Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Odaberite svoj tip osobnosti kako bismo znali prilagoditi marketinške postavke vašem profilu
Ja sam L osoba 4 12.12%
Ja sam G osoba 3 9.09%
Ja sam B osoba 3 9.09%
Ja sam T osoba 1 3.03%
Ja sam I osoba 0 0%
Ja sam Q osoba 5 15.15%
LGBTIQ is a way of life! Click here to buy it: 2 6.06%
Krvnik je derpe 25 75.76%
Apemant je latentan 23 69.70%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2015., 16:33   #1041
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Iz te perspektive gledano shvatio sam da sam zla osoba. Da i ne spominjem kako anonimni format foruma ide zlu po volji. Eto, zamislio sam se nad time. I ovaj Darwin u citatu ispod vuče neodređenosti vodu na mlin - vaguely.
A jel' te brine to što si zapravo zao? Volio bi biti dobar?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 16.08.2015., 17:30   #1042
Joj vas dvoje, Davor kaze visesmislenost, cista potencijalnost i impersonalno 'zlo', a vi i dalje vozite po svome. Pa ne bi covjek kad to vidi postao personalno zao.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 17.08.2015., 13:24   #1043
Sto se tice ankete, mozda mogucnost da neke glasace ucini nevidljivima. Idem glasati s drugim nickom da vidim sto se dogadja s postocima.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti

Zadnje uređivanje 1001 cipalica : 17.08.2015. at 14:21.
1001 cipalica is offline  
Old 17.08.2015., 16:21   #1044
Dakle Sanja, glasala sam tamo gdje je bilo 0%, znaci kada osoba koja ima vise nickova glasa u visestrukoj anketi samo za jednu opciju, a s iste ip adrese kao i kod prvog glasanja s drgim nickom za dvije opcije, ispada da je to oko 3,45% od ukupno 29 glasaca, a 3,45% x 29=100%, 3,45% x 25= 86%, te 3,45% x 22=75% (zaokruzujem jer ne pamtim decimale) i prikazuje me kao jednog. Doduse detaljne rezultate ankete gdje se vidi tko je za sto glasao nisam mogla vidjeti od trenutka glasovanje te sam se da bi ih vidjela morala sjetiti sifre jednog muskog klona kojeg godinama nisam otvarala zato sto je transseksualan.
Stari vrag je neke glasace vjerojatno samo primitivno zamracio, kako to oni u HDZ-u vec rade.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti

Zadnje uređivanje 1001 cipalica : 17.08.2015. at 17:28.
1001 cipalica is offline  
Old 17.08.2015., 18:00   #1045
tamo gdje nisam uopce glasala ni sa jednim brojke isto stimaju
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 18.08.2015., 00:54   #1046
Evo, cipalica je rekla svoje i slažem se s njom. Postoji to zdravoseljačko i malograđansko shvaćanje zla i odmalena se uči ljude da je to nešto poput grijeha. Imamo dakle pohlepu, pohotu itd. No to nije zlo u ovome smislu o kojemu ja govorim.
To što se uči djecu u vrtiću o zlu nije zlo, nego je zapravo vrsta robovanja određenim strastima i u naivnoj psihologiji racionalizma se shvaća kao prevlast instinkta nad razumom. S druge, jedna mudrija filozofska tradicija gaji određeno shvaćanje zla koje se ne manifestira tako da netko izgubi kontrolu nad sobom, nego tako da hladne glave čini zlo i da ono nije objašnjivo nekim interesom. Skoro pa je bezinteresno. Poznato je i u pučkome govoru da se ponekad s pokudom govori da je netko posve nezainteresirana osoba.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Old 18.08.2015., 00:59   #1047
I što je sad tolika drama oko Arsena Dedića? Znam ljude koji su mi do jučer govorili da je dosadan i naporan, a sada na fejsbuku cmizdre nad odjednom velikim umjetnikom. To su oni altruisti i humanisti koji imaju osjećaje za razliku od mene.

Oscar Wilde je rekao da je sentimentalna osoba ona koja želi imati luksuz emocije a da ne plati za nju. Taj otrov je danas posvuda.

A osim toga sam nemam neko posebno mišljenje o Arsenovom stvaralaštvu. Njegove stvari koje mi se sviđaju nisu njegove, nego ih je napisao Šoljan, a hrpa toga je sentimentalni miš-maš. Usput, poslušao sam skoro sve njegove stvari i nekoć sam ih čak i volio.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.

Zadnje uređivanje Davor000 : 18.08.2015. at 01:24.
Davor000 is offline  
Old 18.08.2015., 07:58   #1048
Žal za prošlošću, kada su se na TV-u za Novu Godinu (nikako Božić!) pojavljivali Nela Eržišnik i Martin Sagner - Dudek. A tu bi negdje bili i nerazdvojni duo Arsen&Gabi. Oni su bili vrhunac malograđanštine 'poštene inteligencije' koju je komunizam mogao tolerirati, jer ovo su dvoje (Dudek i Ikača) morali - ipak - glumiti narod i seljake da bi dobili ideološku dopusnicu za javni status državne svete krave. Arsen sa svojim djelom nas podsjeća na vrijeme kad se moglo dovoljno dobro živjeti i biti zaslužni umjetnik bez imperativa ideološke pravovjernosti, pod uvjetom da je ta "umjetnost" dovoljno bezazlena da nikoga ne može isprovocirati na akciju protiv vlasti ili neku jaču emociju od nostalgije za tuđom buržujštinom. Ali nama ovakvima je to danas previše beskrvno. Previše žnsekva. I ženskasto. Da ne kažem - pederluk, neka mi oproste drugovi gejevi s kojima nas veže transatlantsko bratstvo i jedinstvo. Mi ćemo si zato priuštiti da isprobamo nešto gadnije na vlastitoj koži od dosadnog hedonističkog kvazisocijalizma koji se temeljio na ucjenjivanju suprotstavljenih geopolitičkih i ideoloških blokova i onoj "umiljato lane dvije majke sisa". Mi ćemo, valaj, sisati samo jednu plavokosu sisatu maćehu očiju boje mora naših moćnijih saveznika, ali ćemo joj zato dobro odraditi to što nam je velikodušno uz pozamašnu kamatu posudila na račun našeg smeća od obveznica i upoznati šarmantne pustinjske predjele od kojih boli glava, a lako i otpadne, tako da nam neće ostati puno vremena za nostalgične interkulturne zajebancije uz uživanje u suncu, moru, erotici i dobroj kapljici. R.I.P. Arsen
Endekaideka1-11 is offline  
Old 18.08.2015., 08:36   #1049
Ne znam zašto bi se nagoni i strasti trebali doživljavati kao nešto "personalno", a s druge strane postavljati problem razumijevanja osobnosti kao da se tim "stvarima" (ako nagon i strasti uopće jesu nešto realno "hot", s vlastitom supstancom realnosti da tako kažem, a ne samo obični impersonalni električni impulsi u mozgu, malo kemijskog dizbalansa i isprazno pražnjenje elektromagnetskih polja) suprotstavlja razum kao nešto još personalnije, koji zatim kao persona može biti nadvladan od tih "divljih sila prirode" i izgubiti samokontrolu. To je jedno jako pozitivističko shvaćanje razuma, upravo 19.-stoljetno, dok još nije otkrivena kvantna mehanika, EPR efekt, i dok se smatralo da čovjek može "nadvladati" prirodu, ukrotiti je kao što krotitelj u cirkusu dresira lava. Moj dojam pohlepnih i pohotnih ljudi je da kroz te osobine oni uistinu postaju više impersonalni, obezličuju se i postaju dio jedne skupine, mase ljudi koji se odaju (ne obavezno robuju) takvim strastima. Čovjek bez strasti ima veći potencijal za ostvarivanje osobnosti, ali pretpostavljam da mu postaje problem ako i dalje svoj "razum" smatra centrom osobnosti, ako "robuje" tom svojem "krotitelju" koji je uspio sve ukrotiti i nastoji sam sebi naći opravdanje čineći neka djela bez strasti, i na kraju, nastojeći činiti zlo, jer činiti dobro se doima nekako - nerazumnim. Ovo je sve lijepo objasnio još Dostojevski u svojim Bjesovima, u liku onog Stavrogina koji "nije ni vruć ni hladan" i glumi Antikrista, pa je prema tome riječ o čisto 19-stoljetnoj problematici koja se naslanja na biblijsko tumačenje zla, koje smo konvencionalno označili kao "ono dječje i iz vrtića". Za početak bi možda trebalo više proučiti psihologiju, jer problem osobnosti nije samo filozofski, naprosto zato da se ne bavimo elementarnim stvarima koje su već na jedan način riješene u psihologiji, nego čisto filozofskim problemom jastva, self-a, odnosno egzistencije, bivanja, tu-bitka ili čega već, i kako to povezati s pojmom zla, to jest utvrditi da li se ta dva skupa preklapaju, podudaraju ili pak uopće ne.
Endekaideka1-11 is offline  
Old 18.08.2015., 09:40   #1050
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
I što je sad tolika drama oko Arsena Dedića? Znam ljude koji su mi do jučer govorili da je dosadan i naporan, a sada na fejsbuku cmizdre nad odjednom velikim umjetnikom. To su oni altruisti i humanisti koji imaju osjećaje za razliku od mene.

Oscar Wilde je rekao da je sentimentalna osoba ona koja želi imati luksuz emocije a da ne plati za nju. Taj otrov je danas posvuda.

A osim toga sam nemam neko posebno mišljenje o Arsenovom stvaralaštvu. Njegove stvari koje mi se sviđaju nisu njegove, nego ih je napisao Šoljan, a hrpa toga je sentimentalni miš-maš. Usput, poslušao sam skoro sve njegove stvari i nekoć sam ih čak i volio.
Arsen je bio čudan lik, meni osobno zanimljiv, ali nikada ne bih voljela biti u koži Gabi Novak. On je bio pijandura i nasilnik i sjajan šansonjer i po mom mišljenju baš veliki poeta. Oduvijek mi je bilo drago njegovo stvaralaštvo.

https://www.youtube.com/watch?v=eS14Y5vLFc0
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 18.08.2015., 09:41   #1051
btw, Endeka, nisam zaboravila, samo smišljam nešto pametno
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 18.08.2015., 09:55   #1052
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Arsen je bio čudan lik, meni osobno zanimljiv, ...
pjesnici su čuđenje u svijetu

arsen je bio velik
i većini "težak".
umjetnik i ljudina.

šteta što nas i takvi,
moraju napustiti.
r.i.p.
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Old 18.08.2015., 10:39   #1053
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
btw, Endeka, nisam zaboravila, samo smišljam nešto pametno
što, zar radi Mene? Sad će mi taština narasti na 180. Ili je to tlak, ne znam.

Je li instinkt uopće ista riječ kao i nagon? Kaže se da nešto instinktivno znaš, a nagonski reagiraš. Ne kaže se obično da nešto znaš 'nagonski', iako bi mogao reagirati 'instinktivno'. Nekako mi je i riječ 'nagon' smiješna, jer dolazi od 'nagnati' kao u 'nagnati u bijeg' ili 'nagoniti' kao u stihovima gange: 'vuk magare na plot nagoniaaaaa'. Ili kad se mačke (a nekad i ljudi) 'gonjaju'. Instinkt zvuči ozbiljnije i sofisticiranije, iako je i to vjerojatno nastalo od nekakvog latinskog 'in-stigo', u značenju potaknuti, itd., tj. isto nagnati.
Endekaideka1-11 is offline  
Old 18.08.2015., 12:00   #1054
Quote:
Endekaideka1-11 kaže: Pogledaj post
što, zar radi Mene? Sad će mi taština narasti na 180. Ili je to tlak, ne znam.

Je li instinkt uopće ista riječ kao i nagon? Kaže se da nešto instinktivno znaš, a nagonski reagiraš. Ne kaže se obično da nešto znaš 'nagonski', iako bi mogao reagirati 'instinktivno'. Nekako mi je i riječ 'nagon' smiješna, jer dolazi od 'nagnati' kao u 'nagnati u bijeg' ili 'nagoniti' kao u stihovima gange: 'vuk magare na plot nagoniaaaaa'. Ili kad se mačke (a nekad i ljudi) 'gonjaju'. Instinkt zvuči ozbiljnije i sofisticiranije, iako je i to vjerojatno nastalo od nekakvog latinskog 'in-stigo', u značenju potaknuti, itd., tj. isto nagnati.
Instinkt se pripisuje životinjama, a nagon ljudima, iako sam i ja imam problema sa tim izrazom ne razlikujem ih. Freud je nešto objašnjavao, ali nije me uvjerilo to njegovo objašnjenje.

Možda nam netko objasni
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 18.08.2015., 13:40   #1055
pokoj mu dushi, ipak moram priznati da mi je gabi draza

https://m.youtube.com/watch?v=FzhvIQlhEJE

https://m.youtube.com/watch?v=uDNQU0d-tIE
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 18.08.2015., 21:01   #1056
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Arsen je bio čudan lik, meni osobno zanimljiv, ali nikada ne bih voljela biti u koži Gabi Novak. On je bio pijandura i nasilnik i sjajan šansonjer i po mom mišljenju baš veliki poeta. Oduvijek mi je bilo drago njegovo stvaralaštvo.

https://www.youtube.com/watch?v=eS14Y5vLFc0
(Nije vrijeme za tračeve o tome kako je bio "nasilnik", a pio jest, kao i nebrojeni veliki umjetnici, uostalom... što je povezano sa senzibilitetom... no to je za neku drugu temu...)

Genij. Objektivno govoreći - nema 'nasljednika'. Ni potencijalnog. Ostaje praznina. Trajna, bez izgleda da ju netko ispuni i nadomjesti gubitak... jer toliki pjesnički i skladateljski talent u jednom čovjeku...
- Sizif - is offline  
Old 18.08.2015., 21:15   #1057
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
(Nije vrijeme za tračeve o tome kako je bio "nasilnik", a pio jest, kao i nebrojeni veliki umjetnici, uostalom... što je povezano sa senzibilitetom... no to je za neku drugu temu...)

Genij. Objektivno govoreći - nema 'nasljednika'. Ni potencijalnog. Ostaje praznina. Trajna, bez izgleda da ju netko ispuni i nadomjesti gubitak... jer toliki pjesnički i skladateljski talent u jednom čovjeku...
Kao prvo ovo nije trač, a kao drugo ja se ne povodim onom o mrtvima sve najbolje, već se povodim za onom volimo ljude kakvi jesu. I ja svoje mišljenje ne savijam, ni pred kime, pa tako ne mislim ni pred tobom.

Arsena inače obožavam i kao njegova obožavateljica imam odgovornost biti objektivna prema njegovom liku i djelu.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 19.08.2015., 08:58   #1058
a ocete li se vas dvoje vise poseksati pa da mogu iskljuciti mobitel? i meni je godisnji, a zbog vas moram biti atento da ne bi slucajno sto propustila.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 19.08.2015., 09:38   #1059
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
a ocete li se vas dvoje vise poseksati pa da mogu iskljuciti mobitel? i meni je godisnji, a zbog vas moram biti atento da ne bi slucajno sto propustila.
Vidiš ti to, kao što je tebe alim jurio, tako mene juri Sizif, mislim stvarno, ali ti i ja imamo nešto zajedničko, mogu nam čitat i Eliota i Yeatsa, mijenjat plahte i svašta nešta al nikaj od sexa.

https://www.youtube.com/watch?v=7KH5m3ku8J8


__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 19.08.2015., 09:38   #1060
Zapravo ovaj topic ima ozbiljnu tendenciju da postane pederski.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:42.