Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2024., 07:35   #1
WiFi upravljivo grijanje kuće po sobama

Pozdrav,

koje su mogućnosti naknadnog ugrađivanja upravljanja grijanjem ako želimo zasebno grijanje svake prostorije?

Radi se o kući katnici i ima nas dosta. Sada koristimo grijanje tako da je termostat u dnevnoj sobi, a u svim sobama su termo glave. Ovako grijanje zahtijeva dosta petljanja po termostatu i ventilima jer imamo različite životne navike, djeca su u vrtiću i školi itd.

Razmišljam o ugradnji upravljanja zasebnog grijanja svake sobe. S obzirom da je kuća sređena i značajno štemanje ne dolazi u obzir razmišljao sam o Sonoff, Aquara i sličnim Wifi ili Zigbee rješenjima, ali me zanima koje još "profesionalnije" opcije postoje i što vi koristite?
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 12:50   #2
Naštimaš jednom sa termo glavama i ne diraš dok si živ.
Šta bi ti? Drko temperaturu svaki sat,dan?
Wanted123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 14:56   #3
Stavi si digitalne termo ventile i poštelaj ih za svaku sobu prema potrebi za svaki dan, sat i minutu uključivanja i isključivanja, temperaturu koju želiš u određeno vrijeme, i.t.d.
Nisu te navike baš tako nepredvidive da stalno trebaš neko novo naštelavanje temperature. Jednom to programiraš i miran si (npr. ukjuči grijanje u 6 i grije na 23C do 8sati, pa ne grije do 13 sati, onda grije na 24C do 19 sati, pa od 19 do 23 sata grije na 19C, a dalje preko noći na 15C).
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 15:47   #4
To drkanje po ventilima i naštelavanje temperature za stupanj-dva gore dole je stvarno za ekipu koja nema baš ništa pametnije radit u životu.

Kad imaš kuću jako dobro izoliranu, uopće i ne moraš puno naštelavati jer ti je sve temperirano, čak i prostorija u kojoj nema radijator ili podno grijanje. Termo ventile jednom kad rasporediš koliko da u kojoj prostoriji bude nema nikakve potrebe doštelavati. Čak i ovo paljenje i gašenje grijanja dan/noć ili 'nema nas doma' je u dobro izoliranoj kući besmisleno jer se uopće ne uštedi energent. Smanjiti grijanje ima smisla samo ako na više dana odeš.
Te wifi pizdarije imaju smisla ako recimo imaš kakvu viksu pa daljinski upališ/pojačaš grijanje kad dolaziš, ili po ljetu da sat prije nego dođeš doma upališ klimu... sve drugo mi je totalno igranje s bezvezarijama koje samo puno koštaju i kad se ugrađuju i kad se pokvare.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 19:29   #5
Quote:
Wanted123 kaže: Pogledaj post
Naštimaš jednom sa termo glavama i ne diraš dok si živ.

Šta bi ti? Drko temperaturu svaki sat,dan?
Nemam termo ventile, termostat mi je kod ulaznih vrata (zajeb, no kotlovnica je pored pa je bilo najlakše a wifi neću!), temperatura je na 22, u kući toplo. Nas je 6, klasična katnica sa tavanom. Nemam boljeg posla nego da drkam po temperaturama svako malo. Eh da, žena i ja radimo, najstarija kćer i školi, sin i duplići u vrtiću (neznam kakve to veze s temperaturom ima, no OK...).
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 19:46   #6
Ako nema regulacije protoka, moguća regulacija je temperatura vode, miješanjem vode koja ulazi u krug grijanja ili dodatna crpka ubrizgavanja koja po potrebi iz nekog izvora dodaje toplu vodu krugu grijanja.
Sve mogućnosti se bolje od stalno otvorenih ventila, bez regulacije, smanjenje temperature prostora je isključivanje crpke kruga ili otvaranje prozora, u odnosu na regulaciju takav način je povećana potrošnja toplinske energije.
pzec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:32.