Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2024., 12:41   #1
Prava predstavnika stanara

Poštovani,

Da li predstavnik stanara ima pravo bez pristanka suvlasnika uređivati okolicu zdrade prema svojim preferencijama?
Tj. davati upute tvrtki koju je angažirao da uređuje okoliš.

Plaćeno je iz pričuve i ti radovi nisu dogovoreni niti su ostali suvlasnici obaviješteni o uređenju.

Upute su tipa, srušiti drveća, posaditi cvijeće...
Unaprijed hvala.
Okidach is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2024., 12:48   #2
Drveće se ne smije rušiti kako se kome sprdne - to je protuzakonito.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2024., 12:50   #3
Zapravo je riječ o živoj ogradi, no mene zanima da li je to zakonski utuživo jer ako je ovako krenuo, može što hoće i sa ostalim.
Okidach is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 16:40   #4
Pozdrav. Imam problem. Zivim sama,a predstavnik stanara mi je vec drugi put prijavio drugog člana za toplu vodu, za hladnu ne. Sada ja imam problem kako odjaviti drugog člana? Prikupila sam potpise kojim suvlasnici jamče da živim sama. Odnijela sam te potpise u toplanu i došla sa dva svjedoka koji su usmeno potvrdili da sam sama u stanu. Nisu to prihvatili.
Svaki drugi vikend mi dođe dečko. Odem i ja kod njega vikendima.
Kada se prvi put to dogodilo, bio je sastanak stanara i tri put sam molila na sastanku da se popriča o mom problemu i predstavnik stanara nije htio ni čuti. Rekao je da se o tome neće razgovarati i da broj članova ostaje takav kakav je. Susjed je onda uskocio i rekao da me se sasluša. Svi su potvrdili sa živim sama i složili se da se briše drugi član te da se osnuje povjerenstvo za prijavu članova, ali PS je to opet napravio na svoju ruku. Danas mi je pravnik iz toplane rekao da skupim potpise da ja budem osoba koja ce odjavljivati i prijavljivati članove i da će to prihvatiti. Već vidim da će PS dovoditi u pitanje autentičnost potpisa kao što je to napravio kada sam se odjavljivala od grijanja. Većina suvlasnika ne želi mijenjati PS, bio je sastanak glede toga.
Što ja mogu napraviti?
Malo mi je čudno da će samo tako prihvatiti potpise suglasnosti da ja prijavljujem i odjavljujem članove. Da li to trebam kod javnog bilježnika ovjeriti? Koje su mi jos opcije?

Kako je moguće da je tako jednostavno prijaviti nekome nepostoječeg člana, a ovaj uz dokaze i svjedoke ne može odjaviti.
__________________
Truth is the truth hurts, don't you agree??
goth_madonna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 07:19   #5
Quote:
goth_madonna kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Imam problem. Zivim sama,a predstavnik stanara mi je vec drugi put prijavio drugog člana za toplu vodu, za hladnu ne.
Dakle, ne znam koliki je taj račun i je li vrijedno vama kvačiti se oko toga, ali razumijem da ponekad to bude stvar principa kad te netko bezobrazno ignorira...

Prvo.
Predstavnik suvlasnika po Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima zapravo nema nikakvo veće pravo da zastupa zgradu od bilo kojeg suvlasnika. On je samo odabran od drugih suvlasnika da zastupa sve suvlasnike, ali time se drugi suvlasnici nisu odrekli prava da sami zastupaju zgradu.

Drugo.
Predstavnik suvlasnika ovakvim postupanjem čini kazneno djelo:

Kazneni zakon:
Članak 279.
Krivotvorenje službene ili poslovne isprave

(1) Službena ili odgovorna osoba koja u službenu ili poslovnu ispravu, knjigu ili spis unese neistinite podatke, ili ne unese kakav važan podatak, ili svojim potpisom, odnosno službenim pečatom ovjeri takvu ispravu, knjigu ili spis s neistinitim sadržajem ili koja svojim potpisom, odnosno službenim pečatom omogući izradbu isprave, knjige ili spisa s neistinitim sadržajem,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i tko neistinitu službenu ili poslovnu ispravu, knjigu ili spis uporabi u službi ili poslovanju kao da su istiniti.


Dakle, prijava broja članova domaćinstva je neki službeni podatak u službenoj ispravi na bazi koje se radi knjigovodstveni obračun i naplata.
Time ste vi i financijski zakinuta jer plaćate veći račun koji je obračunat po neistinitim podatcima.

Quote:
Sada ja imam problem kako odjaviti drugog člana? Prikupila sam potpise kojim suvlasnici jamče da živim sama. Odnijela sam te potpise u toplanu i došla sa dva svjedoka koji su usmeno potvrdili da sam sama u stanu. Nisu to prihvatili. ...
...Danas mi je pravnik iz toplane rekao da skupim potpise da ja budem osoba koja ce odjavljivati i prijavljivati članove i da će to prihvatiti.
Znate kako ja rješavam ovakve situacije?
Sjednem za laptop i napišem optužni prijedlog (to je kaznena prijava za djela za koja je zapriječena maksimalna kazna 5 godina zatvora) naslovljen na ODO.
U vašem slučaju bilo bi to protiv predstavnika suvlasnika po st. 1. čl. 279. Kz, i protiv odgovornih osoba u toplani (šef računovodstva, pravnik, itd) po st. 2. istog članka Kz - jer su oporabili taj krivotvoreni podatak unatoč tome što su znali da nije istinit (pravniku ste dostavili potpise suvlasnika i dva suvlasnika su posvjedočila).


Quote:
Već vidim da će PS dovoditi u pitanje autentičnost potpisa kao što je to napravio kada sam se odjavljivala od grijanja. Većina suvlasnika ne želi mijenjati PS, bio je sastanak glede toga.
Predate kopiju takve prijave i predstavniku suvlasnika i ovom pravniku u toplani, i kažete im da kada slijedeći puta dobijete račun baziran na krivotvorenim podatcima, idete sa tom prijavom na ODO.
Iz iskustva znam da se ljudi poprilično šokiraju kada im kažete da mogu popušit kaznenu prijavu za nešto što uopće ne doživljavaju kao 'ozbiljno'.

Da se razumijemo, ODO ne progoni ovakve prijave po službenoj dužnosti, oni bi iz tog razloga vas obavijestili da možete sami nastaviti postupak.
Međutim, sama činjenica da bi vi bar hipotetski mogli njima natovariti i kaznene postupke svakog normalnog brzo otrijezni. Njihovo inaćenje nije vrijedno gnjavaže koju im možete natovariti.


Quote:
Svaki drugi vikend mi dođe dečko. Odem i ja kod njega vikendima.
Ovo je isto valjan argument - činjenica da i vi provedete vikende kod dečka, a ne samo on kod vas znači da zapravo ne trošite više .
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 08:02   #6
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
... kad te netko bezobrazno ignorira...
Kazneni zakon:
Članak 279.
Krivotvorenje službene ili poslovne isprave

(1) Službena ili odgovorna osoba koja u službenu ili poslovnu ispravu, knjigu ili spis unese neistinite podatke, ili ne unese kakav važan podatak, ili svojim potpisom, odnosno službenim pečatom ovjeri takvu ispravu, knjigu ili spis s neistinitim sadržajem ili koja svojim potpisom, odnosno službenim pečatom omogući izradbu isprave, knjige ili spisa s neistinitim sadržajem,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i tko neistinitu službenu ili poslovnu ispravu, knjigu ili spis uporabi u službi ili poslovanju kao da su istiniti.
[/FONT][/COLOR]

Dakle, prijava broja članova domaćinstva je neki službeni podatak u službenoj ispravi na bazi koje se radi knjigovodstveni obračun i naplata.
Time ste vi i financijski zakinuta jer plaćate veći račun koji je obračunat po neistinitim podatcima.



Znate kako ja rješavam ovakve situacije?
Sjednem za laptop i napišem optužni prijedlog (to je kaznena prijava za djela za koja je zapriječena maksimalna kazna 5 godina zatvora) naslovljen na ODO.
U vašem slučaju bilo bi to protiv predstavnika suvlasnika po st. 1. čl. 279. Kz, i protiv odgovornih osoba u toplani (šef računovodstva, pravnik, itd) po st. 2. istog članka Kz - jer su oporabili taj krivotvoreni podatak unatoč tome što su znali da nije istinit (pravniku ste dostavili potpise suvlasnika i dva suvlasnika su posvjedočila).




Predate kopiju takve prijave i predstavniku suvlasnika i ovom pravniku u toplani, i kažete im da kada slijedeći puta dobijete račun baziran na krivotvorenim podatcima, idete sa tom prijavom na ODO.
Iz iskustva znam da se ljudi poprilično šokiraju kada im kažete da mogu popušit kaznenu prijavu za nešto što uopće ne doživljavaju kao 'ozbiljno'.

Da se razumijemo, ODO ne progoni ovakve prijave po službenoj dužnosti, oni bi iz tog razloga vas obavijestili da možete sami nastaviti postupak.
Međutim, sama činjenica da bi vi bar hipotetski mogli njima natovariti i kaznene postupke svakog normalnog brzo otrijezni. Njihovo inaćenje nije vrijedno gnjavaže koju im možete natovariti.
.
Može li se ovo primijeniti i kad imate muljatore koji su neprijavljeni?
(Svejedno da li su podstanari ili stanari koji nisu prijavljeni za vodu)
Pretpostavljam da je odgovoran vlasnik stana, on je taj koji PS-u mora prijaviti promjenu broja članova.

Može li PS kao predstavnik suvlasnika ili upravitelj od MUP-a tražiti podatke tko je prijavljen na adresi?
Imamo veliki nesrazmjer u broju stanara, s računom za vodu. Točnije, 50 stanara manje (1/4 manje), a račun za vodu je jednak ili veći nego prije, i velik broj nepoznatih ljudi koji se mota po zgradi. Stanari prepoznaju tko ovdje živi a u kojim stanovima su podstanari (nije teško skužiti da se na katu u određenom stanu serijski smjenjuju stanari ili posjetioci/turisti). Možda netko iznajmljuje (booking ili air b'n'b - ne bi li za poslovne prostore trebao biti drukčiji koeficijent za plaćanje pričuve?)...
Conrad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:35.