Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2010., 10:40   #1
Borba protiv socijalne službe

Moj slučaj traje od prošle godine. Živjela sam sa majkom od njene mirovine a ja sam radila povremene poslove jer stalni ne mogu naći usprkos bezbroj poslanih molbi. Majka se razboljela od staračke demencije i završila u Jankomiru. Nakon mjesec i pol je otpuštena i uz ljekove se stanje popravilo. Onda je uslijedilo naglo pogoršanje: skoro je zapalila stan, prevrnula šparet na sebe... Pozvala sam hitnu a kako se liječila već u Jankomiru, ponovo su je odpeljali. Tamo je bila 3 mjeseca i lječničko mišljenje je bilo da se o njoj treba brinuti 24 sata dnevno. Kako sam joj ja jedina kćer, tražim posao, hodam po razgovorima... a živjele smo same, nisu mi je dali doma jer se jedna osoba ne može brinuti o takvom bolesniku. Znali su da nemamo novaca za dom i da obje živimo od njene penzije.

Posjetile su me dvije soc. radnice doma, ispitivale svašta i pitale dali se slažem da se mama smjesti negdje. Pitala sam dali to znači da će čitava penzija otiči na smještaj a ona je rekla:NE, PA OD ČEGA ČETE ONDA VI ŽIVJETI, TO ĆE IČI NA TERET MINISTARSTVA. Također je rekla da će je probati smjestiti u neku udomiteljsku porodicu u 9 mj jer sad su godišnji. Pravila se fina i uslužna (radi se o centru Novi Zagreb). Tjedan nakon toga zove mene socijalna iz Jankomira i ova iz N.Z. da majku prekostutra premještaju u dom u Pleternicu.
Skoro sam pala u nesvijest kad sam vidjela gdje je PL. a ja u Zagrebu.
OBJE SOCIJALNE RADNICE SU REKLE DA JE TO NA TERET MINISTARSTVA.
U svom tom očaju (majka je bila jako loše, u Jankomiru su joj atrofirale noge i izgubila je ono malo razuma što je imala zbog droga i vezanja za krevet) mislila sam da moram biti sretna što je dobila smještaj pa makar i na drugom kraju Hrvatske.
Majka je u domu potpisala izjavu da želi ostati tamo (iako je dementna) a ja sam bila svjedok. NISAM TO SMJELA POTPISATI ALI NISAM ZNALA!

Nakon par dana odem ja soc. radnici u N.Z. i kaže ona meni skulirano da čitava penzija ide na njen smještaj!!!! Ja sam blenula. Nakon što su mi tri osobe (uključujući pravnicu u domu) rekle da je na teret ministarstva i ista ta soc. radnica mi u facu rekla da penzija ne odlazi jer: OD ČEGA ĆU JA KAO ŽIVJETI, sada priča drugu priču i pravi se grbava. Čak i njena šefica se pravi blesava i niječe da su lagale od početka i davale krive informacije.

Mamu sam zbog svega povući iz doma ali MI JE NE DAJU! Sada je ušla u sustav soc. službe (čitaj makinacije dotične soc. radnice) i više je ne puštaju.
Ista soc. r je išla tako daleko u svojoj prevari da je napričala ravnateljici doma: KAKO MANE ZANIMAJU SMO NOVCI, DA SE NE BRINEM ZA MAJKU ( A POSJEČIVALA SAM JE DVA PUTA TJEDNO TRI MJESECA I DOKTOR JE SVJEDOK), DA SE NE ŽELIM BRINUTI ZA NJU... To naravno zna po duhu svetom. ČAK JE POKRENULA POSTUPAK SKRBNIŠTAVA NAD MOJOM MAJKOM KRAJ MENE ŽIVE!!!

Ja sada ulažem zahtjev za skrbništvo što znači da ću se morati boriti sa tom soc. radnicom koja nije zdrava osoba i koja mi se sada sveti jer sam joj u facu rekla da je lagala.
Pleternica je katastrofalno povezana sa Zagrebom, put autom kojeg nemam dođe oko 500 ili više kn, autobusne linije se ne poklapaju i nema direktne. Jedini prijevoz je vlak a onda pješice gro kilometara po život opasnoj cesti do drugog sela u kojem je dom. BUDUĆI DA NE RADIM I DA SU NA PRIJEVARU BLOKIRALI PENZIJU, NEMAM NI NOVACA ODLAZITI TAMO. Smatram da su povrijeđena moja osnovna ljudska prava da si posjetim majku kada želim a ne jednom u dva mjeseca kad skupim novce!
Želim da se majka preseli negdje bliže, uložila sam i zahtjev ali svi su na godišnjima.

ŠTO JOŠ UČINITI DA SE STANE NA KRAJ LAŽIMA I MANIPULACIJI DOTIČNE SOCIJALNE RADNICE???
astral walker is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 05.08.2010., 13:13   #2
Quote:
astral walker kaže: Pogledaj post
Moj slučaj traje od prošle godine. Živjela sam sa majkom od njene mirovine a ja sam radila povremene poslove jer stalni ne mogu naći usprkos bezbroj poslanih molbi. Majka se razboljela od staračke demencije i završila u Jankomiru. Nakon mjesec i pol je otpuštena i uz ljekove se stanje popravilo. Onda je uslijedilo naglo pogoršanje: skoro je zapalila stan, prevrnula šparet na sebe... Pozvala sam hitnu a kako se liječila već u Jankomiru, ponovo su je odpeljali. Tamo je bila 3 mjeseca i lječničko mišljenje je bilo da se o njoj treba brinuti 24 sata dnevno. Kako sam joj ja jedina kćer, tražim posao, hodam po razgovorima... a živjele smo same, nisu mi je dali doma jer se jedna osoba ne može brinuti o takvom bolesniku. Znali su da nemamo novaca za dom i da obje živimo od njene penzije.

Posjetile su me dvije soc. radnice doma, ispitivale svašta i pitale dali se slažem da se mama smjesti negdje. Pitala sam dali to znači da će čitava penzija otiči na smještaj a ona je rekla:NE, PA OD ČEGA ČETE ONDA VI ŽIVJETI, TO ĆE IČI NA TERET MINISTARSTVA. Također je rekla da će je probati smjestiti u neku udomiteljsku porodicu u 9 mj jer sad su godišnji. Pravila se fina i uslužna (radi se o centru Novi Zagreb). Tjedan nakon toga zove mene socijalna iz Jankomira i ova iz N.Z. da majku prekostutra premještaju u dom u Pleternicu.
Skoro sam pala u nesvijest kad sam vidjela gdje je PL. a ja u Zagrebu.
OBJE SOCIJALNE RADNICE SU REKLE DA JE TO NA TERET MINISTARSTVA.
U svom tom očaju (majka je bila jako loše, u Jankomiru su joj atrofirale noge i izgubila je ono malo razuma što je imala zbog droga i vezanja za krevet) mislila sam da moram biti sretna što je dobila smještaj pa makar i na drugom kraju Hrvatske.
Majka je u domu potpisala izjavu da želi ostati tamo (iako je dementna) a ja sam bila svjedok. NISAM TO SMJELA POTPISATI ALI NISAM ZNALA!

Nakon par dana odem ja soc. radnici u N.Z. i kaže ona meni skulirano da čitava penzija ide na njen smještaj!!!! Ja sam blenula. Nakon što su mi tri osobe (uključujući pravnicu u domu) rekle da je na teret ministarstva i ista ta soc. radnica mi u facu rekla da penzija ne odlazi jer: OD ČEGA ĆU JA KAO ŽIVJETI, sada priča drugu priču i pravi se grbava. Čak i njena šefica se pravi blesava i niječe da su lagale od početka i davale krive informacije.

Mamu sam zbog svega povući iz doma ali MI JE NE DAJU! Sada je ušla u sustav soc. službe (čitaj makinacije dotične soc. radnice) i više je ne puštaju.
Ista soc. r je išla tako daleko u svojoj prevari da je napričala ravnateljici doma: KAKO MANE ZANIMAJU SMO NOVCI, DA SE NE BRINEM ZA MAJKU ( A POSJEČIVALA SAM JE DVA PUTA TJEDNO TRI MJESECA I DOKTOR JE SVJEDOK), DA SE NE ŽELIM BRINUTI ZA NJU... To naravno zna po duhu svetom. ČAK JE POKRENULA POSTUPAK SKRBNIŠTAVA NAD MOJOM MAJKOM KRAJ MENE ŽIVE!!!

Ja sada ulažem zahtjev za skrbništvo što znači da ću se morati boriti sa tom soc. radnicom koja nije zdrava osoba i koja mi se sada sveti jer sam joj u facu rekla da je lagala.
Pleternica je katastrofalno povezana sa Zagrebom, put autom kojeg nemam dođe oko 500 ili više kn, autobusne linije se ne poklapaju i nema direktne. Jedini prijevoz je vlak a onda pješice gro kilometara po život opasnoj cesti do drugog sela u kojem je dom. BUDUĆI DA NE RADIM I DA SU NA PRIJEVARU BLOKIRALI PENZIJU, NEMAM NI NOVACA ODLAZITI TAMO. Smatram da su povrijeđena moja osnovna ljudska prava da si posjetim majku kada želim a ne jednom u dva mjeseca kad skupim novce!
Želim da se majka preseli negdje bliže, uložila sam i zahtjev ali svi su na godišnjima.

ŠTO JOŠ UČINITI DA SE STANE NA KRAJ LAŽIMA I MANIPULACIJI DOTIČNE SOCIJALNE RADNICE???
astral, nitko ne manipulira s njihove strane, a postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti mora se po zakonu pokrenuti. Logično je da ćeš ti biti skrbnik u tom slučaju. O svemu ovome što si ovdje navela možeš poslati pritužbu na MZOS, Ksaver 200a, Zagreb.

Što se tiče mamine mirovine. Svim štićenicima domova, ali apsolutno svima, dom se podmiruje od njihove mirovine. Naravno, ne sve, jer treba voditi računa da ostane i za osobne potrebe. To što su one rekle da će sva mirovina ostati tebi, nisu smjele reći, jer to naprosto nije istina i ovo kako se sada podmiruje dom, jedini je ispravan način. Preseliti mamu bliže je nemoguće, ako nema mjesta u domu. Nije to sam tako kako ti misliš
Ako osoba nema imovine, niti prihode, onda se dom podmiruje na teret Ministarstva.

Zadnje uređivanje noklica : 05.08.2010. at 13:31.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 14:25   #3
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
astral, nitko ne manipulira s njihove strane, a postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti mora se po zakonu pokrenuti. Logično je da ćeš ti biti skrbnik u tom slučaju. O svemu ovome što si ovdje navela možeš poslati pritužbu na MZOS, Ksaver 200a, Zagreb.

Što se tiče mamine mirovine. Svim štićenicima domova, ali apsolutno svima, dom se podmiruje od njihove mirovine. Naravno, ne sve, jer treba voditi računa da ostane i za osobne potrebe. To što su one rekle da će sva mirovina ostati tebi, nisu smjele reći, jer to naprosto nije istina i ovo kako se sada podmiruje dom, jedini je ispravan način. Preseliti mamu bliže je nemoguće, ako nema mjesta u domu. Nije to sam tako kako ti misliš
Ako osoba nema imovine, niti prihode, onda se dom podmiruje na teret Ministarstva.
Što znači da ostaje i za osobne potrebe? Da će njoj dati neki đeparac ili ništa? Ne znam zašto je lagala, iz neznanja ili nečeg drugog. Ako je iz neznanja, neka posao prepusti nekom drugom tko zna raditi posao. Od kud njoj pravo da me kleveće okolo a tri puta me vidla u životu.

Ako ja pokrenem postupak skrbništva a ona je već pokrenula, dali postoji mogućnost da ona pobjedi i skrbništvo daju nekom drugom? Trebam li tražiti svjedoke u svoju korist? Ja sam našla udomiteljsku porodicu koja ima ugovor s ministarstvom a u Novoselcu je. Tako da nevjerujem da nema mjesta nigdje bliže nego 200 km od Zagreba.

Još nešto, iz treče ruke sam saznala da ako se zaposlim da će mi država automatski sjesti na plaću i uzimati onaj ostatak do cijene doma budući da je mirovina 2400 kn. Mogu li to napraviti? Od čega da ja onda živim, recimo ako i nađem posao?
astral walker is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 15:38   #4
Skrbnik najčešće i bude netko od obitelji, jedino ako CZSS utvrdi da nije podoban (npr. zdravstveno stanje, dob, neriješeni imovinski statusi...)
Ako te imenuju majčinim skrbnikom i dalje praktički ne možeš ništa značajno izmjeniti bez odluke CZSS-a.
Obzirom da ti je majka dementna i potrebna joj je 24-satni nadzor, a ti joj to ne možeš omogučiti pa naravno da će ići na smještaj i naravno da će se pokrenuti postupak oduzimanja poslovne sposobnosti.
Njena penzija će se u potpunosti iskoristiti za trošak smještaja.
Dok ne nađeš posao zatražiš od CZSS-a stalnu pomoć, eventualno koju jednokratnu.
Djeca jesu dužna sukladno Obiteljskom zakonu uzdržavati svoje roditelje ukoliko nemaju prihoda i nisu sposobni za rad. A djeca imaju financijske mogučnosti to činiti. Kada se ti zaposliš, ne mora značiti da češ morati nešto nadoplačivati za majčin smještaj. To je stvar procjene. Npr. ako fali 1000 kn, a ti imaš plaću 3000 kn, i taj novac ti treba za podmirenje tvojih egzistencijalnih potreba, pa naravno da ti neće uzeti, ali možeš imati i plaću 10000 kn....
Što se tiče udomiteljske obitelji: naravno da se gleda da bude što bliže obitelji, ali nekad to nije moguče. Udomiteljskim obiteljima nitko ne može nametnuti štičenika. Neki koji su npr i z Zgb-a i ima mjesta, možda neće dementnu staricu jer se boje da nešto ne učini sebi ili drugome. Obično se osobe s takvom dg smještava u ustanove.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 16:26   #5
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Obično se osobe s takvom dg smještava u ustanove.
i to je najpametnija i najsigurnija opcija.
Daj zamisli astral da mama nešto nažao učini sebi ili drugome, ipak ne može sa bilo kakvom dijagnozom otići van ustanove, udomiteljske obitelji ne primaju osobe koje su teški psihički slučajevi, a ti si navela da je zamalo zapalila stan
Većinom su to lakše dijagnoze, pogotovo nakon onog ekscesa u Vrbovcu, kad je štićenik drugome iskopao oko
Krivo poimaš termin skrbništvo nad nekim. Jednostavno, majka nije sposobna sama štititi svoja prava i interese, donositi odluke u svoje ime što se tiče liječenja, raspolaganja imovinom i vlastitim prihodima. Takve odluke za nju će obavljati skrbnik, ali samo uz prethodno odobrenje nadležnog pravnika CZSS.
Meni je jasno da ti ne možeš trenutno funkcionirati sada jer ste živjeli od njene mirovine, ali to jednostavno ne može biti problem Centra i nisu zato ljudi tamo pokvareni ili zli. Znam da si požrtvovna i znam da nisu svi možda djelatnici taktični i susretljivi, ali kažem, oni samo rade svoj posao i jednostavno mi nije jasno zašto su ti rekli da će se smještaj pokrivati u cijelosti. Meni bi jedino logično bilo da su rekli da će se razlika smještaja pokrivati od strane MZSS, ako mamina penzija ne bi bila dostatna.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 16:38   #6
Ja radi svojeg posla dosta surađujem s CZSS-ima i zaista imam samo pozitivna iskustva. Na kraju krajeca svi djelatnici Centra i tako rade u skladu s zakonima, a ne nekom pjesničkom slobodom. I ne treba zato niti ovakav naslov topica, ali eto, ljudi su neinformirani i zato smatraju da su socijalni radnici "zločesti".
Btw, noklica,
da li se još uvijek radi zabilježba u gruntovnici?
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 16:41   #7
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Btw, noklica,
da li se još uvijek radi zabilježba u gruntovnici?
da, radi se zabilježba, sada obavezno odmah pri pokretanju postupka, neovisno o ishodu, da ne bi bilo nismo znali, jer je bilo vrlo neugodnih situacija.

Zadnje uređivanje noklica : 05.08.2010. at 16:51.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 20:35   #8
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Ja radi svojeg posla dosta surađujem s CZSS-ima i zaista imam samo pozitivna iskustva. Na kraju krajeca svi djelatnici Centra i tako rade u skladu s zakonima, a ne nekom pjesničkom slobodom. I ne treba zato niti ovakav naslov topica, ali eto, ljudi su neinformirani i zato smatraju da su socijalni radnici "zločesti".
Btw, noklica,
da li se još uvijek radi zabilježba u gruntovnici?
Znam zašto sam stavila ovakav naslov i to stoji. Upravo zbog neinformiranosti , a ne hodamo svi i u svakodnevnom životu čitamo zakone i podzakone i pravila i sl., dužnost je soc. radnika da te uputi u to a ne da daje KRIVE INFORMACIJE I LAŽE. Više neću ulaziti u to zašto je lagala, to je na njenu savijest i zašto dalje laže, i to je na njenu savijest. Ja se borim protiv nje jer se borim protiv klevete. Možda ti imaš dobra iskustva s njima ali ja sam upoznala ljude, i ljude koji su vlasnici domova koji imaju sasvim drukčija iskustva, i to ekstra loša. Također ljude kojima su upropastili život a ne im pomogli. Također znam da nisu svi loši i nesposobni ali ova moja je takva, ali isto tako znam da ih ima korumpiranih i onih što ne rade po zakonu kao i u bilo kojem drugom zanimanju. Ja sada pušem i na hladno i znam da ću ih se kloniti ko kuge ubuduće.

Moja majka nije ni nasilna ni opasna. To sa paljenjem stana bilo je nenamjerno jer joj je pala krpa na šparet a struja je bila uključena a drugi puta ga je nekako povukla na sebe i srušila. Na sreću, nije isčupala crijevo od plina. Nije ona piroman niti se ikada htjela ubiti ili napraviti nešto nekom drugom.
astral walker is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 08:54   #9
Quote:
Moja majka nije ni nasilna ni opasna. To sa paljenjem stana bilo je nenamjerno jer joj je pala krpa na šparet a struja je bila uključena a drugi puta ga je nekako povukla na sebe i srušila. Na sreću, nije isčupala crijevo od plina. Nije ona piroman niti se ikada htjela ubiti ili napraviti nešto nekom drugom.
Pa upravo o takvim situacijama se i radi. Drugi puta može staviti kuhati vodu za čaj, otiči pogledati vijesti i zapaliti i sebe i stan. Nitko nigdje u ovom topicu nije spomenuo da je ona piromanka, potencijalni ubojica ili razmišlja o suicidu. Čemu uopće takvi negativni komentari?
Majka ti je stara i bolesna, liječnici su rekli svoje, socijalni radnici djeluju u okviru zaknskih ovlastii i obveza, zakoni su takvi kakvi jesu, nekome ne pašu to mi je jasno, ali se poštivati moraju.
Noklica ti je rekla kakva je procedura, slobodno se pismeno obrati nadležnom Ministarstvu ili odvjetniku ako želiš podizati privatnu tužbu radi klevete.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 15:46   #10
Neče svoj protiv svoga, klasika. Tema se može zatvoriti jer je ovo beskorisno! Ništa ja ne trolam ali slobodno živite u uvjerenju da je tako. Sve vam najbolje i glupa sam što sam se uopče na ovakvo mjesto javljala. Da, državna služba je savršena i bezgriješna a soc služba također. To su anđeli na zemlji koji slijepo pomažu. Očito sam ja dementna kad sam uopće nešto drugo se usudila pomisliti. Neke stvari su mi u svakom slućaju jasnije a to me vrača na prvu rečenicu. Uz put, kršenje pravila bi bilo da sam iznjela ime i prezime te ženske koja je sve zakuhala. Budući da nisam, o čemu mi onda pričamo.
astral walker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 16:19   #11
Quote:
astral walker kaže: Pogledaj post
Neče svoj protiv svoga, klasika.
imam drugačije iskustvom sa czss.
a javljam se na ovoj temi samo zato da ti kažem kako su i mene krivo informirali (a ta njihova neinformiranost me stajala pola godine jahanja po bolnicama i par tisuća kn). no, neću generlije iznosit. svakako, kad sam im rekla da ću izvjestiti nadležno Ministarstvo ( i novinare...onako, pošteno su me izvozila, al sam toliko bila ljuta jer mi je dijete bilo u pitanju). i kad sam im rekla što slijedi zbog neznanja i neupućenosti u svoj posao, sredili su sve što je trebalo i to u 15 minuta (neke stvari za koje obično čekamo par tjedana, ponegdje i par mjeseci)
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:31.