Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2012., 23:49   #41
hvala cure, stvarno ste me utješile. moje frendice baš i nemaju puno razumjevanja, kad sam im rekla to, reakcije su bile ovakve 'pa jel želiš djete sad?', ja kažem 'pa ne sad..' i onda 'ma jooooooooj, pa šta se brineeeš. još ti je super, bar se trudnoće nemoraš bojati'
pa sam nakon takvih reakcija i odustala od nade da će me one razumjet i dat mi podršku. jbg, kako nekome objasniti da se osječaš kao manje žena zbog toga? no dobro, nisam sama u svemu tome. ima još ljudi, pa makar i na forumu
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 13:29   #42
Quote:
dawn990 kaže: Pogledaj post
hvala cure, stvarno ste me utješile. moje frendice baš i nemaju puno razumjevanja, kad sam im rekla to, reakcije su bile ovakve 'pa jel želiš djete sad?', ja kažem 'pa ne sad..' i onda 'ma jooooooooj, pa šta se brineeeš. još ti je super, bar se trudnoće nemoraš bojati'
pa sam nakon takvih reakcija i odustala od nade da će me one razumjet i dat mi podršku. jbg, kako nekome objasniti da se osječaš kao manje žena zbog toga? no dobro, nisam sama u svemu tome. ima još ljudi, pa makar i na forumu
Imam jako dobru prijateljicu kojoj su sa 18 godina dali dijagnozu endometroza na oba jajnika i PCOS te su joj i sa dijagnozom servirali da ako nema dijete odmah neće ga ni imati. Tada joj nije bilo niti dijete a niti dečko na vidiku. Sa 23 je imala laparatomiju endom. ciste od 15 cm (ogromna). Udala se sa 30 i nakon 3 mjeseca ostala je trudna. Sve ovisi od slučaja do slučaja, ja sam sa puno lakšom dijagnozom na IVF-u. Ali vjeruj mi ginekolozi jako malo mogu saznati iz 1. pregleda.
Doriana1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 19:06   #43
drago mi je zbog tvoje prijateljice, ali žao mi je zbog tebe. nadam se da ću i jednog dana i ja moći normalno zatrudniti jer prvenstveno - nemam novca za umjetnu oplodnju. oduvjek sam za posvojenje, ali radije bi izabrala sama da ne želim roditi nego posvojiti, a ne da mi je posvajanje jedina opcija, ako kužiš šta hoču reći.

držim vam svima fige!!!
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 19:19   #44
Dawn ma ne odmah na crnjaka - glu ju opet. Bumo te po guzi nalupale

Ovako - mpo postupke placa hzzo, ok ima ogranicenja u smislu broja pokusaja i ok ima svakakvih iskustava po bolnicama no ni privatnik nije garancija dobrog rada. Dakle s tim se ne zamaraj. Ako ce ti mpo jednom trebati tada ces u skladu s mogucnostima odabrati najbolji centar za to.

Posvojenje je kod nas izuzetno tezak i dugotrajan proces bojim se. I pozvizdim kad netko veli joj pa kaj ne posvoje.
Prvo dok nisam istinski sama sebe zapitala da li ja to mogu - nisam ni bila svjesna koliko je to teska odluka zapravo. A oduvijek sam mislila da mogu.

U biti, znam da to se ne slusa ono ma joooj mlada si, biti ce sve ok, moja frendica je s ovim i onim ostala trudna i sl.
No zapravo moras biti pozitivna i vjerovati u najbolji moguci scenario a ako se desi najgori - nosit ces se s njim kad se desi.
Kao i sve mi tu - inace poludis
__________________
All I ever wanted, all I ever needed, is here in my arms.
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 21:18   #45
Kao što ti je Dawn rekla MPO je na teret HZZO. Ne mogu reci da sam ja doživjela IVF kao nešto strašno. Ja sa sretna da imam tu mogućnost, i dok sam u postupcima imam osjećaj da nešto radim da postignem moj cilj. Kako vrijeme prolazi i uspjesi na IVF su sve bolji. Ja vjerujem da tebi neće ni trebati a ako i bude, u 3 godine znanost će u tom polju napredovati.
Doriana1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 21:19   #46
Quote:
Doriana1 kaže: Pogledaj post
Kao što ti je Dawn rekla MPO je na teret HZZO. Ne mogu reci da sam ja doživjela IVF kao nešto strašno. Ja sa sretna da imam tu mogućnost, i dok sam u postupcima imam osjećaj da nešto radim da postignem moj cilj. Kako vrijeme prolazi i uspjesi na IVF su sve bolji. Ja vjerujem da tebi neće ni trebati a ako i bude, u 3 godine znanost će u tom polju napredovati.
Oprosti, kao sto je Sly rekla.
Doriana1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 22:04   #47
Ovako, ja imam dijete iz MPO postupka. Dosta je bolesno. Imao je krvarenje u mozgu 2 do 3 stupnja do kojeg se ne zna kad je doslo (nije bio tesak porod,ima vodenu cistu velicine trexine mozga,, sumnju da ima jos i tumor na mozgu. Zeznute su mu aminokiseline,,dake nesto urodjeno metabolicko. Dakle, ja sumnjam da je sve to posljedica nacina na koji je "dobiven".Inace produkt je IVF postupka iz stimuliranog ciklusa. I DA,, imala sam i embrioredukciju, od tri zametka samo je on ostao. Mene muci da li je on takav zbog MPOa. MOLIM VASA ISKUSTVA.Ne zelin kazno rjesenje.
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 22:20   #48
Ispricavam se,, pisem na mobu,tjedoh napisati "prazno tjesenje". E da napisali su i da je izrazito hiperaktivan,, dake ADHD i jos sa elementima AUTIZMA. Jako sam zabrinuta za njegovu buducnost. MOZDA SAM BILA SEBICNA FORSIRAJUCI DA GA DOBIJEM. ..
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 10:24   #49
Hej Alistra. Nije ti lako i žao mi je zbog toga. Iskreno, osobno ne mislim da su zdravstveni problemi tvog sina rezultat IVF postupka, ali ja nisam stručnjak. Dolje ti linkam jednu od tema na Rodinom forumu u kojem su mnoge majke djece iz MPO postupka iznijele svoje mišljenje, a ima i nekoliko stručnih članaka na tu temu.

http://forum.roda.hr/threads/70628-K...%A1a-IVF-djeca

Možda ne bi bilo loše da ponovo sama pokreneš bilo tu temu ili otvoriš novu upravo tamo.
VK Girl is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 11:00   #50
Quote:
alistra kaže: Pogledaj post
Ovako, ja imam dijete iz MPO postupka. Dosta je bolesno. Imao je krvarenje u mozgu 2 do 3 stupnja do kojeg se ne zna kad je doslo (nije bio tesak porod,ima vodenu cistu velicine trexine mozga,, sumnju da ima jos i tumor na mozgu. Zeznute su mu aminokiseline,,dake nesto urodjeno metabolicko. Dakle, ja sumnjam da je sve to posljedica nacina na koji je "dobiven".Inace produkt je IVF postupka iz stimuliranog ciklusa. I DA,, imala sam i embrioredukciju, od tri zametka samo je on ostao. Mene muci da li je on takav zbog MPOa. MOLIM VASA ISKUSTVA.Ne zelin kazno rjesenje.
Mene u vezi tebe najvise brine sto svoje djete nazivas PRODUKTOM
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 13:28   #51
Evo javljm vam se sa goljka,, pored mene prolzi vise kolica sa blizancima,, to ne moze biti slucajnosy. Gledano statisticki,, vidjeh dvoja kolica i obadvoja za 'duplice'. Btw hval na inku,, ako se kome od vas d procitati ima iskustava koj podkrepljuju moje sumnje. A Ima i ostova koji napadaju na samu pomisao da bi MPO mogao imati neki utjecaj na zdrvlje djeteta. Necu vas ovdje vise zamarati,, samo bi vas htjela potaknuti da kad dobijete dijete pocnete sto prije vjezbati s njim i kontrolirati ga, naravno ne znaci da ce biti bolesno. Ps. rijec produkt mozete zamijeniti rijecju rezultat. Tesko je tipkati dok ti ADHD dijete doslovce skace po mladjem djetetu. Sljedeci posr ce biti o mojem MPO postupku, necu vise o ovome.
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 13:44   #52
alistra, razumijem te na neki nacin da razmisljas sto si napravila krivo i da li je MPO put bio ispravan...ali
ima dovoljno djece koja su zaceta prirodnim putem a imaju adhd(s) ili stojaznam. blizanci zaceti prirodnim putem a rodjeni ranije isto tako mogu imati krvarenja u mozgu..itd. dakle ne radi se bas o tome na koji nacin je doslo do trudnoce.
vrlo cesto se desi prijevremeni porod kod viseplodnih trudnoca, svejedno da li se radilo o MPO trudnoci ili ne.
moja je trudnoca zavrsila isto prijevremeno (nije bilo ikakvih krvarenja), mada trudnoca nije bila MPO trudnoca, nosila sam jedno dijete.
hocu reci da nema pravila..
__________________
Moje cure..L i N

Zadnje uređivanje zoro007 : 26.11.2012. at 14:23.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 03:14   #53
Nazalost vjerojatnost bliznacke i viseplodne trudnoce jako se pojcava MPO postupkom,, nekih 20% procitah.
No dakle evo moje price kao sto tema kaze.
Dijagnoza moja policisticni jajnici,, problemi sa stitnjacom, godine-37, muzevi spermici na donjoj granici pokretljivosti i naravno godinu dana nezasticenih odnosa. Zbog godina sam odmah isla na IVF iz stimuliranog ciklusa (onda se placalo do 38 godina zene. Isla sam na sveti duh kod dr baumana i bila sm jako zadovoljn njegovim pristupom. Na njekcije menipura sam isla gore,sama se vozila nakon posla. Punkciju su mi radili bez anestezije. Dibiveno 7 jajnih stanica,,4 se oplodile, vracene dvije na moje inzistiranje a ne 3. Zamrzavanja nije bilo. I onda se jedna jajna stanica sama podijelila (rekose da ti nije tako rijetko,, valjda zbog kolicine hormona. Beta je bila ogromna. I ond me je dr uutii ba embrio redukciju u sloveniju- evo nikako sloveniju izbjec, jer se to u RH ne radi iako nije zakonom zabranjeno. Tri put su me pikali kroz trbuh. Jednog blizanca je pogodio od prve,,aa drugi se izmico valjda pa je morao jos jednom. Bez anestezije,,samo normabel, a nakon toga za 2 sata u zg. Plod koji je ostao ipak se odrzao i uspjela sam iznjeti trudnocu. Aali dijete mi je bolesno kao sto navedoh. Koju god pretragu napravim kao reda radi bude s losim rezultatom.
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 07:19   #54
gledaj, to sto radis nije dobro prvenstveno za tebe samu, a potom za sve koji ovo citaju i ovdje pisu.

necu dopustiti da se ova tema pretvori u svadju, posebice ne na temelju nagadjanja.
stoga, molim te, promisli prije nego takve stvari napises.

prvo, postoji jaaaaaao, jako puno djece, zacete prirodnim putem, iz skolskih trudnoca, koja se rode u terminu s krvarenjem u mozgu. osobno mislim da se u nasa rodilista uvede ultrazvuk glave pod obvezno, da bi postotak djece s krvarenjima jako skocio.
puno, puno faktora tu igra ulogu, neki cak tvrde da je to i zbog dripa, a gle, skoro svaka prvorotka dospije pod drip.
drugo, zbog "napretka" medicine sve ono sto se jos do nedavno smatralo "zilavim" ili "lijenim" djetetom danas se, zahvaljujuci dijagnostici (uzv glave) i educiranju pedijatara koji upute na fizijatra pokaze kao distoni.

tako da te molim, zbog sebe same a potom i zbog svih drugih zena ovdje, prestani si predbacivati da je kriv postupak potpomognute oplodnje.. ili tvoje godine.. ili konstelacije.
jer je dijagnoza mogla ispasti ista sve da si rodila u ranim dvadesetima dijete zaceto prirodno iz najurednije moguce trudnoce.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 10:36   #55
Ti je bila moja prica. Ne pada mi napamer svadjati se s blo kime, pogotovo ne sa osobma koje prolaze MPO. Sretno svima.
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 11:12   #56
znači, ako sam dobro shvatila, tebi su se razvile trojke, ali si išla na embrio redukciju, pa je na kraju ostala samo jedna beba?
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 12:00   #57
Da.
Quote:
jongerica kaže: Pogledaj post
znači, ako sam dobro shvatila, tebi su se razvile trojke, ali si išla na embrio redukciju, pa je na kraju ostala samo jedna beba?
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 12:06   #58
Nisam se mislila javljati sada ovdje, ali ipak hocu.
Zelim napisati nesto o sebicnosti i zelji za djecom. Zelja za djecom nije sebicna (uz iznimke ali to je vec druga prica), i ona je ista kod para koji ih prvog pokusaja ostanu trudni i kod parova koji se godinama bore za svoje dijete pomocu medicinskih postupaka. Mi biramo ZELIMO li djecu ili ne, NE biramo NACIN na koji ce se dogoditi oplodnja. Nitko ne zeli ici na IVF, parovima je to, zbog bolesti koja se zove neplodnost, jedina opcija da ostvare svoju prirodnu i kod svih drugih prisutnu zelju, zelju za djetetom.

Cin oplodnje u 'klasicnom' IVFu ne razlikuje se od 'prirodnog zaceca', barem koliko je meni poznato. Najbolji/brzi/kvalitetniji spermij ce oploditi jajnu stanicu. To kako se do te jajne stanice doslo, kako se priprema sperma i kako se transferira embrij je samo preskakanje tehnickih barijera. ICSI kod vrlo losih spermiograma je nesto rizicniji u smislu da mozda dodje do oplodnje sa genetskim materijalom koji inace ne bi bio reprodukcijski sposoban, ali koliko sam citala tada su malo povecane sanse za neke genetske bolesti koje su i u tim slucajevima iznimno rijetke. Nisam naisla na povezanost adhd-a i krvarenja u mozak sa samim postupkom mpo. Ali naravno, nisam strucnjak, to su samo moja saznanja do kojih sam dosla jer sam se morala informirati obzirom da se i mi lijecimo zbog neplodnosti.

Nazalost, bolest djeteta je grozna stvar. Ali ne treba kriviti sebe i traziti objasnjenja u krivim uzrocima. Treba naci dobre pedijatre, djecje psihologe, fizijatre... i hrabro se boriti protiv bolesti svoga djeteta, bilo ono zaceto u krevetu, laboratoriju ili usvojeno. Ako treba strucna (psiholoska) pomoc i tebi obzirom na tesku zivotnu situaciju u kojoj se nalazis, ne ustrucavaj se traziti ju. Sretno!
Daninoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 12:33   #59
Ispricavam se, ali ne mogu ne odgovoriti na post. Ovo sa psiholoskom pomoci je dobra ideja,, ja na sebe zapravo najmanje mislim.
Mislim da mi je fetocid t
j. embrio redukcija najteze pala u svemu tome. A i kzu da je "bilo tu dosta pikanja" i da je najvjerojatnije to izazvalo istecenje mozga. A da ne spominjem i otrov koji je ubrizgan u blizance,, a sve to u istoj maternici. Dakle, dri mi sugeriraju da je fetocit uzrok bolesti mog djeteta,,ali naravno, mogu mi sa sigurnoscu reci. A metabolick volest je valjda zasebno. A "zbrckne aminokiseline" laicki receni uzrok adhda i autizma,laicki receno. Dakle promijenjena biokemija mozga. Za ro su mozda "krive" moje i muzeve godine jer smo predugo cekali krenuti na ivf. Inace potvrdjena je veza izmedju siholoskih bolesti i starosti oca.
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 14:42   #60
meni nikako nije jasno zašto su oni tebe slali na embrio redukciju. poznam nekoliko mama trojki.
dapače, prije dve godine je u poliklinici vili postojala situacija gdje je ženi vraćeno tri embrija, svi su se primili i jedan se još podijelio. čak ni tada nije bilo govora o embrio redukciji. zadnje što znam da je jedan embrio sam odustao, ne znam što se dalje događalo.

ovako, laički, i meni se čini vjerojatnije da je (ako uopće postoji razlog ikakav) do bolesti došlo upravo zbog embrio redukcije, a ne zbog IVF-a. toliko je IVF djece i postotak bolesti nije veći ili manji nego kod djece začete prirodnim putem.

ti si si to krivo posložila u glavi, sama sebe optužuješ i to te izjeda. nije nitko kriv. teško je nositi se s takvom situacijom, ali pokušaj biti pozitivna zbog sebe i svoje obitelji. na žalost, tako je kako je, treba izvući najbolje.
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.