Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2004., 06:09   #1
Muslimani i sv. Antun Padovanski

Vjerujem da ima osoba muslimanske vjere koje posjećuju forum. Zato pitanje za njih. Za posjete Padovi i svetištu Antuna Padovanskog, zamijetila sam grupe muslimana kako pohode svetišta i obavljaju obredni obilazak oko njegova groba. Interesirala sam se i saznala samo da tog sveca muslimani veoma štuju. Rado bih znala kakvo je točno muslimansko viđenje ovoga sveca i kime ga zapravo smatraju.
tiha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 08:02   #2
Re: Muslimani i sv. Antun Padovanski

Quote:
tiha kaže:
Vjerujem da ima osoba muslimanske vjere koje posjećuju forum. Zato pitanje za njih. Za posjete Padovi i svetištu Antuna Padovanskog, zamijetila sam grupe muslimana kako pohode svetišta i obavljaju obredni obilazak oko njegova groba. Interesirala sam se i saznala samo da tog sveca muslimani veoma štuju. Rado bih znala kakvo je točno muslimansko viđenje ovoga sveca i kime ga zapravo smatraju.
muslimani ne priznaju svece...muslimanima su zabranjeni obredni obilasci oko grobova.Strogo.

Evo priznajem da sam neupucena,ne znam ko je sv. Antun Padovanski i kakvu bi ulogu mogao imati kod muslimana(moj zdrav razum i moje znanje o islamu mi govore nikakvu) ali voljela bi da mi neko objasni koji muslimani grob neciji smatraju svetistem.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 08:12   #3
I ja sam cula kako je muslimanka dole u Bosni dosla zavjetovat se sv. Anti u crkvu. I ljudi se cudili zasto, kako? Kaze da stuje sv. Antu i da je se zavjetovala, da to nije neobicno kod muslimana.

Ko se sjeca jos diskutanta Damira, on je ovdje na jednoj temi pisao kako je bio i stari bosanski obicaj, da cak i muslimani idu sv. Ivi u Podmilacje kod Jajca.
__________________
Prije nego što si bio začet, čeznula sam za tobom. Nosila sam te pod svojim srcem, nisam te još niti vidila, a već sam te volila. Tek si se rodio a već sam bila spremna umrijeti za tebe.
To je tajna života.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 08:37   #4
Stari bosanski obicaji i islam---velika razlika.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 10:11   #5
ma ovi u Padovi nemaju veze s Bosnom. To su bili iz neke afričke zemlje, mislim. Tamo navodno ima ogromno svetište sv. Anti i pohode ga svi - i kršćani i muslimani. Mene je zanimalo to ponašanje čisto u okvirima propisa islama, eto...
tiha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 10:23   #6
mmm, je li se koji katolik vrzmao po džamiji u zadnje vrijeme?
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 10:36   #7
sad bi bilo najbolje banalizirati temu. ako ne znaš, ne znaš, onda šuti i odi dalje. naići će netko tko zna valjda
tiha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 10:46   #8
a valjda će naići netko tko zna.

a vidio sam jednom i grupicu Japanaca koji su se motali oko katedrale. križali se malo lijevom, malo desnom rukom, ali sve u svemu dobro im je išlo...
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 12:34   #9
Quote:
tiha kaže:
sad bi bilo najbolje banalizirati temu. ako ne znaš, ne znaš, onda šuti i odi dalje. naići će netko tko zna valjda
pa eto rekla sam ti...u islamu je to neprihvatljivo,nema drugog Boga osim Allaha i samo se On obozava i samo se Njemu klanja.
Kod tih ljudi je vjerovatno doslo do preplitanja obicaja,kulturoloskih uicaja i islama...neke stvari su se preuzele jos iz plemenskog zivota i "prodale" pod islamske propise.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 13:41   #10
tja, možda. ima naznaka da su razlog doživljena čudesa na njegov zagovor.... a sad....
tiha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2004., 02:20   #11
Re: Muslimani i sv. Antun Padovanski

Quote:
tiha kaže:
Vjerujem da ima osoba muslimanske vjere koje posjećuju forum. Zato pitanje za njih. Za posjete Padovi i svetištu Antuna Padovanskog, zamijetila sam grupe muslimana kako pohode svetišta i obavljaju obredni obilazak oko njegova groba. Interesirala sam se i saznala samo da tog sveca muslimani veoma štuju. Rado bih znala kakvo je točno muslimansko viđenje ovoga sveca i kime ga zapravo smatraju.
Bismillah

Ja zaista prvi put da cujem za tog "sveca"...

Islam kao prirodna i Bozija vjera, ne prihvata nikakve svece i u islamu nema obilazenja oko kaburova-mezarova-grobova, radi hodocasca ili upucivanju dove umrlim. Onaj ko to cini svjesno, on svjesno i iz vjere izlazi i po islamu postaje murted, otpadnik.

Znaci, muslimani ne prihvataju nikakve svece, jer je to po Islamu zabranjeno, a hodocasce bilo kojem mjestu osim u tri mjesta kako kaze Boziji Poslanik, Muhammed a.s.: Sedla se ne pritezu osim u tri slucaja, kada se posjecuje hram u Meki, sveto mjesto takodje u Medini i u Kudsu-Jerusalimu. Hadis je sahih-vjerodostojan. Posjecivanje bilo kojeg mjesta u vidu hodocasca osim ova tri je novotarija, i hodocasce kaburova pojedinih ljudi i slicno tome je kufr-nevjerstvo u Islamu.

Islam je vjera koja poziva na Jednocu Stvoritelja, Boga Uzivsenog, i kao takva prirodna Bozanska vjera, zabranjuje svaki vid i najmanje primicanju visebostvu i "sumnjivim" stvarima.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2004., 08:28   #12
Quote:
tiha kaže:
tja, možda. ima naznaka da su razlog doživljena čudesa na njegov zagovor.... a sad....
u dozivljena ili nedozivljena cuda necu ulaziti ali ako vjerujes u cuda koja su djela sveca onda vise nisi musliman i onda vise ne mozemo govoriti o stavu Islama prema tom pitanju.
Sveci-Islam...jedno iskljucuje drugo.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2004., 16:49   #13
Malo je muslimana po vjeri, većinom su to muslimani po tradiciji, običajima i nacionalnosti.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2004., 20:22   #14
Quote:
novamama kaže:
IKo se sjeca jos diskutanta Damira, on je ovdje na jednoj temi pisao kako je bio i stari bosanski obicaj, da cak i muslimani idu sv. Ivi u Podmilacje kod Jajca.
Ja se sjećam.

Šteta da ga više nema. Očito smo mu dojadili.

Inače, meni to nije ništa novo. Bez obzira što se dozvoljava ili ne u BH je to bio i izraz poštovanja druge vjere.


Tako i kršćani idu hodžama po zapise.


Logika i iskustvo. Nikad ne znaš kome je Bog dao neke mogućnosti.

Sveti Ante je osobito štovan od katolika u BH.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2004., 12:40   #15
Re: Re: Muslimani i sv. Antun Padovanski

Quote:
Musliman_Allahov rob kaže:
Bismillah

Ja zaista prvi put da cujem za tog "sveca"...

Islam kao prirodna i Bozija vjera, ne prihvata nikakve svece i u islamu nema obilazenja oko kaburova-mezarova-grobova, radi hodocasca ili upucivanju dove umrlim. Onaj ko to cini svjesno, on svjesno i iz vjere izlazi i po islamu postaje murted, otpadnik.

Znaci, muslimani ne prihvataju nikakve svece, jer je to po Islamu zabranjeno, a hodocasce bilo kojem mjestu osim u tri mjesta kako kaze Boziji Poslanik, Muhammed a.s.: Sedla se ne pritezu osim u tri slucaja, kada se posjecuje hram u Meki, sveto mjesto takodje u Medini i u Kudsu-Jerusalimu. Hadis je sahih-vjerodostojan. Posjecivanje bilo kojeg mjesta u vidu hodocasca osim ova tri je novotarija, i hodocasce kaburova pojedinih ljudi i slicno tome je kufr-nevjerstvo u Islamu.

Islam je vjera koja poziva na Jednocu Stvoritelja, Boga Uzivsenog, i kao takva prirodna Bozanska vjera, zabranjuje svaki vid i najmanje primicanju visebostvu i "sumnjivim" stvarima.
Hma al ide mi po glavi stovanje nekih grobova svetaca po muslimanskom svijetu. Za Indiju sam prilicno siguran (mislim na muslimane ne na hinduse kojima je to normalno) da ima takvih situacija i mjesta stovanja, vjerojatno ne samo tamo. Jel to mozda vise nako siitski obicaj il nesto slicno sto nasi vrli nadobudni cistunci ne smatraju opce islamom?
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2004., 17:13   #16
Quote:
Bismillah

Ja zaista prvi put da cujem za tog "sveca"...

koliko crkvi svetog ante ima u bosni?
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 09:52   #17
Quote:
Krkan kaže:

koliko crkvi svetog ante ima u bosni?
Pa evo i ja sam iz Bosne ali ne znam za sv. Antu...ne zato sto ne postujem vjerske osjecaje i obicaje drugih vec jednostavno nisam imala priliku ni potrebu da znam za to.

Ravana...sta hoces da kazes sa tim "nadobudni cistunci"?
Ja ne znam odakle tim ljudima saznanje da islam podrzava svece,moji izvori su Kur'an i hadis,jedino relevantno za jednog muslimana.
Kur'an i hadis kazu da je to strogo zabranjeno,ko (od muslimana naravno) ipak pohodi takva svetista cini grijeh pridruzivanja druga Bogu,taj grijeh izvodi iz islama i taj covjek vise nije musliman.
To je stav islama,uopce mi nije namjera da nekom govorim da je pogresno vjerovati u svece,praviti svetista od njihovih grobova,zaista nije,jer postujem da ja to dio katolicanstva kao vjere i postujem pravo svakog da bude pripadnik koje god hoce religije i da svoju vjeru ispovjeda kako zeli ali djevojka je postavila temu jer je zeljela da zna stav islama,i ne vidim potrebu da me neko ubjedjuje da je taj stav pogresan jer ni ja nikoga ne ubjedjujem u suprotno.
Priznajem razlicitosti i postujem ih.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 13:20   #18
Quote:
Islam kao prirodna i Bozija vjera, ne prihvata nikakve svece i u islamu nema obilazenja oko kaburova-mezarova-grobova, radi hodocasca ili upucivanju dove umrlim. Onaj ko to cini svjesno, on svjesno i iz vjere izlazi i po islamu postaje murted, otpadnik.
Ovo je tipican primjer wehabijskog razmisljanja, kojim se zeli izmadju ostalih i nas poslanik (sws) svjesti na nivo "obicnih" ljudi

Osim poslanika islam ima i svoje svece (velije), to su oni koje je Bog ocistio od cinjenja grijeha, tj clanovi poslanikove (sws) familije (Kuran 33:33)

Islam ne zabranjuje posjecivanje necijeg mezara-groba, i po logici da je to zabranjeno, svi muslimani koji posjecuju mezare svojih najmilijih cinili bi grijeh, a pogotovu mi bosnjaci jer je kod nas bosnjaka obicaj ako se nema vremana nekim drugim danom obici mezar svojih najmilijih, onda je to skoro obavezno uciniti za bajram, a kada im svi mi obavezno proucimo ponesto iz Kur'ana i uputimo Bogu dovu njima za dushu

Jos jedna karakteristika wehabija je sto zabranjuju posjetiti-hodocastiti mezar Bozijih izabranika - velija (svetaca), tj clanovima poslanikove (sws) familije, i njima uputiti neku dovu

Islam smatra da umrli i ako su u grobu, oni ipak cuju kada im se obratimo. Nasi najmiliji kada cuju nase ucenje Kur'ana i dovu koju Allahu uputimo za njih, a koje ucinimo pored njihova mezarja to cuju, i tome se obraduju

Kur'an nas takodje uci da oni koji su poginuli trudeci se na Allahovom putu, nisu umrli, vec da su oni zivi i u obilju kod svog gospodara (Kur'an 3:169)
Tu nas Allah obavjestava da osim poslanika (sws) i njegove cista familije (onih kojima je svaki njihov korak, rijec i djelo bio trud na Allahovom putu) su zivi kao i oni drugi koji su takodje na tom putu poginuli

Ovo ujedno znaci da oni nisu kao nasi najblizi koji su umrli ali koji nas ipak cuju. Oni su zivi i u obilju su kod svog Gospodara.
Oni, znajuci za nasu ljubav prema njima (ukoliko je zaista prema njima i imamo), a buduci u stanju (velicanstvenoj poziciji) u kojem se nalaze kod Boga, kada ih zamolimo da se oni zaloze za nas kod Allaha, ukoliko to zele mogu se zamoliti Boga za neke stvari koje zarko zelimo (ozdravljenje, izbavljenje iz teske situacije isl), a koje mi mozda licno nezasluzujemo (ili iz nekog drugog razloga), da nam Bog izadje u susret tim zeljama onda kada mu cinimo dovu

Ono sto islam zabranjuje je pridavanje Bozanstva osobama koji se nalaze u tim mezarima, jer pridavati nekom drugom osim Bogu osobine Bozanstva je ono sto je sirk, a ne obilaziti neciji mezar
Kufr je vjerovati da je Bog neko ili nesto drugo sem jedinog pravog Boga

I na kraju diretno vezano za temu, muslimani (vjernici) bilo od Bosnjaka ili od nekih drugih naroda, ne vjeruju da je taj neki Antun Padovanski svjetac

Mozda se je to "muslimani" odnosilo na onu bivsu (iz Titova vakta) kategoriju naroda "muslimani", gdje su svi oni, bilo oni koji pripadaju islamu, ili oni koji su ateisti ali koji su imali bosnjacka imena smatrani "muslimanima"
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 15:12   #19
Interesantno razmisljanje.
Mozes li mi onda reci Fuade kada zijaretis turbe od neke poznatije licnosti i ucis dovu pored njega kome je ta dova upucena? Bogu ili toj osobi da se zalozi za tebe kod Boga?

Po meni koliko god postoji wehabijski ekstremizam zabranjivanja zijarecenja turbeta isto toliko postoji sijtski (i u nekim sufijskim krugovima sufijski) ekstremizam pridavanja previse znacaja turbetima velikih sejhova i alima.

Isto tako se ne bih slozio sa tvojim izjednacavanjem rijeci svetac i evlija. Cisto iz razloga sto je razlicito krscansko poimanje svetaca i muslimansko poimanje evlija.

Krscani se mole svecima u nadi da ce oni njihove molitve proslijediti Bogu dok muslimani ne bi trebali da se mole evlijama. Muhamed a.s. je rekao da ce vrsiti šefaat za pripadnike svog ummeta tj zalagati se pred Bogom za njih ali to ne znaci da on trazi od nas da se mi molimo njemu.Isto tako ce se zalagati za vjernike i evlije.


Prekjucer mi je jedan prijatelj prepricavao svoj posjet Nedzefu i turbetima u njemu. Kaze da je ponasanje ljudi po tim turbetima sa sunijske tocke gledista ipak diskutabilna. Cinjenje sedzde kaburovima,upucivanje dova Hz. Aliji tavaf i itd.
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 16:18   #20
Quote:
Halveti kaže:
Interesantno razmisljanje.
Mozes li mi onda reci Fuade kada zijaretis turbe od neke poznatije licnosti i ucis dovu pored njega kome je ta dova upucena? Bogu ili toj osobi da se zalozi za tebe kod Boga?
Sve dove koje se upucuju, svoje krajnje odrediste trebaju imati kod Boga
Ukoliko kazes "O Muhamede sws (ili O Alija a.s. isl), zamoli se Allahu tvome i mome Gospodaru, da me izbavi iz ovih muka .....", ti u tim rijecima necinis sirk jer nepridajes Muhamedu s.w.s. ili (Fatimi, Aliji, Hasanu, Huseinu itd) osobine Bozanstva, jer si svjestan da ti oni licno nemogu osloboditi tih muka, a niti ti od njih to trazis.
Ti od njih trazis samo ono sto oni mogu, tj kao osobe koje su u obilju svom kod svog Gospodara (Kur'an 3:169), i koje kod njega zauzimaju jednu velicanstvenu poziciju, da se za tvoju potrebu (a zbog tvoje velike ljubavi prema njima) zamole Allahu, tj njihovom i tvom Gospodaru
Ti ipak mozda kao i neki drugi smatras da se oni za te stvari nemogu, ili nezele zamoliti Allahu i da je to bespotrebno ciniti, pa da sada nebi i oko tog diskutovali, nadam se da ipak smatras da ostaje cinjenica da to nije sirk

Ovo nadam se da objasnjava ono sto ti smatras da je diskutabilno sa sunnitske tacke tj
Quote:
...upucivanje dova Hz. Aliji tavaf i itd.
Nadam se da se slazes da upucivanje dove Aliji (as) nije sirk, i da to nije ono sto si mislio da je diskutabilno

Quote:
Krscani se mole svecima u nadi da ce oni njihove molitve proslijediti Bogu dok muslimani ne bi trebali da se mole evlijama. Muhamed a.s. je rekao da ce vrsiti šefaat za pripadnike svog ummeta tj zalagati se pred Bogom za njih ali to ne znaci da on trazi od nas da se mi molimo njemu. Isto tako ce se zalagati za vjernike i evlije.
Sta i kako krscani rade nebih da sada diskutujem, niti to poznajem dovoljno.
Muhamed (sws) nije trazio od nas da mu se molimo - ukoliko pod ovim mislis "da mu cinimo dovu".
Muhamed (sws) nije niti zabranio da mu cinimo dovu, i to je stvar nasih licnih osjecanja, zelimo li to ili ne

Muhamed sws se nemora zalagati (ciniti sefaet) za one koji su vec u obilju kod svog gospodara (vjernike i evlije)
Kada se tice ostalih, poslanik (sws) ce se zalagati za one iz svog umeta koji su voljeli njega, kao i onie koji su voljeli one koje je poslanik sws volio
Za one (iz ummeta) muslimane koji nisu voljeli poslanika (sws) ili koji nisu voljeli one koje je on volio, npr, uzrocniku smrti Fatime (sa) kao i onima koji su se obradovali tome, ubici imama Alija (as) kao i onima koji su se obardovali tome, itd, pa i ako se oni smatarju muslimanima, ne zasluzuju njegov sefaet
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:33.