Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2017., 18:46   #81
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ma da,a pravi primer empatije je kad lavovi zivo deru mladunce jelena ili bizona
Da mu mladunčad ne skapaju od gladi, kao i on sam.

Quote:
Zivotinje i ljudi su po prirodi zli i tu nema nikakve diskusije.
Tako su uređene stvari da moramo se hranit drugim bićima.
Je li "zao Bog" kriv što je tako? Svakako nije dobar i milosrdan, jer milijunima godina živa bića žderu jedni druge.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 18:54   #82
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Da mu mladunčad ne skapaju od gladi, kao i on sam.



Tako su uređene stvari da moramo se hranit drugim bićima.
Je li "zao Bog" kriv što je tako? Svakako nije dobar i milosrdan, jer milijunima godina živa bića žderu jedni druge.
Pa mogu i da se snadju i da skapavaju,ali nista ne opravdava klanje i nanosenje boli.Da nase stetne potrebe su upravo takve,medjutim i dalje je veganizam opcija.Ja se pretezno hranim vegetarijanski iako ponekad jedem meso ,a ono sto mrzim je to sto sebe ne mrzim zbog toga.I nije Bog kriv zbog toga,jer njega nema,vec je kriva priroda kao takva.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 19:13   #83
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa mogu i da se snadju i da skapavaju,ali nista ne opravdava klanje i nanosenje boli.Da nase stetne potrebe su upravo takve,medjutim i dalje je veganizam opcija.Ja se pretezno hranim vegetarijanski iako ponekad jedem meso ,a ono sto mrzim je to sto sebe ne mrzim zbog toga.I nije Bog kriv zbog toga,jer njega nema,vec je kriva priroda kao takva.
Simpatično, malo za promjenu ne okrivljavati Boga već samu prirodu čovjeka.

Jeste li znali da kršćanski odgoj ne samo da povećava suosjećajnost nego čak i priprema na veganstvo?
( onak samo malo usput, jer nije ovdje tema ko šta klopa )
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 19:23   #84
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ima i neprikosnovene dogme... Ima na tisuće kršćanskih sljedbi, i sve se razlikuju po dogmama i ritualima. Nažalost, humanost nije na prvom mjestu, nego pokornost Božjim pravilima, koja kao osnovu imaju ideološke definicije u koje moraš čvrsto vjerovat i ponavljat da vjeruješ i mislit da znaš što je to uopće.
Pomoć bližnjemu je ipak od sekundarnog značenja, jer, koja korist ako mu pomogneš u bolesti, financijski ili prijeći slijepcu cestu, ako završi u vječitom paklenom ognju jer nije prigrlio Isus Kristovu vjeru u spasenje po Njemu. Nije prihvatio Krista za svoga spasitelja i pljunuo po križu kao pričama iz davnina.



Rekao sam kako. Meni se čini da podilazi, a ne nadilazi.



Lik Isus i ta priča može biti poticaj za dobra djela, a svećenstvo kao animatori da se ljudima u potrebi pomogne.
No njihova glavna zadaća je ideološka a ne humanitarna.



Opet taj jako jako širok širok pojam. Sumnjam da misliš na Jehovine svjedoke pri tome. Ili Mormone...
Reci brate katoličanstvo (pravoslavlje), ako si član tog kluba. Čemu da se kriješ iza svog tog šarenila.



Moraš biti savršen kao što je bio Bog, Kreator cijelog Univerzuma s milijardama galaktika? Ne misliš li da je to malo previše za tražiti?



Vrijedi i obratno. Jahve iz Stara zavjeta vrlo "zorno i slikovito" predočuje kakav je to Isus Krist.....
Imas par primjera u NZ gdje je navedeno da je naslijedovanje Isusa daleko više od moraliziranja.Ukratko,meni bitno:Objavljeni Bog je Bog koji je ljubav,te je ljubav temeljna krscanska vrednota.To nuzno ne znaci da nekrscani ne mogu ljubiti,vec se trazi nadnaravna(neljudska) ljubav (Agape) koja se pritom nema granica i nema mjerila kojim se moze izmjeriti.To je savrsenstvo Trojstva kojim treba teziti,koje ne mozemo dosegnuti vlastitim naporima.Svaki nas pokusaj "uokviravanja" te ljubavi zavrsava poput zakonodavca koji pita Tko je moj bliznji?.Svaki nas nacin slijedjenja Krista na nas nacin(makar stujuci 10 zapovijedi i zivljenja "idealnog" poput bogatog mladica) pokazuje da moramo izaci iz nasih okvira u neki drugi,Bozji okvir kojeg zapravo i nema,sto ostavlja "prosjecnog krscanina" zbog svoje nesavrsenosti u trajnom bolnom stanju,u trajnoj bolnoj ceznji za sjedinjenjem sa Savrsenim.Evandjenje pise i o odgovoru marljivim slugama,koji su iako su "zadovoljili" sve ljudske moralne vrijednosti,i okvire ljudske ljubavi opet beskorisne sluge,jer su ucinile sve sto su morale uciniti(opet nije dosta).
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 19:29   #85
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post

(Agape)
E da, to je to kršćansko suosjećanje.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 21:27   #86
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
E da, to je to kršćansko suosjećanje.
Premalo da je samo to.Trebalo bi otvoriti topic samo o temi Agape,i ne znam jel bi uopce zazivjela.Nama krscanima(ja sam rimokatolik,ako je to ikome bitno-)) to treba biti centralna tema duhovnog zivota.To je onaj sol svijetu,to je ona razlika.Jelo koje je neslano,uopce nemora biti lose,dapace moze jako dobro,ali fali jos malo soli.Kakva je funkcija soli koja obljutavi?.To je kriza danasnje Crkve.Mi katolici ovakvi kakvi jesmo.Ja prvi medju njima.
Ali,Bog u trenutcima ljudskih kriza,uvijek "pogura" pojedine duse,koji od najslabijih karika postaju stupovi obitelji,zajednica i Crkve(recimo primjer Papa Ivan Pavao II).
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 22:02   #87
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Premalo da je samo to.Trebalo bi otvoriti topic samo o temi Agape,i ne znam jel bi uopce zazivjela.Nama krscanima(ja sam rimokatolik,ako je to ikome bitno-)) to treba biti centralna tema duhovnog zivota.To je onaj sol svijetu,to je ona razlika.Jelo koje je neslano,uopce nemora biti lose,dapace moze jako dobro,ali fali jos malo soli.Kakva je funkcija soli koja obljutavi?.To je kriza danasnje Crkve.Mi katolici ovakvi kakvi jesmo.Ja prvi medju njima.
Ali,Bog u trenutcima ljudskih kriza,uvijek "pogura" pojedine duse,koji od najslabijih karika postaju stupovi obitelji,zajednica i Crkve(recimo primjer Papa Ivan Pavao II).
Čak i da se otvori, "agape tema", ne bi dugo potrajala jer pa čemu, znamo i sami: u kršćanstvu 4 vrste ljubavi a agape je pri dnu odnosno ta je četvrta o kojoj se može i usputno... što je agape?... pitajmo vatrogasce... iako, ima njih koji nisu čuli za agape pa ipak istom djeluju... dragi naši vatrogasci, što bismo da ne postojite ().... po agape je zapamćen onaj Samarićanin koji naišao na pretučenog čovjeka kojeg ostaviše nadajući se mrtav je a kad ono još je živ, pa ga Samarićanin spasio, ko na rukama ga odnio do drugog čovjeka rekavši evo ti novac kupi sve što treba za njegovo izlječenje... i tako, spasilo se tog jadnog pretučenog čovjeka... eto, to je agape, načelna ljudska ljubav koja ljudima reče ne mlati već pomozi gdje pomoći možeš


Znate, ako Agape nestane s ovog svijeta, tada svijetu definitivno više nema pa nema, al eto to nešto u ljudi (i nije samo do kršćanstva) traje pa traje.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 22:15   #88
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Imas par primjera u NZ gdje je navedeno da je naslijedovanje Isusa daleko više od moraliziranja.Ukratko,meni bitno:Objavljeni Bog je Bog koji je ljubav,te je ljubav temeljna krscanska vrednota.To nuzno ne znaci da nekrscani ne mogu ljubiti,vec se trazi nadnaravna(neljudska) ljubav (Agape) koja se pritom nema granica i nema mjerila kojim se moze izmjeriti.To je savrsenstvo Trojstva kojim treba teziti,koje ne mozemo dosegnuti vlastitim naporima.Svaki nas pokusaj "uokviravanja" te ljubavi zavrsava poput zakonodavca koji pita Tko je moj bliznji?.Svaki nas nacin slijedjenja Krista na nas nacin(makar stujuci 10 zapovijedi i zivljenja "idealnog" poput bogatog mladica) pokazuje da moramo izaci iz nasih okvira u neki drugi,Bozji okvir kojeg zapravo i nema,sto ostavlja "prosjecnog krscanina" zbog svoje nesavrsenosti u trajnom bolnom stanju,u trajnoj bolnoj ceznji za sjedinjenjem sa Savrsenim.Evandjenje pise i o odgovoru marljivim slugama,koji su iako su "zadovoljili" sve ljudske moralne vrijednosti,i okvire ljudske ljubavi opet beskorisne sluge,jer su ucinile sve sto su morale uciniti(opet nije dosta).
Pa to je sve super što si napisao. Ali i političke stranke se baš sve, na riječima i teoretski, u globalu, zalažu za pravdu, ljubav, napredak, sklad, prosperitet, moral, pravednost you name it....

"Bog" je ljubav... Zašto ne. I to je dio univerzuma.
Vrlina je biti široka duha, puna srca i vedre duše. Odlično!
Pišeš kao ateist. Tko se ne bi složio s tobom? lol

Čemu onda tolike tisuće posvađanih kršćanskih stranaka u svijetu?
Da ne spominjem druge religije, koje su sve za mir i dobro i ljubav.
Zašto se kršćanstvo uspostavilo nasiljem rimskog cara?

Što tu ne štima, kad su svi za ljubav, mir, dobro i radost?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 22:30   #89
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Premalo da je samo to.Trebalo bi otvoriti topic samo o temi Agape,i ne znam jel bi uopce zazivjela.Nama krscanima(ja sam rimokatolik,ako je to ikome bitno )
Zar nije? Kad si rekao "nama kršćanima" u dijalogu sa pravim_životom koja je, čini mi se "heretik Jehovinih svjedoka" (ne zamjeri pž), onda si zapravo rekao: "Nama katolicima i Jehovinim svjedocima ....."

Zato je bitno znati koji si kršćanin. Ja opletem po vječnom paklu, a kršćanin mi uzvrati: "To nije kršćansko učenje", a ispadne da je Jehovin svjedok. Konfuzija totalna....

Quote:
to treba biti centralna tema duhovnog zivota.To je onaj sol svijetu,to je ona razlika.
Koja?

Quote:
Jelo koje je neslano,uopce nemora biti lose,dapace moze jako dobro,ali fali jos malo soli.
Potpisujem!
I ja sam ponekad skuhao kakvo jelo i to je istina.

Quote:
Kakva je funkcija soli koja obljutavi?
NaCl je spoj koji je uvijek slan. Ne može pobljutaviti. Isus je pogriješio.
Ako se kuhinjska sol zagadi nečim, izluči sol iz te smjese.... i dalje je slana.

Quote:
To je kriza danasnje Crkve.Mi katolici ovakvi kakvi jesmo.Ja prvi medju njima.


Quote:
Ali,Bog u trenutcima ljudskih kriza,uvijek "pogura" pojedine duse,
Pjesničko izražavanje je lijepa i kićena alegorija.

A ako se shvati bukvalno, onda je pomalo smiješna i što bi se cijeli Univerzum bakćao s našim sitničavim i prenapuhanim osobnim problemima?
Ljudske dubine psihe su nemjerljive.

Quote:
koji od najslabijih karika postaju stupovi obitelji,zajednica i Crkve(recimo primjer Papa Ivan Pavao II).
Ne kužim kako si od apstraktnih pojmova, ljubav, mir i dobra pristigao do toga problematičnog vođe Vatikanske organizacije za promicanje "radosne vijesti", ali whatever... Kao nadahnuta propovijed prolazi.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 23:19   #90
Kršćani su uvjereni da kad se nekog treba pogurati a onda to Bog pogura kršćana, da mu vjetar u leđa, zato se svijet nasrdi, veli nije to u redu ()
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 00:38   #91
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Kršćanski odgoj zasigurno povećava suosjećajnost, čak i bezosjećajni čovjek kad se preobrati na kršćanstvo postane osjećajni čovjek. Makar čudno zvuči, ispadne da su oni drugih vjera bezosjećajni, što nije istina, jer nema čovjeka a da ne osjeća, pitanje je samo što osjeća, osjetiti vlastiti ego evo i to je osjećaj, zar ne da je.

Kršćanski odgoj sam po sebi ne garantira suosjećajnost prema svemu i svima, kako neki misle, čim čuju kršćanin si e pa sad ćeš sluhom sve samo za nas. Zbilja, čak i kršćanin ima granicu suosjećajnosti, valjda zato ih drugi rado napadaju, od kršćana očekuju jednostavno previše, kanda neki su savršeni ljudi, mož mislit.
Kao i obično, svodi se na to čovjekov karakter, kakav on uistinu jest, a ne što piše u nekoj knjizi, statistici itd. Je piše i za Staljina da je kršten, pa to ne znači ništa ako se čovjek tako niti osjeća niti ponaša.

Što se obraćenika tiče, ljudi su u traganju, najčešće iskrenom. Ne čudi me da netko postane osjećajniji, dapače to bi trebala biti svrha.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 00:57   #92
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Kao i obično, svodi se na to čovjekov karakter, kakav on uistinu jest, a ne što piše u nekoj knjizi, statistici itd. Je piše i za Staljina da je kršten, pa to ne znači ništa ako se čovjek tako niti osjeća niti ponaša.

Što se obraćenika tiče, ljudi su u traganju, najčešće iskrenom. Ne čudi me da netko postane osjećajniji, dapače to bi trebala biti svrha.
Razmišljam si, najlakše je senzibilcima urođene suosjećajnosti. Takvima ne treba x2 objašnjavati Novi zavjet.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 10:43   #93
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ma da,a pravi primer empatije je kad lavovi zivo deru mladunce jelena ili bizona ili pak kad hijene kolju divlje pse i mladunce bez ikakvog razloga,samo zato jer su slabiji.Zivotinje i ljudi su po prirodi zli i tu nema nikakve diskusije.
Nema diskusije? Pa zašto onda dolaziš na mjesta gdje se diskutira?

Kod životinja vidimo i krvoločnost i empatiju, čak i prema pripadnicima drugih vrsta. Što će od tog prevladati, ovisi o objektivnim okolnostima - jasno je da lav ne može biti vegan, ali s vukovima se već možemo fino družiti.

Čovjek također prirodno pokazuje i jednu i drugu stranu, što je vidljivo kod male djece.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 10:47   #94
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Razmišljam si, najlakše je senzibilcima urođene suosjećajnosti. Takvima ne treba x2 objašnjavati Novi zavjet.
"Blago mirotvorcima..."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 17:40   #95
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Od sega cu se referirati na samo ovo.Pitas se otkud sad ovo?Sta mislis da pojedini hrv katolici su slijepi pa da ne vide u kakvom je stanju?.Ali uvijek treba krenuti rijecima sv Tereze.Da Crkva moze biti bolja,nakon sto budemo bolji ja i ti.I poceti od sada.
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 20:07   #96
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nema diskusije? Pa zašto onda dolaziš na mjesta gdje se diskutira?

Kod životinja vidimo i krvoločnost i empatiju, čak i prema pripadnicima drugih vrsta. Što će od tog prevladati, ovisi o objektivnim okolnostima - jasno je da lav ne može biti vegan, ali s vukovima se već možemo fino družiti.

Čovjek također prirodno pokazuje i jednu i drugu stranu, što je vidljivo kod male djece.
Ma kakva bre empatija,da mozda nema dokaza da nabavljaju hranu jedna vrsta drugoj recimo? Zasto hijene i lavovi ne pomognu divljim psima nego ih ubijaju jer su slabiji? Zato sto nema empatije medju zivim bicima koja je urodjena,vec se ona stice.Dalje mnogi ce kada vide kako jedna zivotinja kolje drugu reci '' ah pa to je prirodno'' ,pa da ,a da li to znaci da je i dobro? Da li se mi trebamo pomiriti sa onim sto je prirodno iako je to stetno ili mozda mislis da priroda ne podleze etickoj analizi? Ja sam antinaturalista recimo i mrzim prirodu i smatram da su prirodni porivi stetni i iracionalni i treba im se suprotstaviti,te priroda itekako podleze etickoj analizi jer kod nas stvara odredjena osecanja u nekim okolnostima.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 20:30   #97
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ma kakva bre empatija,da mozda nema dokaza da nabavljaju hranu jedna vrsta drugoj recimo?
Naravno da ima.

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ja sam antinaturalista recimo i mrzim prirodu i smatram da su prirodni porivi stetni i iracionalni i treba im se suprotstaviti,te priroda itekako podleze etickoj analizi jer kod nas stvara odredjena osecanja u nekim okolnostima.
Pa ti se suprotstavljaj. Besposlen pop jariće krsti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 22:01   #98
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Naravno da ima.



Pa ti se suprotstavljaj. Besposlen pop jariće krsti.
A besposlen budalaš izmišlja toplu vodu, sumersku mitologiju nastoji pakirati u znanost. Btw link je još jedan dokaz kreacije, nikakva evo mitologija, selekcija, Samosastavljanje ovo ono ne može objasniti ponašanje "slatkih" šišmiša krvopija
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih

Zadnje uređivanje Alatnicar : 14.06.2017. at 22:03. Reason: Ma da je glupo napominjati jer nabrojano ne može objasniti išta.
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 14.06.2017., 22:31   #99
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
A besposlen budalaš izmišlja toplu vodu, sumersku mitologiju nastoji pakirati u znanost. Btw link je još jedan dokaz kreacije, nikakva evo mitologija, selekcija, Samosastavljanje ovo ono ne može objasniti ponašanje "slatkih" šišmiša krvopija
Može. Njihovo ponašanje predstavlja optimalnu prilagodbu okolnostima.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 01:26   #100
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Naravno da ima.



Pa ti se suprotstavljaj. Besposlen pop jariće krsti.
I donira jer oseca ljubav prema njemu? Ne,sigurno,vec je to instiktivni mehanizam pomocu kojeg se krvopije odrzavaju.Dok pak kod slucaja ubijanja slabijeg dominantnu ulogu igra osecaj neprijateljstva,ukratko ziva bica su po svojoj prirodi ZLA .Svako zivo bice se radja sa sebicnim potrebama i rivalstvom prema ostalima.Empatija je nesto sto se razvija,a osecaj za dobro i zlo je urodjen,pa iako znamo da je nesto ''zlo'' mi opet to cesto cinimo jer smo u praksi sebicni.Uostalom je za pravu empatiju kao takvu potrebna razvijena svest iliti samosvest o sebi i svojim delima,a zivotinje nemaju tako razvijenu svest i one nisu tema.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:07.