Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2007., 20:50   #1
Question Prijelom u zglobu

imao sam prije 5 tjedana prijelom zgloba s pomaknućem palčane kosti.
isti dan je sve namješteno, sve je bilo na svome mjestu i uredno sam išao na kontrole.
nakon 5 tjedana mi je skinuta langeta i primjetio sam da me još uvijek boli kod micanja zgloba.
točnije, prema dolje ga mogu maknuti koliko želim, zaboli samo kod krajnjeg položaja.
prema gore ne mogu pomaknuti više od 1-2 cm (zbog boli).
ruku ne mogu ispruženu okrenuti tako da dlan bude prema gore.
kod rotiranja zgloba se isto javlja bol.
rečeno mi je da 2 tjedna sam provodim terapije a nakon kontrole ćemo vidjeti.

pa me zanima...
da li je stvar u tome da su kosti krivo zarasle (iako nalazi kažu da nisu) ili su se ligamenti nakon 5 tjedana ukrutili ili kosti jednostavno još nisu spremne za takve stvari?
hoće li se nakon nekog vremena sve vratiti u normalu?
znam da nikad neće biti kao prije, ali barem približno.


hvala puno svima!
chabad is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 21:06   #2
ako su kosti uredno zarasle onda jedino što mi pada na pamet su posljedice 5 tjednog mirovanja mišića i tetiva...treba im da se rsategnu....u najgorem slučaju moglo bi se raditi o kontrakturi,iako vrlo malo vjerojatno jer ipak praviš određene pokrete...idi na fizikalnu i javi kako prođe
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 21:07   #3
di je točno prijelom,što piše kao dijagnoza,da nije collesova fraktura iliti ga fractura radii loco typico?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 15:22   #4
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
di je točno prijelom,što piše kao dijagnoza,da nije collesova fraktura iliti ga fractura radii loco typico?
20.3.2007.

pretrage: fraktura radijusa na tipičnom mjestu s angulacijom ulomaka prema dorzalno

dijagnoza: Fractura radii in zona typica, I. sin

mišljenje: učini se manualna repozicija, postavi podlaktična langeta, kontrolni rtg pokazuje uredan položan ulomaka, kontrola za 7 dana

27. 3.
nepromijenjen položaj ulomaka. imobilizacija i dalje.
zbog edema se postavi cirkularna imobilizacija.

10.4.2007.
promjena imobilizacije. NC status uredan dom periferije.
nepromijenjen položaj ulomaka.

24.4.2007.
uredan položaj fragmenata. pokretljivost RG zgloba 10-0.70.
razgibavati RG zglob.
kontrola 15.5., po potrebi ranije.


što to sve ukratko znači?


hvala svima na pomoći!
chabad is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 16:51   #5
dakle,imaš tipični prijelom palčane kosti koji je uredno saniran....trebalo bi bit uredu
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 13:49   #6
sta je fractura radii loco typico?naime,imam isto prijelom ruke i to mi pise u dijagnozi.
Mark33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2007., 20:07   #7
Quote:
Mark33 kaže: Pogledaj post
sta je fractura radii loco typico?naime,imam isto prijelom ruke i to mi pise u dijagnozi.
U prijevodu: prijelom palcane kosti na tipicnom mjestu. Mjesto prijeloma je tipicno i najcesce u odnosu na druge vrste prijeloma, a javlja se kod pada na ispruzenu ruku.
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 14:19   #8
kth

zna li tko što se točno provodi od kineziterapije(vježbi) nakon prijeloma radijusa?
fizikalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 16:16   #9
što znaci fractura loco typico radi sin???
macaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 16:56   #10
bok..i meme zanima sto znaci radii loco tipico sine disloc. et proc.

sto je disloc et proc?
sputnyk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 19:53   #11
Quote:
sputnyk kaže: Pogledaj post
bok..i meme zanima sto znaci radii loco tipico sine disloc. et proc.

sto je disloc et proc?
radii loco tipico sine disloc. et proc, styloidei ulnae sin

sto mi je sa ulnom?

hvala
sputnyk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 20:27   #12
To je skraceno od Fractura radii sin loco tipico dislocatio et fractura prosessus styloidei ulnae sin., sto u prevodu znaci fraktura radiusa (palcane kosti) na tipicnom mestu (oko 2 cm iznad zgloba sake) sa dislokacijom (pomeranjem) ulomaka i ulne (druge kosti podlaktice).

Zadnje uređivanje Miloshke : 18.02.2010. at 20:44.
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 21:58   #13
Krivo!

fractura radii loco tipico sine dislocatione et processus stylodei ulnae sinistrae

dakle, prijelom palčane kosti na tipičnom mjestu bez pomicanja i prijelom gornjeg kraja lakatne kosti (ulna) lijevo
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 09:06   #14
huh, znaci vrisnula i ulna, kvragu..
hvala vam..

na desnom zglobu sam imala napuknuće palčane kosti sto nije dobro sraslo, na kraju su mi sa kuka skidali kost i koštanu srž da bi napravili klin za radius..pločice, šipke, šarafi..ko kiborg sam bila..i sad nemam 100%pokretljivost desnog zgloba..

nadam se da ce sa lijevom sve ok
sputnyk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 19:39   #15
helou... tipkam evo s lijevom rukom jerbo imam desnu ruku u longetici.
slomljena mi je neka mala zločesta trokutasta košćica u zglobu ruke...

imam: ''multifragmentalnu frakturu trikvetruma uz dorzalni pomak frakturnih ulomaka''

ako mogu zamoliti nekog dežurnog forumskog doktora za mišljenje koliko je to ozbiljno i šta bi mi dalje sve mogli napravit s rukom.

s obzirom da sam dešnjak jako mi je stalo do toga da mi ruka što bolje profunkcionira, a trenutno nisam uopće sretna jer boli ko sam vrag i sama misao da se nešto pomaknulo, a da mi to nisu vratili na mjesto nego samo zamotali do idućeg tjedna me brine.

fala na pažnji
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 20:07   #16
Quote:
hooray kaže: Pogledaj post
helou... tipkam evo s lijevom rukom jerbo imam desnu ruku u longetici.
slomljena mi je neka mala zločesta trokutasta košćica u zglobu ruke...

imam: ''multifragmentalnu frakturu trikvetruma uz dorzalni pomak frakturnih ulomaka''

ako mogu zamoliti nekog dežurnog forumskog doktora za mišljenje koliko je to ozbiljno i šta bi mi dalje sve mogli napravit s rukom.

s obzirom da sam dešnjak jako mi je stalo do toga da mi ruka što bolje profunkcionira, a trenutno nisam uopće sretna jer boli ko sam vrag i sama misao da se nešto pomaknulo, a da mi to nisu vratili na mjesto nego samo zamotali do idućeg tjedna me brine.

fala na pažnji
Triquetrum je jedna od osam sitnih koscica rucja (zgloba ruke) i nalazi se u produzetku malog prsta. Imate multifragmentalnu frakturu uz dorzalni pomak sto znaci da je kost pukla na vise djelova i doslo je do pomjeranja istih, najverovatnije kao posljedica pada ili jakog udarca? Potrebno je izvrsiti repoziciju ulomaka (vracanje na mjesto).
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 21:20   #17
pad sa skutera...
stavili su mi longetu i u ponedjeljak trebam slikat još jednom i imam razgovor s kirurgom-traumatologom...
ako će mi to porihtavati pretpostavljam da to znači operacija?
što mi se može desiti ako se ne uspiju namjestit ti dijelovi (koliko sam shvatila to je neka jako sitna kost)
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 21:26   #18
Jest sitna kost relativno... Ukoliko je ne uspiju namjestiti onda ides na operaciju,operacija mora uspjeti.
Miloshke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 12:21   #19
hm... evo upravo sam se vratila s kontrolnog pregleda... druga dva doktora su mi pogledala snimke (nove nisu radili) potvrdili su da je ta mala kost otišla na par dijelova, ali su mi samo promijenili longetu (sad fala bogu mogu micat prstima) i rekli kontrola za tri tjedna...
objasnili su mi da ta kost nije bitna za funkciju ruke i da se to ne namješta...
djelovali su dovoljno ozbiljno, ali da li je to moguće da mi to što je jedna košćica u par dijelova zbilja neće smetati...
da li da tražim još jedno mišljenje?

Malo me isto brine :doktor na hitnoj je rekao da je potencijalno jako ozbiljno i imobilizirao mi je ruku (i prste) i rekao da treba još jedna snimka, a ovi su onako pogledali već napravljenu snimku i zgroženo me pitali ko mi je tako imobilizirao ruku kao da je 'zbilja slomljena' (kasnije su potvrdili da zbilja je slomljena) i napravili mi longetu s gornje strane (do sad je bila s donje) i rekli da moram micati prstima...
to su već dva potpunosuprotna mišljenja i postupka...
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 18:31   #20
evo dižem topic:
imam pitanje i za one koji su nekad slomili zglob ruke i za forumske doktore:

koliko je longeta inače fiksirana, koliko smije imat lufta?

možda glupo zvuči pitanje, ali nikad nisam imala nešto slično, a trenutno imam dojam da mi longeta nije baš čvrsto namještena, nije da ima prostora u širinu nego kao da malo kliže prema prstima...
kako mi je ruka uz lakat deblja od zgloba a ruku povremeno mičem, tako mi se kao malo pomakla,
a i ova longeta je drukčija od one prve na hitnoj, puno je tanja, samo sa jednim slojem one gipsane mrežice i samo je s jedne strane, nigdje mi ni malo ne obuhvaća ruku (prošla je išla malo u obliku slova c na dijelu oko zgloba)

brine me da ne bih nesvjesno uspjela pomaknut zglob, ne znam, nisam sigurna da li je ovo razlog za otićna hitnu da mi poprave longetu

a i pomalo me strah hitne, jer se ovaj zadnji doktor zgražao na to kako su mi na hitnoj stavili tu prvu longetu...
baš sam jadna i brinem se

cijenila bih bilokakvo mišljenje, iskustvo ili savjet.
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.