Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Pogledaj rezultate ankete: Dopustate li svojoj djeci da budu ljevoruka?
Da, vec je ljevak 62 74.70%
Da, ali je desnjak 18 21.69%
I kisobran ce nositi desnom 3 3.61%
Isprva nismo 0 0%
Glasovatelji: 83. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2013., 15:30   #41
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post

Ja sam ljevak. Mene su tjerali da pišem desnom dosta dugo, ali su valjda shvatili da ništa od toga i odustali. Škare koristim desnom jer mi jednostavno ništa ne režu kad ih koristim lijevom.
Kod kuce ili u skoli?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 15:37   #42
neki dan mi je teta napomenula da se mali koristi s obje ruke podjednako. Kad sam je pitala što činiti, rekla je ništa, čekati da mu jedna strana počne dominirati.
E ako ostane tako? Nemam pojma, čitala sam ponešto o ambideksterima, osobama koje koriste dvije strane podjednako. Neki pišu da je prednost, neki da im treba puno više vježbe kod pisanja negoli dešnjacima ili ljevacima.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 10:39   #43
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Ako korištenje obiju ruku potiče inteligenciju, zašto bi poticala samo ljevoruko dijete, zašto ne i ono koje piše desnom?
Pa naravno da mislim o oba smjera! :-)
Ja svoju dešnjakinju potičem da "za foru" piše s obje, ma ono ponekad, ali mozak "voli" sve novo i ono što mu nije uobičajeno, pa čisto za informaciju :-)
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 13:17   #44
Muž i ja smo dešnjaci. S moje i njegove strane uže i šire obitelji nema niti jednog ljevaka, a zvrk je ljevak.

Od trenutka kad je prvu igračku primio u ruke pa sve do danas je dominantna lijeva ruka. Nikad nisam branila ni silila niti bilo šta drugo na desnu ruku.

S dvije godine na pregledu kod psihologa mi je rečeno da to još nije definirano i da postoji šansa da bude dešnjak što je meni bilo totalno smiješno jer mu je lijeva ruka tad bila 100% dominantna, a i 3 i pol godine od tada još uvijek je.
Čokolada07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 13:50   #45
Zašto bi u 21.stoljeću itko branio djeci da budu ljevoruki? Pa to je ponekad velika prednost, recimo u sportu. Mene je moj trener u rukometu volio samo zato što sam ljevak, iako nisam bila pretjerano talentirana.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 15:40   #46
mene zanima gdje točno u zg ima za kupiti školski pribor za ljevake?
chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 15:49   #47
Osim škara ne mogu zamisliti što bi to drugo bilo i treba li im uopće
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 07:10   #48
Quote:
chiara kaže: Pogledaj post
mene zanima gdje točno u zg ima za kupiti školski pribor za ljevake?
Ima u Muellerima. A i u Intersparima se zna naci, i to ponekad dosta jeftinije.

Pa recimo, olovke za ljevake poprilicno pomazu. Mojoj klinki skare za ljevake ne znace nista, ali za olovku kaze da joj je puno lakse pisati.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 08:22   #49
Vidiš moguće...dok mi je sin odrastao i nije bilo baš toga na raspolaganju za kupiti. A inače se naučio pisati kao dešnjak. Uopće ne okreće ni bilježnicu ni ruku već piše s položajem kao da je desna i time si prekriva tekst koji piše. Kod matematike to zna biti prilično nezgodno
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 10:43   #50
Mislim da je kod olovaka stos u onom gripu gdje klinci drze prstice, ta njena za ljevoruke ima neka udubljenja i grbice pa prstici drugacije "sjednu" na taj dio olovke.

Moja za sada isto pise kao desnjakinja. A kolegica iz firme je ljevoruka i pise tako da papir okrene i pise odozgo prema dolje. I btw ima super rukopis. Namjeravam to predloziti smizli da proba za koju godinu, kad bude malo spretnija.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 09:57   #51
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
neki dan mi je teta napomenula da se mali koristi s obje ruke podjednako. Kad sam je pitala što činiti, rekla je ništa, čekati da mu jedna strana počne dominirati.
E ako ostane tako? Nemam pojma, čitala sam ponešto o ambideksterima, osobama koje koriste dvije strane podjednako. Neki pišu da je prednost, neki da im treba puno više vježbe kod pisanja negoli dešnjacima ili ljevacima.
Ja pišem, jedem, režem......i lijevom i desnom i nikada nisam bila u zaostatku za drugom djecom, točnije (ukoliko se brinete za dijete koje je tek krenulo u školu) naučila sam pisati među prvima u razredu i lijevom i desnom, premda mi bolje rukopis izgleda kada pišem desnom.
Neke stvari bolje radim lijevom neke desnom rukom, ali u pravilu sve mogu i lijevom i desnom.
__________________
In the end it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away
Ary@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 10:48   #52
Ja sam ljevak ali su me moji tjerali da pišem desnom (užasan mi rukopis) a nož i nožice samo mogu u lijevoj ruci, dok sve ostalo mi je svejedno, sportovi,svakodnevnica koja mi je bliža ruka ili noga tom radim. Treba mi sekunda više kad trebam odrediti što je lijevo a što desno. Mali mi ima 2,5 godine i još se nije odlučio,jednostavno kojoj rukom uzme tom piše ili se igra pa me zanima kada se zna što će biti ili je on neodlučan jer vidi mene?
__________________
MOJ ALBUM
Jolanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2013., 13:43   #53
Quote:
Jolanda kaže: Pogledaj post
Mali mi ima 2,5 godine i još se nije odlučio,jednostavno kojoj rukom uzme tom piše ili se igra pa me zanima kada se zna što će biti ili je on neodlučan jer vidi mene?
To je u ovoj dobi još normalno. Kad će se izdiferencirati dominantna ruka, teško je reći unaprijed jer se kod neke djece to dogodi ranije, a neka se switchaju i do škole.
Bilo kako bilo - nemaš razloga za brigu: uzrok toga nije u tebi niti u njegovom imitiranju tebe.
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 11:50   #54
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ima u Muellerima. A i u Intersparima se zna naci, i to ponekad dosta jeftinije.

Pa recimo, olovke za ljevake poprilicno pomazu. Mojoj klinki skare za ljevake ne znace nista, ali za olovku kaze da joj je puno lakse pisati.
ja sam kupaovala u mullera

i imam obratno iskustvo

olovke stabilo ( skupe ko sam vrag, srećom je bila neka akcija) apsolutno nisu potrebne mom ljevaku ( 4,5 god) , ali on od kad je uzeo olovku u ruke ima savršeno držanje olovke , valjda je u tom fora , ne treba mu korekcija držanja olovke, pa se normalno koristi i običnim olovkama

škare , s druge strane, su bile pun pogodak (11,90 kn ) . jako nespretno reže škarama za dešnjake, s ovima se preporodio, kupili smo i dvoje za vrtić

tete su bile skeptične, ali su kasnije priznale da je razlika očita

osim ovoga moj klinac još prebacuje miša na laptopu na lijevu stranu , očito mu je tako puno lakše
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 01:55   #55
Quote:
dantea84 kaže: Pogledaj post
anketa je valjana jer vjerovali ili ne, još uvijek i dan danas ima ljudi koji tjeraju djecu da pišu sa desnom rukom... i ne samo to, prije godinu dana sam se šetala Jarunom sa suprugom i ispred mene je hodala mlada gospođa sa djetetom i mužem te su vodili raspravu o ljevacima... htjela ne htjela, čula sam sve od riječi do riječi kao i njen zaključak da su ljevaci blago retardirani
došlo mi je da je doslovce primim za rukav i objasnim joj da je ona blago retardirana...

eto mi dijagnoze

dakle ljevak sam,u školi nikad problema,možda zato jer mi je mama bila učiteljica
imali smo u razredu još dva ljevaka,jednog je mama (njegova) bockala iglicom ako bi uzeo pisalo u lijevu ruku i čovjek piše desnom ostalo sve radi lijevom (i danas mrzi staru)

i imam klinca ljevaka
pametnog na mamu
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 14:07   #56
Moja mlađa ima dominantnu desnu ruku i desno oko i dominantnu lijevu nogu. Baš bih voljela vidjeti tko bi je prisilio da vozi romobil tako da šutira loptu desnom.

Malo je učitelja koji djecu tjeraju da pišu rukom kojom teže pišu.

Mnogo je više roditelja koji odmalena uče svoju djecu kojima je dominantna lijeva ruka da obavljaju neke zadatke desnom (stavljaju im igračku, žlicu ili olovku u desnu ruku, to s njima uvježbavaju...). To čine već od prve godine života, ne zato što bi htjeli mijenjati svoje dijete i zato što misle da je bolje biti dešnjak. Jednostavno ne promatraju dijete, ne pada im na pamet da bi dijete moglo biti ljevak. Dijete uvježba aktivnosti desnom, a kasnije u školi shvate da imaju nezgrapan rukoipis, da su sporiji, da su nespretniji od ostalih.

No vježba čini svoje - teško se negdje u trećem-četvrtom razredu vratiti svojoj prirodi nakon šest-sedam godina treniranja desnice.

To svakodnevno viđam u višim razredima. Za mnogu je djecu iz aviona vidljivo da su zapravo ljevaci, no da su uvježbavali desnu ruku. Kad logoped napravi test, uglavnom se potvrdi moja sumnja. No kod većine je u petome razredu prekasno.

Za sve dešnjake koji i dalje misle da je bolje da su im djeca dešnjaci (a možda to nisu), neka pokušaju jedan dan zamotati desnu ruku i sve raditi lijevom.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 16:34   #57
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Mnogo je više roditelja koji odmalena uče svoju djecu kojima je dominantna lijeva ruka da obavljaju neke zadatke desnom (stavljaju im igračku, žlicu ili olovku u desnu ruku, to s njima uvježbavaju...). To čine već od prve godine života, ne zato što bi htjeli mijenjati svoje dijete i zato što misle da je bolje biti dešnjak. Jednostavno ne promatraju dijete, ne pada im na pamet da bi dijete moglo biti ljevak. Dijete uvježba aktivnosti desnom, a kasnije u školi shvate da imaju nezgrapan rukoipis, da su sporiji, da su nespretniji od ostalih.
Nije ti to baš tako...
Naime, ukoliko to roditelji ne čine namjerno, onda je to gotovo nemoguće činiti. Ako žele dijete 'odviknuti' od dominantnog baratanja lijevom rukom, onda će to morati činiti s puno represije, puno svjesnog ispravljanja, puno gnjavaže, a to je po defaultu s namjerom.
Jer - ukoliko se djetetu koje je dominantno, tj. biološki ljevoruko, slučajno da predmet bliže desnoj ruci, dijete će ga možda i uzeti desnom, ali će ga premjestiti u lijevu ruku i odraditi aktivnost s rukom kojom želi, tj. s kojom mu lakše ide.
Dakle, ova slučajna, nenamjerna dodavanja pred desnu stranu nisu ta koja dovode do toga da se dominacija promijeni.

Quote:
To svakodnevno viđam u višim razredima. Za mnogu je djecu iz aviona vidljivo da su zapravo ljevaci, no da su uvježbavali desnu ruku. Kad logoped napravi test, uglavnom se potvrdi moja sumnja. No kod većine je u petome razredu prekasno.
Ne znam kako to radi tvoj logoped, no za to postoji jednostavan test - pred dijete se stavi papir i olovka koju se smjesti u sredinu papira. Dešnjak će olovku uzeti desnom, ljevak lijevom, a priučeni dešnjak će ju uzeti lijevom, ali premjestiti u desnu.
Ima i testova koji su još 'bolji' od ove papri-olovka forme - pitaš dijete kako se čekićem zabija čavao, kako se češlja,... i gledaš koju ruku koristi kao aktivnu - priučeni dešnjak (a o njima sada pričamo) će aktivni dio postupka odraditi lijevom rukom...
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 17:54   #58
Taj test sa cesljem i cekicem... vrijedi li to i ako dijete nije vidjelo cekic ili ga mama jos uvijek ceslja?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 19:52   #59
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Taj test sa cesljem i cekicem... vrijedi li to i ako dijete nije vidjelo cekic ili ga mama jos uvijek ceslja?
Hm... i da i ne.
Naime, da bi dijete znalo izvesti neku radnju, da bi imalo ideju što mu je i kako činiti - nužno je da je imalo priliku opažati kako to radi netko drugi.
Ako ne zna čemu čekić služi (pa makar i plastični, iz dječjeg seta) teško da će naslijepo adekvatno imitirati radnju.
Ono što može je zgrabiti famozni čekić bilokako, i mlatarat s njime. Naravno da i tu možeš gledati koju ruku više koristi ali... nema ti to neke koristi.

Što se tiče češlja, to je već lakše. Iako se nikad nije samo češljalo, već je to uvijek činio roditelj, dijete zna što treba. Čak i ako su ti pokreti nespretni i neprecizni, zna da se češljem ide po kosi ili glavi.
ALI - ako je mališa toliko mali da se još sam ne češlja, lako je moguće da će češalj, čekić, olovku ionako primati s obje ruke podjednako i da će se to povremeno mijenjati, tako da ti to i neće biti neka informacija.
U ranoj dobi je normalo i poželjno da dijete koristi podjednako obje strane tijela, tj. u ovom slučaju, obje ruke podjednako.

Opusti se - kad dođe vrijeme, sve će ti ionako biti jasno
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 19:52   #60
Kako naučiti dijete pisati?

Drage mame,tate,dede,bake,svi pomozite!ja sam ljevoruka i imam djecaka kojeg bi trebalo uciti pisat i naravno za mene je to veliki problem!iskreno nekako mi se cini da moje dijete jos uvijek koristi oba dvije rukice podjednako tako da ne znam u koju rukicu da mu dam olovku,zlicu,loptu sto god?nedavno sam razgovarala sa tetom u vrticu kako koristi obje rukice i da mene osobno zbunjuje to da mu ja nesvjesno stavljam stvari u ljevu ruku a muz trazi desnu(kad me vidi)na sto mi je rekla da malo vise obratim paznju tj. stavljajte djetetu zlicu,vilicu,olovku u denu ruku!ja sad ne znam sto da radim ja ne znam nista drzat desnom rukom i meni je to uzasno stresno!kad crtamo doma ja s preznojim jer nemogu s dijetetom nacrtati krug,povuci crtu nistajako me to frustrira a na samu pomisao da naucimo pisati place mi see!dali imate slican problem i kako ste to svladali???
slatka mery is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:54.