Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2018., 00:31   #1281
Quote:
goco kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi. U novogradnji imam izbor: netatmo ili obican zidni calormatic 370. Naginjem na netatmo no neke mi stvari nisu jasne. Da li zadane vrijednosti putem aplikacije ostaju “zapisane” u termostatu ili se svaka akcija u promjeni temp i programa odvija na nacin da komandu daje aplikacija.
Ako je tako, sto kada mi nestane interneta ili wifi? Nema promjene programa i temperature?

Da li to znaci da ne mogu imati grijanje dok ne ugovorim internet uslugu kod providera u novogradnji? Cini mi se da je tako jer sam termostat nema apsolutno nikakve opcije programiranja...
Sto nepoznanica...
Pristup Internetu i wifi su dva nepovezana pojma... Wifi je bezicni oblik lokalne mreze kojoj nije potreban pristup Internetu za normalno funkcioniranje...

Drugim rijecima, u tvom slucaju, dok god imas Wifi mrezu u stanu si OK... Nitko ti ne brani da si kupis Wifi access point koji zelis i slozis ga bez pristupa internetu da ti samo daje Wifi signal i DHCP-om dodjeljuje lokalne IP adrese uredjajima koji su spojeni na mrezu (laptop, mobitel, tablet)...
calypsori is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 09:30   #1282
Ili ja nisam bio jasan ili me nisi skuzio jer si mi objasnio kao da imam 6 godina i zivim na Borneu:top
Jasna mi je razlika između pristupa internet i wifija. Mene zanima situacija da li su instrukcije programiranja zapisane u samom termostatu ili se zadaju aplikacijom u tom casu kada nastupa promjeana i sto se onda događa ako u tom trenutku u kuci ti crkne internet. Komanda se ne zadaje jer nema interneta ili je vec zapisana u termostatu pa onda funkcionira lokalno i termostat zadaje komandu bojleru.
To pitam jer iako imam optiku, nekad pukne veza prema internetu ili cak pukne lokalni wifi i sto onda. Ako su programi zapisani u termostatu nakon programiranja onda je moje pitanje suvisno.

I dalje mislim da nema grijanja ako nemam ugivorenu uslugu providera jer se relej sa netatmo ne moze povezati na aplikaciju, a sam termostat je radijski povezan sa relejem. Ili ja nesto krivo zakljucujem?
Jedino ako relej funkcionira kao pristupna tocka i poveze u lokalni wifi sa mojim mobom i aplikacijom? Ak je tak, onda je ok...
goco is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 10:45   #1283
Quote:
goco kaže: Pogledaj post
Ili ja nisam bio jasan ili me nisi skuzio jer si mi objasnio kao da imam 6 godina i zivim na Borneu:top
Jasna mi je razlika između pristupa internet i wifija. Mene zanima situacija da li su instrukcije programiranja zapisane u samom termostatu ili se zadaju aplikacijom u tom casu kada nastupa promjeana i sto se onda događa ako u tom trenutku u kuci ti crkne internet. Komanda se ne zadaje jer nema interneta ili je vec zapisana u termostatu pa onda funkcionira lokalno i termostat zadaje komandu bojleru.
To pitam jer iako imam optiku, nekad pukne veza prema internetu ili cak pukne lokalni wifi i sto onda. Ako su programi zapisani u termostatu nakon programiranja onda je moje pitanje suvisno.

I dalje mislim da nema grijanja ako nemam ugivorenu uslugu providera jer se relej sa netatmo ne moze povezati na aplikaciju, a sam termostat je radijski povezan sa relejem. Ili ja nesto krivo zakljucujem?
Jedino ako relej funkcionira kao pristupna tocka i poveze u lokalni wifi sa mojim mobom i aplikacijom? Ak je tak, onda je ok...
Iskreno, ne znam kako radi doticni termostat, ali iz svega sto si naveo, logika mi nalaze sljedece:

- ako ga upravljas termostatom pomocu aplikacije na mobu, znaci da termostat ima mrezni adapter (wifi vjerojatno) i podrzava neki API
- ako podrzava wifi i API, onda vrlo vjerojatno vrti neki mini Linux na sebi i web server
- ako vrti web server, onda je potpuno neovisan o tome dal imas ili nemas pristup internetu; na isti nacin pristupas lokalnom routeru cak i kada nemas internet (upises 192.168.1.1 ili neku slicnu adresu i spajas se na konfiguraciju routera)
- ako ima mini Linux neke vrste onda bi bilo jednostavno glupo da ne pohranjuje par bajtova u kojima je pohranjen program kada se pali/gasi

Opcenito, bilo bi ravno idiotizmu takve podatke cuvati na Vaillantovim serverima u cloudu i iskreno sumnjam da bi Vaillant uopce to ponudio kao uslugu jer ne mogu uopce pojmiti da bi Vaillant prihvatio na sebe odgovornost u slucaju da se netko smrzne ili pregrije zato jer nesto nije dobro radilo ili je netko hakirao u njihov centar za upravljanje grijanjem ljudi sa druge strane svijeta. Uostalom, to zahtijeva ugovor o odrzavanju koji bi se placao na mjesecnoj bazi i garanciju dostupnosti usluge (SLA), a to pak korisnici nece htjeti prihvatiti.

To je moje osobno misljenje. Preporuka je da proguglas dalje, nazoves Vaillant i pitasn njih, mozda pgledas sto ima na Youtube...
calypsori is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 12:45   #1284
Sad si usao u pojmove koje tesko pratim jer sam pravnik.
I meni je logicno da sprema podatke na samom termostatu. I logicno mi je da termostat i njegov relej sluze kao pristupne tocke za wifi na koji spajam svoj mob neovisno o kucnom internetu. Al, jebi ga, nisam te struke, pa nagađam
goco is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 17:45   #1285
Quote:
goco kaže: Pogledaj post
Sad si usao u pojmove koje tesko pratim jer sam pravnik.
I meni je logicno da sprema podatke na samom termostatu. I logicno mi je da termostat i njegov relej sluze kao pristupne tocke za wifi na koji spajam svoj mob neovisno o kucnom internetu. Al, jebi ga, nisam te struke, pa nagađam
Da, taj termostat bi se morao ponasati i kao solo Wifi access point tako da se mozes spojiti na njega neovisno o tome da li imas kucnu mrezu ili ne...
calypsori is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 22:37   #1286
Jedino što tada ne mogu vršiti izmjene na termostatu ako nisam u dosegu samog termostata i njegove pristupne točke jer termostat nema drugi router za zakačiti.

Odnosno ne mogu vršiti daljinske izmjene. Sve je to vrlo teoretski jer ću naravno kad se uselim nabaviti internet. Ovo je samo za razdoblje dok se stan uređuje i namješta, a to ce biti negdje kasna jesen/zima ove godine pa ce i grijanje morati biti upaljeno...
goco is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 23:04   #1287
Quote:
goco kaže: Pogledaj post
Jedino što tada ne mogu vršiti izmjene na termostatu ako nisam u dosegu samog termostata i njegove pristupne točke jer termostat nema drugi router za zakačiti.

Odnosno ne mogu vršiti daljinske izmjene. Sve je to vrlo teoretski jer ću naravno kad se uselim nabaviti internet. Ovo je samo za razdoblje dok se stan uređuje i namješta, a to ce biti negdje kasna jesen/zima ove godine pa ce i grijanje morati biti upaljeno...
Dakle, ako si sad naumio kupiti taj termostat sa mobilnom aplikacijom i Wifi podrskom i kojecime, razmisli da li ce ti to zapravo biti od koristi ili je to samo hype koja ce trajati 2 tjedna dok ne skuzis da ti je pomalo tlaka stalno gledati u aplikaciju...

Da se razumijemo, diplomirao sam elektrotehniku/automatiku i ovakve stvari su mi struka, ali postoji granica kada je nesto stvarno korisno i upotrebljivo, a kada je nesto samo bacanje para...

Moj neki test je da kad god vidim nesto sto bih htio kupiti tog trenutka prespavam par dana, pa onda ako me nakon par dana i dalje interesira to nabaviti, krecem u nabavku... Ne moram ni spominjat da je brdo kupnji vec otpalo tako...
calypsori is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:00   #1288
Hvala na pomoći.

Ovaj termostat mi dolazi u standardu sa novim stanom ako ga izaberem pa bi bio šteta ga propustiti. Druga opcija je, čini mi se, calormatic 350 (bijeli) ili 370 (crni). Isto odličan.

A, vidjet ćemo...
goco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:50   #1289
Svidjet ce ti se.
Jednostavan je, aplikacija je ok. Podesis si vrijeme kako ti pase. A mozes i rucno...ili na mobu ili na termostatu podici/spustiti temperaturu kada zelis, neovisno o programu...
Upalis grijanje kada dolazis doma od nekud...ugasis ako si zaboravio kad si odlazio...fora je.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:57   #1290
Odlučeno je. NetAtmo by Starck.
Neka i ja imam nekaj dizajnerski u stanu
goco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2018., 23:45   #1291
Question Koji termostat uzeti



Nemam neko riješenje koji termostat da uzmem za novi kondenzacijski bojler.
Nedavno sam postavio bojler Vaillant VSC 306/4-5 sa 150 liternim spremnikom tople vode.

Radi se o kući od cca 200 kvadrata koja je se sastoji od podruma (dva mala radijatora koja su tek toliko za sitno grijanje), prizemlja (hodnik, mali wc i radna soba koji se griju), prvi međukat (kuhinja, dnevna i blagovaona - gdje bih i ugradio termostat), gornji međukat (dvije spavaće sobe i kupaonica) te potkrovlje (koje nije grijano niti uređeno). Kuća nema termofasadu.

Na svim radijatorima postavljeni su termoventili, a regulirao bih grijanje pomoću nekakvog termostata, ne znam ni sam kakvog, da li wifi, da li običan zidni? Trebao bih preporuku.

Razmišljao sam o nečem malo suvremenijem, da imam kontrolu preko wifia i da si mogu kad kod uključit ili isključit grijanje. Vaillant nudi neke po 1500 kn pa ne nisam siguran koliko je to dobro i da li se isplati uložiti tolike novce?

Svaki savijet je koristan.
mrc_marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 08:17   #1292
Quote:
mrc_marko kaže: Pogledaj post


Nemam neko riješenje koji termostat da uzmem za novi kondenzacijski bojler.
Nedavno sam postavio bojler Vaillant VSC 306/4-5 sa 150 liternim spremnikom tople vode.

Radi se o kući od cca 200 kvadrata koja je se sastoji od podruma (dva mala radijatora koja su tek toliko za sitno grijanje), prizemlja (hodnik, mali wc i radna soba koji se griju), prvi međukat (kuhinja, dnevna i blagovaona - gdje bih i ugradio termostat), gornji međukat (dvije spavaće sobe i kupaonica) te potkrovlje (koje nije grijano niti uređeno). Kuća nema termofasadu.

Na svim radijatorima postavljeni su termoventili, a regulirao bih grijanje pomoću nekakvog termostata, ne znam ni sam kakvog, da li wifi, da li običan zidni? Trebao bih preporuku.

Razmišljao sam o nečem malo suvremenijem, da imam kontrolu preko wifia i da si mogu kad kod uključit ili isključit grijanje. Vaillant nudi neke po 1500 kn pa ne nisam siguran koliko je to dobro i da li se isplati uložiti tolike novce?

Svaki savijet je koristan.

Svakako uzmi termostat koji će moći sam regulirati grijanje na dvevnoj bazi. Dakle, imati će mogućnost da mu postaviš radni dan, vikend, ili pon-uto-sri, pali tad, gasi tad, i slično.
Ne vidim potrebu za wi-fi jer je grijanje nešto što podesiš jednom i onda zaboraviš, nije baš da koristiš na dnevnoj bazi kao facebook.
Ja sam sebi složio, recimo, pon-pet pali u 7 gasi u 8 grij na 23C, pali u 15, gasi u 22, grij na 24C, subota i nedjelja pali u 8 gasi u 24, itd...
Imam i drugi program za kad smo svi doma radnim danima... plus opcija "na odmoru smo do tad i tad", pa ti upali dan prije nego dođeš sa skijanja.

Sve u svemu, ovisi što ti treba, a mislim da ti treba ovo gore, "poštelaj i zaboravi" varijanta bez puno "bells and wistles".

Inače, ja sam svoj termostat kupio na Njuškalu, radi već 5 g. besprijekorno.
Danijel Domazet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2018., 22:58   #1293
termostat vrc 400 na vuw soe 242-5

Pozdrav
Da li bi mi radio ovaj termostat na mom bojleru.Naime imam na zidu stari VRT-ZA neki na žgance i zamijenio bih ga sa vrc 400 samo ne znam da li bi odgovarao.
Navodno je taj termostat na 24 V ili 21 V a na mojoj matičnoj nema nikakve oznake ni 220 V ni 21 V.
Žice su sad spojene da i z termostata na bojler dolazr 3 žice
smeđa L
plava N
Žuta valjda zemlja
a odlazi prema bojleru
smeđa 8
plava 9
žuta 7 i
brika na 3 i 4
Hvala unaprijed
alfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2018., 11:15   #1294
Pozdrav,,

kako namjestiti Vaillant VRT 250 termostat da se ponaša kao obični manualni termostat, bez ikakvog programa? Znači ja sam smanjim temperaturu i kad hoću povisim.
ViPla99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2018., 12:04   #1295
Nisam 100% sigurna kako, ali znam da je caka u blokovima koje treba podesiti tako da ti temperatura uvijek bude ista. (ako bas to zelis, iako korisno je da ti po noci smanji za cca 4° tj. da u petom periodu ipak stavis manju temperaturu)
Poigraj se malo s tim periodima. Moras ih sve narihtati, svih 5. Ali pokusaj tako da su svi isti.
A rucno podignes temperaturu tako da stisnes plus, smanjis na minus.
Po meni bi to onda funkcioniralo ovako:
Podesis npr. svih 5 od 7 ujutro, na 22°
Cijeli dan mozes ručno dizati i spustati temperaturu, ali ce ti u sedam ujutro opet skociti na 22°...koju opet mozes onda spustiti/dignuti ručno.
Imo bolja verzija je da stavis 4 programa od 7 ujutro (tj. od kada ti pase), a peti od npr. 23h, kada stavis 19°. Cijeli dan reguliras rucno po zelji, ali navecer se temperatura smanjuje na 19°, a ujutro povecava na 22°.
Vidi ovdje dio koji opisuje podesavanje za vikend.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2018., 15:22   #1296
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Nisam 100% sigurna kako, ali znam da je caka u blokovima koje treba podesiti tako da ti temperatura uvijek bude ista. (ako bas to zelis, iako korisno je da ti po noci smanji za cca 4° tj. da u petom periodu ipak stavis manju temperaturu)
Poigraj se malo s tim periodima. Moras ih sve narihtati, svih 5. Ali pokusaj tako da su svi isti.
A rucno podignes temperaturu tako da stisnes plus, smanjis na minus.
Po meni bi to onda funkcioniralo ovako:
Podesis npr. svih 5 od 7 ujutro, na 22°
Cijeli dan mozes ručno dizati i spustati temperaturu, ali ce ti u sedam ujutro opet skociti na 22°...koju opet mozes onda spustiti/dignuti ručno.
Imo bolja verzija je da stavis 4 programa od 7 ujutro (tj. od kada ti pase), a peti od npr. 23h, kada stavis 19°. Cijeli dan reguliras rucno po zelji, ali navecer se temperatura smanjuje na 19°, a ujutro povecava na 22°.
Vidi ovdje dio koji opisuje podesavanje za vikend.
Hvala na odgovoru! Zanimljivo mi je to što mi je četiri godine radio a da nisam znao za nikakav program, pojačam-stišam kad želim i to je to. Onda je crkla baterija skroz i sad sam ga morao programirati jer se sam gasio-palio "svojevoljno". Zatim mi je par ljudi reklo da on ne može raditi onako kao "obični" termostat. Baš zanimljivo..
ViPla99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 18:22   #1297
WiFi termostat - ebay

Pozdrav,

da li bi mogao ovo spojiti na svoj Vaillant konvecionalni VUW-SOE 240 2-5 kombi bojler? Možda neki drugi wifi termostat prihvatljive cijene imate za preporučiti. Potrebno mi je samo da mogu daljinski uključiti i isključiti grijanje. Programiranje mi ne pomaže kad ne znam unaprijed vrijeme kada se treba uključiti i isključiti.

Hvala
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2018., 09:13   #1298
Poštovani,
odlučio sam kupiti termostat Vaillant VRT 250 koji se prodaje za približno 400 kn.
Da li je netko kupovao isti u skorije vrijeme i koji dućan ima najbolje cijene?
Hvala, M.
mcquinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2018., 11:52   #1299
vue soe 182/3-3 proTec -> VRT 250

Pozdrav, moze pomoc kako ispravno spojiti VRT 250 (NE VRT 250f) na navedeni bojler vue soe 182/3-3 proTec?

U uputstvima navodi da treba premostiti 3 i 4. sto je u redu, a ima tri ulaza 7,8,9 na niskonaponskoj strani ali imamo samo dvije zice i druge oznake. Moze pomoć, hvala
__________________
Bolje živjeti 100 godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi

Bob Rock
gofgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2018., 14:11   #1300
Vrt250 ima beznaponski kontakt koji se pomoću dvije žice spaja na 3 i 4 Vaillant bojlera (normalno, prije toga skinuti kratkospojnik, ako postoji)

i obavezno isključiti bojler iz mrežnog napajanja prije povezivanja
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.