Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2010., 12:36   #161
Quote:
Diksa kaže: Pogledaj post
Nije Bosanska Posavina nikad do kraja okupirana kao sto su srbi zeljeli,niti se sve zavrsilo 1992 kako neki navode ovdje.
Borila se Posavina sve do kraja rata.
Domazet kaze da su srbi imali par korpusa sa tenkovima i specijalne postrojbe na Posavskom ratistu – znam,svi su bili na Gradaccu (dodali su i oklopni voz)
Kazete dosta se ginulo – 107 “Viteska” je do oktobra 1992 imala 280 poginulih boraca a kraj rata je docekala sa 866 poginulih boraca sa opstine Gradacac.
Neki kazu da je bilo dosta granatiranja – Gradacac je znao popusiti i do 5000 granata dnevno.
Je li sve gore navedeno bilo dovoljno da jos jedan grad u Posavini padne – nije,zato sto smo vodili rat a ne politiku.
Evo to jest zanimljivo pitanje: kako je bilo moguće obraniti gradačac i južno područje od brčkog kad je to isto bilo područje od izuzetne važnosti za srbe jer tu im je koridor uzak?...a samo područje bosanskog broda im nije bilo toliko važno jer je tu koridor bio već širok.

Zadnje uređivanje Cika Strile : 11.01.2010. at 17:37.
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 12:37   #162
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Gledaj, obrana Posavine... Sporadicna, bez ikakve koordinacije medju jedinicama, dijelovi raznih brigada (dobrovoljci iz hr i domaci), bez plana, bez rezervnih snaga, bez ideje.
Tako nemozes branit teritorij, a pogotvo teritorij koji je relativno dubok, a dosta uzak tamo oko Broda. Recimo proboj linije npr. prema Koracu je znacio cijeli domino, jer su se svi poceli izvlaciti da nebi ostali u okruzenju. Srbi su IMHO dosta puta mogli proci i dovest u okruzenje dosta nasih jedinica, na srecu nisu se usudili. Mislim da ni sami nisu vjerovali koliko je obrana slaba.
Zašto je obrana bila slaba? Jer nije funkcionirala jedinstvena zap.linija.
Uglavnom se radilo na svoju ruku. Malo je zapovijedao Stipetić, malo Vrbanac, malo Meter i Sočković... a Bos.Brod je bio dva dana prazan...dok srbi nisu ušli unutra.
Most je rušen da se ne dogodi da srbi prijeđu u Sl.Brod, koliko smo bili jadni tada.
__________________
Ne dopusti da te zmija ugrize dvaput iz istog grma!
Domoljublje prozvali fašizam-tako brane njihov komunizam
zagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 12:39   #163
Quote:
zagic kaže: Pogledaj post
Dugotrajno granatiranje Slav.Broda i političko vodstvo grada na kraju su također imali veliki utjecaj na povlačenje 'svojih' snaga iz Posavine.
Samo se treba sjetiti 3000 pripadnika HVO na Stadionu kraj Save... kako onda motivirati HV da ide u Bosnu?
kojih 3000 pripadnika HVOa i kada tocno? nakon pada Odzaka i Modrice? tada se cini mi se, skupila odredjena grupa na stadionu Marsonie ali sigurno nije bilo toliko ljudi...

ovo o pripadnicima HVOa koji tada nisu htjeli ostati u Bos.Brodu. ista stvar kao s Vukovarom kad je pao... koja je bila motivacija ljudi iz Vukovara tada nakon evidentnog pada njihovog grada, da istog trena odu na neko drugo ratiste, znaci ne ici na povratak svoga grada?

i sve je i tu jako sumnjivo. tko je uopce tada drzao linije prema suprotnoj strani ako je svih 3000 branitelja pobjeglo?

HV nikad nije ni bio prisutan u nekom jako znacajnom broju dulji vremenski period. nikad. cijele brigade nije nikad bilo u Posavini, osim mozda u maju 1992...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 12:42   #164
Quote:
zagic kaže: Pogledaj post
Ima istine. Ja se sjećam da sam u svoj ratni dnevnik upisao 1991. --- ako mi Hrvati dobijemo ovaj rat onda treba spaliti sve knjige o vojnoj doktrini---
Uz poslovičnu neorganiziranost nije bilo onog ključnog - oružja!!

A zapovjednici su od nižih do zap.brigada ili bojni bili ljudi bez ikakve vojne škole. Koju su oni vojnu naobrazbu imali? NIKAKVU.
Bili su to uglavnom konobari, radnici, poljoprivrednici...I što očekivati od takvog sastava?
Sam Bog nas je spasio.
ovo je istina u djelu s oruzjem. definitivno ga nije bilo ni u Posavini na samom pocetku. par minobacaca, stotinjak tandzara, nesto pistolja i bombi, pa se opet obranilo. sam grad Bos. Brod se tako obranio na samom pocetku.

vojna naobrazba? istina nije je nitko imao, i to u samom pocetku, ali nije je nitko imao ni na suprotnoj strani. kada su se u to sve ukljucili generali srpske vojske, tada se i na nasoj strani nalazilo nekoliko takvih... barem je tako bilo u Posavini...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 12:48   #165
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
ni ti da se nije moglo obraniti. i ja cekam argumentirano obrazlozenje, zasto se nije moglo odrzati, i kad se to argumentira, htio bih znati kad se saznalo da se ne moze odrzati? to je isto bitno. tko je to zakljucio i kada?

kojeg nadnevka se to saznalo, i kad se obavijestilo o tome ljude na terenu, i civile u gradu?
evo npr:
1. imali su više vojnika
2. daleko bolje su bili naoružani
3. veliki motiv koridora (a i puno srba živi na tom području)
4. to nije dio hrvatske nego bih pa smo mogli ograničene snage tamo slati
5. stalni napadi na sl. brod
6. neobučenost naših vojnika naspram jna
7. i kad bi sve to zadržali, sudeći po sadašnjoj situaciji, muslimani bi tamo vodili glavnu riječ (to je sa pozicije hrvata iz hr, a ne hrvata iz bih)
8. politčki odnos snaga u svijetu i procjena zapovjednika hr vojske
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 12:53   #166
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Obrana je bila slaba jer ju nitko nije htio braniti. Bilo je tesko nagovoriti ljude iz Hrvatske da dodju tamo, a domacih ocito nije bilo dovoljno.
Nije točno da je nisu htjeli braniti. Problem je bio i ostao u nedostatku naoružanja, u ratnom profiterstvu i švercu s oružjem za HVO, u nedostatku vojnog kadra u HVO... imali su ja bih rekao samo ljude i ništa više...
A kad ideš puškom na tenkove... nema sreće od toga.
Kljucaš ko vrana u smrznuto govno.
Uz to srbi s Motajice svakodnevno tuku topovima po selima, od Broda do Gradiške a mi što možemo? Lupati po našim hrvatskim selima u Bos.Posavini ili po Motajici?

I čime tući?
__________________
Ne dopusti da te zmija ugrize dvaput iz istog grma!
Domoljublje prozvali fašizam-tako brane njihov komunizam
zagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:20   #167
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
uvijek se nadje i ovakve djece na ovim temama...

dvije rijeci. Grcko groblje. ono, nemam pojma zasto takvima ista govoriti, ali eto, dvije rijeci.

ako imas sto reci o temi, u sto sumnjam, reci. inace, odjebaus.
Pa sve je već rečeno, samo ti ponavljaš istu mantru zbog iracionalnih emocija prema hrvatskom vodstvu. Pušku u ruke pa da te vidimo.
Ed Skaronogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:37   #168
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
A sad oni koji se cude kako se povlacilo... Neka razmisle kako se osjecas kad se pod paljbom izvuces parsto metara noseci mrtve i ranjene, a znas da su ti zamalo za ledjima... Da nema puno vremena... I onda te jos pocnu tuc minobacacima... A na pomoc nemozes racunat.
Već pri kraju borbi jedna grupa naših vojnika 108.br. /njih 19/ je ostala odnosno ušla u 'ničiju zemlju' baš zbog nekoordinacije linija.
Svi su izginuli. Do danas nema ni traga od njihovih posmrtnih ostataka, niti se zna gdje su, niti tko ih je pobio...
Poslije toga je napuštanje linija bilo ubrzano.
__________________
Ne dopusti da te zmija ugrize dvaput iz istog grma!
Domoljublje prozvali fašizam-tako brane njihov komunizam
zagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:39   #169
Quote:
Ed Skaronogi kaže: Pogledaj post
Pa sve je već rečeno, samo ti ponavljaš istu mantru zbog iracionalnih emocija prema hrvatskom vodstvu. Pušku u ruke pa da te vidimo.
ko sto rekoh, odjebaus dijete...

daklem, kad je odluceno da je sve to skupa neobranjivo, tko je to odlucio, po kojim kriterijima je jedan teritorij vazniji od drugog... i slicno... ako je vec tako bilo, da se skuzilo da se ne moze braniti...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:40   #170
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
ko sto rekoh, odjebaus dijete...

daklem, kad je odluceno da je sve to skupa neobranjivo, tko je to odlucio, po kojim kriterijima je jedan teritorij vazniji od drugog... i slicno... ako je vec tako bilo, da se skuzilo da se ne moze braniti...
S kojim teritorijem uspoređuješ?
starac-more is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:41   #171
Čovječe koji strateg... nebi da smo Rusi pa da šaljemo deset vojnika s jednom puško pa kad prvi padne rugi preuzima i tako redom (a bilo je i toga kod nas!). Eno i englezi su se povukli s Dunqerka jer su trgovali s hitlerom, a ne zato jer su ih ovi nadmoćno spičili i stjerali u kut. Sve je to bio dio urote hitler-churchill na štetu francuza... Ali kao ni onda, tako ni 92 rat nije prestao s tom jednom bitkom. Kao i onda tako i u vom ratu 95 je Hrvatska bila u stanju osloboditi posavinu, čak i bez gubitaka je dobiti za zelenim stolom. Ali koliko je srbima posavina nevažna pokazuje da nisu prepustili ništa osim odžaka, žrtvujući "vekovna" ognjišta u drvaru ili glamoču. Jer po planovima MEĐUNARODNE ZAJEDNICE, (ne tuđmana i miloševića) MORALO se dati srbima 49% osvojenog teritorija. Da bi danas ta ista međunarodna zajednica i dalje održavala na životu taj entitet, da mi je znati iz kojih razloga...
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:43   #172
Quote:
zagic kaže: Pogledaj post
Nije točno da je nisu htjeli braniti. Problem je bio i ostao u nedostatku naoružanja, u ratnom profiterstvu i švercu s oružjem za HVO, u nedostatku vojnog kadra u HVO... imali su ja bih rekao samo ljude i ništa više...
A kad ideš puškom na tenkove... nema sreće od toga.
Kljucaš ko vrana u smrznuto govno.
Uz to srbi s Motajice svakodnevno tuku topovima po selima, od Broda do Gradiške a mi što možemo? Lupati po našim hrvatskim selima u Bos.Posavini ili po Motajici?

I čime tući?
svi argumenti stoje i vjerojatno su istiniti, ali nista puno drugacije nego u drugim krajevima BiH ili Hrvatske u to doba., osim nesto jace koncentracije snaga suprotne strane, koja je isto tako u BiH imala i puno puno dulju liniju fronte...

ali uvijek se onda javi slucaj Orasje. nekad ga potezu jedni nekad drugi. sta je s Orasjem? dosta ljudi je nakon pada Broda, otislo u Orasje.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:44   #173
Quote:
starac-more kaže: Pogledaj post
S kojim teritorijem uspoređuješ?
opcenito pricam. jer ovdje se govori kako je to nama sve skupa bilo ne toliko geostrateski vazni...

sve to dosad receno stoji za Posavinu, i neobucenost boraca i casnickog kadra, sve to stoji, isto koliko i za druge krajeve u BiH i Hrvatskoj, koje je suprotna strana tada napadala.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:47   #174
Quote:
zagic kaže: Pogledaj post
Već pri kraju borbi jedna grupa naših vojnika 108.br. /njih 19/ je ostala odnosno ušla u 'ničiju zemlju' baš zbog nekoordinacije linija.Svi su izginuli. Do danas nema ni traga od njihovih posmrtnih ostataka, niti se zna gdje su, niti tko ih je pobio...
Poslije toga je napuštanje linija bilo ubrzano.

Ako mislimo na istu skupinu koja je naletila na zasjedu onda je ti bilo puno ranije a desilo se na Rabiću brdu kod Dervente .....za ovaj drugi slučaj nisam čuo i mislim da nije 108.br nego 139. brigada....ako sam u krivu napiši točnije okolnosti stradavanja ove prve skupine iz 108. brigade....


A drugo moj zapovjednik bojne iz onog vremena je danas zapovjednik kopnene vojske i zato nemojte pisati gluposti o zapovjednicima bojni da su konobari,kuhari i slični!
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:55   #175
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
kojih 3000 pripadnika HVOa i kada tocno? nakon pada Odzaka i Modrice? tada se cini mi se, skupila odredjena grupa na stadionu Marsonie ali sigurno nije bilo toliko ljudi...

ovo o pripadnicima HVOa koji tada nisu htjeli ostati u Bos.Brodu. ista stvar kao s Vukovarom kad je pao... koja je bila motivacija ljudi iz Vukovara tada nakon evidentnog pada njihovog grada, da istog trena odu na neko drugo ratiste, znaci ne ici na povratak svoga grada?

i sve je i tu jako sumnjivo. tko je uopce tada drzao linije prema suprotnoj strani ako je svih 3000 branitelja pobjeglo?

HV nikad nije ni bio prisutan u nekom jako znacajnom broju dulji vremenski period. nikad. cijele brigade nije nikad bilo u Posavini, osim mozda u maju 1992...
Ne znam kada točno ali neposredno prije pada, svakako. Na stadionu Marsonije, da.
Pa ponavljam, HVO i Muslimani su bili totalno dezorijentirani, bez vodstva s pričama o izdaji /vjerojatno znate za 'slučaj' zap.derventske brigade Majića itd. itd./... kad se radi o golom životu i životu obitelji - sve se napušta.
Pogotovo jer su njihove obitelji već bile po Austriji, Njemačkoj, Hrvatskoj... tko ih je mogao zadržati više u obrani?
Tko je držao obranu? Oni malobrojni što su ostali i dobrovoljci iz HV.
Da ga jebeš nije se moglo održati.
__________________
Ne dopusti da te zmija ugrize dvaput iz istog grma!
Domoljublje prozvali fašizam-tako brane njihov komunizam
zagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:58   #176
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
vojna naobrazba? istina nije je nitko imao, i to u samom pocetku, ali nije je nitko imao ni na suprotnoj strani. kada su se u to sve ukljucili generali srpske vojske, tada se i na nasoj strani nalazilo nekoliko takvih... barem je tako bilo u Posavini...
Baš zato što su srbi imali nekakav vojni kadar ali neobučen za napadna djelovanja /osim što su bubali izdaleka što može i moja baba/
nisu uspjeli potisnuti slabo naoružanu HVO, Muslimane i dobrovoljce iz HV.
A imali su oružja da sve završe za tjedan dana, kao što je poslije pokazala Oluja ili Bljesak. Kako se ratuje kad imaš organizirani vojni kadar i adekvatno naoružanje.
__________________
Ne dopusti da te zmija ugrize dvaput iz istog grma!
Domoljublje prozvali fašizam-tako brane njihov komunizam
zagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:58   #177
Quote:
Diksa kaže: Pogledaj post
Nije Bosanska Posavina nikad do kraja okupirana kao sto su srbi zeljeli,niti se sve zavrsilo 1992 kako neki navode ovdje.
Borila se Posavina sve do kraja rata.
Domazet kaze da su srbi imali par korpusa sa tenkovima i specijalne postrojbe na Posavskom ratistu – znam,svi su bili na Gradaccu (dodali su i oklopni voz)
Kazete dosta se ginulo – 107 “Viteska” je do oktobra 1992 imala 280 poginulih boraca a kraj rata je docekala sa 866 poginulih boraca sa opstine Gradacac.
Neki kazu da je bilo dosta granatiranja – Gradacac je znao popusiti i do 5000 granata dnevno.
Je li sve gore navedeno bilo dovoljno da jos jedan grad u Posavini padne – nije,zato sto smo vodili rat a ne politiku.

Ovo su samo neke cinjenice koje pobijaju vase tvrdnje o razlozima pada\prodaje Bosanske Posavine
Moj glavni razlog javljanja na ovu temu je to sto su neki forumasi pisali o dezerterstvu Posavskih Hrvata;

Komandant 107 “Viteske” je bio pukovnik IVAN MIJACEVIC (1947-2007) – jedan od tih Posavskih Hrvata koji su prozvani ovdje kao dezerteri..Covjek koji je preuzeo na sebe organizovanje odbrane mog grada i to u vrijeme kada su ostali gradovi u Posavini padali kao domine,u vrijeme sveopsteg haosa i rasula.
Kad je najteze bilo nije nas napustio a mogao je.
Pod njegovom komandom su bili muslimani,katolici i pravoslavci – svi kao jedan.
Pokazao je svima da se tenkovi mogu zaustaviti na ravnim poljima Posavine,da se moze odbraniti i da je ljubav prema rodnoj grudi jaca i od celika.
Bio je na celu brigade koja je uspjela da odbrani Gradacac unatoc svakodnevnim napadima i ogromnim ljudskim gubicima.
Zaboravljen je od drzave za koju se borio ali nikad zaboravljen od prave raje iz Gradacca.

Posavski Hrvati su ljudi sa srcem i dusom,ljudi koji ce vas uvijek ugostiti i imati lijepu rijec za vas.
Zato vas molim da kad sljedeci put budete htjeli pisati o dezerterima zaobidjite Posavske Hrvate jer nisu zasluzili da ih se stavlja u taj kontekst.

P.S. Da ne bi bilo zabune pa da neko kaze kako se Posavski Hrvati samoreklamiraju reci cu vam da sam po ocu Musliman a po majci Pravoslavac (ateista do jaja ) a Bosnu i njenu Posavinu u srcu nosim.


Dok god postoje ljudi kojih ih spominju u svojim prićama ti veliki ljudi nisu zaboravljeni....pozz
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 13:59   #178
Quote:
zagic kaže: Pogledaj post
Ne znam kada točno ali neposredno prije pada, svakako. Na stadionu Marsonije, da.
Pa ponavljam, HVO i Muslimani su bili totalno dezorijentirani, bez vodstva s pričama o izdaji /vjerojatno znate za 'slučaj' zap.derventske brigade Majića itd. itd./... kad se radi o golom životu i životu obitelji - sve se napušta.
Pogotovo jer su njihove obitelji već bile po Austriji, Njemačkoj, Hrvatskoj... tko ih je mogao zadržati više u obrani?
Tko je držao obranu? Oni malobrojni što su ostali i dobrovoljci iz HV.
Da ga jebeš nije se moglo održati.
mislim da grijesis, ali tvoje je pravo misliti sto hoces. meni je to sve skupa kao insideru tog doba, izgledalo kao nekakva partija saha, a gdje smo mi obicni ljudi, i silom prilika i vojnici, najobicniji pijuni.

jer sve i da je sve sto se ovdje pokusava dokazati tocno, netko je trebao obavijestiti ljude sto im se sprema. bar toliko, da ne ginu bezveze do zadnje sekunde...

ovo za Modricu i Odzak, ako su toliko mnogobrojne neprijateljske snage uspjele slomiti obranu, potjerati 3000 boraca u bijeg, zbog cega su onda stali i zasto nisu nastavili prema Brodu? nema logike nikakve u toj cijeloj prici. ama bas nikakve...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 14:00   #179
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
daklem, kad je odluceno da je sve to skupa neobranjivo, tko je to odlucio, po kojim kriterijima je jedan teritorij vazniji od drugog... i slicno... ako je vec tako bilo, da se skuzilo da se ne moze braniti...
najgore je baš u tome da nije bilo JEDNOGA koji je odlučivao
odlučivali su svi i nitko
i vojska i civilna vlast, neka malo Meter i Sočković kažu što su naređivali svojim' brodskim brigadama ...
__________________
Ne dopusti da te zmija ugrize dvaput iz istog grma!
Domoljublje prozvali fašizam-tako brane njihov komunizam
zagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 14:04   #180
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
Ako mislimo na istu skupinu koja je naletila na zasjedu onda je ti bilo puno ranije a desilo se na Rabiću brdu kod Dervente .....za ovaj drugi slučaj nisam čuo i mislim da nije 108.br nego 139. brigada....ako sam u krivu napiši točnije okolnosti stradavanja ove prve skupine iz 108. brigade...
A drugo moj zapovjednik bojne iz onog vremena je danas zapovjednik kopnene vojske i zato nemojte pisati gluposti o zapovjednicima bojni da su konobari,kuhari i slični!
Ne, to je bilo 29/30.rujna... mislim 1/108.br.
ma, gledaj imam ja prijatelja pukovnika koji je bio varilac u ĐĐ, pa i sam Stanko S. je bio referent prodaje spužve.
Mislim, jake vojne reference... zap.1/108. konobar sada pukovnik.
Vozač postane general...

Ajde nemoj me povlačiti za jezik.
Svaka čast svima - ja ne blatim njih ali kažem da nismo imali obrazovan i osposobljen vojni kadar.
Sve se obrazovanje stjecalo kroz tih godinu dana rata. A to je premalo.
I zato sam rekao da treba spaliti sve knjige o vojnoj doktrini.
__________________
Ne dopusti da te zmija ugrize dvaput iz istog grma!
Domoljublje prozvali fašizam-tako brane njihov komunizam

Zadnje uređivanje zagic : 11.01.2010. at 14:11.
zagic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.