Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2015., 15:57   #1941
Quote:
Nameless One kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Da pojasnim još malo:

dale, parcela je od cca 700 kvadrata. Na njoj postoji izgrađen jednoetažni objekt (prema nacrtima to je dvoetažna kuća, od otprilike 80 kvadrata po etaži). Obzirom da se radi o straom dizajnu i da to stoji zapušteno već desetljećima, moja je ideja bila da napravim prenamjenu nacrta. Koliko sam uspio shvatiti ako ostavim dio postojećeg temelja imam pravo tražiti prenamjenu, ne oram tražiti kompletno novi nacrt i sve što ide s tim.
U biti, mene najviše zanima ako odlučim ići u tu gradnju i sredim sve papire: koliko minimalno mora biti izgrađeno da bi se dozvola ispoštovala? Da li su to krov, fasada i zatvori, bez obzira na unutrašnje uređenje, ili također i iznutra kuća mora do određenog stupnja biti završena? I da li to mora biti ispoštovan u roku dvije godine od početka gradnje ili pet?

Eto, nadam se da sam malo jasniji. Hvala još jednom svima za prijašnje odgovore
Možeš napraviti dolumentaciju za rekonstrukciju i potpuno preoblikovati zgradu do bruto kvadrature koju dopušta prostorni plan.Dakle, ako je izgrađenost parcele (kig) 0,3 onda je tvoj tlocrt prizemlja 0,3 x 700 = 210m2
ako je recimo kis 0,9 a maximalna dopuštena katnost p+2 onda možeš napraviti bruto 3etaže x 210 = 630m2.
To naravno ovisi o ostalim elementima; udaljenost od granica parcele, broj traženih parkirnih mjesta i slično.
Pet godina je rok za završiti krov, zatvore i fasadu.
Ovisno o fazama dovršenja možeš živjeti ili rentati dio kuće temleljem dozvole za uporabu (nije uporabna dozvola nego baš dozvola za uporabu).
Ne znam koja ti je namjena niti u kom si dijelu zemlje ali pronađi prostorni plan općine ili grada gdje je ta gradnja započeta pa prouči uvjete gradnje.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 18:02   #1942
Quote:
Nameless One kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Da pojasnim još malo:

dale, parcela je od cca 700 kvadrata. Na njoj postoji izgrađen jednoetažni objekt (prema nacrtima to je dvoetažna kuća, od otprilike 80 kvadrata po etaži). Obzirom da se radi o straom dizajnu i da to stoji zapušteno već desetljećima, moja je ideja bila da napravim prenamjenu nacrta. Koliko sam uspio shvatiti ako ostavim dio postojećeg temelja imam pravo tražiti prenamjenu, ne oram tražiti kompletno novi nacrt i sve što ide s tim.
U biti, mene najviše zanima ako odlučim ići u tu gradnju i sredim sve papire: koliko minimalno mora biti izgrađeno da bi se dozvola ispoštovala? Da li su to krov, fasada i zatvori, bez obzira na unutrašnje uređenje, ili također i iznutra kuća mora do određenog stupnja biti završena? I da li to mora biti ispoštovan u roku dvije godine od početka gradnje ili pet?

Eto, nadam se da sam malo jasniji. Hvala još jednom svima za prijašnje odgovore
Ne rekonstrukcija, već izmjena postojeće građevinske dozvole!
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 22:24   #1943
Hvala svima na pomoći
__________________
The other day, I stubbed my toe and took it out on the dog. And two weeks ago, I ran out of vanilla ice cream and struck my wife. Then I find out my wife's been dead for six years. Who the hell did I hit?
Nameless One is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 15:56   #1944
Molim za malu pomoć obzirom da ne mogu naći traženi podatak.
Naime, živim u staroj jezgri primorskog gradića, u kući/zgradi sa četiri stambene jedinice, staroj preko 300 godina.
Na jednom dijelu, a iznad kojeg se nalaze prozori moga stana konkretno dječje sobe, graniči sa manjim slijepim dvorištem
dužine 4 m širine 2 m. To dvorište je zasebna zemljišna čestica, za koju sam uvidom u katastar utvrdila da pripada nasuprotnoj zgradi.
Možda da pojasnim s jedne strane naširem dijelu je moja zgrada, nasuprot dakle na širem dijelu je druga zgrada kojoj pripada dvorište. Udaljenost između zgrada je širina dvorišta dakle 2 m, obje zgrade imaju na toj strani prozore.
Mene zanima imam li pravo tražiti da se, i na kojoj udaljenosti od fasade moje zgrade, ne odlažu razne nepotrebne stvari (smeće), koje moji susjedi i vlasnici zgrade i dvorišta tako rado odlažu u tom dvorištu, prvenstveno jer je to ispod prozora dječje sobice?
maremar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 16:16   #1945
Quote:
maremar kaže: Pogledaj post
Molim za malu pomoć obzirom da ne mogu naći traženi podatak.
Naime, živim u staroj jezgri primorskog gradića, u kući/zgradi sa četiri stambene jedinice, staroj preko 300 godina.
Na jednom dijelu, a iznad kojeg se nalaze prozori moga stana konkretno dječje sobe, graniči sa manjim slijepim dvorištem
dužine 4 m širine 2 m. To dvorište je zasebna zemljišna čestica, za koju sam uvidom u katastar utvrdila da pripada nasuprotnoj zgradi.
Možda da pojasnim s jedne strane naširem dijelu je moja zgrada, nasuprot dakle na širem dijelu je druga zgrada kojoj pripada dvorište. Udaljenost između zgrada je širina dvorišta dakle 2 m, obje zgrade imaju na toj strani prozore.
Mene zanima imam li pravo tražiti da se, i na kojoj udaljenosti od fasade moje zgrade, ne odlažu razne nepotrebne stvari (smeće), koje moji susjedi i vlasnici zgrade i dvorišta tako rado odlažu u tom dvorištu, prvenstveno jer je to ispod prozora dječje sobice?
To bi mogao pitati komunalnog redara.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 00:10   #1946
Quote:
maremar kaže: Pogledaj post
Molim za malu pomoć obzirom da ne mogu naći traženi podatak.

Mene zanima imam li pravo tražiti da se, i na kojoj udaljenosti od fasade moje zgrade, ne odlažu razne nepotrebne stvari (smeće), koje moji susjedi i vlasnici zgrade i dvorišta tako rado odlažu u tom dvorištu, prvenstveno jer je to ispod prozora dječje sobice?
to odlaganje smeća je isključivo u nadležnosti sanitarne inspekcije, a komunalno redarstvo nema obavezu brige o privatnom vlasništvu nego o javnim površinama
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 16:13   #1947
Ekipa, pitanjce
Imamo na dvorištu malu kućicu, 2,5*3 metra, unutra su alati za vrt i slične stvari.
Obične 4 betonske stope u zemlji i gore od oblica 4 zida.
Kad je išla legalizacija, za to je plaćeno 500 kn i to je sad kao legalno.

E, mi bi sad na mjestu te drvene kućice napravili 3*4 metra pravu, drvenu kućicu. Dakle, bet. ploča na zemlji i stara drvena kuća dimenzija DO 15 metara kvadratnih.
Treba li za takvo što građevinska dozvola i što je uopće od papira potrebno, ako je išta, a ne sumnjam da je?

Hvala lijepa
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 09:23   #1948
Da li na istoj čestici s tom kučicom postoji još kakva zgrada? Po zakonu, pomoćnom može biti samo građevina koja se gradi za potrebe osnovne zgrade na istoj čestici ali kod legalizaciji to se ne gledalo.

Ako ta zgrada zadovoljava navedeni kriterij za pomoćne građevine i nije veća od 50 m2, može se graditi odnosno rekonstruirati na temelju samo glavnog projekta, bez građevibske dozvole, ako ne potrebna je građevinska dozvola.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 18:03   #1949
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Da li na istoj čestici s tom kučicom postoji još kakva zgrada? Po zakonu, pomoćnom može biti samo građevina koja se gradi za potrebe osnovne zgrade na istoj čestici ali kod legalizaciji to se ne gledalo.

Ako ta zgrada zadovoljava navedeni kriterij za pomoćne građevine i nije veća od 50 m2, može se graditi odnosno rekonstruirati na temelju samo glavnog projekta, bez građevibske dozvole, ako ne potrebna je građevinska dozvola.
Upravo tako sam i ja shvatio, kasnije sam potražio pročišćrni zakon.
Pa, postoji, obiteljska kuća.
Ta drvena kućica bi se na dvorištu napravila kao kućica za druženje i taj đir, spada li to u pomoćne objekte?
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 09:06   #1950
Da, ako nije veća od 50 m2 tlocrtno i nema više od jedne etaže.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 10:59   #1951
Lijepi pozdrav!

Neznam da li sam na pravoj temi, pa ako nisam slobodno me premjestite :-)
Naime, trebam jedan savjet. U bliskoj budućnosti, htjela bih renovirati roditeljski dom, u kojoj žive mama, brat i supruga sa djecom. Brat je napravio kuću u blizini, ali je kuća moje mame pod hipotekom za kredit bratove nove kuće. Zanima me da li sad ja mogu renovirati kuću i nadograditi je, dok je pod hipotekom?
Hvala Vam unaprijed!
__________________
Muzika je nepriznata medicina. Liječi načeta srca i otvorene prijelome duše. Što joj više daš, to ti više vrati... baš kao ljubav...
Adelline is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 11:33   #1952
možeš, mislim da to nije uvjet uputi se prvo u pravnu službu općine
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 11:53   #1953
Jel zna netko kako provjeriti status predmeta u edozvoli? Ako idem predat opet zahtjev i povežem s prošlim IDjem, ne vidim ništa...
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 12:00   #1954
Moraš imati lozinku i šifru koja se određuje u upravnom odjelu na tvoj zahtjev.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 12:36   #1955
Znači ako predaš kao građanin - ništa od toga?
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 13:01   #1956
U teoriji, investitor dobiva lozinku i korisničko ime za svoj predmet ili elektronički ili u upravnom odjelu.
U praksi, ja tu mogućnost ne vidim niti u e-pisarnici niti na stranici ministarstva

EDIT: naputak o izradi akata

Članak 4.

Podnositelji zahtjeva za izdavanje upravnih i drugih akata koji se izdaju na temelju Zakona o prostornom uređenju i Zakona o gradnji, čiji se postupak izdavanja provodi primjenom elektroničkog programa iz članka 2. stavka 1. ovoga Naputka ostvaruje svoje pravo uvida u tijek postupka izdavanja akta putem internetske adrese Ministarstva: »https://dozvola.mgipu.hr« uporabom korisničkog imena i zaporke.

Korisničko ime i zaporka iz stavka 1. ovoga članka određuje se automatski u slučaju predaje zahtjeva elektroničkim putem, a u slučaju predaje samo ispisa obrasca zahtjeva korisničko ime i zaporku određuje upravno tijelo, odnosno Ministarstvo na zahtjev podnositelja zahtjeva.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 21:52   #1957
Legalizacije je došla do faze čekanja naknade za zadržavanje objekta.

Volio zagraditi jedan balkon 3 x 1 m visine cca. 2.5m, ali vrijeme mi nije dopuštalo.
Pitao sam da mi u projekt unesu da je zagrađeno, ali nisu mogli zbog kontrole koja kasnije izlazi.

Moje pitanje je kada ga je najbolje zagraditi, odnosno dali je povoljnije zagraditi ga pa tražiti legalizaciju ili prvo tražiti dozvolu pa zagraditi.

Koji je postupak i koliko bi to koštalo da pokrenem prije upisa u katastar ili nakon upisa.

Unaprijed zahvaljujem!
monster245 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 18:06   #1958
Planiram graditi kuću, u sklopu kuće bi bila i garaža. Ta garaža bi bila 1m od međe, bez prozora, što je dopušteno u prostornom planu ali tada susjed može graditi barem 3m od međe da bi bio ukupan razmak između građevina 4m. Na mojem i na susjedovom zemljištu trenutno nije ništa izgrađeno. Zanima me da li susjed mora potvrditi moj projekt da bi dobio dozvole za gradnju i da li može bilo kako kočiti gradnju ako se ne slaže s tim.

Dalje, da li se može na toj garaži postaviti ravni krov i na njoj terasa? Da li treba napraviti zid s susjedove strane? To nije definirano u prostornom planu, možda postoji neki plan na razini županije ili zakon u kojem to definirano ali ne mogu pronaći...

Nisam još razgovarao o tome sa susjedom, prije razgovora me zanima što se uopće smije i tko ima kakva prava da se ne zaletim u nešto loše...

Razmišljam o tome da se maknem na 3m, ali nisam siguran da bi on tako napravio da je u mojoj poziciji...
darac33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 09:00   #1959
Quote:
darac33 kaže: Pogledaj post
Planiram graditi kuću, u sklopu kuće bi bila i garaža. Ta garaža bi bila 1m od međe, bez prozora, što je dopušteno u prostornom planu ali tada susjed može graditi barem 3m od međe da bi bio ukupan razmak između građevina 4m. Na mojem i na susjedovom zemljištu trenutno nije ništa izgrađeno. Zanima me da li susjed mora potvrditi moj projekt da bi dobio dozvole za gradnju i da li može bilo kako kočiti gradnju ako se ne slaže s tim.

Dalje, da li se može na toj garaži postaviti ravni krov i na njoj terasa? Da li treba napraviti zid s susjedove strane? To nije definirano u prostornom planu, možda postoji neki plan na razini županije ili zakon u kojem to definirano ali ne mogu pronaći...

Nisam još razgovarao o tome sa susjedom, prije razgovora me zanima što se uopće smije i tko ima kakva prava da se ne zaletim u nešto loše...

Razmišljam o tome da se maknem na 3m, ali nisam siguran da bi on tako napravio da je u mojoj poziciji...
Susjed ne mora potvrditi (vjerojatno misliš dati suglasnost na) tvoj projekt, već projekt mora biti u skladu s prostornim planom. Dakle, ako imaš pravo da se primakneš metar do međe, ili čak da gradiš na međi, tada to pravo možeš ostvariti, neovisno što misli susjed. Naravno, tada i susjed ima to isto pravo, odnosno može graditi na isti način kao i ti. Nađi prostorni plan svoje općine/grada i tamo u glavi građevinska područja naselja, dio "smještaj zgrade na parceli" ili tome slično nađi koje su dopuštene udaljenosti od međa.
I obavezno pročitati eventualna izuzeća.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 17:00   #1960
Hvala, mack1.

Proučio sam prostorni plan, mogu graditi 1m od međe. Samo me još zanima da li mogu na toj garaži napraviti krovnu terasu i da li na toj terasi moram napraviti zid s susjedove strane? To nije definirano u prostornom planu... Piše samo da ne smiju biti otvori orijenirani prema susjedu. Terasa se smatra otvorom?
darac33 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.