Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2016., 13:19   #1061
Pa to je vježba, učenje.

Moj može reći zašto se ljuti (4,5), pita i mene "Zašto si sad ljuta?" Odavno je po facijalnim ekspresijama kužio tuđe emocije, tu je baš dobar. Ali naravno da treba komunikaciju prilagoditi djetetu i razvojnoj fazi.

Valed ...kaj se tiče hipersenzibilnosti djeteta, nemrem se sad sjetiti adekvatne literature. Međutim u njegovoj glavi je svaka senzacija pretjerana, ako je nanesena bol, to je bol epskih razmjera pa mu kontinuirano treba govoriti da to nije tako. Nevjerojatno je kaj si klinci uspiju ufilmiti.
Sjećam se jednog koji nikako nije htio zaspati u vrtiću, često je plakao i bio tužan i jako teško prihvaćao vrtić i uz sve taktike ništa nije palilo. Imao je nepune 2 godine. I onda sam iz očaja već počela pričati "Ne moraš spavati, samo malo zaklopi oči, odmoriš se, kad god otvoriš oči ja sam uvijek tu, neću nigdje otići ne brini." I frajer zaspi. U stvari ga je bilo strah da ću ga ostaviti kad on zaspi. Tako jednostavno a nije mi odmah palo na pamet.
MARIJA0077 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 10:29   #1062
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Opasno.
Stavi zastitu na vrata od balkona. I na prozore.

I ovo isto. Ne znas kada ce za necim potrcati ...
Ne djeluje mi to kao kompromis, nego kao da si popustila.
Ne bih rekla da je popustila.
Njeno djete je takvog karaktera da može sa njim naći kompromis.
Moje dijete je isto takvo. Sa 2g je išao u park na autoguralici ispred mene....uvijek je slušao kad bi mu rekla da stane, ali to nismo postigli preko noći. Stvar je u tome da smo mu govorili kao papige čim je prohodao da je cesta opasna, da ga auto može udariti a onda bi mama i tata jako jako plakali zbog toga, da se ispred zebre mora zaustaviti i čekati mamu/tatu/baku/didu te sa njima prijeći zebru.
I tako smo mi klepetali godinu dana o tome.
Rezultat sada:
Ima 3,5g i vozi se na biciklu guralici do parka ispred mene. Nekads ofe i5m ispred mene, ali čim kažem da stane da me pričeka on posluša. Bez upozorenja staje ispred zebre i čeka. Ako idemo po nekoj sporednoj cesti i prolazi auto odmah staje uz zid/ogradu.

Stvar je u tome da se djeci treba dati neka vrsta slobode čime im govoriš da im vjeruješ. Naravno u potpunosti mu vjerujem 99%, ali uvijek sam onih 1% oprezna jer svašta može biti u dječijoj glavi.
Od susjeda mala je drugačije odgojena. Uvijek se morala držati za ruku, nikada nije išla u park u autoguralici/biciklu, sada kada ima seku mora se držati za kolica a uskoro će 3,5g. Kada klinci potrče prema cesti, svako drekne na svoje dijete da stane....svi stanu osim nje, ona nastavlja trčati....
Po meni je to velika greška ograničavati dječiju slobodu....djeca se moraju od malena učiti pravilima i da se brinu za sebe, jer nećemo uvijek mi biti pored njih.

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 10:34   #1063
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Jedno je kompromis premjestit ću stolić jer se dijete penje do nečega pomoću njega ili tako nešto slično, drugo je pustiti dijete od 2-3 godine da hoda bez da da ruku blizu ceste.

Sorry oko toga, prelaženja ceste, vezanja u autu i sličnih stvari ne bi trebalo biti kompromisa. Dovoljna je samo jedna sekunda da se dogodi nekakvo sranje.
Naravno, ako ti je dijete nerazumno ili ako ga nisi učila od njegove 1g.
Po tebi bi ja bila za prijavu socijalnoj radnici jer moje dijete na bicikliću pored mene prelazi zebru bez da ga držim za majcu/jaknu....
Stvar je u karakteru djeteta, tvojoj vrsti odgoja i koliko vjeruješ djetetu.

Te stvari NEMA PREGOVORA, NEMA KOMPROMISA ne pušim.
Kako si stvari posložiš tako će ti biti.
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 10:36   #1064
Quote:
Orange Brick kaže: Pogledaj post
Ja sam iz prakse procijenila da je ovako manje opasno, nego inzistirati na držanju ruke, pa ga vući preko ceste dok se on baca na pod i lamata rukama i nogama, pa nam treba 5 minuta za prijeći cestu.
A cestu treba prijeći, a semafori baš ne drže zeleno za pješake po 5-10 minuta.
Uvijek ga mogu primiti i prenijeti, ali mislim da na taj način tek nikada neće ništa naučiti (pogotovo poznavajući svog sina).
Upravo to....poznaješ veoma dobro svoje dijete da možeš donjeti procjenu.
A i djeca su više poslušnija (barem moj) kad vidi da mu vjerujem, dajem mogućnosti da to nešto veoma ozbiljno napravi sam....zbog takvih stvari puno više surađuje i uči.
Tako da....mama, svaka čast.

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 12:46   #1065
Quote:
pincica kaže: Pogledaj post
Upravo to....poznaješ veoma dobro svoje dijete da možeš donjeti procjenu.
A i djeca su više poslušnija (barem moj) kad vidi da mu vjerujem, dajem mogućnosti da to nešto veoma ozbiljno napravi sam....zbog takvih stvari puno više surađuje i uči.
Tako da....mama, svaka čast.

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
Moj mali općenito katastrofalno reagira na kruti i beskompromisni odnos. Mi se jako lijepo slažemo u situacijama gdje uspijem naći takav nekakav kompromis. Međutim, kako je on jako živahan i pun svakojakih ideja, neprestano dolazimo u situaciju gdje nema kompromisa (jer je opasno ili radi štetu) - e tu su ogromni problemi. Meni je jasno da skoro sva djeca protestiraju na zabrane, ali moj je u tome neviđeno uporan. I kad ga prođe početni ispad histerije, on se opet vraća na ono što sam mu zabranila, pa mu opet zabranim i opet imam histeriju... I tako u krug po nekoliko puta. Objašnjavanje ne ferma.
Orange Brick is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 13:28   #1066
Quote:
pincica kaže: Pogledaj post
Naravno, ako ti je dijete nerazumno ili ako ga nisi učila od njegove 1g.
Po tebi bi ja bila za prijavu socijalnoj radnici jer moje dijete na bicikliću pored mene prelazi zebru bez da ga držim za majcu/jaknu....
Stvar je u karakteru djeteta, tvojoj vrsti odgoja i koliko vjeruješ djetetu.

Te stvari NEMA PREGOVORA, NEMA KOMPROMISA ne pušim.
Kako si stvari posložiš tako će ti biti.
Di sam ja napisala da netko ko ne drži za ruku je loš roditelj i treba ga prijaviti cetru? Ne znam zašto se ljudi nađu uvrijeđeni kad kažeš da bi neke stvari drugačije napravio ili radiš u nekoj situaciji i smatraju to atak na njihov odgoj. Ajd da postoji neki univerzalni recept za odgoj djece još bi i shvatila, ali ovako kad je sve metoda pokušaj-pogreška ne kontam ovo skakanje na noge.

Slažem se da djeci treba dati slobode i da ne treba drhtati za svaki klinac nad njima, ali ne mislim da oko nekih stvari treba biti kompromisa. Kakvi pregovori i kompromisi kad je u pitanju autosjedalica ili vezanje u autu? Nema toga.
Isto tako možda bi napravila slično ko ti u ulici koja je sporedna, nema puno prometa i nema nekih zavoja i nije veliko raskrižje, ali u ulici di znam da znaju juriti, do voze busevi ili tramvaji, di je nekakav nepregledni zavoj, di je pločnik odmah do svega toga nema šanse da bi puštala bez ruke.

Gle, nazovi me paranoičnom, ali znam klinca koji je tako izletio na cestu i kojeg je lupio auto i bio u komi mjesec dana i nisu znali hoće preživiti i da li će biti oštećen nakon toga. Znam da se ne može napraviti balončić oko djeteta koji bi ga zaštitio od svega, al eto meni je lakše reći da mi se da ruka nego ako se ne daj bože nešto dogodi prebacivat si cijeli život e da sam barem drugačije napravila u toj situaciji.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 16:16   #1067
Quote:
Orange Brick kaže: Pogledaj post
Moj mali općenito katastrofalno reagira na kruti i beskompromisni odnos. Mi se jako lijepo slažemo u situacijama gdje uspijem naći takav nekakav kompromis. Međutim, kako je on jako živahan i pun svakojakih ideja, neprestano dolazimo u situaciju gdje nema kompromisa (jer je opasno ili radi štetu) - e tu su ogromni problemi. Meni je jasno da skoro sva djeca protestiraju na zabrane, ali moj je u tome neviđeno uporan. I kad ga prođe početni ispad histerije, on se opet vraća na ono što sam mu zabranila, pa mu opet zabranim i opet imam histeriju... I tako u krug po nekoliko puta. Objašnjavanje ne ferma.
Zato ja glumatam kad klinac nešto hoće, a ja mu to ne bih dozvolila. Npr. oće komp...e, ali ja baš ne znam lozinku kojom se otvara, pokušavam više puta, ali što ću kad ne ide...hoće ono nešto, bilo što...pa hajdemo potražiti... pa ne znam di je.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 23:43   #1068
Je li tko čitao knjigu "Svjesni roditelj"? Pišu da je među najprodavanijim knjigama pa me zanima srž, poanta, bit knjige

Poslano sa mog LG-D213 koristeći Tapatalk
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2021., 17:37   #1069
Predskolske aktivnosti - u kojoj mjeri

Pozdrav svima,

zbog nedostatka vremena nisam previse aktivna, pa moguce da sam previdjela vec prozvakanu temu, ali mi se cini nepresusna i interesantna, a trenutno i meni aktualna : - )

Razmisljamo o dodatnim aktivnostima u predskolskoj dobi (4 god., curica): razvoj motorike (gimnastika, ples), kognitivni razvoj (STEM, abakus, glazbena skola).

Trenutno je u igri gimnastika (2x/tj., ravnodusna) i talijanski (2x/tj., obozava).

Htjeli bi joj prosiriti vidike s gore spomenutim aktivnostima, ali tu je i kocnica zbog:
potencijalnog burnout-a,
efekta zasicenja,
premalo dokolice i vlastitih spoznaja do kojih se doduse, u slucaju onih kompliciranijih, vjerojatno dolazi kroz prije usvojeno temeljno znanje,
potencijalno premalo druzenja s roditeljima i skopcan problem emocionalnog razvoja,
kontra efekt
i razvoj odbojnosti prema gore navedenim aktivnostima...

Mozemo i prestat s jednom aktivnoscu i dat priliku drugoj, kako bi dobila sirinu i prosirila vidike?!

Naravno, nista ne ide uz prisilu i sve sta radimo je za dobrobit djeteta, samo nam smjernice zbog oprecnih informacije nisu najjasnije.
S jedne strane: djete od 2 god. vec cita, predskolci rasturaju abakus, najbitnije su prve 3 ili 6 (valjda se zeli apostrofirat vaznost rada s djecom);
a s druge: djete mora dokolicarit, razvijat mastu + svi gore spomenuti potencijalni negativni efekti zbog kojih smo na "kocnici".

Ako je sad previse aktivnosti, kako ce tek bit uz skolu?
Za brzi start negativan efekt moze bit zasicenost i "ispuhana" ambicija, pa kasniji start znaci vecu zainteresiranost, paznju, posvecenost... ?!

Ako je netko voljan komentirati ovdje nabacano, bila bi zahvalna!
mfrank is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2021., 21:24   #1070
Quote:
mfrank kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,



zbog nedostatka vremena nisam previse aktivna, pa moguce da sam previdjela vec prozvakanu temu, ali mi se cini nepresusna i interesantna, a trenutno i meni aktualna : - )



Razmisljamo o dodatnim aktivnostima u predskolskoj dobi (4 god., curica): razvoj motorike (gimnastika, ples), kognitivni razvoj (STEM, abakus, glazbena skola).



Trenutno je u igri gimnastika (2x/tj., ravnodusna) i talijanski (2x/tj., obozava).



Htjeli bi joj prosiriti vidike s gore spomenutim aktivnostima, ali tu je i kocnica zbog:

potencijalnog burnout-a,

efekta zasicenja,

premalo dokolice i vlastitih spoznaja do kojih se doduse, u slucaju onih kompliciranijih, vjerojatno dolazi kroz prije usvojeno temeljno znanje,

potencijalno premalo druzenja s roditeljima i skopcan problem emocionalnog razvoja,

kontra efekt

i razvoj odbojnosti prema gore navedenim aktivnostima...



Mozemo i prestat s jednom aktivnoscu i dat priliku drugoj, kako bi dobila sirinu i prosirila vidike?!



Naravno, nista ne ide uz prisilu i sve sta radimo je za dobrobit djeteta, samo nam smjernice zbog oprecnih informacije nisu najjasnije.

S jedne strane: djete od 2 god. vec cita, predskolci rasturaju abakus, najbitnije su prve 3 ili 6 (valjda se zeli apostrofirat vaznost rada s djecom);

a s druge: djete mora dokolicarit, razvijat mastu + svi gore spomenuti potencijalni negativni efekti zbog kojih smo na "kocnici".



Ako je sad previse aktivnosti, kako ce tek bit uz skolu?

Za brzi start negativan efekt moze bit zasicenost i "ispuhana" ambicija, pa kasniji start znaci vecu zainteresiranost, paznju, posvecenost... ?!



Ako je netko voljan komentirati ovdje nabacano, bila bi zahvalna!
Meni se i te dvije aktivnosti na koje ide 4 puta tjedno čine previše. Ima cijeli život kasnije za biti pretrpana obvezama, mislim da je najbitnije da je s vama i da se igra. Sve ostalo stigne.
Ne znam zašto bi bilo važno ili poželjno da zna čitati s dvije godine i slično.
bugbugbug is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2021., 22:41   #1071
Quote:
bugbugbug kaže: Pogledaj post
Meni se i te dvije aktivnosti na koje ide 4 puta tjedno čine previše. Ima cijeli život kasnije za biti pretrpana obvezama, mislim da je najbitnije da je s vama i da se igra. Sve ostalo stigne.
Ne znam zašto bi bilo važno ili poželjno da zna čitati s dvije godine i slično.
Slazem se. Motoricke sposobnosti, kondicija, spretnost, sve za fizicki razvoj moze se razviti i u aktivnostima s roditeljima - park, sprave u parku, loptanje, ucenje voznje bicikla, penjanje po stablu, trcanje po kamencicima na plazi, preskakanje uzeta...you name it.
Mislim da je premala za toliko podrzaja. Ja sam za eventualno jednu aktivnost koja ce ju uciti paralelno i nekoj obavezi, posvecenosti.. to je plus kod organiziranih stvari i to je OK.
Meni bi bilo jako lose da ju ni ne vidim zbog svih tih aktivnosti, nekako kao da ti je stranac u kuci.
Moje misljenje, nije strucno potkrijepljeno
Nostalgic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2021., 22:59   #1072
Quote:
bugbugbug kaže: Pogledaj post
Meni se i te dvije aktivnosti na koje ide 4 puta tjedno čine previše. Ima cijeli život kasnije za biti pretrpana obvezama, mislim da je najbitnije da je s vama i da se igra. Sve ostalo stigne.
Ne znam zašto bi bilo važno ili poželjno da zna čitati s dvije godine i slično.
Na vlastitom primjeru mogu rec da mi malkice zao sta se moji nisu malo vise posvetili i malo vise me pogurali. Prebrzo dode familija i druge obaveze tako da je na sebi dosta otezano radit, a jednom izgubljeno vrijeme, vise nikad nije nadeno : - ) Naravno, ne mislim da bi se klinci trebali optereti vise nego treba. Ne znam niti koliko je to, a moguce i da ste u pravu...
mfrank is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2021., 17:40   #1073
Odgoj? Odgoj! Ali kakav?

Imam neke moje stavove i vrijednosti. Uvjerenja, smjernice po kojim živim. Imam i djecu, kojima sam sva ta uvjerenja i vrijednosti mislio prenjeti. Plus još nešto životnog iskustva, ne bi li ponovili moje greške. Da bi im bude lakše u životu. Nije to samo zato što su moji baka i djed tako postupili dok su me na krilu držali. Potkrijepljeno je to i teoretski: Držao sam se nauka o piramidi ljudskih potreba po Maslow-u. Trudio se živiti u skladu sa mojim potrebama, koristeći moje talente, razvijajući nove vještine. I mislio da će i moja djeca jednog dana uz tu teoriju dostići zadovoljstvo, ponekad i trenutak ushićenja i sreće.

Vraga.

Što više vremena prolazi, to manje sam siguran u korist te moje paradigme. Ne za mene, jer tu dobro služi, već za djecu. Potencijal je tu, ali ne vidim nikakvu potrebu s njihove strane da ga ostvare. Umjesto toga totalni manjak ambicija, smjera u životu. Jeli to sad moj zadatak i greška? Jesam li trebao biti Kostelić stariji, pa bi sada gledao svoje prezime svake zime na skijaškim trkama? Ili je ok biti nadprosječno inteligentan vrtlar u groblju, jer tamo imaš svoj mir? Jesu li vremena mame-tigra (mislim na ovu tigricu) prošla?

Pomozite, ljudi. Zalutao sam u šumi životnih pitanja.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2021., 17:46   #1074
Svatko ima svoje potencijale, ciljeve i ambicije. Oni od tvoje djece su očito suprotni tvojima i to ne možeš prihvatiti. To je problem, a ne tvoja djeca...

Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2021., 00:22   #1075
Ne bi to tako ostro rekla, jer ne pricam robotu vec osobi, skyfall.
Otkad sam mama, puno vise razmisljam i o roditeljima i kako se oni osjecaju ako vide da im dijete luta- briga, mozda neko razocaranje, strah, osjecaj da ne valjas kao roditelj..
Prvo, koliko klinci imaju godina, najvaznije??
Drugo, imas li nesto konkretno sto ti smeta ili vise onako, neka opca apatija s njihove strane?
Inace, odnosi su vam ok medjusobno?
Nostalgic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2021., 18:22   #1076
Po meni djecu treba štititi u smislu- dati im sigurnost i gurati ih čim više možeš.
Moji su još mali ali jedini u svojoj vrtićkoj grupi počinju čitati i svaki dan su sve bolji.
Odrastaju dvojezično, a ubaciti ćemo još jedan strani jezik s prvim razredom.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2021., 18:25   #1077
Uh, držim se povezujućeg roditeljstva ko pijan plota jer ništa od odgoja svojih i što mi instinktivno dolazi ne želim prakticirat i prezadovoljan sam rezultatima
__________________
Saće
Uzumaki. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2021., 18:39   #1078
Gurkanje s ljubavi nije u suprotnosti s povezujućim roditeljstvom. To sve u njihovoj dobi ide kroz igru.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2021., 09:49   #1079
Quote:
mart28 kaže: Pogledaj post
gurati ih čim više možeš.
Mene je moj otac gurao. Još dan danas mu nisam oprostila. Svekrva je pokušavala gurati moju kćer. Jasno joj je dato do znanja da to nije njen teren za zapišavanje i da se drži svojih turskih sapunica.

Nema gorega nego kad roditelji neke svoje neispunjene ambicije ili ine želje i pozdrave ispucavaju na djeci. Ako i jesu njihova, djeca su osobe za sebe i njihove želje, afiniteti, talenti, interesi... ne moraju imati nikakve veze s roditeljskim.

Moju kćer nitko nije gurao, i zbog mog lošeg iskustva sa očevim guranjem, a i zato što je mm prošao isto sa svojom starom, ali smo joj omogućili da vidi, isproba, odluči sama što joj je zanimljivo, u čemu se sama vidi. Pronašla je svoje interese još davno, čak sam mislila da je to samo faza jer je bilo jako rano, ali ona još od 5. ili 6. razreda zna što voli, želi to studirati i mogu je samo podržati.

Kako bi se osjećala da "poguraš" dijete i da završi u školi koju ne voli ili zaglavi sa strukom koju ne voli?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2021., 10:08   #1080
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Mene je moj otac gurao. Još dan danas mu nisam oprostila. Svekrva je pokušavala gurati moju kćer. Jasno joj je dato do znanja da to nije njen teren za zapišavanje i da se drži svojih turskih sapunica.

Nema gorega nego kad roditelji neke svoje neispunjene ambicije ili ine želje i pozdrave ispucavaju na djeci. Ako i jesu njihova, djeca su osobe za sebe i njihove želje, afiniteti, talenti, interesi... ne moraju imati nikakve veze s roditeljskim.

Moju kćer nitko nije gurao, i zbog mog lošeg iskustva sa očevim guranjem, a i zato što je mm prošao isto sa svojom starom, ali smo joj omogućili da vidi, isproba, odluči sama što joj je zanimljivo, u čemu se sama vidi. Pronašla je svoje interese još davno, čak sam mislila da je to samo faza jer je bilo jako rano, ali ona još od 5. ili 6. razreda zna što voli, želi to studirati i mogu je samo podržati.

Kako bi se osjećala da "poguraš" dijete i da završi u školi koju ne voli ili zaglavi sa strukom koju ne voli?
Mi oboje radimo ono što volimo i naša djeca nama ne moraju ništa nadoknađivati.
Moji imaju 4 godine i sve "guranje" se sastoji u privatnom vrtiću gdje imaju širi program od državnog i igranja s mamom i tatom. Mi oboje vrijeme rado provodimo s njima i puno radimo s njima.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.