Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2015., 21:02   #1
Meso kunića

Jedete li meso kunica i dali vam je puno izdvojiti za 1 kg mesa kunica 50 kn(svjezeg,ne smrznutog)

Danas kad je sve vise ljudi svjesno koliko je zdrava hrana bitna ovo meso je jos uvijek zapostavljeno, po mom misljenju!
Meso kunica odlikuje se visokim hranjivim vrijednostima i lakom probavljivoscu te je bogato proteinima,mineralima,vitaminima i vodom a istodobno je siromasno mastima.Dokazano je da bi meso kunica trebali jesti djeca,sportasi,trudnice,starije osobe i dijabeticari!

Energetska i nutritivna vrijednost na 100 g.

Nutrijent Mjerna jedinica jed. Količina
Energetska vrijednost kcal / kJ 136 / 568
Masti g 5,55
- zasićene masne kiseline g 1,66
- jednostruko nezasićene masne kiseline g 1,50
- višestruko nezasićene masne kiseline g 1,08
Ugljikohidrati g 0,00
Vlakna g 0,00
Bjelančevine g 20,05
Sol g 0,04
Vitamin A μg 0,00
Vitamin D μg 0,00
Vitamin E mg 0,00
Vitamin K μg 0,00
Vitamin C mg 0,00
Vitamin B6 mg 0,50
Vitamin B12 μg 7,16
Tiamin mg 0,10
Riboflavin mg 0,15
Niacin mg 0,27
Pantotenska kiselina mg 0,80
Kalij mg 330,00
Kalcij mg 13,00
Fosfor mg 213,00
Magnezij mg 19,00
Željezo mg 1,57
Cink mg 1,57
Bakar mg 0,15
Mangan mg 0,03
Selen μg 23,70*
Izvor podataka: USDA National Nutrient Database for standard Reference, Release 16 (July 2003)
luda umjetnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 21:05   #2
Zašto misliš da je zdrav? Zašto nas danas bombardiraju sa svim živim i neživim da je sve zdravo?

Kumić je ok, ali je preposan, fali mu masti.

E i da to je puno para za prosječnu radničku obitelj, za te novce kupe kiloipo svinjskog buta i mogu imat ručak 2 dana.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 21:15   #3
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da je zdrav? Zašto nas danas bombardiraju sa svim živim i neživim da je sve zdravo?

Kumić je ok, ali je preposan, fali mu masti.

E i da to je puno para za prosječnu radničku obitelj, za te novce kupe kiloipo svinjskog buta i mogu imat ručak 2 dana.
Na tvoje pitanje zasto ja mislim da je zdrav isto tebe mogu pitati,zasto ti mislis da nije zdrav?Mada to nije bitno jel mislis dali je zdrav nego dali ga jedes i jel ti skup
Meni je bas ukusan.
luda umjetnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 21:18   #4
oj, ma ja bi i pandu jeo da je legalna, tako da otom potom.

fin je, ali je i skup.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 21:31   #5
Nebi ja pandu ona mi izgleda nejestivo isto kao i konj al neki jedu i konje tako da...
luda umjetnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 21:32   #6
Quote:
luda umjetnica kaže: Pogledaj post
Nebi ja pandu ona mi izgleda nejestivo isto kao i konj al neki jedu i konje tako da...
u krivu si konj je vrlo vrlo

ontopc:
konj je i skuplji od kumića
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 21:38   #7
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
u krivu si konj je vrlo vrlo

ontopc:
konj je i skuplji od kumića
O tome cemo na temi "konji,magarci,macke,psi,skakavci..."
luda umjetnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 22:32   #8
Volim kunića, pohanog i žgvacet. To da li je zdrav jer ima izuzetno malo masnoća meni je nebitno. Konjetinu baš ne preferiram osim u kobasicama, ždrebeći stejk ali jako jako krvav obožavam ali od svega, magarac, tj. pule je najbolje.

Prema ostalim cijenama mesa 50 kunića za kilu kunića je ok.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 10:04   #9
Ukusan je kunić, ali je po kvaliteti mesa vrlo sličan piletini koja je 2,5x jeftinija, tako da kunića prakticiram max. 1x godišnje, obično na saft.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 10:27   #10
Ja mislim isto da nije skup.Tamo neki znjc komad junetine je 50 kn!
Dobar je meni i u paprikasu i pecen al' dimljen mmmm
Da,slican je piletini zbog toga sto je i ovo bijelo meso ali meni puno ukusniji od piletine!
luda umjetnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 10:29   #11
Ja sam bas obozavatelj Jedem ga od malih nogu jer su moji uz ostale zivotinje imali j kuneje. Najvise ih volim na toc, pa je vremenski zahtjevnije. To je i razlog sto ga pripremam jednom u par mjeseci.
Meni okus nema veze s piletinom, meso kunica mi je bas posebno.
Mislim da je cijena oke, pogotovo kad pogledas ostale cijene mesa. Osim toga ko sto rekoh pripremam ga za posebne prilike pa mi onda nije zao izdvojit.
__________________
hik.
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 11:36   #12
Quote:
luda umjetnica kaže: Pogledaj post
Na tvoje pitanje zasto ja mislim da je zdrav isto tebe mogu pitati,zasto ti mislis da nije zdrav?Mada to nije bitno jel mislis dali je zdrav nego dali ga jedes i jel ti skup
Meni je bas ukusan.
zec ima ostre kosti koje imam tendenciju gutati, tako da je iz moje perspektive prilicno nezdrav!


p.s. po belgiji krkao zeca u gueuzeu i to mi je jedno od boljih jela koja sam ikada probao
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 11:39   #13
Jel stavlj'o netko nekad kunića u kotlić, onako, recimo, uz junetinu i svinjetinu, naravno - sasvim na kraju, jer je mekši i puno kraće mu treba?

To bi jednom probala rado, al ne znam jel se radi to ili ću usrat sve?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 11:44   #14
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Jel stavlj'o netko nekad kunića u kotlić, onako, recimo, uz junetinu i svinjetinu, naravno - sasvim na kraju, jer je mekši i puno kraće mu treba?

To bi jednom probala rado, al ne znam jel se radi to ili ću usrat sve?
Jeo sam kotlovinu u kojoj je uz uobičajenu krmetinu i kobase plivao kunić. Jako dobro.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 11:51   #15
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Jel stavlj'o netko nekad kunića u kotlić, onako, recimo, uz junetinu i svinjetinu, naravno - sasvim na kraju, jer je mekši i puno kraće mu treba?

To bi jednom probala rado, al ne znam jel se radi to ili ću usrat sve?
Ma nemas tu sta usrat
luda umjetnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 14:56   #16
potvrđujem da je kotlovina od kunića jako ukusna
Levistej is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 17:16   #17
Jasno da je, dok smo doma uzgajali kuniće pripremali smo ih na razne načine, između ostalog miješali i u kotlovini.
Pohani kunić je super kao i cijeli pečeni, također su fini faširanci od kunića, meni osobno je saft najnezanimljiviji...

Btw za pohanog su me jednom moji gosti uvjeravali da jedu piletinu I kad im rekoh da je kunić u pitanju, rekli su da je, eto, baš ovaj njihov komad u tanjuru piletina
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 13:30   #18
Kad smo već kod mesa kunića, molim nabacite svoje omiljene recepte

Baš se razmišljam kako ću pripremiti kunića za ručak
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 16:12   #19
meni je najbolji na roštilju, tj na ražnju, imali smo prije kod bake na selu takav roštilj na kojem su brojne domaće patke, piceki i zečevi doživjeli vrtoglavicu
Levistej is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 18:34   #20
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod mesa kunića, molim nabacite svoje omiljene recepte

Baš se razmišljam kako ću pripremiti kunića za ručak
Rasijeci ga na butove, plećke, rebra, vrat, flam i hrbat kojega razreži u 3 jednaka komada (za kunića od 1,20).
Plećkice, vrat, rebrica, flamić, kockice mrkve i celera dobro poprži na malo ljutike i guščjoj ili pačjoj masti. Kad sve porumeni podlij s 12 dcl vrele vode. Pusti da najlaganije krčka 45 minuta. Izvadi komade kunića i odvoji meso od kosti. U juhicu dodaj žlicu bučinog brašna i čen češnjaka pa štapnim mikserom sve izmiksaj. Vrati nasjeckano meso i uz miješanje kuhaj još 5 minuta. Popapri netom mljevenim paprom. Serviraj kao krem juhu sa žlicom gustog kiselog vrhnja.

Butiće i komade hrpta preko noći ostavi u mlaćenici. Osuši ih i našpikaj komadićima pancete koje uvaljaš u chili prah. Namasti ih, posoli i popapri tog trena mljevenim paprom. Poslaži ih u protvan kojega prekrij folijom. Peci ga u pećnici, prvo pokrivenog 40 minuta na 170 C, potom makni foliju, dodaj zlatne šampinjone srednje veličine narezane na četvrtine podlij s malo nekog dobrog suhog vina, temperaturu pojačaj na 185 C i peci još 20 minuta. Kao prilog posluži heljdine žgance.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:47.