Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2008., 21:11   #1
Poslovi i plaće psihologa

Planiram sljedeće godine upisati studij psihologije u Zagrebu pa me sad zanima samo ukratko koje poslove može obavljati diplomirani psiholog i kolike su plače.

Ispričavam se ako več ima ovakva tema, ali nisam ju uspio pronać.
Glazier is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 23:58   #2
Mjesta zapošljenja psihologa su razna i dosta ovise o kasnijem usmjeravanju tijekom i nakon završenog fakulteta, neka od mjesta na kojima psiholog može raditi:

- bolnice, ambulante i klinički centri (+psihijatrije) - uglavnom se bavi dijagnostikom, može i savjetovanjem, kao i psihoterapijom (potrebno završiti neku psihoterapeutsku školu) - razvoj zdrastvene psihologije

- centri za socijalni rad; rad s maloljetnim delikventima, dio tima za utvrđivanje stupnja invalidnosti, bračno savjetovanje, profesionalna orijentacija, rad s ovisnicima i eksperimentatorima... - uglavnom dijagnostika i savjetovanje

- škole i druge edukacijske ustanove - dijagnostika i savjetovanje

- psihoterapijska praksa - psihoterapija kao pomoć ljudima s raznim psihičkim poremećajima (psihoze i neuroze); potrebno završiti dodatnu edukaciju iz psihoterapije

- radne urganizacije, ustanove, tvrtke - rad na zapošljavanju kadra, organiziranje radnog mjesta i praćenje zaposlenika (human resource management), marketing, management (nakon psihologije možeš završiti i neki specijalistički magisterij na ekonomiji pa se usmjeriti u te vode, iako nije nužno za rad na mjestima vezanim za resource management)

- policija, sudstvo, zatvori - rad s počiniteljima i izvršiteljima kaznenih djela, dijagnostika, savjetovanje, psihoterapija; forenzička psihologija - proučavanje okolnosti počinjenog zločina (nakon psihologije možeš završiti i neki specijalistički magisterij na pravu pa se više usmjeriti u te vode, iako nije nužno za rad na nekim od tih mjesta)

- znanstvene ustanove, fakulteti, centri za društvena istraživanja - istraživanja i znanstveni rad, predavanja

- sportske ustanove - dijagnostika, savjetovanje, psihoterapija - ovo je kod nas prilično novo, ali po uzoru na neke svjetske nogometne klubove u budućnosti će vjerojatno jačati

- life coaching - organiziranje predavanja, rad s emocijama i osmišljavanje životnog usmjerenja pojedinaca

Dakle raspon posla je širok, međutim u hrvatskoj, u nekim područjima još prilično neorganiziranoj zemlji, radnih mjesta nema na bacanje, unatoč širokom rasponu područja djelovanja.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 00:03   #3
Stvarno hvala na iscrpnom odgovoru...
Makar novac ne igra neku ulogu, kolike su plače otprilike??
Kolika je prosječna početna??
Vjerujem da je u večini tih smjerova plača podjednaka
Glazier is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 00:37   #4
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
- sportske ustanove - dijagnostika, savjetovanje, psihoterapija - ovo je kod nas prilično novo, ali po uzoru na neke svjetske nogometne klubove u budućnosti će vjerojatno jačati
ovo zvuči sjajno, nešto čemu sam se nadala prije sto godina kad sam postala psiholog. nadam se da će zaživit prije nego se na horizontu ukaže pemzija
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
- life coaching - organiziranje predavanja, rad s emocijama i osmišljavanje životnog usmjerenja pojedinaca
molim te, ako nije profesionalna tajna kao mnoge druge, tko se ovime bavi? tko obučava? kako, gdje? silno me zanima

@Glazier, po mom priličnom iskustvu mijenjanja poslova i vrsta psiholoških poslova, plaće se itekako razlikuju. kao i radno vrijeme, uvjeti rada, ugovori, svašta... najbolje je odabrati što te privlači i toga se držati. ili probaj razno (k'o ja ) pa vidi. sretno!
__________________
Ambivalent? Well, yes and no....
Oću neki nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 00:48   #5
Quote:
Oću neki nick kaže: Pogledaj post
molim te, ako nije profesionalna tajna kao mnoge druge, tko se ovime bavi? tko obučava? kako, gdje? silno me zanima
Vani postoje neki certifikati, ali mi se čini da možeš završiti i internet tečaj pa postati life coach. To je nešto kao kod nas nogometni menadžer, ako imaš igrača čijom karijerom upravljaš, onda si nogometni menadžer, a što si po zanimanju, tko te pita.
Dobro, možda pretjerujem. Ali nije jednostavno, treba privuči klijente, imati nastup i biti sposoban prodati priču. Pošto je life coaching usko vezan za psihologiju, evo prilike psihologu da odabere jednu zanimljivu profesiju.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 00:52   #6
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Vani postoje neki certifikati, ali mi se čini da možeš završiti i internet tečaj pa postati life coach. To je nešto kao kod nas nogometni menadžer, ako imaš igrača čijom karijerom upravljaš, onda si nogometni menadžer, a što si po zanimanju, tko te pita.
Dobro, možda pretjerujem. Ali nije jednostavno, treba privuči klijente, imati nastup i biti sposoban prodati priču. Pošto je life coaching usko vezan za psihologiju, evo prilike psihologu da odabere jednu zanimljivu profesiju.
yup, pretpostavila sam da je tako. znači, nije ufatilo korijene. ma bojim se da ne bi lajfkoučeri bili lajfkoučeri sleš stilisti pa eto Ciganoviću i ekipi posla ifjunouvotajmin...

no dobro, živi bili. ja se još nekako nadam ovom sportu
__________________
Ambivalent? Well, yes and no....
Oću neki nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 22:28   #7
.....

Ali još niste odgovorili na pitanje kolike su plaće i ja isto mislim upistati za psihologa,ali zanimam me hocu li moci imati novaca za djecu i normalan život. :
MGNo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 10:57   #8
Quote:
MGNo1 kaže: Pogledaj post
Ali još niste odgovorili na pitanje kolike su plaće i ja isto mislim upistati za psihologa,ali zanimam me hocu li moci imati novaca za djecu i normalan život. :
Od cca 4.000 kn pa naviše. Ovisi gdje radiš. Da li školski psiholog ili npr. u Zagrebačkoj banci.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 12:26   #9
Quote:
MGNo1 kaže: Pogledaj post
Ali još niste odgovorili na pitanje kolike su plaće i ja isto mislim upistati za psihologa,ali zanimam me hocu li moci imati novaca za djecu i normalan život. :
Ovisi o radnom mjestu tj. gdje konkretno radiš, ali kao i s većinom drugih struka u RH ako se sam dobro ne snađeš - nećeš.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 19:29   #10
pocetne za kliničare su oko 4 tisuće, valjda su i za druge smjerove tako,, ako ces u organizacijsku psihologiju mislim da je veca šansa za dobru placu nego klinicarima, koji nabolje žive ako imaju privatnu praxu. ova ekipa sta radi po ljdskim resursima ima od 7 do 15, pa i više tisuća kuna.

ali nije u lovi sve

ja iden u kliničare i superiška!
__________________
Some people never go crazy.
What truly horrible lives they must live.
vrtuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 20:08   #11
Ne znam o kojim gradovima pričate... Čuo sam da u mojem gradu u socijalnoj skrbi psiholog početnik ima 5800, a iskreno nisam čuo da netko igdje radi za manje od 4800, osim možda kao predavač u srednjoj školi.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 12:36   #12
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Ne znam o kojim gradovima pričate... Čuo sam da u mojem gradu u socijalnoj skrbi psiholog početnik ima 5800, a iskreno nisam čuo da netko igdje radi za manje od 4800, osim možda kao predavač u srednjoj školi.
Ako radiš u bilo kakvoj privatnoj firmi, bez obzira je li marketing, istraživanje tržišta, ljudski resursi ili drugo, nikakvog pravila nema. Ako firma generalno loše posluje, možeš imati i plaću manju od 4000 kn.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 12:39   #13
također, privatna klinička praksa, sportska psihologija (ako se angažira privatnik kao vanjski suradnik, npr. Mirko Filipović uzme sportskog psihologa na par mjeseci) i lajfkoučing (koji mi djeluje kao totalni američki porez na idiote) spadaju u kategoriju "privatnih firmi" te ako ne postižete dobre poslovne (u financijskom smislu) rezultate, možete imati mizernu plaću.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 14:34   #14
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Ne znam o kojim gradovima pričate... Čuo sam da u mojem gradu u socijalnoj skrbi psiholog početnik ima 5800, a iskreno nisam čuo da netko igdje radi za manje od 4800, osim možda kao predavač u srednjoj školi.
U kojem to gradu?
U zagrebačkim CZSS, plaća za VSS je cca 4200 kn (početna). Frendica od mame je socijalna radnica pred penziju i ima cca 6000 kn plaću. (isto je u Centru)
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 15:59   #15
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
U kojem to gradu?
U zagrebačkim CZSS, plaća za VSS je cca 4200 kn (početna). Frendica od mame je socijalna radnica pred penziju i ima cca 6000 kn plaću. (isto je u Centru)
Cocaine govori za Rijeku i ima pristup pouzdanom izvoru podataka.

Samo, Cocaine, provjeri jel se to odnosi na čistu plaću, ili je to plaća plus još tri nadzora nad roditeljskom skrbi, kako to u CZSS obično ide.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 17:17   #16
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Cocaine govori za Rijeku i ima pristup pouzdanom izvoru podataka.

Samo, Cocaine, provjeri jel se to odnosi na čistu plaću, ili je to plaća plus još tri nadzora nad roditeljskom skrbi, kako to u CZSS obično ide.
I ja imam pristup pouzdanom izvoru podataka, pošto sam vanjski suradnik Centara.
Naravno da se misli na osonovnu plaću, s nadzorima i možeš natući ove cifre koje Cocaine spominje.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 14:31   #17
Smile

ja bih zeljela uspisati psihologiju, jer bih prvenstveno voljela raditi taj posao, ali ako je placa premala, onda to nema smisla...placa od 3000 je ipak premala, a cula sam da neki imaju toliko, ne vise od 4000. jeli moguce, ako si medu najboljim studentima, dobiti posao gdje se vise radi ali je i placa veca, mislim da bi s obzirom na zavrseni fakultet bila primjerena placa od 7-8000? koji smjer se najvise placa?
btw, znam da u zivotu vecinom nije kako se zamisli, da se moras snaci i sve to ali...ako je netko upoznat s podatcima, bila bih zahvala na odgovoru, hvala!
mayya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 14:38   #18
Moguće je, ali to je ipak rijetkost. Najbolje plaćen smjer: ljudski resursi, ali i tamo se lako može desiti da imaš manju plaću, ovisi u kojoj firmi budeš radila. Završen fakultet i 7000-8000 kuna plaće? O kojoj to zemlji konkretno pričamo? Švicarskoj? Tamo budeš imala i više.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 20:41   #19
hvala na odg
znaci ipak se stvarno ne isplati...znam da je u zivotu najvaznije raditi posao koji volis, ali ako su novci toliko losi, onda stvarno...ipak moras misliti na to da ces (ako bog da) jednog dana imati dijecu,a s placom od 3500 se tesko zivi. sad stvarno neznam sta bih studirala..neznam kakvo je stanje sa socijalnim radom, socijalnom pedagogijom, vjeroatno jos i gore.
a ti si isto psiholog ili?
mayya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 20:52   #20
I sto kad upises nesto sto se dobro placa, pa dok zavrsis se to promijeni i onda se ono ti se svida bude dobro placalo? Puno je godina u igri i taj faktor mogucih promjena treba imati na umu...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:42.