Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2014., 11:54   #201
da, kad se ovako izvuku i poboldaju neke recenice dobijes osjecaj da s djetetom nesto nije uredu ali kad sam citala post vise sam dobila dojam da se mama izrazava pjesnicki i da je zapravo ponosna na sveje pametno dijete te da se sama stavlja u podredjeni polozaj.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 12:16   #202
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Meni se bas cini da bi se svako inteligentnije dijete tako ponasalo kad bi mu se to sustavno dozvoljavalo.
nemam dojam da mu se sve sustavno dozvoljava; dapače, žena se žali da su sve moguće isprobali i da dijete, jednostavno, ni na što ne reagira na primjereni način

i ne slažem se s tim da bi se svako inteligentno dijete tako ponašalo - ako su djeca inteligentna i ako nemaju nikakvih teškoća, onda obično brzo i lako uče i s njima se može dobro pregovarati



Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
da, kad se ovako izvuku i poboldaju neke recenice dobijes osjecaj da s djetetom nesto nije uredu ali kad sam citala post vise sam dobila dojam da se mama izrazava pjesnicki i da je zapravo ponosna na sveje pametno dijete te da se sama stavlja u podredjeni polozaj.
pa da, i meni se čini da je na neki način ponosna, kao da misli da je takvo ponašanje dokaz inteligencije i samouvjerenosti.
inteligentna djeca (ako se ovdje misli na neke iznadprosječne) nisu automatski i neprilagođena - mislim da je to urbana legenda
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 12:29   #203
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
nemam dojam da mu se sve sustavno dozvoljava; dapače, žena se žali da su sve moguće isprobali i da dijete, jednostavno, ni na što ne reagira na primjereni način

i ne slažem se s tim da bi se svako inteligentno dijete tako ponašalo - ako su djeca inteligentna i ako nemaju nikakvih teškoća, onda obično brzo i lako uče i s njima se može dobro pregovarati
Pa dozvoljava mu se da ne obuce jaknu cak i kad je neophodna.
(ne znam, mozda sam krivo shvatila u konacnici u tom cijelom brain stormingu).
S inteligentnom djecom (mislim na nadprosjecne) se moze dobro pregovarati, ali ce ona daleko duze i tvrdoglavije inzistirati na svojim zeljama/stavovima/idejama. I zato je s njima teze u tom smislu. Naravno da lako i brzo uce, ali isto tako lako i manipuliraju pa ako roditelj to ne primjeti na vrijeme i/ili se s tim ne zna/nema volje/nema snage i vremena nositi, nastanu problemi koje je kasnije teze rijesiti.

Ne znam, ne poznajem doticno dijete i sigurno mu ne bi postavljala online dijagnoze, ali iz cijele price mislim da je s njim apsolutno sve u redu, samo trazi jako puno paznje, angazmana i, naravno, zivaca.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 12:40   #204
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
S inteligentnom djecom (mislim na nadprosjecne) se moze dobro pregovarati, ali ce ona daleko duze i tvrdoglavije inzistirati na svojim zeljama/stavovima/idejama. I zato je s njima teze u tom smislu.
i sasvim prosječno inteligentno dijete će "tvrdoglavo inzistirati" na svome ako je naučeno/naviklo da roditelj nekoliko puta kaže ne, a zatim popusti i bude kako je dijete incijalno htjelo.
promatram takav slučaj, dijete da sve od sebe da bude po njegovom, jer uvijek na kraju i bude.

(post mi nema veze s raspravom o djetetu od Little Floramy, samo kažem, često je u očima roditelja dijete "snažnog karaktera i natprosječne inteligencije", a u očima promatrača jednostavno razmaženo)
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 12:45   #205
Jasno da postavljanje dijagnoza preko foruma nema nikavog smisla, ali reci da mozda tu neceg ima i da ne bi bilo na odmet konzultirati se s nekom strucnom osobom nije to.
Btw...ako je tamo stvarno tako toplo, ta jakna i nije neophodna. Ako decko ne podnosi jakne ...mozda je rjesenje da ih ne nosi.
I ja neke stvari ne podnosim i ne znam sto bih da me netko tjera to nositi. Recimo kao mala sam mrzila dolcevitke...nije to bila ovakva borba, jer nisu bile bitne, ali fakat ih ne podnosim.
A ni jakne ne nosimo, ni ja ni mm.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 12:54   #206
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
i sasvim prosječno inteligentno dijete će "tvrdoglavo inzistirati" na svome ako je naučeno/naviklo da roditelj nekoliko puta kaže ne, a zatim popusti i bude kako je dijete incijalno htjelo.
promatram takav slučaj, dijete da sve od sebe da bude po njegovom, jer uvijek na kraju i bude.
A i to isto.
Mozes se slikati ako jos u svemu tome nisi dosljedan.
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Jasno da postavljanje dijagnoza preko foruma nema nikavog smisla, ali reci da mozda tu neceg ima i da ne bi bilo na odmet konzultirati se s nekom strucnom osobom nije to.
Btw...ako je tamo stvarno tako toplo, ta jakna i nije neophodna. Ako decko ne podnosi jakne ...mozda je rjesenje da ih ne nosi.
I ja neke stvari ne podnosim i ne znam sto bih da me netko tjera to nositi. Recimo kao mala sam mrzila dolcevitke...nije to bila ovakva borba, jer nisu bile bitne, ali fakat ih ne podnosim.
A ni jakne ne nosimo, ni ja ni mm.
ma, joj, pa nitko ni ne kaze da treba inzistirati na pernatoj jakni na 10 stupnjeva i vise.
(Floramy je na malti, ako se dobro sjecam iz jednog drugog topica)
Ali taj problem s jaknom je ocito nastao davno prije, dok je bilo razloga za njezino nosenje.
I jasno da svatko od nas, i djeca of course, imaju odjevne predmete koje ne vole.
Ja ni mrtva ne bi na sebe stavila poliestersku bluzicu jer se znojim vec kad ju vidim na vjesalici, moj malac ne moze ni nacrtanu vidjeti kosulju, mm u zivotu nije obukao vestu.
Ali nekakav kompromis se mora naci.
Neka si dijete samo izabere jaknu (vidim da Floramy tako i radi), vec u ducanu "dogovorite" da ju mora nositi kad je hladno i amen.
Nema daljnje rasprave, dogovor je dogovor.
Svjesna sam da je to sa 6,5 godina jako tesko isfurati i da je mali vjerojatno u stanju cijelu zimu prosjediti u kuci, ali zato i kazem da se na tome trebalo intenzivno raditi dok je bio puno mladji.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 13:10   #207
Ma slazem se ja s tobom, ali ako dijete ima neki dublji problem, onda takvim nacinom ne ide...
Boje se ljudi kojecega i stosta ne podnose ...ali ne onako kao sto ti ne podnosis bluzicu ili ja dolcevitku, nego to moze biti ozbiljnije.
Ne hir, da nece jaknu ili se inati...nego da mu je bas nesnosno/nepodnosljivo takvo sto imati na sebi. (nije ovo tvrdnja, vec samo pretpostavka)
Ako je tako, onda uobicajene metode imo ne moraju biti niti dobre niti ucinkovite.
Recimo bojis se zmije...a ja te tjeram (jer to se tak mora) da ju nosis u ruci. I koma ti je...i ne mozes si pomoci. Ako ima takav nekakav osjecaj onda to ne ide "moras i amen".
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 13:18   #208
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ma slazem se ja s tobom, ali ako dijete ima neki dublji problem, onda takvim nacinom ne ide...
Boje se ljudi kojecega i stosta ne podnose ...ali ne onako kao sto ti ne podnosis bluzicu ili ja dolcevitku, nego to moze biti ozbiljnije.
Ne hir, da nece jaknu ili se inati...nego da mu je bas nesnosno/nepodnosljivo takvo sto imati na sebi. (nije ovo tvrdnja, vec samo pretpostavka)
Ako je tako, onda uobicajene metode imo ne moraju biti niti dobre niti ucinkovite.
Recimo bojis se zmije...a ja te tjeram (jer to se tak mora) da ju nosis u ruci. I koma ti je...i ne mozes si pomoci. Ako ima takav nekakav osjecaj onda to ne ide "moras i amen".
Je, istina.
Ako Floramy misli da je tu neki dublji problem, onda mora potraziti strucnu pomoc.
Ali cudi me da joj to jos nitko sugerirao. Mislim, uzasno mi je cudna i ta teta koja jednostavno sjedi s malim na klupi i ne prokomentira to na kraju s mamom u smislu da je to nesto sto bi trebalo rijesiti.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 13:22   #209
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Je, istina.
Ako Floramy misli da je tu neki dublji problem, onda mora potraziti strucnu pomoc.
Ali cudi me da joj to jos nitko sugerirao. Mislim, uzasno mi je cudna i ta teta koja jednostavno sjedi s malim na klupi i ne prokomentira to na kraju s mamom u smislu da je to nesto sto bi trebalo rijesiti.
Iskreno, mislim (kao i Summer) da je žena zapravo ponosna na svoje inteligentno dijete i smatra sve te "nepodopštine" i nepridržavanje pravila, samovolju, samo još jednom dokazom inteligencije.

Ovo za tetu koja je strpljivo odsjedila kraj malog je i meni bilo čudno.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 13:54   #210
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Iskreno, mislim (kao i Summer) da je žena zapravo ponosna na svoje inteligentno dijete i smatra sve te "nepodopštine" i nepridržavanje pravila, samovolju, samo još jednom dokazom inteligencije.

Ovo za tetu koja je strpljivo odsjedila kraj malog je i meni bilo čudno.
pa da, ali tako gubi vrijeme koje bi mogla upotrijebiti da pomogne i djetetu i sebi.
dijete, kakvim ga ona opisuje, ne djeluje baš vedro i zadovoljno
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 14:27   #211
Quote:
Little Floramy kaže: Pogledaj post
Meni je jednom prilikom rekao da kako ja mislim sad raditi, zar ne vidim da je braco mali i da me treba, da on nije nigdje vidio da roditelj ostavlja svoje malo dijete (1g) nekome, da ako je on išao u jaslice da to nije bilo korektno od mene...itd.
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
kod ovih drugih filozofiranja, nemam pojma što bi rekla. za razliku od booboo meni uopće nije simpatično njegovo mišljenje o davanju brace u jaslice. točnije, to mi je koma.
samo ovo komentiram, nisam rekla da je ovo gore boldano simpatično nego istinito...smatraš da to boldano nije točno?
Meni je fascinantno kako dijete ima svijest o tome da "ju mali braco treba". Zar to nije, ono, apsolutna istina? Vama to nije tako?
Ne djeluje mi da dijete to priča jer je negdje čulo, previše je primjera koje je dala a iz kojih mi djeluje da to zaista proizlazi iz samog djeteta. Ok, možda se i varam. To je samo moj feeling.
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 17:29   #212
Drage mame, otišle ste predaleko a niste me ni u jednom trenutku pokušale shvatiti ...pročitati što sam napisala.....
Da, sad živimo na Mati i ne treba nam takav oblik jakne i žudim za tim što ćemo proći (a možda i ne) jednostavno, ne znam nadam se i vidjeti ću po zimi.

Ako ste pročitale da smo već sve pokušali (vrtić, pedagog, psiholog, doktorica njegova, bake, dede prijatelji vršnjaci ....)nema toga što nismo i ni jedna metoda nije urodila plodom a počeli smo kad je imao 2 god.
Koliko god to vama zvučalo ovako ili onako, meni u mojoj koži nije lagano biti u tom periodu jer ne mogu živjeti da je moje dijete pati, vene...jer to zaista jest tako i da nije metafora u izražavanju, ali nebitno Vama...meni je bitno.

Biti dosljedan na čemu kad nismo uspijli dobiti s njegove strane zadovoljan ishod našeg problema...zajedničkog rješena koje tražimo već predugo i vrtimo se u krug.

Zar svaki roditelj nije ponosan na svoje dijete....to nema nikakve veze s našim problemom koji je do sad bio drama za sve nas...teta u vrtiću kao i svi koji trebaju znati pok.su kroz god. koje je bio s njima naći rješenje tog problema i nisu uspijele.....ne kužite da 6 godina to traje, da smo već 1000000 puta razgovarali i posebno i svakako i ništa, nula bodova...i to sam napisala...ne znam po čemu ste zaključili da nikada nitko ništa nije pokušao...išao dalje potražiti pomoć....

Ok, to je bilo 6 g jakna...a što će biti dalje, ne znam,...ako prebrodimo taj dio sa jaknom...bojim se drugog dijela koji nastupa nakon ...možda je preuranjeno ali iz dug.iskustva me je strah....kao roditelj koji ne zna kako...kako mu pomoći..ili samoj sebi?

Nisam rekla da je moje dijete genije, lumen ili iznadprosječno od druge djece, niti ga istaknula kao briljantnog, savršenog......rekla sam da su ga zvali bistrić u vrtiću (zbog izražavanja i stavova) i ljutko a to što ima u svojoj glavici film koji vrti...nitko mu nije usadio niti tuljcem ulio..jednostavano je takav-pomalo težak a s druge strane osjećajan i iskren

Ovdje nitko ne misli da je to trauma i za mene/nas kao obitelj...zamislite kako vam dan započinje odlaskom iz stana a znate unaprijed scenarija kad dođete u hodnik do gaderobe..., pa tako svako jutro se nadate drugom ishodu a opet je isti.loool...tragično i smiješno
Nekad zgrabiš deku i odneseš ga u auto...smijemo se na kraju i to mu je super..itd.svakakvih je tu egzibicija bilo ali nije to Jakna.....tu je duboko skriven problem u njemu koji ne zna objasniti pa na sve moguće načine traži razlog zašto TO NE.

Nemojte se ljutiti ali zaista zvući kao da se nekome moram opravdati za nešto...pokušala sam iznjeti problem i možda netko od vas ima sličan s svojim djetetom a bori se sa vjetrenjačama kao i mi.
Teško je ne izgubiti u tome svemu živce, puknut po šavovima jer uz to živiš i radiš i nije svaki dan lagan i ugodan..ali on je dijete za koje živiš!
__________________
The light of morning decomposes everything

Zadnje uređivanje Little Floramy : 23.07.2014. at 17:48.
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 00:35   #213
Quote:
Little Floramy kaže: Pogledaj post
Ovdje nitko ne misli da je to trauma i za mene/nas kao obitelj...zamislite kako vam dan započinje odlaskom iz stana a znate unaprijed scenarija kad dođete u hodnik do gaderobe..., pa tako svako jutro se nadate drugom ishodu a opet je isti.loool...tragično i smiješno
Nekad zgrabiš deku i odneseš ga u auto...smijemo se na kraju i to mu je super..itd.svakakvih je tu egzibicija bilo ali nije to Jakna.....tu je duboko skriven problem u njemu koji ne zna objasniti pa na sve moguće načine traži razlog zašto TO NE.

Nemojte se ljutiti ali zaista zvući kao da se nekome moram opravdati za nešto...pokušala sam iznjeti problem i možda netko od vas ima sličan s svojim djetetom a bori se sa vjetrenjačama kao i mi
Teško je ne izgubiti u tome svemu živce, puknut po šavovima jer uz to živiš i radiš i nije svaki dan lagan i ugodan..ali on je dijete za koje živiš!
Meni svakako sve to skupa izgleda kao trauma...cak manje tebi nego njemu.
Ako i jeste prije pokusali sa strucnom pomoci (dok je mozda bio pre mali), mozda vrijedi pokusati opet...naci nekog tko bi imao sluha za taj problem.
Do tada, do nekog rjesenja, osobno bih jaknu maknula iz inventara i nasla nesto podnosljivo.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 15:44   #214
Dijete treba poštivati, hvaliti ga i nastojati da u svakom trenutku bude sretno. Puno komunicirati i rješavati probleme bez vikanja. Odgajanje djece je najteži posao i treba ga raditi sa srcem!
Abbazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 19:20   #215
Quote:
Abbazia kaže: Pogledaj post
Dijete treba poštivati, hvaliti ga i nastojati da u svakom trenutku bude sretno.
treba ga naučiti prepoznavati što je dobro, a što ne. treba ga naučiti da nije samo na ovom svijetu i da se svijet ne vrti oko njega. a ako će ga to taj trenutak oneraspoložiti jer mama nije pustila vatromet hvalospjeva, već kritiku...e pa svo zlo bilo u tome.

s ostatkom se slažem - mnogo priče..mnogo, mnogo. ako treba ponavljati i ponavljati, tražiti rješenje koje će dovesti do razumijevanja. nisam ni ja za viku...previše mi to energije troši, šteti mi glasnicama, plus smatram to vrlo kratkotrajnom i neučinkovitom metodom "odgoja".
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 23:32   #216
svi čitaju knjige, puno razgovaraju, piju Normabele da podebljaju živce kako nebi vikali... a generacije sve gore!

di grišimo?
plavi medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 11:43   #217
Quote:
plavi medo kaže: Pogledaj post
svi čitaju knjige, puno razgovaraju, piju Normabele da podebljaju živce kako nebi vikali... a generacije sve gore!

di grišimo?
tonu glasa i beskrajnim monolozima
roditeljima su rekli da trebaju pricati, pricati, i samo pricati djeci.
nisu im bas rekli treba dejcu i slusati.
i vidjeti.
i biti sa njima.
i da djeci treba objasnjavati u skladu sa njihovom dobi.

i rekli su da na djecu ne smiju vikati, pa onda zaista imas situacije, koje su frustrirajuce, opasne, zahtjevne, gdje roditelj ravnim glasom, ako ne i umiljatim, djetetu objasnjava knjigu postanka i recitira molitve iz biblije, umjesto da drekne Ne!, stani! (ili sto vec) i makne diejte iz opasne situacije.

pa ga dijete ne dozivljava ozbiljno.
cak niti onda kada, u nedostatku normabela, roditelj drekne.

e da...i moderni roditelji, da bi postali sto bolji, cesto zaborave i na vlastite granice, a kamoli djetetove, pa onda djeca ne uce niti o sebi niti o drugima, a jos imaju za model osobu koja ne postuje vlastite granice, pa cak i ako pokusa djetetu postaviti granice, dijete ga ne shvaca ozbiljno.
ta zasto i bi?


ja razlikujem vikanja:
jedno, koje je puno prijetnji, vrijedjanja i omalovazavanja, i vikanje koje je reakcija na moje emocije, odnosno intenzitet emocija, koje su nastale djetetovim ponasanjem. i koje zelim izraziti, i za koje zelim da budu vidljive.
i koje mogu izraziti, bez da nekoga povrijedim

i najgore od svega je, sto postoje odrasli, koji mogu sasvim mirnim glasnom djetetu prijetiti i omalovazavat ga ( i ti ljudi zasita odgajaju dijete bez vikanja), i osim sto time uzasno stete djetetu, pokazuju da je odgoj bez vikanja neefikasan.

i tako, postoje jos neke nijanse.....koje se zaborave reci modernim roditeljima
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 12:14   #218
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
tonu glasa i beskrajnim monolozima
roditeljima su rekli da trebaju pricati, pricati, i samo pricati djeci.
nisu im bas rekli treba dejcu i slusati.
i vidjeti.
i biti sa njima.
i da djeci treba objasnjavati u skladu sa njihovom dobi.
Moze li se nekako ugurati u zakon ...pa kazniti one koji to ne cine?
Quote:
i rekli su da na djecu ne smiju vikati, pa onda zaista imas situacije, koje su frustrirajuce, opasne, zahtjevne, gdje roditelj ravnim glasom, ako ne i umiljatim, djetetu objasnjava knjigu postanka i recitira molitve iz biblije, umjesto da drekne Ne!, stani! (ili sto vec) i makne diejte iz opasne situacije.
Moze i ovo?
Quote:
i najgore od svega je, sto postoje odrasli, koji mogu sasvim mirnim glasnom djetetu prijetiti i omalovazavat ga ( i ti ljudi zasita odgajaju dijete bez vikanja), i osim sto time uzasno stete djetetu, pokazuju da je odgoj bez vikanja neefikasan.
Ne bi bilo lose da i ovakvi budu snakcionirani.

Quote:
i tako, postoje jos neke nijanse.....koje se zaborave reci modernim roditeljima
Istina.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2015., 21:28   #219
Ja sam kod moje mame znala - dok se dere, nije tak grdo. Mislim, znala je i vikajuci omalovazavat, daleko od toga. Al kad bi pocela govoriti onim ledeno mirnim tonom... uf... grde stvari su znale izaci iz njenih usta.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.