Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2003., 08:54   #21
Lijepo si to smislila dea
Ali za života supruga, moramo se rješit svekrve, tada kuća postaje njegova tj. juniorova tj. naša
Ja ću farbati, to volim radit.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2003., 09:19   #22
Prijava djeteta na poreznu karticu u stvari nije regulirana nikakvim zakonom. Po inerciji, obično kod koga je dijete, pa onda kod koga je dijete prijavljeno i preko koga dobiva zdravstveno osiguranje, kod tog roditelja je i na poreznoj kartici.

Ali to ne znači da se, iako je prijavljeno kod jednog roditelja i ima zdravstveno preko njega, ne može voditi na poreznoj kartici drugog roditelja. Stvar je, u stvari, dogovora. Odnosno gleda se tko će na taj način ostvariti veću poreznu olakšicu.

Kad su ljudi u braku, u zajedničkom domaćinstvu, onda se gleda na koji način i tko će, ovisno o poreznom razredu u koji spada svojim primanjima, ostvariti veću poreznu olakšicu. Na taj način više novca ostaje neoporezovano i veći je prijlhjev u kućni budžet.

A kad su razvedeni, poreznu olakšicu bi trebao ostvarivati roditelj kod kojeg je dijete.

Eto, ima slučajeva kad se dogovore drugačije (kao ja), u ime nečega što je u njihovim glavama bilo tada, u trenutku kad su to dogovarali. A to što im je u glavama, bazirano je na svemu onome što ocrtava njihov bivši brak, sadašnji odnos, ovisi o mogućnostima, realnoj trenutačnoj situaciji, namjerama jednog spram drugog, sagledavanju cijele situacije sada, kao i one koja je najvjerojatnija u budućnosti.

Ne živimo samo sada, u ovom trenutku, nego u u svakome od ovih trenutaka slažemo i legice na koju će se nadoslagati budućnost našeg djeteta.

Do sada, financijsu/materijalnu "politiku" budućnosti mene i mog djeteta vodila sam baš kako treba, uzimajući u obzir sve faktora koje sam mogla. U ovome sam se zajebala. P eto, potražih savjet kako da posljedice budu manje, odnosno kako da ispravim pogrešku. Očito, put je preko službe za socijalno i eventualne tužbe, u koliko prijenos malca ponovno na svoju karticu ne dobijem dobrovoljno.
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2003., 10:45   #23
go for it dea
dogovorili ste se i onda ti u lice kaze "slagao sam te" ??
neznam ostale detalje i setup , ali meni je ta jedna recenica dosta da za ostatak zivota zapamtim s kim sam imao posla

ne kazem da se trebas inatiti ili osvecivati , naprotiv , treba iskljuciti emocije i ukljuciti matematicki procesor
ako ne za sebe , ali sjeti se koliko puta malome nisi nesto mogla kupiti ili priustiti
to bi ti trebala biti dovoljna motivacija za pokretanje tuzbe i rjesavanje kako porezne kartice , tako i alimentacije
zapamti samo da se boris za njega i da nikome nista ne oduzimas , nego sinu priskrbljujes ono na sto ima potpuno pravo
sretno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2003., 20:26   #24
pristojno odgovaram da to "uskoro" meni stvara problem koji se očituje nemogučnošću potrošnje tog istog novca, bilo keša, bilo čekom, na koji računam da je do dogovorenog datuma na mom računu, tim više što ne primam nikakav novac od njega za malca.

To meni smeta,tim vise sto ne primas nikakav novac za malca od svog bivseg muza.On radi i zaradjuje a ti to jos naglasis.Mislim fakat,nisi nis drugo ni zasluzila nego da te prevario,slagao u lice.:rolleye:
Ne radi se o kanti farbe nego puno vise,i o principima naravno.Ak si sam ne pomognes(ne zelis) ne ocekuj od drugih,na zalost to se lomi na djeci.Ah ti muski sretni su kad imaju bivse ko ti.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 10:38   #25
Porezna kartica

Mislio sam da ce firma prijaviti dijete na poreznu karticu posto je dijete zdravstveno osigurano preko firme. Medjutim, prijavu na poreznu karticu moram obaviti sam u poreznoj upravi.

Dijete je zato nije bilo prijavljeno ni na mojoj ni na zeninoj poreznoj kartici 2 mjeseca. Nije bilo nigdje prijavljeno.

Da li je obavezno prijaviti dijete na poreznu karticu ili nije?

Da li se moze preko povrata poreza dobiti povrat za ta 2 mjeseca?
 
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 11:11   #26
Malo osnovnih pojmova!
Dijete prijavljuješ na poreznu karticu kao poreznu olakšicu. Budući da skrbiš za dijete, država će ti umanjiti doprinose i povećati osnovicu za plaću (tzv. osobne odbitke) tako da ti brutto plaća zapravo ostaje ista, ali netto će biti veća.
Nitko ne tvrdi da ti moraš prijaviti porezne olakšice, to je tvoja dobra volja (jasno želiš veću netto plaću), nije nikakva obaveza niti tvoja, a niti tvoje firme, pa prema mislim da ti neće isplatiti zaostatke! nakon prijave od sljedećeg mjeseca će ti uvažiti porezne olakšice!
Zdravstveno nema nikakve veze s poreznom karticom!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 12:17   #27
Preko povrata poreza ćeš definitivno dobiti novce. Čak mislim da i više nego da si dijete prijavio na sebe od početka. Ako imaš nekog tko se malo bolje razumije u to, daj mu da ti izračuna koliko bi dobio mjesečno kao olakšicu ili godišnje na temelju povrata poreza. Zavisno o plaći može se povratom poreza dobiti više nego mjesečno kao olakšica.
Sandy5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 13:48   #28
Eh da, vidiš, nisam uračunao za sljedeću godinu "povrat poreza za prošlu godinu", tako da bi ti to moglo i upaliti ako uvaže retrogradni (za 2 protekla mjeseca) upis poreznih ulakšica!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 22:54   #29
Quote:
miro78 kaže:
Da li je obavezno prijaviti dijete na poreznu karticu ili nije?

Da li se moze preko povrata poreza dobiti povrat za ta 2 mjeseca?

Dijete se prijavljuje na poreznu karticu radi ostvarivanja prava na poreznu olakšicu pri svakom obračunu plaće.
Ukoliko se dijete ne prijavi na poreznu karticu, svejedno se može ostvariti pravo na olakšicu ali tek prilikom podnošenja godišnje porezne prijave.

To što si ti upisao dijete dva mjeseca kasnije, ne smeta -ne brini, kad budeš popunjavao poreznu prijavu u rubriku gdje te pita razdoblje od kada do kada koristiš olakšicu samo upiši od datuma rođenja djeteta do 31.12. i sve OK.
Jedino ćeš morat priložiti kopiju rodnog lista djeteta.

Na stranici http://www.porezna-uprava.hr/ početkom 2007. objavit će upute za sastavljanje porezne prijave u kojima će sve biti pojašnjeno u detalje.
Tako oni to uvijek naprave, valjda neće u 2007 iznevjeriti.

Osim toga već se dugo šuška o on-line poreznoj prijavi.
Živi bili pa vidjeli.
Agath@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:27   #30
Evo jedna slična situacija. Dakle, dijete je zdravstveno osigurano preko mene, i svaku godinu koristim poreznu olakšicu, dakle koeficijent 1,50. E sada, prije dva mjeseca, na isplati plaće vidim da su mi to počeli uključivati u plaću, dakle povećali su mi neoporezivi dio. Sad, ne bunim se jer bi tu lovu dobila ovako ili onako.
Međutim, znam da olakšicu mogu koristiti oba supružnika, ne na cijelu godinu, ali npr. od 1-5 mj ja, pa 5-7 muž, ili kako već, ako je u tom periodu jedno od nas imalo veće prihode pa skontamo što se više isplati. E sad, meni odgovara da ja koristim odbitak, ali što bi bilo u slučaju da muž povremeno ima veća primanja, a eto, mene nitko ništa nije pitao ni obavijestio, nego mi odjednom računaju odbitak na isplati plaće, i on ne bi mogao koristiti pravo na odbitak.
Nadam se da nisam zakomplicirala.
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:44   #31
Osobni odbitak od 0,5 za dijete pri svakom obračunu plaće koristi onaj roditelj na čijoj je poreznoj kartici dijete upisano.
A ispraviti to možete prilikom podnošenja porezne prijave.
Ali sačekaj najprije kraj godine, početkom sječnja dobit ćete IP obrasce iz firme, onda pokušajte izračunati kome se više isplati koristiti olakšicu za dijete.

Ali ukoliko ti i muž primate samo plaću, i ista vam je isplaćivana uredno, ukoliko niste imali bolovanje duže od 42 dana onda u biti ne biste ništa dobili prijenosom osobnog odbitka s tebe na muža. Jer koliko bi on dobio povrata - toliko bi ti morala platit pa bi došli na isto.
Al sve to opet ovisi da li koristite još neke olakšice (osiguranje, adaptacija stana , područje od posebne državne skrbi i slično).

Najbolje je da sačekate siječanj, sakupite sve olakšice koje koristite i onda prema uputama na stranicama porezne izračunate kome se što više isplati.
Agath@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 00:47   #32
Meni baš to nije jasno oko prijave djeteta na poreznu karticu??Dali se dijete može prijaviti bez obzira na starost ili?Ukratko prijava zdravstveno osiguranja nije povezana s prijavom na olakšicu?
Leny is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 23:06   #33
Quote:
Leny kaže:
Meni baš to nije jasno oko prijave djeteta na poreznu karticu??Dali se dijete može prijaviti bez obzira na starost ili?Ukratko prijava zdravstveno osiguranja nije povezana s prijavom na olakšicu?
moze se prijaviti bez obzira na starost, moze biti dio zivota osigurano preko mame, pa biti preaceno na tatinu, ovisno o tome kome se vise isplati prema visini primanja.

i prijava djetata radi ostvarivanja prava na poreznu olaksicu je tvoje pravo, a ne obaveza.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 02:52   #34
što od papira osim porezne kartice treba kod prijave djeteta kao porezne olakšice?
bljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 04:00   #35
Quote:
bljak kaže: Pogledaj post
što od papira osim porezne kartice treba kod prijave djeteta kao porezne olakšice?
Fotokopija rodnog lista.
IMF-ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 11:13   #36
prijava djeteta na sebe i plaća

Od 01.04. dijete je prijavljeno na mene, te sada imam osobni odbitak od plaće, koef. 1,5. Medjutim, u odnosu na prosli mjesec placa mi se nije nista promjenila.
Na platnoj listi uredno stoji da mi je neoporezvi dio 2400kn, dakle, 1,5*1600kn. U cemu je kvaka?
Zanimaju me vasa iskustva vezano za ovo....
petar0001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 11:19   #37
1. Radiš li kod privatnika?
2. Jesi li obavjestila računovodstvo o promjeni (tj.upisala promjenu na PK karticu i odnjela je u računovodstvo)?
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 11:27   #38
Quote:
petar0001 kaže: Pogledaj post
Od 01.04. dijete je prijavljeno na mene, te sada imam osobni odbitak od plaće, koef. 1,5. Medjutim, u odnosu na prosli mjesec placa mi se nije nista promjenila.
Na platnoj listi uredno stoji da mi je neoporezvi dio 2400kn, dakle, 1,5*1600kn. U cemu je kvaka?
Zanimaju me vasa iskustva vezano za ovo....
Ako ti je koeficijent 1,5, onda je OK da ti je neoporezivi dio 2400 Kn. Ne razumijem što ti je nejasno, daj molim te malo detalja... Da li su ti promijenili koeficijent (neoporezivi dio plaće), pa su ti nešto pogrešno izračunali ili?

Inače, ako se koeficijent mijenja na više (prijaviš nekoga na sebe), onda se plaća za mjesec u kojem je napravljena promjena na PK kartici (ona crvena, koja se mijenja u poreznoj upravi) mora također promijeniti na više. Osim ako je u pitanju nešto drugo, promjena satnice (boda), različiti broj sati u mjesecu... Različite firme različito obračunavaju, zato trebaš malo precizirati.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 11:35   #39
plaća ti se ne mijenja kad prijaviš dijete na sebe i ako imaš ugovorom dogovorenu netto plaću
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 11:43   #40
najvjerovatnije ti je plaća dogovorena netto, a ne brutto. pa ti je poslodavac smanjio osnovicu na koju ti računa doprinose i poreze. dakle, koristi ima isključivo on. Kad radiš kod takvog poslodavca (najčešće svi privatnici), onda se dijete ne prijavljuje, nego koristi u poreznoj prijavi na kraju godine.
vista is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.