili smo pričekati mjesec-dva dok ne vidimo da li će doći do promjena u zakonu, jer bi bilo puno bolje da možemo zamrznuti zametke!

I tako sad googlam i čekam da izmjene zakon da krenem u sljedeći stimulirani postupak! Razmišljala sam da li malo rasteretiti kućni budget i krenuti preko hzzo, ali opet je prevagnuo dr R. Pokazao se kao vrhunski stručnjak, ali i super čovjek, pun ohrabrenja i razumijevanja!
Ma da su oba dva postupka bila neuspješna, dr i biolog i sestre su bili super, i osjećala sam se sigurno uz njih!
Ali, šećer na kraju ... cure s foruma su bile puno od pomoći! Hvala vam svima još jednom! Pošto sam bila nova u svemu, imala sam puno pitanja ... i na sva ste mi odgovorile i pružale podršku! Hvala za to! Posebice jer nitko drugi osim vas nezna za našu priču ... odlučili smo ne govoriti o tome s obitelji i prijateljima da izbjegnemo njihovu brigu, pitanja i nadanja ...

U cijeloj ovoj priči, mm i ja smo se još više zbližili, njemu je sve ovo čini mi se palo još teže nego meni .. iako sam ja prolazila kroz torturu stimulacije i svega, on je psihički to teško podnosio. Osjećao se krivim zbog lošeg spermiograma, kao da je on kriv za sve što se događa i da zbog njega moram prolaziti kroz postupak ... Naravno, s vremenom je prestao tako razmišljati (bar se nadam) ... zajedno smo jači i pobijedit ćemo neplodnost!

Vjerujemo da će naša priča doživjeti treću sreću (ili četvrtu, petu ...) ... a do tada želim svima vama da što prije dočekate svoje bebice!!!!
__________________
Živite svoj život, ne dozvolite da život živi vas!
Tinchi28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 23:47   #22
nemam puno vremena, ali da i ja podijelim svoju priču s vama

na bebi smo počeli raditi 09/2010. obzirom da sam po prirodi jako nestrpljiva, ve 4 mjeseca kasnije (nakon opuštenog rada na bebi ) počela sam koristiti OPK i mjeriti bazalnu - jest da sam imala kasnije ovulacije (15-19 dc), ali sam ipak redovito ovulirala. prvi spermiogram nije pokazao nikakav problem - nalaz normo.
nakon toga uslijedile su pretrage mene, međutim, sve pretrage pokazivale su da sam zdrava i da funkcioniram. tu sam već lagano postala frustrirana
nakon što mi je dr. radončić savjetovao da ponovimo spermiogram, dobili smo prvu dijagnozu - asthenozoospermia.
eto, i nisu neke vijesti, ali barem znamo na čemu smo.
nekoliko mjeseci pokušavali smo popraviti spermiogram vitaminima i mineralima, ali rezultat nakon toga bio je oligoasthenozoospermia nakon toga smo napravili i bakteriološku analizu ejakulata, i pronađena je e. coli, čime je naša planirana inseminacija odgođena za mjesec dana, dok se ne izliječi beštija.
od AIH nisam očekivala mnogo, tako da nisam bila posebno razočarana što nije upalilo.
nekoliko mjeseci poslije stižemo u IVF centar, te postupkom počinjemo ve idui ciklus. stimulacija me ubijala, bila sam umorna od jutra do mraka, živčana ko pas. proganjali su me uobičajeni strahovi: koliko će JS biti, kakva će biti kvaliteta, hoće li se oploditi. punkcije sam se također bojala. i došao je i taj dan, 8 JS dobre kvalitete
slijede strahovi vezani uz oplodnju: hoće li se oploditi, koliko će ih se oploditi, hoće li se razvijati kako treba. tri dana kasnije vraćena su mi tri embrija odlične kvalitete.
sljedećih 13 dana bilo je teško. psihički i fizički pritisak bili su ogromni. od boostera mi je trbuh bio kao da sam u četvrtom mjesecu trudnoće (ne znam kak ljudi oko mene nisu primjetili da sam naglo nabujala ). u duhu smirivanja same sebe tokom postupka nisam mjerila bazalnu, ali pokleknula sam tamo negdje oko 10 dpt. eperatura mi je svako jutro bila visoko, do tog trena bi mi već počela padati da nisam bila trudna, ali ja sam samu sebe uvjeravala da je to sve od utrogestana
13 dpt, u naletu uobičajenog i svakodnevnog post transfer plača uzela sam test koji me već danima gledao iz ladice. dragi i ja nismo trebali čekati drugu crticu, pojavila se momentalno i bila je daleko tamnija od testne. odjurila sam u brayer vaditi betu. ostalo je povijest
a sad idem spavati, jer gremlini će se probuditi za dva-tri sata gladni, i počet će dreka svemirskih razmjera
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 01:29   #23
Žene moje drage, sve što ću ja reći je RESPECT! Zaista mi ostale nismo svijesne kakav smo dar od Boga dobile što smo začele prirodno. Nitko ne bi smio prolaziti to što ste vi prošle. Želim vam svu sreću ovoga svijeta!
__________________
I refuse to sink.
Hell Blonde is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 02:43   #24
Evo da i ja onda svoju priču ispričam.
Ja i mm smo počeli radit na bebi u veljači 2009. godine. I prođe veljače, prođe ožujak, i mm odluči odmah napravit spermiogram jer je kao mlađi ima problema s upalom prostate. I - prvi nalaz oligoasthenozoospermia, preporuča se IVF-ICSI. Al nalaz je bija blizu granice, pa smo se sve nadali da će se popravit, em čajevima, vitaminima, homeopatijom...em je ima bakteriju pa to liječija, nalaz sve gori i gori, pa varira... tako da smo na svemu tome izgubili 2 godine. I napokon otišli na konzultacije za MPO u siječnju 2010, i dogovoren postupak za 5 misec. Obavili sve preglede, skupili nalaze, savjetovanja, ja počela pit kontracepciju i onda šok FSH 19,51 doktorica mi pred cilom čekaonom govori da sam u moramo otkazat postupak, ja u plać, ništa mi nije jasno, ona priča od predmenopauzi, doniranju jajnih stanica, WTF!!!. I morala vadit AMH, rezultat 0,37 - smanjena plodnost. Šok!! Pa kako, pa uvik sam imala uredan ciklus, nikad problema. I nekako se privikli na to da ćemo imati dug put do bebe. Dogovoren drugi postupak za 9 misec, a uz to jedan u CITA za 1 misec 2012 preko HZZO-a. I pred postupak u 9 ja dobila posao za stalno, pa kako ću sad odma otić, ništa otkazat ću, idem u CITA. Šaljem mail doktoru, javljam mu AMH i pitam šta sve trebam od nalaza. A on odgovori "ako je toliki AMH, nema smisla ništa radit". Šta je to tribalo značit, da odustanem od bebe.... aaaa. I pošaljem mm-a na razgovor s njim i nagovaranje, jer sam mislila da ću doživit živčani slom, ako me odbije. I dr na kraju dao protokol. Dobili 3 lijepe stanice, doktor bija jako zadovoljan, sve tri se oplodile, i vračene mi 2 8 stanične. NAravno, bili smo sigurni da ćemo uspit, tako da smo tresnili na zemlju sa betom, 4,6 ( ma kvragu, šta nije bila nula).
Ništa idemo dalje, u 5 misec privatno u cita, a u 9 preko HZZO-a. NAdam se da će koji bit dobitni
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 03:04   #25
Citajuci vase price i price na drugim forumima pitala sam se koliko dugo ce trajat moja prica, ali mi se cini da je sve se nekako brzo zavrsilo, bez previse razmisljanja i opterecenja.
Prica pocinje u 4/10 kad poslije 4 godine nezasticenih odnosa i 2 godine rada na bebi kazem gin. na redovnom pregledu ako moze da napravi nalaze da vidimo sta nije uredu po tom pitanju. Dr. odma napravi sve nalaze za pocetak i kaze da je samnom sve ok i tako napravimo u 7/10 spermiogram mm i dobijemo nalaz oligoteratozoospermija, rezultat nije toliko los i gin. nam za pocetak predlozi AIH i kaze kad budemo spremni da se ponovo javimo.
I tako se dogovorimo cekat cemo novu godinu dok nedobijem stalni posao jer sam tek pocela radit, pa cemo onda krenut. I tako cekali sve do 6/11 kad smo krenuli na 1. AIH. Stimulacija sa Klomifenom, 3 velika folikla i nekoliko manjih i krenuli u labor da nam centrifugiraju spermice. Kad laborantica kaze da moram nazvat gin. i on mi kaze da su nasli u citavom sjemenu jedan jedini spermij (azoospermija) i da nam vjerovatno ne preostaje nista drugo nego ICSI.
Ne razmisljam puno o neuspjehu, iako znam da na mm jako tesko psihicki utjece i vec odmah drugi dan zovem u Ljubljanu dr. Resa i narucim nas na konzultacije te dobivamo datum za mjesec dana.
Kod dr. Resa rezultat spermiograma nije toliko los ali nam ipak kaze da ako jih nebude dovoljno da ce raditi punkciju mm i da mozemo odmah u postupak sto je trebalo biti za 3 dana. Ipak odlucimo da cemo sacekat jos mjesec dana.
MM u medjuvremenu pokusava jesti zdraviju hranu i pije vitamine za izboljsanje spermija.

Tako pocinjem ja sa Gonalima i Diphereline 2.9.11 i 12.9 sam imala punkciju bez ikakve anastezije. Punkcija sama je bila malo neugodna ali nije bolila ali nekoliko trenutaka poslije silazenja sa stola padam u nesvjest i dobivam uzasne bolove u stomaku, koji neko vrjeme poslije injekcije Ketonala popustaju. Punkcija spermica nije bila potrebna jer se rezultat jako poboljsao sa svim tim vitaminim. 3 dana kasnije transfer, od 11 folikula 8 jih se oplodilo 2 smo vratili, a od ostalih 6, 2 otisla na smrzavanje.

Prolaze dani i od nestrpljnja pravim poslije tjedan dana prvi test koji je negativan, mislim da je vec sve gotovo, ali ipak 3 dana kasnije pokusam sa drugim testom kojeg upotrjebim pogresno i tako cekam jos nekoliko dana kupim novi test koji pokazuje rahlu crticu. Nemogu da vjerujem da je test pozitivan ali ipak cekam jos na betu.

29.9. vadim Betu i cekam citavo popodne na rezultat koji mi javljaju telefonom i kazu da je beta 8 nije negativan ali nije ni pozitivan i kazu da cemo za 2 dana ponovo vadit. Onako tuzna i razocarana procitam sve mogucnosti na internetu i pravim razne scenarije u glavi sta se moglo desit, nespavam citavu noc i zamisljam kad i kako cemo po smrzlice. Drugi dan pred vece zove me moja gin. i zamoli me da dodjem odmah da mi ponovo izvade krv jer postoji mogucnost da su u labu zamjenili krv sa nekom drugom pacijenticom . Onako uzbudjena, da ipak jos nije svega kraj cekam rezultat sljedeca 2 sata. I tako mi gin. javlja da su stvarno zamjenili krv u labu i da je moja beta 2700 i da je beta kod blizanaca uvjek visoka.

Nekako jos uvjek nemogu da vjerujem da se stvarno desilo i to od prvog pokusaja. Sad sam u 24 tjednu i moji decko i curka igraju se po stomaku i polako rastu.

Nadam se da ce biti jos uspjesnih prica i drzim palceve svima, da vam vas put do zeljene bebice bude sto je moguce kraci.
Veni1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 01:11   #26
MM i ja upoznajemo se 2008 (oboje 36)u jesen, početkom zime idem na rutinski sistematski i gle ogroman miom (12cm), pitanje da li ću zadržati maternicu i jedina opcija laparotomija (prerezan trbuh). Jedva da smo si stigli reći da se volimo i ja već na operaciji. Bude me iz narkoze da provjere svijest i moje prvo pitanje je „dal je još unutra“ uz agoniju od boli (poslije toga više ništa ne boli), sljedeća 2 dana ležim na intenzivnoj i brojim kapi sedativa iz infuzora. Uf što sam si onda bila lijepa, 3 tjedna odmarala se u bolnici, 10 dana na infuziji, mm se definitivno zaljubio (još čuvam poruke, u jednoj kaže da za 3 mjeseca idemo na bebu). Borimo se sa raznoraznim beštijama uzrokovanih kateterom.

U proljeće2009 krećemo, ševimo se ko zečevi kada stignemo. On puno putuje i pred ljeto se useljavam. .. Spermiogram OAT…

U jesen krećemo na VV, drL, androlog radi obradu i spermiogram azoospermičan(apstinencija 2 dana, jedva). Stavljaju nas na hold sa pretragama koje su se OK. Izgubili godinu dana, al ajd u proljeće imali i jednu prirodnu biokemisjku. Tu zimu smo se vjenčali.

U jesen 2010 krećemo po preporuci na SD drB, oduševljava nas brzom akcijom svjestan da godine cure. U 11 om prvi ICSI (drugo nismo ni pokušavali). Dobivamo 19 oocita(7loših, 12 dobrih), od čega smo imali 4 postupka po novom zakonu, sve moguće kombinacije:
1. 12/11 Svježi transfer – peti dan 3×4stanična, dosita mi nije jasno što su to vraćali
2. 2/11 3 u frizeru, 2 odmrznute, 0 oplođenih
3. 3/11 3 u frizeru, 0 odmrznutih
4. 4/11 3 u frizeru, 3 odmrznute, 2 oplođene i vraćena 3 dan = biokemijska
U 5/6 mjesecu ja ne znam za sebe od posla pa radimo pauzu, dogovor za kraj 6og prije njihovih godišnjih al se doktor predomišlja i stavlja nas na 2 mjeseca kontracepcije.
Krajem 8/11 drugi stimulirani, malo drugačiji protokol i samo 6 oocita, ali puno bolji zametci:
5. 9/11 Svježi transfer –peti dan, 3 morule
6. 10/11 Krio – od 3 js 1 blastica
Za svaki ovaj postupak bar 4×UZV, 2 punkcije bez anestezije, 4 transfera, 4 hmm čega 4, idemo dalje.

Unutar svih tih dana ne mogu niti ne želim opisivati detalje i osjećaje, koji je vrijedan spomena, uspomene, suze, idemo dalje.
Sustiže me četrdeseta. Skupljamo nalaze i odlazimo za Prag….
Idemo dalje iako svjesni zida preda nama
katarina72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 02:39   #27
"teška" tema-reći će neki,prekrasna tema reći će drugi...sve ovisi kako na to gledaš i kako se nosiš s time...te naravno,jesi li postigao ultimativni cilj-DIJETE!

u svakom slučaju pravu istinu o borbi i MPO svijetu znaju samo one/oni koju su je prošli/prolaze...respect za sve vas/nas

naša priča:

nakon 7 godina veze vjenčanje...
nakon 2 godine braka počinjemo raditi na bebi...
nakon 1 god. pokušavanja i nezatrudnjivanja krećemo na pretrage...
kod mene sve o.k., on-oligoasthenoteratozoospermia (u ejakulatu par stotina tisuća nepokretnih spermija i nekoliko slabo pokretnih...)
šok i nevjerica...zašto baš mi?kuda/kako dalje...jedan dan si pun nade i poleta,tražiš i čitaš sva moguće istraživanja/načine...drugi dan plačeš na podu kupaonice nakon što čuješ da ti je najbolja prijateljica trudna...

nakon 3 mjeseca tapkanja u mraku,odlučivanja što i kako dalje dogovaramo se da idemo na MPO...naivno ulazimo u sve to ne znajući što nas sve čeka...

u sljedeće 3 godine prošli 7 IVF/ISCI postupaka (IVF poliklinika,Petrova,Vinogradska,Ljubljana) i gotovo sve moguće ishode (neg.aspiracija,neoplodnja js,nerazvijanje embrija,negativna beta...) osim onog najvažnijeg-pozitvna beta...

pati naš osobni život,socijalni kontakti,posao,obiteljski odnosi,veza/brak...
nakon još jednog neuspjelog postupka odlučujemo da dalje više ovako ne ide...dogovor je probati još samo jednom u Mariboru,ako ne ide odustajemo od MPO priče...mirimo se sa činjenicom da vjerojatno nikada nećemo biti roditelji i da je to u redu...prihvaćamo to i od onda nam je sve puno lakše,život ide dalje,treba uživati u njemu i drugim stvarima...

dolazi jesen 2010. i postupak u MB na koji smo čekali godinu dana,potpuno neopterećeni ulazimo u njega...ne očekujemo ništa,ne nadamo se ničemu...zapravo,tako govorima svima i jedan drugome (ali unutra uvijek se nadaš,nikad ne odustaješ...)

5.11. dan D-vađenje bete,prvi put se odlučujem otići vaditi je preko uputnice u bolnicu (do sad uvijek išla privatno,dac s emogu sama na miru kod kuće isplakati ako dođe neg. nala na mail...),ne želim dati 120kn za nešto što ne vjerujem da će se dogoditi (za tu lovu zapikirala si nove sandale)...

12:45h dolazim u labaratorij u petrovu, tražim sestru nalaz na svoje prezime...sekunde prolaze kao sati dok ona traži po papirima moje prezime (mislim sei,nemoj plakati kad vidiš neg.betu,nemoj plakati tu pred svim tim ljudima...), daje mi papir napokon...izlazim van (ne želim plakati unutra)...otvaram nalaz ispred zgrade...vidim samo jedan broj pred očima 940,50...ne vjerujem,vraćam se unutra...pitam sestru jel' ona sigurna da je to moj nalaz-bojim se da je došlo do greške...ona kaže,sve je u redu-trudni ste!
lomim se i plačem...zovem MM-a i plačem,mamu/tatu/sestru...jecam i ne mogu niti isparičati što se događa,ali shvaćaju...

trudnoća je bila uredna,da se nisam izludila brigom oko toga hoće li sve biti u redu možda bih i uživala u njoj...ovako sam samo htjela da sve što prije prođe i da već jednom vidim svoju bebu,tek tad će mi biti sve stvarno i vjerovat ću da se ovo stvarno događa...

3.7.2011. na svijet je došla moja čudesna mrvica,moj centar svijeta,moj život,moje sve...

i opet bih sve ispočetka...ne bih promijenila niti sekundu svoje borbe za dijete,niti minute ovih zadnjih 3 godine,niti dana koje sam proplakala...jer imam nju...

moj duboki naklon i najveće želje za uspjehom svima vama koji prolazite kroz MPO!
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 20:15   #28
najezih se...od svega,toliko toga iza nas,moja prica jis uvijek traje.....ako ikada ugledam happy end...podjelit cu je sa vama....dotada se borim dalje
zelimbitimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 14:48   #29
bok svima!

mi smo svoju priču započeli pred godinu i pol... za svoje stanje - PCOS znam od 16. godine jer nikad nisam imala redovitu menstruaciju.
u početku me to i nije tako brinulo jer mi je mama rekla da također ima ciste na jajnicima a rodila dvoje zdrave djece prirodno...
menstruaciju sam regulirala pilulama koje su također imale kontracepcijski učinak, jer naravno od nezaštićenog seksa ostaje se trudna!

međutim, u dogovoru s dragim, na početku godine u kojoj je zakazano naše vjenčanje ja prestajem piti pilule i počinjem lurkat ovdje po forumu.
najviše mi je za oko zapela tema mjerenje bazalne temperature te već idući ciklus startam s mjerenjem. nakon par ciklusa mjerenja šokantno otkriće - nije zabilježena ni jedna ovulacija, a bome ni praćenje sluzi nije moguće jer je nema u takvom obliku kakva bi trebala biti

razgovaramo dragi i ja i pada odluka da se više ne štitimo nikakvom metodom pa što bude bude...kod ginekologa dobijam utjehu, neka ne brinem jer u slučaju da ne uspije prirodno, moj gin će probati prvo terapijom klomifenom i ciljanim odnosima a ako ni to ne upali poslat će nas u Zagreb na konzultacije za potpomognutu oplodnju.

u tih par mjeseci do vjenčanja, naravno ne događa se ništa... uredno mjerim bt, provjeravam sluz, pijem vrkutu, marulju & co ali ništa.. tu i tamo koji ciklus sa ovulacijom koju pokrivamo više-manje uspješno.

u veljači 2011. dolazim svom ginekologu i dobivam terapiju klomifenom uz folikulometriju i ciljane odnose. sva sretna odlazim iz ordinacije s nadom da će nam to upaliti! jer ipak, problem je u mojim ovulacijama, zar ne?
prva folikulometrija na 9dc - folikuli se ne razvijaju, vidi se samo jedna poveća cista na lijevom jajniku.
izgleda da ipak neće biti tako jednostavno...
gin mi daje preporuku da muž napravi spermiogram. upućuje nas na bolnicu Sv.Duh.

kad smo dobili nalaz, ponovo šok! - Oligoashtenozoospermia - smanjena pokretljivost spermija sa lošom morfologijom.
nakon što smo se oporavili od prvotnog šoka odlučili smo da krećemo na konzultacije za mpo.

zatim su slijedile sve one silne pretrage i prikupljanje papira da bi ove godine u veljači došli u prvi AIH postupak sa klomifenom (i čak sam dobro ovaj put odreagirala na terapiju!) koji za sad još ima neizvjestan ishod (mada sam danas popišala jedan minus )

ni za nas nema stajanja dok ne dođemo do cilja...

svima koji se nalaze na ovom trnovitom putu želim puno snage i ljubavi, jer to je jedino što nas drži...
__________________
Da je bolje, ne bi valjalo.
Zafrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 19:29   #30
Pozdrav!

Sve je poćelo nakon prve neplodne godine braka! Meni je tada bilo 30 a boljoj polovici 34.
Nakon silnih pretraga ustavnovljena je Oligoasthenozoospermija,a kod mene je sve ok .... tada bilo!! Odmah su nas prosljedili na IVF. Tada nismo ni osijećali strah, paniku, više kao neko ushićenje. Kupila knjigu za trudnice i ponosna poćela čitati da me ništa ne iznenadi!
2010 god u 10 mj narućeni za protokol, sve je proslo ok, 3 oplodili, 4 zamrznuli i hajd doma! Neizvjesnost od 12 dana je prošla i kad ono pozitivna beta. Nema veće sreće, nisam mogla vjerovat. Gotova stvar. Nakon 7 tj spontani!
Razdoblje o kojem ne želim ni razmišljati! Ponekad kao da nisam ni izašla iz njega, kao da sam u nekom začaranom krugu iz kojeg ne mogu van! Sljedili su daljni postupci, od prirodnih, smrzlića, aih, stimulirani..... u međuvremenu moj nalaz AMH i Inhibin- niske vrijednosti... aj dobro, nije strašno, idemo dalje!
Uz veliku podršku mojih najmilijih (jako mali broj) imam snage za dalje!
Trenutno smo u 7 postupku i nadam se zadnji!
Živim za taj dan da i ja ugledam svog smotuljka!

Moram zahvalit curkama na forumu, koje su uvijek tu u dobru i zlu!

Zadnje uređivanje nikolina09 : 14.02.2012. at 19:37.
nikolina09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 22:25   #31
naša priča..

imamu dramu queen koja je začeta nakon ca. 7-8 ciklusa pokušavanja. ginekolog je tada moju izrečenu namjeru o potomstvu uzeo ozbiljno te je odmah obavio sve briseve i hormonske pretrage.
kratko nakon što sam pišnula pozitivan test je čovjek otišao u mirovinu da studira astronomiju..sretan završetak wannabe staža.
rodila sam u 34+3, vaginalni porod, apgar 10/10. cura je ostala 10tak dana u toplom krevetiću zbog žutice..
moj oporavak je bio brz, već 15 minuta nakon poroda sam pitala dragog kad ćemo opet. da mi je netko tada rekao da će se ta borba otegnuti na preko tri godine, ne bi mu vjerovala.
uglavnom, unatoč početnim turbulencijama i ostalim stvarima što donosi roditeljstvo, meni se opet nekako osladilo. kao da sam kroz život s malenim bićem doživjela zen..hormoni poludili..hoću opet.
nije puno trajalo, točnije prvi ciklus pokušavanja je uspjelo, pola godine nakon poroda. unatoč dojenju svako dva sata dan i noć, unatoč štresu i ostalim kerefekama koje su kao nepovoljne za zatrudnjivanje. ono što sam pripisivala PMS-u su bili prvi simptomi trudnoće. kao i prvi put, i drugi put sam prvo tromjesečje gledala pomalo skeptično i čekala da prođe..da se mogu opustiti. howyesnou.
u 10. tjednu dolazim na standardni pregled i ginićka kaže da je plod za dva tjedna manji nego što bi trebao biti..ali da sačekamo, možda se radilo o kasnoj ovulaciji..blablabla..taj mjesec nisam ni znala tocno da li imam ovulaciju ili ne, ali vrlo dobro znam kad smo se keksali.
usput tuka naglasava da je plod i na prvom pregledu bi malo manji. pa što mi nisi ovmah rekla, ne bi se barem tako šokirala
tjedan dana kasnije dolazim na kontrolu i bebici više nije kucalo srce.

slijedi kiretaža..tri dana pred naše vjenčanje, kojeg li veselja. da sam znala što danas znam pustila bi da se sama očistim.
idući na kiretažu, znala sam da me čeka dug put..duga borba za drugu bebu.
menstruacija nakon kiretaže je došla 4mj kasnije, no 2-3 dana ca. 5 tjedana nakon kiretaže, pa opet 4 tjedna kasnije i pred dolazak menstruacije su bili povezani s nekim neobičnim bolovima. ginićka nije ništa posebno vidjela i htjela me slati gastroenteorologu. no znala sam da je problem ginekološke prirode.
enivej. slijedi 'opušteno' pokušavanje uz bazalnu i LH trakice. ništa. ajde možda je zbog dojenja. čekiranje hormona ne pokazuje ništa dobro, ali za klomifensku terapiju trebam odbiti dramu queen od sisanja. 3mj nakon toga nema pomaka..hormonska slika pokazuje lošu lutealnu fazu..
slijedi par klomifenskih ciklusa.
nakon toga promjena ginekologa. novi izražava sumnju na endometriozu, što je i laparoskopski potvrđeno. isto kao i činjenica da imam zaraslice i da mi je desni jajovod bio začepljen.
usput sam napravila i toksi test i ispostavlja se da sam do grla zagađena s živom, ali i olovom, niklom i titanom. slijedi detoks.

slijedi preporuka za IVF. ZAR JA? pa prva trudnoća se desila relativno brzo, druga odmah u prvom pokušavanju..?!?!? pa nisam ja za IVF..košmar u glavi.
prvi MPOvac je kao lešinar samo čekao da napravimo IVF, bez ikakvih pretraga. kod njega sam napravila dva AIH, IVF se nisam usudila raditi u toj ordinaciji.
slijedi promjena ordinacije. doc je tamo odlično uradio dijagnostiku pa su skužili nizak AMH, MTHFR mutaciju i da su lupus markeri povišeni. po tome sam kandidat za heparin. no zaribali su kod monitoringa postupka i tajminga stoperice/punkcije.
prvi IVF prolazi bez fertilizacije. šok! mada mi sve nije mirisalo na dobro gledajući mjere folikla i tajming za štopericu (to sam opisala na nekom drugom mjestu).
ipak sam po broju dobivenih folikla LOW responder kao što sam se i bojala. drugi put smo prošli s fertiliacijom, no rezultat i nije bio neki. 4stanični embrio na 3. dan.

treći put slijedi bijeg iz zemlje..kod famoznog 'čarobnjaka' i konačno je i rezultat bolji. od 4JS su se oplodile tri. dvije dobre su vraćene, no nažalost negativno.

nadam se da se klupko odmotava. uvela sam wheatgrass i smokve..neće štetiti. menga se promijenila na bolje. broj antralaca kao da kontinuirano raste, ne bud' ureka..nadam se da se neću šokirati ako se odjednom broj sroza
nedavni posjeti doktoru kineske medicine je bio više nego dobar. uputio me između ostalog na loše rezerve željeza. čekiranje feritina je potvrdilo ono što je on rekao. ima smisla. pred kraj trudnoće mi je pao hemoglobin, s tom rezervom sam dojila 19mj i pola godine nakon poroda išla u novu trudnoću.
borim se. živcira me ovo čeprkanje što bi mi sve bilo od pomoći. ali opet da zatvorim knjige i internet enciklopedije bi se osjećala izgubljeno.
ne znam kako će se sve završiti i da li će nas treće dijete uopće izabrati. bojim se nadati, bojim se odustati. drama queen je uvjerena da će dobiti krevet na kat i da će na donjem krevetu spavati njena seka..ma to je prava sol na ranu.

uvijek i nanovo se sjetim zadnje slike na UZ pregledu, kako se to malo biće koprcalo dok je gyn radila ultrazvuk i svaki put kad pomislim na to se rasplačem od tuge, razmišljam kako bi bilo da je sve prošlo u redu.
možda je ženama prije bilo lakše kad izgube trudnoću u ranom stadiju..barem nije bilo mogućnosti da vide bebicu, što opet i ranu trudnoću u današnjem vremenu čini tako stvarnom. možda..puno pitanja, malo odgovora..
__________________
Moje cure..L i N

Zadnje uređivanje zoro007 : 14.02.2012. at 22:32.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 17:56   #32
nisam još pisala na ovom podforumu, već 2 god se vrtim na PCOS-u
u to vrijeme s mojim zdravljem nije se dogodio nikakav napredak, osim što sam malo jače iznervirana.
zatrpana sam nalazima i uputnicama, lijecnici imaju oprečna misljenja....
nakon prestanka pilula jasmin (9/2010) menstruacija je izostala, UZV pregledom susp. Sy PCO.
dalje je slijedila obrada kod endokrinologa: prolaktin je bio povisen, LH je bio visestruko visi od FSH, SHBG i TESTO takodjer visoki. Na bromergonskom testu PRL se nije dovoljno suprimirao. Ostali testovi su bili uredni.
Zatim sam upucena na MR sele i parasele. Sigurnih znakova adenoma nije bilo, ali je infidibulum diskretno usmjeren u lijevo.
U 5/2011. uvedena terapija Bromergonom 1x 2,5 mg, prolaktin je uredan (uz koristenje terapije) testosteron i dalje ostaje visok. Menstruacije i dalje izostaju, ciklusi traju do 90 dana.
Na zadnjem pregledu 2/2012 endokrinolog u terapiju uvodi Siofor 2x 850 mg. Menstruacije i dalje izostaju, prisutna je i galaktoreja. LH je visi od FSH, SHBG i TESTO takodjer visoki, u 2 godine ovulirala sam 3 puta i imam jake mucnine od siofora, nikakvog poboljsanja nema...
na zadnjem testu pod bromergonom PRL 599 (ref. vrij. do oko 549, nemam nalaz kraj sebe)
uskoro ću ponoviti MR, kad dočekam red .... (opaska: ako platim 2000kn na redu sam za par dana, ako ne lista čekanja je 10 mj)
negdje 3/2012 mi pukao film i otišla sam na mpo, srećom naišla sam na odličan tim ljudi, obavila sve pretrage i u 5 mjesecu prošla ciklus stimulacije s klomifenom, aspirirana je 1 js za ICSI (zbog spermiograma), nažalost bila je nezrela, al dobro...bilo je super za prvi postupak
sad u 9 mjesecu je trebala biti puna stimulacija, ALI
pojavila se HPV i BHSB infekcija:
ukratko je išlo ovako
Papa test 1/2012 DM+HPV, u obzir dolazi i HSIL, uradjena je kolposkopija, a zatim i biopsija. Nalaz biopsije je bio uredan. Bris na HPV visokog rizika slabo pozitivan.
3/2012 ponovljeni papa test pokazuje CIN III u obzir dolazi i CIS. Biopsija je takodjer ponovljena i pokazuje CIN II. Ucinjena klasicna konizacija 7/2012, histoloski nalaz konizata: CIN III
''... no sa sigurnoscu se ne moze iskljuciti i dopiranje do endocervikalnog ruba...''!!!
što znači da trebam pratiti situaciju i možda ponoviti konizaciju. pa sad eto, neću ići po svoje lijekove nego po mišljenje jel uopće mudro igrat se s hormonima ili bolje prvo ponoviti operaciju pa tek onda po bebicu...
al na kraju svega ostaje moj

Zadnje uređivanje theorema : 29.08.2012. at 18:04.
theorema is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 17:18   #33
nemam baš snage pisati svoju priču, mogu samo reći da sam mama jednog predivnog dječaka. dugo vremena sam mislila da se čuda događaju samo drugima.

željela sam s vama podjeliti blog koji je meni jako često u crnom tunelu bio svjetlost...ako ga čitate krenite od samog početka, nikako od kraja.

uživajte... po meni ovo štivo zaslužuje biti objavljeno http://namaste.bloger.hr/
__________________
Čekam ljeto i Lavića....dočekala Račića!
think.pink34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 21:48   #34
trenutno ne planiram trudnoću, no moram priznati da sam se oduvjek sanjala da dijete rodim do najkasnije 25. godine.. na nedavnom kontrolnom pregledu (ovaj put kod ginića koji nije moj obični) sam saznala da, s obzirom u kakvom su mi stanju jajnici i endometrij - nemogu imati djecu. iako me ginićka tješila da se to može srediti s tabletama i možda s vremenom (mlada sam imam 21 god, ali opet - nisam baš tako mlada ako planiram dijete za 2-3 godine)

u svakom slučaju me zbog toga sve više i više živciraju ovi zakoni o MPO jer mi se sve čini da ću se i ja sa njima morati boriti
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 00:40   #35
Ok, malo zbunjena pa ajd da pitam. Koje pretrage ti je gin radio da je dosao do zakljucka da ne mozes prirodnim putem imati djecu? Mislim mozda pcos al hrpa cura s pcos je ostvarila trudnocu bez mpo.

Jedino ako su ti radili dodatne pretrage al to mi se nekako ne cini jer kazes da jos ne planiras bebu pa mi se ne cini da su bile ciljane pretrage koje se odnose na probleme kod nemogucnost ostvarivanja trudnoce.

Moj savjet jest da ne trcis pred rudo
__________________
All I ever wanted, all I ever needed, is here in my arms.
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 02:28   #36
PCOS i endiometrioza su dijagnoze.
i nekako mi se ne čini da je trčanje pred rudo, ako je doktorica doslovno rekla 'ti i da želiš dijete sada, nebi ga mogla imati'
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 15:54   #37
Jesu, dijagnoze su no unatoc istima mnoge zene su bez vecih problema ostvarile trudnocu
Naravno ima i onih koje nisu i koje su uspjele uz određenu asistenciju lijecnika ili s nekim od mpo postupaka.

A doktorica koja ti je to rekla na temelju jednog kontrolnog pregleda koliko shvatih je iz moje perspektive pomalo neozbiljna kada ti ide tako bacati recenice ne mozes imati djecu.

Ok je da ti objasni moguce poteskoce tvojih dijagnoza u buducnosti kod ostvarivanja trudnoce no da ti ide pod gotov cin govoriti da je nemoguce - to je neodgovorno i neprofesionalno.
Nemoj se ljutiti, ne mislim nista u losoj namjeri, dapace.

A kad kazem ne trcati pred rudo mislim ne u ovom trenu kada jos na potomstvu niti ne radis misliti o mpo postupcima. Najbolje u ovom trenu sto mozes jest biti svjesna svojih ajmo reci problema, redovno se kontrolirati i drzati stvari pod kontrolom a kad se odlucis za bebu otici nekom uistinu dobrom reproduktivcu koji ce stvari znati postaviti kako treba na najadekvatniji nacin za tebe.

Stvarno se nadam da moj post neces dozivjeti kao pametovanje jer uistinu nije. Samo osvrt osobe koja nazalost ima iskustva i ponesto znanja na temu. Zelim ti puno srece i da se kroz koju godinu ipak srecemo na pdfu trudnice a ne tu
__________________
All I ever wanted, all I ever needed, is here in my arms.
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 18:59   #38
ona je mene vidjela (i pregledala) samo taj jedan jedini put prije nekih mj dana. po svemu mi se činila profesionalnom, pa nemam razloga "sumnjati" u to što mi je rekla. ali opet, ovako kako si ti to postavila, sad mi se nekako čini da je možda ona istračala pred rudo s tom izjavom. možda me samo htjela umiriti oko kontracepcije, ali postigla je kontraefekt, odnosno ja se sad osječam pomalo (glupo će zvučati) falično

tvoje su mi riječi pomogle, pa stoga jedno veliko - hvala
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 19:31   #39
Ma joj, nekad me jako ljute ti nasi lijecnici s tako nesmotrenim izjavama. Pobogu ici mladoj curi od 21 godinu govoriti da nece imati djecu. Uf!

Mislim da je sad bitnije da tebi pcos i endometrioza ne stvaraju trenutno probleme. Stoga kontroliraj to redovno i uvijek kad budu u pitanju neke teske tvrdnje ili dijagnoze potrazi drugo misljenje.
Mene je uspio krivo dijagnosticirati jedan vrhunski strucnjak - dakle svi oni imaju dobre i lose dane sto bi se reklo.

I vrlo pohvalno je da odgovorno razmisljas o svom reproduktivnom zdravlju.
I nisi falicna - nemoj nikad tako gledati na sebe.
__________________
All I ever wanted, all I ever needed, is here in my arms.
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 23:20   #40
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
ona je mene vidjela (i pregledala) samo taj jedan jedini put prije nekih mj dana. po svemu mi se činila profesionalnom, pa nemam razloga "sumnjati" u to što mi je rekla. ali opet, ovako kako si ti to postavila, sad mi se nekako čini da je možda ona istračala pred rudo s tom izjavom. možda me samo htjela umiriti oko kontracepcije, ali postigla je kontraefekt, odnosno ja se sad osječam pomalo (glupo će zvučati) falično

tvoje su mi riječi pomogle, pa stoga jedno veliko - hvala
Meni je jedan kreten koji nije zasluzio naziv ni ginekolog ni lijecnik, rekao da nikad necu imati djece kad sam imala 18 godina
Takoder sam Pcos
A vid me

Slajka ti je sve lijepo objasnila, bude to sve ok, nemoj si raditi pritisak bezveze
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.