Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2016., 13:08   #1
Bellabeat vrijedan stotine milijuna eura

"U stotinama milijuna eura je vrijednost naše tvrtke..."

Što znate o ovom startupu i je li on još jedan napuhani balon od sapunice za kojeg se samo čeka da pukne ili nešto više?

Iz mog trenutno površnog istraživanja, imam dojam da se radi o balonu.

Mišljenja, saznanja?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr

Zadnje uređivanje Anton : 26.04.2016. at 13:32. Reason: Bolji naslov, kako bi se ljudi uključili u temu.
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 14:05   #2
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
"U stotinama milijuna eura je vrijednost naše tvrtke..."

Što znate o ovom startupu i je li on još jedan napuhani balon od sapunice za kojeg se samo čeka da pukne ili nešto više?

Iz mog trenutno površnog istraživanja, imam dojam da se radi o balonu.

Mišljenja, saznanja?
Ja sam u tom područkju rada pa mogu dati svoje subjektivno mišljenje. Slušao sa Uršku i Sandra na zasebnim eventima i oboje pričaju pametno. Uglavnom u regiji nisu mogli postići ništa (nikakvo čudo), u EU vrlo malo (isto nikakvo čudo) pa su se zaputili u Ameriku gdje se cijela priča počela kotrljati kada su upoznali neke utjecajne ljude. Amerika je raj za takve projekte i vjerujem da će uskoro poraziti potpuno Europu u tom području budućnosti. Osobno držim da je u Internet startup projektu najvažnija stvar pronaći utjecajnu pravu osobu koja će te podržati financijski, iz nekih svojih razloga. To je ključ uspjeha u 90% slučajeva.

Što se tiče valuacije od par stotina mil. USD to mi se čini pretjeranim jer su dosad dobili 4.5 mil kapitala i ako su za to dali npr 20% suvlasništva tada bi pretpostavljena vrijednost bila 4.5x5 = 20 mil. Što se tiče prodaje uređaja Sandro spominje 250.000 prodanih komada što bi značilo 25 mil USD prometa. No na Amazonu i BestBuy-u npr nema puno recenzija pa ne mogu procijeniti da li je to tako. Default bi bio da im vjerujemo na riječ. No na sajtu stoji poruka da još uvijek primaju prednarudžbe na waiting listi pa me to zbunjuje.

No u ovom poslu sve je moguće ako ti se posreći, pa tako pametni termostat Nest je prodan za milijardu USD što je prilično zastrašujuća brojka za tako recimo banalan uređaj.

Mislim da Bellabeatu predstoji vrijeme kada će se pokazati da li će im niz okolnosti ići na ruku, ili će se pojaviti konkurencija koje već ima jer ljestvica za ulaz je relativno niska. Vrijeme nije na njihovoj strani kao ni na strani njihovih konkurenata jer novelty pada iz dana u dan. Smanjenje novelty faktora je upropastilo mnoge startupe, Twitter je najnovija žrtva.

Uzmimo za promjer taj Twitter kojega su gurali neki od najpoznatijih investitora predviđajući mu ogroman uspjeh. No to se izjalovilo i Twitter pada što bi laiku značilo da su investitori fulali ali njima je bio cilj čim više napumpati priču i zaraditi na 'greater fool' ulagačima. Složena je to igra gdje puno faktora utječe na uspjeh.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 14:18   #3
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
"U stotinama milijuna eura je vrijednost naše tvrtke..."

Što znate o ovom startupu i je li on još jedan napuhani balon od sapunice za kojeg se samo čeka da pukne ili nešto više?

Iz mog trenutno površnog istraživanja, imam dojam da se radi o balonu.
Ne bih rekao da je neki poseban balon. Ljudi koji su u toj bransi i koji se kuze u to bolje od tebe i mene ulazu ogromne pare u projekte za koje vjeruju da MOGU imati veliki povrat. Bellabeat je u balonu koliko i citav IT sektor, nista posebno. Ono sto je mene impresioniralo nije toliko taj projekt, koliko mi se svidio momak koji je govorio. Dovoljno skroman, ne pre arogantan, vrlo inteligentan...
Najvise mi se svidjelo kad je rekao da drzava nema sta pomagat projekte. Ako projekt ne pricuve kapital sa slobodnog trzista onda ionako ne valja. Iako bas niej trebao vrijedjat drzavu, al hajde

U svakom slucju momak sa puno potencijala, Rimac mu nije ni do pupka.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 16:12   #4
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao da je neki poseban balon. Ljudi koji su u toj bransi i koji se kuze u to bolje od tebe i mene ulazu ogromne pare u projekte za koje vjeruju da MOGU imati veliki povrat. Bellabeat je u balonu koliko i citav IT sektor, nista posebno. Ono sto je mene impresioniralo nije toliko taj projekt, koliko mi se svidio momak koji je govorio. Dovoljno skroman, ne pre arogantan, vrlo inteligentan...
Najvise mi se svidjelo kad je rekao da drzava nema sta pomagat projekte. Ako projekt ne pricuve kapital sa slobodnog trzista onda ionako ne valja. Iako bas niej trebao vrijedjat drzavu, al hajde

U svakom slucju momak sa puno potencijala, Rimac mu nije ni do pupka.
Čovjek je uvidio kako se igra ta igra i prilagodio se. Sada malo toga ovisi o njemu ili Urški. Oni će uglavnom odrađivati javne nastupe. Sve ovisi o tome da li će naletjeti na jakog igrača koji će snažno napumpati priču. To se desilo kod 90% uspješnih startupa. Jer projekata i proizvoda ima uvijek more, ono čega nema je pravi igrač koji će napumpati vašu priču da je baš vaše ono što ljudima treba. I naravno ljudi moraju masovno progutati tu priču i zagristi, ali to se odrađuje prema već prokušanim receptima.

U ovom poslu vrijeme nikada nije vaš saveznik. Prema tim kriterijima naši startupi kao Farmeron, Shoutem ii slični su završene priče. Njihovo vrijeme da se uzdignu je nažalost prošlo.

Sa ovim dijelom da država ne treba pomagati projekte se ne slažem, Sandro tu pristupa pomalo naivno dobrodušno. Prave države znaju da je to složena igra za zauzimanje mjesta u budućnosti i ništa ne prepuštaju slučaju. Ako vas npr odbije vaša država primiti će vas neka druga ali vi ćete tada graditi budućnost te druge države a ne vaše. Ništa nije onako kako izgleda. Izrael npr ulaže milijardu dolara godišnje u svoje startupe i dosad im se isplatilo na više načina. Njemačka ulaže 4 mlrd godišnje, a ne može se reći da ne znaju što rade. Naši će radije sebi kupiti flotu najnovijih modela BMW-a ali to je već druga priča, koja govori zašto smo tu gdje jesmo (i vjerojatno ćemo ostati).

Zadnje uređivanje rolandus : 26.04.2016. at 16:24.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 16:22   #5
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Čovjek je uvidio kako se igra ta igra i prilagodio se. Sada malo toga ovisi o njemu ili Urški. Oni će uglavnom odrađivati PR. Sve ovisi o tome da li će naletjeti na jakog igrača koji će snažno napumpati priču. To se desilo kod 90% uspješnih startupa. Jer projekata i proizvoda ima uvijek more, ono čega nema je pravi igrač koji će napumpati vašu priču da je baš vaše ono što ljudima treba. I naravno ljudi moraju masovno progutati tu priču i zagristi, ali to se odrađuje prema već prokušanim receptima.

U ovom poslu vrijeme nikada nije vaš saveznik. Prema tim kriterijima naši startupi kao Farmeron, Shoutem ii slični su završene priče. Njihovo vrijeme da se uzdignu je nažalost prošlo.
Da, s time da bih dodao da me prica o napuhanosti podsjeca na Spanjolsku nekretninsku napuhanost. U opticaju su ogromne kolicine novca i nitko ne zna kud s njima. Zbog toga se ulaze u projekte koji barem na papiru mogu prikazivati nekakav rast, onda se u te fondove/projekte/nekretnine upucava lova, ubiru se razne marze, provizije i slicno. Samo sam htio pojasnit ono sto sam prethodno rekao, to sto neki venture kapitalisti ulazu ogromne projekte ne mora nuzno znacit da oni vjeruju u dugorocnost tih projekata. Ali koliko sam shvatio ovaj projekt ima kvalitetan funding pa je moguce da ima i potencijala.
I totalno se slazem s likom sto je rekao u vezi rdne snage u RH, i objasnio zasto se proizvodi u Kini a ne u RH. Momak je super, ako mu ne prodje ovaj projekt, siguran sam da cemo jos slusat o njemu.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 18:09   #6
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
"U stotinama milijuna eura je vrijednost naše tvrtke..."

Što znate o ovom startupu i je li on još jedan napuhani balon od sapunice za kojeg se samo čeka da pukne ili nešto više?

Iz mog trenutno površnog istraživanja, imam dojam da se radi o balonu.

Mišljenja, saznanja?
Jebes Youtube linkove na jednosatni govor nekog iritantnog tipa... Zbilja mislis da ce netko potrositi sat vremena to slusajuci, umjesto da u dvije prosto-prosirene recenice opises o cemu se radi?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 18:12   #7
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Jebes Youtube linkove na jednosatni govor nekog iritantnog tipa... Zbilja mislis da ce netko potrositi sat vremena to slusajuci, umjesto da u dvije prosto-prosirene recenice opises o cemu se radi?
Zar fakat nisi jos cuo za Google? Ili si jednostavno lijen?

http://hr.n1info.com/a119216/Biznis/...siromasna.html

http://hr.n1info.com/a119214/Biznis/...tic-Grupe.html
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 18:21   #8
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Jebes Youtube linkove na jednosatni govor nekog iritantnog tipa... Zbilja mislis da ce netko potrositi sat vremena to slusajuci, umjesto da u dvije prosto-prosirene recenice opises o cemu se radi?
O nekakvom uređaju koji nosiš na sebe pa ti prati bioritam. Ne znam tko bi za to dao ikakve pare, ali opet, ja sam poznati mrzitelj ovakvih tehnoloških inovacija.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 19:36   #9
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
O nekakvom uređaju koji nosiš na sebe pa ti prati bioritam. Ne znam tko bi za to dao ikakve pare, ali opet, ja sam poznati mrzitelj ovakvih tehnoloških inovacija.
Ma tko si takvo sto ne bi pozelio... Utaknes na prikladno mjesto i voila, svi tvoji problemi su rijeseni



Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Nisi bas skuzio kako se otvaraju teme?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 19:39   #10
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Jebes Youtube linkove na jednosatni govor nekog iritantnog tipa... Zbilja mislis da ce netko potrositi sat vremena to slusajuci, umjesto da u dvije prosto-prosirene recenice opises o cemu se radi?
Pa link ti vodi na njegovu izjavu, na točnoj sekundi, nisam linkao da gledate cijelu emisiju.

A za Bellabeat je valjda čuo svatko tko imalo prati startupove. Zato pitam, jer imam površno znanje, mišljenje onih koji znaju.

Uostalom, tri sekunde guglanja ti sve kažu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 20:39   #11
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
"U stotinama milijuna eura je vrijednost naše tvrtke..."

Što znate o ovom startupu i je li on još jedan napuhani balon od sapunice za kojeg se samo čeka da pukne ili nešto više?

Iz mog trenutno površnog istraživanja, imam dojam da se radi o balonu.

Mišljenja, saznanja?
mišljenje je ko drek, svi ga imaju.
amerika zemlja balona.
ako balon drži mila kunis mogo bi daleko letit. ako ga drži ellen letit če još dalje.
jedina korist od intervjua za nas iz obečane zemlje strancima bi bila da ga neko titluje na kanadski.
pa da prirezna prestane zvat zbog wc papira.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 12:21   #12
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
...Samo sam htio pojasnit ono sto sam prethodno rekao, to sto neki venture kapitalisti ulazu ogromne projekte ne mora nuzno znacit da oni vjeruju u dugorocnost tih projekata. Ali koliko sam shvatio ovaj projekt ima kvalitetan funding pa je moguce da ima i potencijala.
I totalno se slazem s likom sto je rekao u vezi rdne snage u RH, i objasnio zasto se proizvodi u Kini a ne u RH. Momak je super, ako mu ne prodje ovaj projekt, siguran sam da cemo jos slusat o njemu.
Projekti sa niskim pragom ulaza uvijek igraju trku sa vremenom jer je konkurenciji lako ući. Pobjeđuje onaj sa više kapitala tj sa više PR-a.

Druga kategorija su projekti tipa Google gdje je letvica visoko zbog tehnološki naprednih rješenja pa je teško ući i konkurirati. Njima vrijeme nije neprijatelj.

Ne treba sumnjati da već ima nekoliko startupa sa sličnim rješenjima jer nizak prag ulaza omogućuje veliku konkurenciju. Sjetimo se kod nas pedesetak sajtova za kuponsku prodaju i svi su propali, povukavši sa sobom i one najperspektivnije jer su banalizirali uslugu. Znači borba neće biti tehnološka nego marketinška i PR-ovska. Pobjeđuje onaj sa najviše kapitala, jer on će uspjeti uvjeriti ljude da je baš njegov proizvod pravi za njih.

Prosječno vrijeme koje ima perspektivni startup da uvjeri ljude da je baš on to što trebaju je max 2 godine. Ako se do tada ne dese velike stvari (konstantni 20-50% rast mjesečno) nikada i neće.

Inače 5mil USD je sasvim prosječan funding. Slovenski Layer Tomaža Štolfe je zahvaljujući bogatom suosnivaču dobio 25 mil USD pa tavori na mjestu. Sada već možemo reći nakon 2 godine prisutnosti na tržištu da je promašio.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 19:48   #13
Lijen sam otvarati uvodni linak (čitao sam negdje o njima) ali mislim da je vrijeme "lake love" za startupe pred (zdravom) korekcijom. Ta investitorska pomama i neburzovne procjene me podsjećaju na dvijetisućitu i dot.com balon. Kad moja baba zna što je start-up vrijeme je za prodaju tulipana.
To ne znači da neće tu biti love nego samo da će postati pametnija.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 21:46   #14
Rolandus je u pravu.
Primjer je airbnb, a jako dugo pratim trziste online portala za rezervaciju. Npr airbnb nije bio prvi sa takvom koncepcijom, bilo je par slicnih prije njega s istom koncepcijom, ali su uspjeli progurati taj startup i utrpavali po 170 milijuna dolara godisnje na marketing, da bi dogurali na prvo mjesto medju slicnim portalima sa istom koncepcijom. (Booking.com ima drugaciju koncepciju, pa ih ne usporedjujem).
Dakle, samo ogromna lova ulupana u marketing je izbacila airbnb na prvo mjesto i uzela veliki dio trzista.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 14:35   #15
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post

Iz mog trenutno površnog istraživanja, imam dojam da se radi o balonu.


Sad kad se ekipa ovdje okupi ubrzo ćete dokazati da i ovaj laže!
Mingus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 14:37   #16
Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post


Sad kad se ekipa ovdje okupi ubrzo ćete dokazati da i ovaj laže!
Ne, nije ništa dokazano, kažem samo kako mi cijela priča izgleda trenutno.

Za Rimca je već sve navedeno i ne trolaj ovdje s njim. Hvala.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 18:05   #17
Činjenica je da je cijeli startup balon u USA napuhan, to je većina ljudi svjesna, čak i u USA.

U prijevodu, vjerojatno je i vrijednost Bellabeata nešto napuhana.

Međutim, ova firma ima proizvod, ima, navodno, i zdrave prihode, koji već na mjesečnoj razini prelaze ukupno ulaganje u njih, opet navodno.

Trebalo bi pogledati financijsko izvješće, no ovo je jedna od firmi zbog koje mi je bilo žao što nisam imao lovu kad se ulagalo u njih.

Iako, to bi značilo da sam danas na izlaznoj strategiji, ali eto...
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 18:19   #18
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Jebes Youtube linkove na jednosatni govor nekog iritantnog tipa... Zbilja mislis da ce netko potrositi sat vremena to slusajuci, umjesto da u dvije prosto-prosirene recenice opises o cemu se radi?
poslušaj onda izlaganje Urške Sršen, ona je sporty typ, plava, visoka, zasigurno može pridobiti pozornost

https://www.youtube.com/watch?v=QWB8zO9yl24
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 21:06   #19
Evo što po meni najbolji Hrvatski ekonomski analitičar Velimir Šonje misli o ovome citat sa fb

Quote:
Sandro Mur (Bellabeat) u Pressingu kod Saša Cvetojević ... vrijedi pogledati od prve do zadnje minute. Mlad čovjek koji ima muda reći da želi biti veći od Agrokora i Atlantica, a tek je iz jajeta izašao. Meni puno zanimljivija priča od, recimo, Rimca. I da, to što Sandro radi je bungee jumpin' na tankom štriku, ali u tome i jest poanta, u nevjerojatnom broju ozbiljnih ljudi koji su odlučili skakati s njim, i u tome što Sandro artikulirano zamišlja društvo koje se može promijeniti i u kojem bi želio živjeti. Ako pogledate, shvatit ćete Sandrovu autentičnost.
Citat, da vas dodatno zainteresira:
"Ja mislim da je uzimanje novaca od države loše jer država je siromašna, država je glupa i ne zna što radi, jednostavno, na Wall Streetu ima toliko puno kapitala, zašto bi netko uzimao poreznim obveznicima u Hrvatskoj novce za svoje rizične projekte, jer startup je rizičan projekt..."
"Administracija u Hrvatskoj ne omogućuje da se mi zovemo Bellabeat, kao i mnoge druge stvari ..."
Moj zaključak: sada čekam lokalne špiclove, tu kafkinu djecu s balkanskim pečatom, što kao imele traže novo zdravo tkivo na koje će priključiti svoje pipke ... Oni će prvo pitati "a gdje Sandro plaća porez"? Čekam kretene da mi objasne da su važnije njihove ustaše i partizani. Hrvatska se neće promijeniti dok neki novi klinci ne shvate da moraju osvojiti ulicu ispred trgovačkog suda i Markov trg, i ne natjeraju predsjednika suda da pred kamerama registrira naziv tvrtke Bellabeat i javno se pokaje i ispriča svim poduzetnicima koje su godinama maltretirali dostavljanjem fotokopija stranica iz latinskog i mnogih drugih riječnika, ne bi li taj prosvijetljeni kafkijanski um procijenio smije li se tvrtka baš tako zvati ...
Deklaracija o konfliktu interesa: malo sam pristran kad je Sandro u pitanju, a imam i razlog, čisto privatno smile emoticon
__________________
Obrati se i vjeruj evanđelju
Ako tko misli da je mudar među vama na ovome svijetu, neka bude lud da bude mudar. Jer mudrost ovoga svijeta ludost je pred Bogom. Ta pisano je ; On hvata mudre u njihovom lukavstvu. I opet; Gospodin poznaje namisli mudrih one su isprazne.
dernakamal is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 13:41   #20
Quote:
dernakamal kaže: Pogledaj post
Evo što po meni najbolji Hrvatski ekonomski analitičar Velimir Šonje misli o ovome citat sa fb
Jalova rasprava ali lako je pametovati kada Amerikanac plaća i riskira. Da nema američkog novca ne bi bilo ničega. Opet mi pametujemo tamo gdje ne treba. Onaj tko daje novac on je pravi gazda, uvijek bilo i uvijek će biti. A njega nije briga ni za Hrvatsku niti za ime firme u Hrvatskoj. To zanima samo nas ovdje da imamo o čemu raspravljati.

Bellabeat više nije hrvatska tvrtka već samo ima radnike u Hrvatskoj jer su jeftiniji. Kao i sve druge koje su dobile američki kapital. Nemojmo se hvaliti sa stranim tvrtkama. Tko misli ozbiljno vani lako mu je legalno registrirati firmu gdje god želi u cijelom nizu zemalja. Hrvatska tu uopće nije faktor, niti naziv firme u RH.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.