Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2008., 12:50   #1
ZET - uzimanje pokaza

Ispričavam se ako je tema već bila, ali nisam je uspio naći sa google-om.
Danas sam imao situaciju da me ulovio kontrolor bez valjane karte.
Naime imao sam pokaz za 2. mjesec, nisam ga još obnovio za 3.
Napisao je kaznu, ali i oduzeo pokaz.

Zanima me zna li netko mali kontrolor to pravo učiniti i ima li tko kakva iskustva?
Mogu li možda izbjeći plačanje kazne obzirom da sam do sada uredno kupovao sve markice, a danas je 03.03, tako da je zapravo 3 dana zakašnjenja?

Hvala na pomoći.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:15   #2
To mi stvarno ide na zivce!
Ja svaki mjesec kupujem tu skupu markicu i svakodnevno se borim se za ulazak u tramvaj i autobus.
Ali nedaj Boze da mi placa kasni i da je 2. ili 3. u mjesecu a da nemam novu markicu. Danas je i mene ulovio kontrolor i kada sam mu rekla da ce mi suprug kupiti markicu danas jer meni placa kasni, on mi je drzao predavanje o tome kako moram misliti unaprijed i "staviti novac na stranu" za sljedecu markicu.
Ma hajde.
Recimo samo da sam to predavanje mirno odslusala jer mi se cinilo da je tip bas raspolozen za svadu a ja jos nisam ni kavu popila.
U stvari ne znam sto mozes napraviti, ali napravi nesto. Odi u zet i reci da kakav je to nacin da ti mozes trpiti voznju u prastarim autobusima i tramvajima koji se toliko tresu da ti unistavaju unutarnje organe a oni nemaju razumjevanje za postenog covjeka, do grla u kreditima, sa nezaposlenom zenom, troje djece i cetvrto na putu, koji placa sve svoje obaveze a eto, ovaj put nije kupio markicu na vrijeme jer placa kasni.
I svakako pokazi markice ako ih cuvas. Ja ih cuvam za ovakve slucaje tako da mogu tvrditi da svaki mjesec kupim tu damn markicu.
Reci i da ti kum radi u Jutarnjem listu i da si isao sa Bandicem u srednju.

Sretno!
snowbunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:31   #3
malo off, imat ću za slijedeći mjesec markicu, prodam ispod cijene jer nekoristim a dobim u firmi kao prijevoz markicu, zainteresirani na PM, inače je zet-hž 320kn
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:34   #4
I ja sam imao sličan slučaj, ali me govnar još i izvrijeđao; trebaš pisati žalbu koju nosiš na Remizu, par stotina metara od ceste u neku zgradu, fotokopiraj mjesečnu koju ćeš kupiti i priloži je... i čekaj. Ako ti ne stigne kazna u roku od par mjeseci znači da su ti žalbu uvažili. Ugl. nepotrebne komplikacije

Sada, zahvaljujući onom govnaru iz prvog pasusa, jednostavno kažem da nemam karte, neću je kupiti i nedam osobnu, pa uđem u idući tramvaj ako me baš "istjera" van. Jedan mi je kontrolor i prijetio da će mi "strgati kičmu" Rekao sam da bih to htio vidjeti i nasmijao mu se u facu. Ako kažu da će zvati policiju: zovi ti, idem ja, ajde bok. Što ćeš, seljačina
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:43   #5
Ja isa na obranu diplomskog. Nisam nikad kupova kartu/pokaz jer takvo prijevozno sredstvo nisam koristija. Manje vise, pjeske. I dodjem ja ujutro, rano, oko 7h, ja dosa iz splita, nocna voznja 7h. Sjednem u bus, i kupija bi ja tu hebenu kartu, ali zaboravija od umora i uzbudjenja.
Kad eto kontrole. Ja lipo pristojno, nemam kartu, koliko je kazna? Valjda se tija svadjat iz nekog razloga, i pocne on meni o splicanima i da je split selo. Ja ga uopce ne slusam. Kaze on meni, zovemo policiju, idemo vani. Ja reko u redu. Izadjemo van i odem ja LOL znam da mi nista ne moze van tramvaja/busa.
Onaku usput, kad sam usta nije mu vise bilo svejedno, malo je utihnija.

Kolega sa faxa ima slicnu situaciju, ali kad ga je izvea iz tramvaja, kondukter ga pocea vatat, gurat.. Ono, kao neces mi otic. Ovaj mu zalipija samarcinu da je kontra vidila sve zvizde. Kaze: samoobrana

Malo je off topic, ali eto..
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:43   #6
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako je tema već bila, ali nisam je uspio naći sa google-om.
Danas sam imao situaciju da me ulovio kontrolor bez valjane karte.
Naime imao sam pokaz za 2. mjesec, nisam ga još obnovio za 3.
Napisao je kaznu, ali i oduzeo pokaz.

Zanima me zna li netko mali kontrolor to pravo učiniti i ima li tko kakva iskustva?
Mogu li možda izbjeći plačanje kazne obzirom da sam do sada uredno kupovao sve markice, a danas je 03.03, tako da je zapravo 3 dana zakašnjenja?

Hvala na pomoći.
Da li iz istog razloga (plaća kasni) napuniš kolica u npr. Konzumu i izjuriš van uz objašnjenje da ćeš se za par dana vratiti i platiti?
mpix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:45   #7
Quote:
mpix kaže: Pogledaj post
Da li iz istog razloga (plaća kasni) napuniš kolica u npr. Konzumu i izjuriš van uz objašnjenje da ćeš se za par dana vratiti i platiti?
sta nije da ti pokaz vrijedi do petog sljedeceg mjeseca?
Kao, imas 5 dana za kupnju iste...
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:48   #8
Question

drugi put izađi van a osobnu te namju pravo tražiti..ma šta ćeš sa seljačinama raspravljati da li ti kupuješ markicu svaki mjesec ili ne..

obavezno napiši žalbu, nemoraš ići na Remizu već pošalji poštom, jer ti kontrolor nije smio oduzeti pokaz (jer si to naime ti platila) bez obzira na učinjeni prekršaj, sjeti se da li ti se dotični legitimirao.
žalbom traži pokaz natrag, a za penzionere vrijedi da kupe do 10tog u mjesecu ili dok mirovina ne sjedne, sa zapoelene neznam ali probaj sa pričom da plaća sjeda 10tog i da tada kupuješ..

ja sam naime imala slučaj gdje se NETKO vozio tramvajem i valjda se predstavio kao ja, glupan kontrolor upisao i dobila sam doma kazu od 300kn. Nazvala sam na Remizu, poslala žalbu i uvažili su mi jer se taj NETKO legitimirao valjda mojom iskaznicom iz videoteke uglavnom žalbu su mi uvažili jel te mogu legitimirati samo preko važećih osobnih dokumenata (osobna, putovnica ali ne i vozačka - ako im daš ) ali te iste nemaju pravo tražiti.
karamelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:50   #9
Quote:
snowbunny kaže: Pogledaj post
Odi u zet i reci da kakav je to nacin da ti mozes trpiti voznju u prastarim autobusima i tramvajima koji se toliko tresu da ti unistavaju unutarnje organe a oni nemaju razumjevanje za postenog covjeka!
Na ove misliš?

http://img181.imageshack.us/img181/1042/2228ft3.jpg

mpix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:51   #10
dok si u autobusu/tramvaju, itekako te imaju pravo trazit (cak mislim da im moras pokazat ako te pitaju). Oces li im dati ili ne ovisi o tebi, ali te ujedno imaju pravo i zadrzat do dolaska policije.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:54   #11
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
Ja isa na obranu diplomskog. Nisam nikad kupova kartu/pokaz jer takvo prijevozno sredstvo nisam koristija. Manje vise, pjeske. I dodjem ja ujutro, rano, oko 7h, ja dosa iz splita, nocna voznja 7h. Sjednem u bus, i kupija bi ja tu hebenu kartu, ali zaboravija od umora i uzbudjenja.
Kad eto kontrole. Ja lipo pristojno, nemam kartu, koliko je kazna? Valjda se tija svadjat iz nekog razloga, i pocne on meni o splicanima i da je split selo. Ja ga uopce ne slusam. Kaze on meni, zovemo policiju, idemo vani. Ja reko u redu. Izadjemo van i odem ja LOL znam da mi nista ne moze van tramvaja/busa.
Onaku usput, kad sam usta nije mu vise bilo svejedno, malo je utihnija.

Kolega sa faxa ima slicnu situaciju, ali kad ga je izvea iz tramvaja, kondukter ga pocea vatat, gurat.. Ono, kao neces mi otic. Ovaj mu zalipija samarcinu da je kontra vidila sve zvizde. Kaze: samoobrana

Malo je off topic, ali eto..
Ali kartu od Splita do Zagreba si uredni platio, je li?

P.S: Tvoj kolega će se jako neugodno iznenaditi kad ode na neki izlet u inozemstvo (recimo EU) pa zbog iste 'samoobrane' zaradi kaznu na licu mjesta, trenutni izgon iz dotične zemlje i zabranu ulaska u EU na par godina ako ne i trajno.
mpix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:55   #12
e ljiga ljiga.. NE, nema ti pravo uzeti pokaz! ima te pravo sterat van, pozvat policiju ako ne daš podatke, bla bla, i ostalo,al ti nema pravo uzeti pokaz .
Dok sam prijavljivala kontrolora u zetu na remizi, su mi to rekli, a kasnije kad sam bila na sudu za to isto mi teta sutkinja potvrdila. btw. ako ti je prvi put, vjerojatno prolaziš uz tzv. opomenu.
ivuschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:59   #13
Quote:
mpix kaže: Pogledaj post
Ali kartu od Splita do Zagreba si uredni platio, je li?
apsolutno. Rekao sam da bi platio i zet, ali kako imam pokaz za split, valjda stvar navike, umora i uzbudjenja sam zaboravija. Isto tako sam mu uredno nudio osobnu i da platit kaznu, sto ocito njemu nije bilo drago/dovoljno. Kriv sam bio, i priznao. Uvik cu i priznat. Tako da vadnjenje mojih rijeci bi ispalo da sam se ja ponija necivilizirano i skrto (sverc ili neplacanje kazne). Bar nemoj izvlacit iz konteksta ako zelis nekog spustat, jer si spustija samo sebe.. poz
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 23:59   #14
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
dok si u autobusu/tramvaju, itekako te imaju pravo trazit (cak mislim da im moras pokazat ako te pitaju). Oces li im dati ili ne ovisi o tebi, ali te ujedno imaju pravo i zadrzat do dolaska policije.
mislim da nemaju. Nitko te nema pravo držati protiv tvoje volje. Putnik bez karte je dužan pokazati osobnu policajcu koji je uz kontrolora, nije je dužan pokazati samom kontroloru, a kontrolor te nema pravo zadržati. baš da vidim tog kontrolora kako bi uspio zadržati nekoga
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 00:03   #15
Quote:
pravnik kaže: Pogledaj post
mislim da nemaju. Nitko te nema pravo držati protiv tvoje volje. Putnik bez karte je dužan pokazati osobnu policajcu koji je uz kontrolora, nije je dužan pokazati samom kontroloru, a kontrolor te nema pravo zadržati. baš da vidim tog kontrolora kako bi uspio zadržati nekoga
ti se bespravno nalazis na tudjem posjedu, i time krsis zakon. kako taj netko nema pravo uzet stvari u svoje ruke, ima pravo tebe zadrzati do dolaska nadleznih organa. Jer kad izadjes iz busa, imas pravo otici.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 00:04   #16
Quote:
pravnik kaže: Pogledaj post
mislim da nemaju. Nitko te nema pravo držati protiv tvoje volje. Putnik bez karte je dužan pokazati osobnu policajcu koji je uz kontrolora, nije je dužan pokazati samom kontroloru, a kontrolor te nema pravo zadržati. baš da vidim tog kontrolora kako bi uspio zadržati nekoga
A je li, i u dućanu kad kradeš ne smiju te zadržati nego samo pozvati policiju?
mpix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 00:06   #17
los je ovi pravnik. nadam se da nece morat branit nekog nevinog, jos bi ga i on osudija
aircanada is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 04.03.2008., 00:07   #18
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
dok si u autobusu/tramvaju, itekako te imaju pravo trazit (cak mislim da im moras pokazat ako te pitaju). Oces li im dati ili ne ovisi o tebi, ali te ujedno imaju pravo i zadrzat do dolaska policije.
Naravno da te nemaju pravno zadržati. Nemaju ni pravo dobiti na uvid osobne isprave, ako im ne daš dobrovoljno. Kontrolor nije ni policajac ni zaštitar, dakle nema nikakve javne ovlasti. Zašto je to tako - pa zato što se ZET-u više isplati ići na blef, nego tražiti pratnju policije, odnosno plaćati specijalizirana društva koja se bave fizičkom zaštitom i čiji ljudi imaju odgovarajuće licence.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 00:09   #19
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
apsolutno. Rekao sam da bi platio i zet, ali kako imam pokaz za split, valjda stvar navike, umora i uzbudjenja sam zaboravija. Isto tako sam mu uredno nudio osobnu i da platit kaznu, sto ocito njemu nije bilo drago/dovoljno. Kriv sam bio, i priznao. Uvik cu i priznat. Tako da vadnjenje mojih rijeci bi ispalo da sam se ja ponija necivilizirano i skrto (sverc ili neplacanje kazne). Bar nemoj izvlacit iz konteksta ako zelis nekog spustat, jer si spustija samo sebe.. poz
Ali zbog istog uzbuđenja nisi zaboravio platiti od Splita do Zagreba... Zanimljivo je da ljudi obično 'zaborave' platiti kartu u tramvaju (gdje znaju da imaju šanse da se 'provuku') ali istima npr. ne pada na pamet da 'zaborave' platiti u kinu, dućanu, restoranu ili negdje drugdje gdje su šanse za uspjeh puno, puno manje (i gdje se nitko ne čudi kad dođe netko od 'security-ja'; koji isto nisu policajci).
mpix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 00:10   #20
A sta je sa onom "obavljanje gradjanske duznosti"?
A sta je onda sa ducanom? Covik ukrade, i iako ga mozes zaustavit, ne smijes jer nisi pandur? Ma daj... Pitaj sam gospona policajca...
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:35.