Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2006., 10:01   #1
Vjenčanje u crkvi

Bok,

Može mi netko pomoć oko procedure i papirologije prijave vjenčanja u određenoj crkvi, koja nije matična...koji mi sve papiri trebaju (krsni list, sv.potvrda...) i gdje ih vadim? moja situacija je takva da sam krštena u jednoj crkvi, pričest i krizma u drugoj, a vjenčanje bi htjela u trećoj....

tnx
tatranki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 10:21   #2
Quote:
tatranki kaže:
Bok,

Može mi netko pomoć oko procedure i papirologije prijave vjenčanja u određenoj crkvi, koja nije matična...koji mi sve papiri trebaju (krsni list, sv.potvrda...) i gdje ih vadim? moja situacija je takva da sam krštena u jednoj crkvi, pričest i krizma u drugoj, a vjenčanje bi htjela u trećoj....

tnx
Bok!
Za crkvu ti trebaju vasi krsni listovi koji nisu stariji od 6 mjeseci. Treba vam potvrda o pohadanju zarucnickog tecaja (otpusnica), a to ce vam izdat svecenik kod kojeg cete obaviti zarucnicki tecaj (u tvojoj ili njegovoj zupi). Treba vam i potvrda o sklapanju braka u vjerskom obliku, taj papir uzmes kod maticara u onoj zupi u kojoj ces se vjencati, a da bi dobila tu potvrdu moras u maticni ured donijeti vase domovnice,kopije osobnih iskaznica vase i od kumova,vase izvadke iz maticne knjige rodenih i potvrde o slobodnom bracnom stanju.
__________________
If life gives you lemons - make a lemonade!
BebeHappy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 10:32   #3
A tak i onak se najprije moraš javiti župniku koji ti onda sve to objasni gdje kada i gdje i zašto i koliko puta...
Sretno!
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 12:29   #4
tnx
tatranki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 10:56   #5
Vezano za crkvu, zanima me jel itko zna jel se moguće vjenčati u bilo kojoj crkvi tj.da nije matična crkva. Jel po zakonu postoji neka odredba koja to brani, jer koliko znam ne bi trebala biti.
Radi se naime o slijedećem, ja sam iz Splita, zaručnik mi je Slavonac. Mi bi se htjeli vjenčati u katedrali u Đakovu al nam je rečeno da se ne može jer nismo iz te župe. Jel netko zna jel se može tako samovoljno donosit odluka kad znam da ovdje u Splitu nema takvih problema, može se vjenčati u bilo kojoj crkvi u kojoj mladenci žele.
Ksistina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:16   #6
ja se udajem u crkvi koja nije ni meni ni zarucniku maticna. cak ni grad u kojem se zenimo nije niciji rodni grad. niti grad u kojem cemo poslije zivjeti. i bez problema smo sve dogovorili. zupnik iz te crkve je samo trazio povrdu tj dopustenje iz jedne od maticnih crkava da se zenimo u drugoj (znaci ili ti ili tvoj zarucnik bi trebali uzet tu potvrdu).
molly* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:39   #7
Ma ne vrijedi to kod njih. Bili smo kod zupnika u Đakovu koji je zadužen za to, i taman smo se bili upisali u knjigu za vjenčanja kad nas je pitao tko je iz ove župe a budući da nijedno od nas nije iz Đakova rekao nam je da ne može i korektorom nas izbrisao. Da se mogu vjenčati tu samo ako je jedan od mladenaca iz Đakova. Ništa nije pomoglo, ni što smo molili ni ništa.Očaj. Suze su mi krenule na oči kad nas je odbio...
Navodno je biskup Srakić donio odluku da se to ne može. Zanima me jel on to može i jel to u skladu s zakonom jer zašto se ne bi vječali tu ako želimo i ako se u drugim dijelova Lijepe naše to može.
Ksistina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:46   #8
nema smisla da se u jednoj crkvi to moze a u drugoj ne. to stvarno nema smisla.
molly* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:49   #9
nema podloge za takvu odluku. pozovite se na kanonsko pravo, po kojemu je uz dozvolu maticne zupe moguce obaviti vjencanje bilogdje! ja sam ateist a muz je vjernik, pa smo se vjencali u sasvim desetoj zupi, nije bilo nikakvih prepreka. ako gnjave, recite da je to zato sto planirate ostati zivjeti u djakovu. ali ne smije vas odbiti, obred je obred!
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:50   #10
Ah i sama znam da nema smisla i ne znam što više napraviti. Spremna sam i platiti ako treba, al kome se obratit
Al sigurna sam da se oni s vezama lako tu vjenčaju.
Ksistina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 11:52   #11
Quote:
Ksistina kaže:
Ma ne vrijedi to kod njih. Bili smo kod zupnika u Đakovu koji je zadužen za to, i taman smo se bili upisali u knjigu za vjenčanja kad nas je pitao tko je iz ove župe a budući da nijedno od nas nije iz Đakova rekao nam je da ne može i korektorom nas izbrisao. Da se mogu vjenčati tu samo ako je jedan od mladenaca iz Đakova. Ništa nije pomoglo, ni što smo molili ni ništa.Očaj. Suze su mi krenule na oči kad nas je odbio...
Navodno je biskup Srakić donio odluku da se to ne može. Zanima me jel on to može i jel to u skladu s zakonom jer zašto se ne bi vječali tu ako želimo i ako se u drugim dijelova Lijepe naše to može.

Vjerovatno moze, jer na zalost sve ovisi o njihovoj dobroj volji da ti iziđu u susret.
Mi se isto ženimo u Crkvi koja ni jednom od nas nije matična, ali smo od mojeg župnika donjeli otpusnicu i to je bilo to. Nikakvih nam problema nije pravio.
stela25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 12:00   #12
Quote:
Ksistina kaže:
Ma ne vrijedi to kod njih. Bili smo kod zupnika u Đakovu koji je zadužen za to, i taman smo se bili upisali u knjigu za vjenčanja kad nas je pitao tko je iz ove župe a budući da nijedno od nas nije iz Đakova rekao nam je da ne može i korektorom nas izbrisao. Da se mogu vjenčati tu samo ako je jedan od mladenaca iz Đakova. Ništa nije pomoglo, ni što smo molili ni ništa.Očaj. Suze su mi krenule na oči kad nas je odbio...
Navodno je biskup Srakić donio odluku da se to ne može. Zanima me jel on to može i jel to u skladu s zakonom jer zašto se ne bi vječali tu ako želimo i ako se u drugim dijelova Lijepe naše to može.
Ne mogu ti to odbiti.Moj dragi je iz jedne zupe (zapravo cak nije ni iz Hr), ja sam iz druge, a zenimo se u Opatiji. Bitno je samo da od jednog svecenika iz maticne zupe jednog od vas dobijete otpusnicu.Moj savjet ti je da odes kod nekog svecenika kojeg dobro poznajes i ispricas mu problem koji imate pa da vidis sta ce ti on reci. Mislim da je svecenik u Djakovu jednostavno nemaran i ne da mu se zafrkavati s dodatnim procedurama.
__________________
If life gives you lemons - make a lemonade!
BebeHappy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 12:05   #13
ma daj nemoj biti blesava sta bi ti njemu placala extra da te vjenca!!! on to mora! vidis da ti puno ljudi kaze da se vjenca u nematicnoj crkvi. ako svi mi mozemo zasto ne bi i ti!! obrati se svom sveceniku za savjet!
molly* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 12:07   #14
A očito on provodi svoj zakon.
Vidit ću još što ću.
Javim ukoliko išta uspijemo napravit.
Ksistina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 12:31   #15
Quote:
Ksistina kaže:
A očito on provodi svoj zakon.
Vidit ću još što ću.
Javim ukoliko išta uspijemo napravit.

ja bi napravila ono sto je moses rekao a ako ni tada ne bi popustio,obratila se njegovom nadredenom,ne znam njihovu hijerarhiju al to nije tesko saznati.
studentica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 12:59   #16
moja crkva nije ni moja župa a ni od mog dragog...i da...imam osjećaj da nas je uzeo samo zato što smo prekoveze...nažalost...
ojda is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 14:50   #17
Quote:
ojda kaže:
moja crkva nije ni moja župa a ni od mog dragog...i da...imam osjećaj da nas je uzeo samo zato što smo prekoveze...nažalost...
Jel se radi o đakovačko katedrali ili...?
Ksistina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 15:13   #18
najn.....Zagreb...
ojda is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 15:15   #19
jooooj katedrala....i ja bi isto se tamo vjenčala .......

to su sranja da se ne može niko tu vjenčat ko nije iz te župe.
žalit se biskupu, ako on sere, žalit se nadbiskupu, pa onda bozaniću.
on nema pravo to napravit, a ti se imaš pravo tu vjenčat.
dakle, svima mejl, pismo, tel.poziv.

pop iz đakova je smao ljeni guzonja.


good luck!
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2006., 12:42   #20
Quote:
Ksistina kaže:
Vezano za crkvu, zanima me jel itko zna jel se moguće vjenčati u bilo kojoj crkvi tj.da nije matična crkva. Jel po zakonu postoji neka odredba koja to brani, jer koliko znam ne bi trebala biti.
Radi se naime o slijedećem, ja sam iz Splita, zaručnik mi je Slavonac. Mi bi se htjeli vjenčati u katedrali u Đakovu al nam je rečeno da se ne može jer nismo iz te župe. Jel netko zna jel se može tako samovoljno donosit odluka kad znam da ovdje u Splitu nema takvih problema, može se vjenčati u bilo kojoj crkvi u kojoj mladenci žele.

Ovako, ja sam ti iz Đakova i stvar je ovakva...komplicirana!

Kod nas postoje dvije župe, Dobrog pastira i ova gdje je katedrala(ne znam kak se zove!). Uglavnom, svi se žele vjenčati u katedrali, što je malo smetalo drugom župniku. I stvari ti je u tome da je on taj koji nije puštao mladence da se vjenčaju u katedrali (ako su oboje iz njegove župe!). Ali ako je barem jedno od mladenaca iz druge župe, onda je sve ok!

Dok opet, kad mi se frendica udavala, ona je iz jednog sela, muž joj je iz drugog i htjeli su u katedrali. Nudili su njezinom župniku i do 1000eura samo da ih pusti u katedralu, ali ovaj nije dao!

Ali nemoj se bedirati, crkva Dobrog pastira nije katedrala, ali iskreno, intimnije je vjenčanje u noj, zato što je manja! A uostalom, crkva je nova, tako da je i ona prekrasna! A i sada je drugi župnik, tak da nemaš frke!
__________________
Sve dobre stvari u životu su ili protuzakonite ili nemoralne ili debljaju!
Valery is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:03.