Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2013., 00:16   #5021
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
http://www.extension.org/pages/26625...n#.Ugm5jNLdujw.

Vrbove šibe i razni ovakvi brzo rastući giganti ,sječka od slame i kukuruza , grane od rezidbe voča ili loze , su nešto drugo , to nije chips o kom govorimo, tu sigurno nema hrge veličine kutije šibica .

Ja zaboravljam da je ovo forum snađi se druže, i da se tu ne mora kuriti baš sve po normi, problem nastane kad tog goriva "snađi se druže" nema pa moramo preći na nešto iz dućana , ali dobro uvijek nam ostaje kao zadnje gorivo Pellet , pa makar to bio i onaj iz Austrije , koji lijepo i pouzdano gori sa CM kotlovima
lako tebi to reči kad si na drževni plači o soma € plus dodaci plus, plus itd , a mi sirotinja se moramo snalaziti kak znamo i moremo
ivek-k is offline  
Old 14.08.2013., 04:31   #5022
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Evo za početak nešto od profesorice T. Kričke u spisku literature ima dosta znanstvenih radova koji su javno objavljeni i moguće ih je naći na netu ili biblioteci.http://www.mps.hr/UserDocsImages/VIP...A1umarstvu.pdf
Tablice su zakon,
hvala za link.
Gigi75 is offline  
Old 14.08.2013., 07:30   #5023
Quote:
Gigi75 kaže: Pogledaj post
Tablice su zakon,
hvala za link.
Bilo bi zgodno da malo prodiskutiramo prve tablice oko cijena kotlova i instalacija , i naravno u konačnici cijene 20 C u dnevnom boravku.
ramzay is offline  
Old 14.08.2013., 09:56   #5024
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Bilo bi zgodno da malo prodiskutiramo prve tablice oko cijena kotlova i instalacija , i naravno u konačnici cijene 20 C u dnevnom boravku.
Da, ali to kod Tebe uključuje 20 C u dnevnom boravku (spavaćoj ili krevetu) + plavuša!, a mi ostali?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 14.08.2013., 14:33   #5025
Please može na PM info gdje nabaviti najpovoljnije pelete, treba mi 7-8 tona. Puno hvala!
Marra is offline  
Old 14.08.2013., 16:25   #5026
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Bilo bi zgodno da malo prodiskutiramo prve tablice oko cijena kotlova i instalacija , i naravno u konačnici cijene 20 C u dnevnom boravku.
Bilo bi dobro, ali ovdje je uzel sve cijene iz Njemačke tak da ja sa time ne baratam, iskustava ugradnjom ne posjedujem i tak.

Koliko ide m3 otprilike one njihove sječke u 1 tonu, tamo u tablici je prikazana energetska vrijednost za 1m3 nasute i onda čitamo da je 10 m bukovih drva slično što i 23 m3 sječke (doduše sječka je nešto vlažnija za 10%).
Pitam jer cijena je kod nas formirana po toni a ne po m3.
Gigi75 is offline  
Old 14.08.2013., 21:10   #5027
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
lako tebi to reči kad si na drževni plači o soma € plus dodaci plus, plus itd , a mi sirotinja se moramo snalaziti kak znamo i moremo
Ivek , Ivek opet si fulio , opet imaš nedovoljan

Da sam na državnim jaslama onda bih kratio vrijeme na forumu u toku radnog vremena, kao što to rade svi državni činovnici u lijepoj našoj. Ali ako pogledaš malo bolje kad sam on line vidiš da ujutro oko 6 pijem kavicu otvaram poštu i tipkam na forumu , a navečer sam na forumu dok ona moja plavuša gleda turske serije

Ali to nije bitno u ovoj prići, ono što je bitno se može shvatiti iz jedne moje rečenice koju ponavljam:

Ja zaboravljam da je ovo forum snađi se druže, i da se tu ne mora kuriti baš sve po normi, problem nastane kad tog goriva "snađi se druže" nema pa moramo preći na nešto iz dućana , ali dobro uvijek nam ostaje kao zadnje gorivo Pellet , pa makar to bio i onaj iz Austrije , koji lijepo i pouzdano gori sa CM kotlovima

Ovo je forum koji se u osnovi zove Sam Svoj Majstor , u šali sam to nazvao snađi se druže , jer to zapravo i jeste svrha , kako se snaći i jeftino grijati.

U tom snalaženju grijao sam se na svašta.

Prvi pellet mi je prijatelj donio iz švabije prije 15 godina, dvije vreće kao dar za Božić, a do silvestrova je već bio napravljen mali plamenik sa šnekom , i naravno potrošio sam tih 30 kila peleta. Nakon toga jo6 5-6 godina nije bilo peleta za kupiti na našem tržištu, pa sam napravio malu tabletirku i proizvodio tablete ( pellet ) za svoje potrebe i vidio da je to sve katastrofa od posla.

Ako me sjećanje ne vara prve peletirke su bile smontirane 2006 god u Varaždinu u firmi ITC , ali je to sve ubrzo propalo , budem postavio link iz kojeg se vidi kako je raslo i padalo ( propadalo ) tržište pelleta kod nas.

Bilo je kod nas i kuruze po 60 lipa kilogram , a bilo je bogami i 100 tona koštica višnje besplatno samo da se odveze iz Klarika ( Orahovica ) .

Bilo je tu i ljuski od lešnjaka , i komine od grožđa i maslina i ljudi su se zaletavali , kupovali plamenike za gorivo kojeg dogodine nije više bilo, pravili sušare, prave monstrume sa stotinama kilovata snage sušenja, kako bi spasili svoju investiciju u kotao na gorivo koje ne postoji.

Varijanta jedan- gorivo ( koštice ili ljuske ) koje ne postoji , zapravo postoji , ali tamo negdje u tunguziji, i gle čuda ima ga suhog ko barut i cijena nikakva samo da ga makneš, a dogodine ga više nema , jer ga je neki mafiozo kupio za sitne pare, a treće godine je taj mafiozo dobio pola goriva , a pola vode u šleperu, jer se gorivo prodaje na kilo.

Varijanta dva - drvo naše svagdašnje , šume su pune grana koje smetaju , a i ne mogu se svi trupci preraditi u fosne i grede, logično je to drvo pretvoriti u chips i sa time kuriti , i sve bi bilo u redu da se to prodaje na kubne metre , ali ne kod nas se to prodaje na kile , i jednako košta kila drva i kila vode.

Varijanta tri - na sajmu kotao na chips radi mmmmmm , milina, ali motorčine , getribe , prava sitnica , ko na traktoru ili manjem tenku, ali i tada netko treba prije ubacivanja u spremnik gorivo prosijati, i naravno sam sebi odgovarati ako mu se obitelj smrzava , jer se kotao ugasio zbog toga što je šneka zaštekala.

Varijanta četiri , kotao na Pellet , sad imamo 5-6 tvornica koje proizvode pellet i imamo svoj domaći kotao treće generacije na pellet, sa onim modernim tipkovnicama i ekranima ko na mobitelu, a ja seljačina se pitam kako mogu u njemu skuriti staru stolicu ili stare cipele, a oni kažu e ne može druže dragi , ne može ni domaći pellet nego onaj iz Austrije.

I sad dragi moj Ivek ti budi pametan , ja kraj plaće od ohhhohooo Oira kurim i dalje cjepanice iz moje šume u zidanoj peći i zadovoljan sam s tim , jer je ugodno toplo i meni i mojim fakinima, a ti sa ne jasnim pojmovima iz mehanike ideš raditi plamenik na gorivo koje ne postoji.

Pitanje je tko je tu sirotinja
ramzay is offline  
Old 14.08.2013., 22:15   #5028
Quote:
Gigi75 kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro, ali ovdje je uzel sve cijene iz Njemačke tak da ja sa time ne baratam, iskustava ugradnjom ne posjedujem i tak.

Koliko ide m3 otprilike one njihove sječke u 1 tonu, tamo u tablici je prikazana energetska vrijednost za 1m3 nasute i onda čitamo da je 10 m bukovih drva slično što i 23 m3 sječke (doduše sječka je nešto vlažnija za 10%).
Pitam jer cijena je kod nas formirana po toni a ne po m3.
http://www.regea.org/assets/files/ob...book_REGEA.pdf


Tu pogledaj
ramzay is offline  
Old 14.08.2013., 23:33   #5029
ak sem dobro skužil v knjigi piše da pelet ima cca 620-650kg na kubni metar a vrba 450kg. prema moji nekakvi računici meni treba 7 zona peleti ili cca 10 tona vrbovine pa po mojoj procjeni to bi svakak trebalo zrasti na pol hektara jer ak nastavim rušiti šumu ovakvim tempom za pet let morem rušiti samo komarce a ne drva
ivek-k is offline  
Old 15.08.2013., 08:16   #5030
Evo nešto malo za sladokusce što je pisao kolega Domac, dobro me još služi , mislim sjećanje

http://www.regea.org/assets/files/objavilismo/domac.pdf

Ono što je poražavajuće je činjenica da se instalirani kapaciteti koriste sa trećinom , a danas i manje od toga , a da je samo 2% od te trećine domaća potrošnja peleta.

Julije tu govori da bi trebala neka zakonska regulativa i potpora , sve to danas imamo najviše zbog angažiranja njega i sličnih mladih ljudi, to što je država u banani , što se gasi prerada drva u namještaj pa nema kvalitetne piljevine , to su neki drugi faktori.

A smatram da je važno još napomenuti da je mladi kolega diplomirao ( ili magistrirao nisam baš siguran ) na FER u Zagrebu kao energetičar na temi korištenje slavonske slame za dobijanje energije.

Znači "konje" za utrku sa europčanima imamo samo nas konji vode
ramzay is offline  
Old 15.08.2013., 12:36   #5031
Cijena peleta

Polako se približava sezona grijanja (što to ljeto kratko traje!), i ovaj forum postaje življi. Življi da ali ne i bolji. Čast ljudima koji se ovdje trude ali stvar se razvodnjuje. Valjda mi Hrvati volimo mlatiti praznu slamu. Posjetite li neki strani forum, prvo što primjetite, je da je sve konzistentnije. Pitanje, par odgovora, zahvala i gotovo. Riješeno, idemo nova tema!
Zašto ovaj podugački uvod? Pa iz prostog razloga, što mi koji smo se odlučili za grijanje na pelet (ne sječku, vrbino šiblje ili koštice od avokada), još uvijek ne znamo koji pelet kupiti i koliko je to dobro ili loše. Još prije par mjeseci sam postavio rezultate koje su dobili Slovenci prilikom testiranja peleta.
Pitam se, zar u Lijepoj našoj nitko nema ideju da to isto napravi sa našim peletima? Može se ubaciti i neke uvozne, radi reference. Valjda imamo neki institut koji je to kadar napraviti, tek toliko da opravda sredstva koja izdvajamo za njihov rad.
Mislim da bi nakon toga, ovdje bila puno svrhovitija rasprava koja bi pomogla onima kojih se ovaj forum tiče.
dankobo is offline  
Old 15.08.2013., 14:55   #5032
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Polako se približava sezona grijanja .....

Valjda imamo neki institut koji je to kadar napraviti, tek toliko da opravda sredstva koja izdvajamo za njihov rad.


Mislim da bi nakon toga, ovdje bila puno svrhovitija rasprava koja bi pomogla onima kojih se ovaj forum tiče.
Evo malo za razbibrigu da vidite da nešto i u rvata ima od toga , nema baš sve što treba za pellet ali bi se glavno moglo napraviti

http://bib.irb.hr/datoteka/509864.DUB2002.pdf

Ali centralni laboratorij i HEP nisu dobrotvorna ustanova , to treba masno platiti , tko bi to trebao platiti ??? Koji bi bio interes HEPa da o svom trošku ispita 6 uzoraka domaćih pelleta i da u javnost jednu objektivnu ocjenu, i dobije tužbu zbog pretrpljenih duševnih boli vlasnika neke pilane.

Ja mislim da trebamo postaviti pitanje konstruktorima u Centrometalu zašto su proizveli i ispitivali kotlove sa stranim pelletom , zašto nisu napravili kotao koji ide na pellet koji se proizvodi za domaće tržište.

Ili još bolje treba postaviti pitanje Centrometalu kako smo mi uspjeli sa domaćim pelletom u CM kotlu sa tvorničkim postavkama dobiti ovo zaštopavanje tri puta na dan




A onda sa hakiranim softvareom u istom kotlu sa istim tvorničkim postavkama i istim pelletom dobiti stabilan rad bez zaštopavanja i bez otvaranja ložišta kotla nekoliko mjeseci , a na hrpi je već preko 100 praznih vreća pelleta.

Oni tamo u tirkiznoj dinastiji jako dobro znaju o čemu govorim, i pitanje je dana kad će mi puknuti film , a onda će se nekom tamo u Macincu dobro dimiti , ne samo iz kotla.
ramzay is offline  
Old 15.08.2013., 16:27   #5033
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Evo malo za razbibrigu da vidite da nešto i u rvata ima od toga , nema baš sve što treba za pellet ali bi se glavno moglo napraviti

http://bib.irb.hr/datoteka/509864.DUB2002.pdf

Ali centralni laboratorij i HEP nisu dobrotvorna ustanova , to treba masno platiti , tko bi to trebao platiti ??? Koji bi bio interes HEPa da o svom trošku ispita 6 uzoraka domaćih pelleta i da u javnost jednu objektivnu ocjenu, i dobije tužbu zbog pretrpljenih duševnih boli vlasnika neke pilane.

Ja mislim da trebamo postaviti pitanje konstruktorima u Centrometalu zašto su proizveli i ispitivali kotlove sa stranim pelletom , zašto nisu napravili kotao koji ide na pellet koji se proizvodi za domaće tržište.

Ili još bolje treba postaviti pitanje Centrometalu kako smo mi uspjeli sa domaćim pelletom u CM kotlu sa tvorničkim postavkama dobiti ovo zaštopavanje tri puta na dan

A onda sa hakiranim softvareom u istom kotlu sa istim tvorničkim postavkama i istim pelletom dobiti stabilan rad bez zaštopavanja i bez otvaranja ložišta kotla nekoliko mjeseci , a na hrpi je već preko 100 praznih vreća pelleta.

Oni tamo u tirkiznoj dinastiji jako dobro znaju o čemu govorim, i pitanje je dana kad će mi puknuti film , a onda će se nekom tamo u Macincu dobro dimiti , ne samo iz kotla.
Slazem se sa opaskama oko kontrole kvalitete uz dodatak oko duševnih boli...
Kod nad (HR) niti sanitarna insp ili ovlašteni laboratorij ZA HRANU ne smije navesti ime onoga ciji su proizvodi neispravni a kamoli ce to netko za pelet. Zaštita potrošača je s neispravnim Arielom (drugačijim tj bitno losijim od onog za zapadnog tržišta) zavrsila na sudu. Spor je dobila ali... pojeo vuk magare. Utopija dakle.

Ostaje stelanje parametara... I dorade (samot, tunel, surla)...
Jos cekam razloge i nacine s kojim se rjesavaju

A) sljaka i stopanje resetke
B) "brundanje" kotla kada cijeli sistem zvuci kao vlak u tunelu

U travnju/svibnju bilo je receno da se s CMom zajednicki radi na rjesenju i da su oni svjesni problema. Zbog neproglasenog primirja postignutog na sajmu s tim se nije izlazilo van.
Dobili smo to da je nestao s foruma covjek koji se trudio braniti (ponekad) neobranjivo i koji je STVARNO zelio pomoci (bar meni).
Naravno da sam se obratio sluzbi za korisnike i naravno da je rok od mjesec dana dvostruko premasen a odgovora - nemam.
Moja cijev za dobavu peleta je (proziiiiiirna je bila sadaaaa vise niiiiiijeee. Ovo otpjevajte na melodiju Ružica si bila, sada više nisi) smeđe zlatno neprozirna. Sve to zbog topline od povratnog plamena i hučanja kotla. Naravno, imam ja i sljake na resetci.

Dakle? Jel' istek'o taj moratorij ili još traje ? Ajmo mal o "hackiranju" ili (rasprava s pocetka travnja) fine tuningu clio/golf/ferari.
Austrijskih nemam i nece u moju butigu (jos). Hrvatski pelet u hrvatskoj kahlici !

Pozdrav
Rijeka555 is offline  
Old 15.08.2013., 17:03   #5034
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
Slazem se sa opaskama oko kontrole kvalitete uz dodatak oko duševnih boli...
Kod nad (HR) niti sanitarna insp ili ovlašteni laboratorij ZA HRANU ne smije navesti ime onoga ciji su proizvodi neispravni a kamoli ce to netko za pelet. Zaštita potrošača je s neispravnim Arielom (drugačijim tj bitno losijim od onog za zapadnog tržišta) zavrsila na sudu. Spor je dobila ali... pojeo vuk magare. Utopija dakle.

Ostaje stelanje parametara... I dorade (samot, tunel, surla)...
Jos cekam razloge i nacine s kojim se rjesavaju

A) sljaka i stopanje resetke
B) "brundanje" kotla kada cijeli sistem zvuci kao vlak u tunelu

U travnju/svibnju bilo je receno da se s CMom zajednicki radi na rjesenju i da su oni svjesni problema. Zbog neproglasenog primirja postignutog na sajmu s tim se nije izlazilo van.
Dobili smo to da je nestao s foruma covjek koji se trudio braniti (ponekad) neobranjivo i koji je STVARNO zelio pomoci (bar meni).
Naravno da sam se obratio sluzbi za korisnike i naravno da je rok od mjesec dana dvostruko premasen a odgovora - nemam.
Moja cijev za dobavu peleta je (proziiiiiirna je bila sadaaaa vise niiiiiijeee. Ovo otpjevajte na melodiju Ružica si bila, sada više nisi) smeđe zlatno neprozirna. Sve to zbog topline od povratnog plamena i hučanja kotla. Naravno, imam ja i sljake na resetci.

Dakle? Jel' istek'o taj moratorij ili još traje ? Ajmo mal o "hackiranju" ili (rasprava s pocetka travnja) fine tuningu clio/golf/ferari.
Austrijskih nemam i nece u moju butigu (jos). Hrvatski pelet u hrvatskoj kahlici !

Pozdrav
pa kolega o čem ti pričaš pa tek je osmi mjesec. to bu aktuelno tam v jedenajsrem mesecu a dok oni odreagiraju i ožujak bu došel a onda bu zimi vwć kraj pa ko bu o tome razmišljal čez leto. idemo na kupanje
ivek-k is offline  
Old 15.08.2013., 19:02   #5035
Viševica

Danas na Facebooku dobijem reklamu od Viševice: Najbolji, ekološki, ušteda itd... Ja samo napišem: Malo preskupi. Odmah (danas na Veliku Gospu) netko mi odgovori, kako imaju ljetni popust itd, ali bez navođenja cijene. Netko mi je rekao da Viševica ima najmanje pepela i to je sve što znam. ???
dankobo is offline  
Old 15.08.2013., 20:01   #5036
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Danas na Facebooku dobijem reklamu od Viševice: Najbolji, ekološki, ušteda itd... Ja samo napišem: Malo preskupi. Odmah (danas na Veliku Gospu) netko mi odgovori, kako imaju ljetni popust itd, ali bez navođenja cijene. Netko mi je rekao da Viševica ima najmanje pepela i to je sve što znam. ???
Svaki cigo svoga konja hvali.Ja sam jučer bio u Finvestu i njihova cijena je 1,80 kn/kg za keš a 1,91 kn/kg kartično. Isto čovjek kaže kao ekološki,bez puno pepela,i najbolji na tržištu.Doduše iz više izvora sam čuo da je i jedan od najboljih a sad da li je tako i koliko ima istine u tome uvjerit ću se ovu sezonu. Ja kupio pa budem vidio.
leonardab is offline  
Old 15.08.2013., 21:27   #5037
Quote:
leonardab kaže: Pogledaj post
Svaki cigo svoga konja hvali.Ja sam jučer bio u Finvestu i njihova cijena je 1,80 kn/kg za keš a 1,91 kn/kg kartično. Isto čovjek kaže kao ekološki,bez puno pepela,i najbolji na tržištu.Doduše iz više izvora sam čuo da je i jedan od najboljih a sad da li je tako i koliko ima istine u tome uvjerit ću se ovu sezonu. Ja kupio pa budem vidio.
Mislio sam (očito naivno) da taj naš ulazak u Evropu nešto znači. Bar neke pozitivne pomake. Ideš na Test.de i dobiješ svakakvih informacija. A onaj tko je slabo plasiran ne tužaka već je upućen na poboljšanje kvalitete. I to je to.
dankobo is offline  
Old 15.08.2013., 21:32   #5038
Moja saznanja o Viševici su ovakva.Oni imaju ugovor sa HŽ o impregnaciji pragova za pruge.Unekakvoj kompenzaciji dobijaju stare pragove koje melju.Oni su puni smole i te impregnacije i prilikom izgaranja oslobađaju te tvari koje baš ne pogoduju radu plamenika........to je ono šta se šuška pa stoga.....
Drvenjača iskustva nekog ko ih je koristio molim.....
Navodno da su se peleti od proizvođača iz Udbine pokazala dobra....
Cijena i Drvenjače,Delnica(Energy pellets) i ovih iz Udbine je 1.60
jole05 is offline  
Old 15.08.2013., 21:34   #5039
Na mom postu 5032 onaj onako krvnički zaštopani rost sa pepelom je iz Viševice,

Sad da ne bi pomislili da pravim antireklamu za Viševicu moram ponoviti da iz tog istog kontingenta ( šlepera ) taj isti plamenik sada radi od proljeća i da nije otvaran i ne bude otvaran dok ne stane.

Na jednom ranijem ispitivanju je taj isti plamenik ovako izgledao nakon stotinjak vreća pelleta


a kotao je bio zatrpan do daske ali je radio besprijekorno i sad mi je žao da ga nismo ostavili da radi dok sam ne stane , a izgledao je ovako.



Dakle nije stvar u količini pepala koji se nalazi u pelletima, ili ne daj bože u mljevenim starim pragovima iz HŽ punim kreozota , već u programu , u organizaciji rada plamenika.

Stotine sati praćenja, i dežuranja u više kotlovnica, je utrošeno u to, i stotine kilometara vožnje sim- tam je upucano po kiši i snijegu. Često puta i na blagdane i vikendom po noći. Ja sam sa slomljenim nogama klečao i čistio plamenik za Božić u Brezovici, i mrdao po programu , dok je moj suradik sa obitelji bio na odmoru. Pajdo je ostao normalan i opstao samo zbog toga što ima razumnu ženu doma i djecu koji su se znala kupati i u hladnoj vodi kraj pelet plamenika. Mi smo namjerno kod njega doma simulirali uvjete sa terena , da bi potvrdili neke teze i znalo se dva tri puta dnevno dogoditi da nema grijanja u kući ili da nema tople vode za kupanje.

Sad nakon pola godine , nakon svega što smo prošli , kad znaju istinu o svom plameniku, konstruktori iz tirkizne se prave mutavi, zabili glavu ko nojevi u pijesak i čekaju , samo ne znam što čekaju , da svevišnji to nekim blagoslovom riješi, i da nagomilani problemi samo tako nestanu, ili da ja popizdim i grunem istinu ????

Neće oni mrdnuti repom dok se vas stotinjak ne javi telefonom ili mailom gore u Macinec i ne kaže- onaj jebeni Ramzay tamo nešto sere i trabunja na forumu , ali jebiga ima i neke fotke na kojima se vidi plamenik zaštopan do daske sa Viševica pelletima , ali ima i plamenik čist ko suza koji radi već 5 mjeseci bez otvaranja, sa tim istim pelletima .

Znači da zaključimo nisu pelleti krivi za vaše probleme , krivi su ljudi, i kako kaže narodna poslovica " ako posao u kupleraju ne ide kako treba, ne treba mijenjati krevete i li plahte već kurve " jel tako ????.
ramzay is offline  
Old 15.08.2013., 21:34   #5040
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Mislio sam (očito naivno) da taj naš ulazak u Evropu nešto znači. Bar neke pozitivne pomake. Ideš na Test.de i dobiješ svakakvih informacija. A onaj tko je slabo plasiran ne tužaka već je upućen na poboljšanje kvalitete. I to je to.
sve je to OK osim kaj su peleti od lani u ovo vrijeme do danas poskupeli u prosjeku 50-60%. ko ne vjeruje nek pogleda
ivek-k is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:38.