Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2021., 08:06   #741
Hvala na odgovorima
Vet nije spominjao povećanje doze, dapače, rekao je da je moguć napad ili dva zbog promjene terapije.
Ne znam jel ima veze to što smo promijenili okolinu za vikend, mada mislim da ne bi trebalo imate veze.

Didi, sigurno je ništa ne boli jer smo je u srijedu odveli na pregled pa su je pregledali i izvadili krv i biokemiju i sve je ok.
Baš je ko neka mala čangrizava ženskica, živcira je i naš drugi pas, opće se ne druži s njim.
Iako spavaju skupa.

Ako će se napadi ponavljat, sigurno će joj povećat dozu.
Ne znam samo što ćemo ako joj tablete budu djelovale, a organizam se navikne nakon 6 mjeseci. I to je vet spomenuo da se zna desit.Na fenobarbiton je svakako ne bi vraćali ako nije nužno jer je to bilo grozno.
smicko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 11:50   #742
Dobar dan,javim se tu cim stignem da vam opisem nase iskustvo sa Epilepsijom koja traje vec godinu dana kod pasa muskog Bordell Collie starog 3g.
Prolaznik69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 14:41   #743


ovo je moj Pas star 3 godine i par mj.
Borimo se sa Epilpsijom tocno godinu dana,pomaka nema nista.
U 2 mj prošle godine dobio je temp imao je infekciju neku, spustili smo temp i popio antibiotike da bi nakon mj dana krenuli napadaji.Sto znaci da mu nije niti kriva ta temp, nego je urođena epilepsija,ona bi i tako i vako došla.
Prolaznik69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 14:54   #744
ovako prvo je pio tablete pola ujutro, pola navecer Phenobarbiton od 100mg,
nista ni je pomoglo, pa smo dizali cila tableta ujutro, pola vecer, ni to nije uspilo,
pa smo dizali cila ujutro,cila nacvecer tablete ni to nije pomoglo, vadilo se naravno krv sve se radilo što treba.
nista mu nije pomoglo,Sad smo dosli pred zid mogu da kazem, te tablete dizemo na recept u Ljekarni, na svaki recep se izdaju na 2 kutije, ali se mora doniti dupli recepti, meni u misecu treba 6 kutija tih tableta,Daje mu se cilu jutro i noc, nije bilo nikakvog napretka,NAPADAJI svaki misec tocni ko sat,
nekada je pokazivao znakove napadaja da su tu, a to su zbunjenos, totalna, zapinje i tada bi usljedili napadaji koji su bili toliko
zestoki da bi se pomokrio po sebi, ide prvo zavrti se polagano usporeno u krug i zubima škljocka jako i tad je na podu sav se zgrci i trese kad su prejaki pomokri se po sebi i glasno cvili najace sto moze,takih je imao u danu po par komada,i noc, to bi trajalo po tri do 4 dana uz te tablete PHENOBARBITON OD 100mg.
Nakon toga sto sve prestane ide tj do 2 zbunjenost, prestrasenost, ne zna ko je on, ko smo mi, sluh mu se pojaca,vid se zamagli,nista ne zna,glad se pojacava cudo,i tako svaki mj,davali bi mu uz te tablete Normabel da ga opusti i smiri.
Prolaznik69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 15:06   #745
Sada sm krenuli ovako,Prošli mj 12 smo krenuli sa
KATENOM 100mg, uz te Barbiton,ide 2 ujutro sa tom barbiton jednom, 2 kapsule u 14h, i vecer 2 kapsule uz pola tablete Phenobarbiton,skidamo ga sa tih prvih tableta jer mu ne pomazu nista,


Prvi dan je prosao ok uz polovicu barbitona, jer sam mu navecer dala pola te tablete,
drugi dan je pokazivao, zbunjenost, u grlu mu se slina jako cula,hroptilo prejako, da sam mislila da je dobio upalu pluca, zapinjao glavom u zid, zicu,nije kuziio di je pocetak zida di kraj,ali sam tu vecer isto uz 2 kapsule Katene dala pola Phenobarbitona ,da bi se treco jutro pokazalo da ima napadaje,opet kroz noc je imao jedan ,drugi je imao ok sest,jer je dlaka slipljena i skupljena od napadaja, krvi po betonu jer se ozuljao po usnici i treci je bio napadaj oko 9,suprug je posao do veterinara da vidimo sto raditi, odmah su me u devet zvali da dam drugu polovicu nazad Phenobarbitona da mu vratimo nazad dozu,mislili smo da je to razlog,ali ovaj misec smo vidili da nije to bilo krivo, napadaji su došli kako je bilo i za ocekivati,samo se sa nama pogodilo tocno kada smo ih tili smanjivati.
uz te napadaje ako se potrevimo odmah pokraj njega, davali smo mu ovo u guzu da ga odmah opusti,ništa ne pomaze.
Prolaznik69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 15:37   #746
Sada smo stali pred zid,godinu dana nista nije pomoglo,samo ga mucimo,sto njega,sto nas,potrosili smo za cilu godinu za pasa 6 tisuca kuna, nista nije pomoglo, jer uz te tablete on je imao napadaje, imao bi ih i bez ti tableta potpuno isto.Sada smo krenuli na svoju ruku,najbolje poznajemo svog pasa,izbacivamo definitivno Phenobarbiton,postepeno ga skidamo totalno,ubacili smo mu 3 kapsule Katene jutro,14h i vecer
pa budemo vidili kako ce da gura,on je prije tri dana imao opet svoje napadaje sad je zbunjen,samo spava,lezi ne laje,ne kuzi di mu je kucica itd....
sad imamo mj dana da ga skinemo sa tih i ostanemo samo na Kateni pa budemo vidili kako ce napadaji biti,,,, u 2 mj,ako budu veliki i zestoki podizemo ih na 400mg,jedna jutro,jedna popodne i jedna vecer.
Ako mu budu napadaji i dan dva ,ali da budu blagi ok da se izgurati je li..Ako mu budu zestoki i nista ne pomagati odlucili smo tamo do 5mj da ce mo ga skinuti sa svega skroz,i pozvati veterinara da nam dode kuci da ga uspava,jer svaki misec sto prolazimo nikome ne bi to pozeljela niti najgorem neprijatelju,u dva dana ja sam smrsavila 5kg,jedem i suze mi upadaju u tanjur,dusa i srce boli od tuge i jada,to samo zna onaj ko je to dozivio sto se tesava sa tom bestijom jadnom,pokusavamo sve da napravimo ali ocito nas nece, i nece, da mogu pucala bi u boga od ljutnje i tuge i boli.

I onda mislis da se prepao necega, da mu smeta ovo ili ono, nista to ne igra ulogu, onaj ko misli da se necega prepao, provajte kad mu sve to prestane nakon tj dana pa budete vidili da ne sljivi to ni jedan posto, tako sam ja mislila motorne pile,kosilice,kamiona buke da je to uzrok, ma mos ga slikati,kad se oporavio on laje ali napadaja nema,sto znaci da ko ima napadaje nema veze ni sa bukom ili prepadajima.


zao mi je jer je mlad,krvna slika cista sve uredno,ima slobodu,hranu,ljubav,igru,setnje kroz prirodu ali koja korist kad
svaki misec dode sve to na naplatu,da ga ne mozes gledati koliko se pati on tada,koji su to bolovi i sokovi,kako meni, tako i njemu,on u tom trenu ne zna sto je bilo, ali kad se ustane najgore sto pas zna da se nesto desava,boli ga od padanja,udaraca,zbunjenost,misli da si ga ti tukao,pogled njegov,,,, da ti srce pukne pitanja ti postavi stotinu tocno vidis na njemu jadnom,on ositi i zna da se nesto desava sa njim ali ne moze povezati sto, kakav mu je to zivot svakog miseca po 3-4 dana a napadaj cudo veliki,da mu treba tjedan do dva da se on povrati sebi, i ima tj ili dva da uziva pa opet sve ispocetka.....

Teska je to borba koja ne daje nikakve dobre rezultate.
Da ga vodim u zg da mu snimaju mozak, a cemu za nas koji smo na moru, je to predaleko i sam veterinar nam je rekao da je cudo pasa cistokrvnih slao i nista nisu otkrili bas nista, da on boluje od Tumora, da u godinu dana ne bi klonuo i krepao sam od sebe,ili da je nesto drugo, bi ne bi izgurao on do sad.On jede ko navatru jeo bi dok ne bi pukao,pije cesto i mokri cesto,laje precesto i svadljiv ubitacno, ne voli druge pase,uopce se sa njima ne zeli druziti,voli da je on u centru pozornosti, ne voli duge setnje pocne plakati u autu,svojeglav totalno...

Eto to je moje iskustvo sa Epilepsijom kod cistokrvnog pasa starog 3g i par mj,Godinu dana svakog miseca plakanja,povracanja,boli i tuge a nismo se pomaknuli niti cm..Imam cak snimljen video napadaja, da mogu postavila bi ga da vidite,ali ne znam.Morala sam imati to u mobitelu zbog tih Tableta Phenobarbitona zbog policije da imam dokaz,zasto se dize 6 kutija tih tableta Narkotica,to mi je i veterinar rekao da imam uz sebe sa svoju sigurnost.
Prolaznik69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 19:19   #747
@ Prolaznik69

Kad čitam što si naisala, kao da vidim svog Luckyja prije 20-ak godina. On je bio udomljeno pseto, mješanac veličine kokera, ali sasvim druge građe, a ja sam ga dovela kući u dobi od pola godine. Veterinarska procjena. Otprilike s godinu dana najednom je u šetnji sjeo i zagledao se zbunjeno pred sebe, ono, kao da ne zna gdje se nalazi. Ako kažem da je trajalo 15-ak sekundi, mislim da sam puno rekla, no meni dovoljno da vidim promjenu u ponašanju. Vetica mi je rekla da pratim i objasnila mi da se kod nekih mladih pasa zna pojaviti takvo kratkotrajno stanje koje ukazuje na epilepsiju koja se može, ali i ne mora razviti do druge ili treće godine života. Nažalost, pojavila se.

Kako u to vrijeme (druga polovica '90-ih) nije kod nas bilo neurologa za životinje ni nekakvih posebnih pretraga, liječilo se po metodi probaj-pogriješi: Normabel, pa Fenobarbiton, pa Oikamid, pa ovo, pa ono. Mijenjaj dozu, vraćaj se na stari lijek, opet mijenjaj, opet se vraćaj - i tako u krug.

Uzrok epilepsije ni kod ljudi nije posve razjašnjen, osim ako se ne radi o oštećenju živčanog sustava, ali čovjek bar može reći kako se osjeća pa mu se može pomoći da se napad preduhitri ili ublaži. Vodila sam dnevnik o njegovim napadima, lijekovima pa čak i vremenskoj prognozi. Naime, kad bi ujutro najavili nizak tlak zraka, negdje se u toku dana mogao kod njega očekivati napad. Smetalo mu je jako svjetlo i glasan zvuk, a sve što se moglo za njega učiniti bilo je paziti da ne pregrize jezik, milovati ga i umirujuće mu šaptati.

Bilo je perioda kada je sve bilo dobro, a onda bi ga najednom "lupilo". Uglavnom su se dobra razdoblja pojavljivala kada bismo mu promijenili lijek, bilo da je dobio nešto novo, bilo da smo ga vratili na stari, ali nikada nisu trajala dulje od mjesec dana. S vremenom su napadi učestali... i tako.

Ako smijem savjetovati, pokušaj kontaktirati s Matkom u Sloveniji. Uglavnom se o njemu ovdje govorilo kao o specijalistu za ortopediju, a slabo se zna da je specijalizirao i neurologiju. Skeniraj ili poslikaj sve nalaze koje imaš pa mu ih pošalji mejlom, zamoli da - koliko može - sagleda situaciju i kaže ti ima li ili nema smisla doći k njemu na pregled. Matko je vrlo jasan i određen, ne drži vlasnika za ruku i s njime ne roni suze, nego ti jasno i glasno kaže što možeš očekivati i što ti je najpametnije napraviti. Ako u roku od tri dana ne dobiješ odgovor, zovi i sve ponovi telefonom. Bilo kome koga dobiješ, a taj neka te spoji s Matkom. Ovdje imaš sve potrebne podatke.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2024., 07:51   #748
Joj ,,,Hvala ti lipa.
Ma di cu lipo tamo,ja ne mogu sa njim biti u autu 60 kilometara a da ne place,cvili,grebe
Smiriti se ne moze,nas veterinar je rekao da ima i u Zg,a koja mi korist kad ne mogu nigdi.
Jos nam je rekao da ih je dosta slao i nista nikome nisu nista pronasli.
Odlucili smo pokusati jos sa tom Katenom ide 3X po 300mg,za sad samo da izguramo tu barbiton mozda mu i to smeta uz ove
Kada ih skroz izguramo budemo vidili kakvi ce mu napadaji biti u 2mj,sad je zbunjen i drogiran tako ce biti par dana.
I da mu misecno bude 1 dan napadaji ok nista strasno,odradi svoje i sibamo dalje,ako bude 3 do 4 dana povecavamo Katenu za sto.
Sad trebamo cekati...
Prolaznik69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2024., 09:13   #749
Quote:
Prolaznik69 kaže: Pogledaj post
Joj ,,,Hvala ti lipa.
Ma di cu lipo tamo,ja ne mogu sa njim biti u autu 60 kilometara a da ne place,cvili,grebe
Razmisli, možda se može naći načina. Recimo, zaustaviti se svako toliko pa prošetati i zabaviti psa, eventualno čak i negdje odsjesti. I svakako ići još s nekim. Skuplje je, znam, ali poslati mejl bar ništa ne košta, razgovor sa Slovenijom košta, ali bar ćeš dobiti jasniju ideju.

Quote:
Smiriti se ne moze,nas veterinar je rekao da ima i u Zg,a koja mi korist kad ne mogu nigdi.
Jos nam je rekao da ih je dosta slao i nista nikome nisu nista pronasli.
Ja sam pola godine po Zagrebu obilazila veterinare da bih tek kod Matka dobila dijagnozu o kognitivnoj disfunkciji kod pokojne Sitke (mislim da sam to opisala na istoimenoj temi), a kad sam se vratila s tom dijagnozom, smijali su mi se i tvrdili kako to u pasa ne postoji, kako je to fensi-šmesi dijagnoza. Danas na internetskim stranicama pojedinih veterinara možeš naći opis tog neurološkog poremećaja.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2024., 09:35   #750
prolaznik69 bok; evo ti još par naputaka, najtoplije ti sugeriram da odvojiš vremena i volje te pokušaš telefonski/mailom doći do doktorice Ivana Kiš na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu.

Popričaj i otvoreno sa veterinarom vašeg psa, jer nije sramota reći da si malo poljubi zid pa se posavjetovati s nekime tko je nešto baš specijalizirao - a dr. Kiš se baš bavi epilepsijama.

Uz Phenobarbiton, Kalij bromid je izuzetno jako dobar "lijek" za idiopatsku epilepsiju, ili sam ili u kombinaciji sa Phenobarbitonom.


Pokušaj stupiti u kontakt , nemaš što izgubiti.

Sretno.
2cofleka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:01.